02 Nisan 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Gercekten objektif davranmak isterseniz ,sektör ve sivil toplum kurumlarına eşit süre söz vererek bir sempoozyum yapın çözümü biliyoruz .Otorite sizsiniz uygulayın kurtarın bizi Havacılığımız ileri SHGM geride kaldı ilişkilermi?Havacılıkmı? Civan
  • acaba bilal bey thy ilişkileri ne durumda, araştırdınız mı vıcıklıkları
  • ali arıduru'yu bir işadamının iddialarıyla ilgili google da arayın bakalım neler bulacaksınız. bu adamı birinin savunabileceğini düşünemezdim, demek ilişkileri çok güçlüymüş..
  • Ali Arıduru'nun THY'yi sorgulaması keşke başka şirketleri ticari açıdan kayırma amacıyla değil sadece uçuş emniyeti anlayışını pekiştirmek ve güçlendirmek amacı ile yapılsaydı! Bir kaza sonrası bu keşkelerin hiç kimseye faydası yok!
  • Sefa Bey, bu dönen dolapları ve saygın görünen kişilerin ipliklerini pazara çıkarmada sizin kadar keskin gözlemcisini görmedim. Hem bunları bilip, hem kıyısından köşesinden rant zincirine bulaşmamak ve cesurca açıklamalar yapabilmek karakter ve erdem sahibi olmayı gerektirir. Sizi tebrik ediyorum. İyi ki varsınız, sayenizde birileri yaptıklarından dolayı bir gün sigaya çekileceklerini hissediyorlar... Siz biraz utanması olanlar için Demokles'in kılıcısınız...
  • Fazlada haksızlık etmemek lazım bakım, hava taksi vb bir kaç çalıştay yapılıp turşusu kuruldu bu çalıştaylarla ilgili tek bir gelişme olmadı ama olsun, Gazi paşaya B-737/800 uçuşuna izin verildiği anlaşılıyor. Atlasın uçuş planladığı birkaç hatta THY'nin uçuşuna izin verilmiş vs.
  • atlasjet devri bitti, yeniden thy devri mi başladı?
  • SHGM'de dünden daha iyi olan tek birşey gösterenin kulu kölesi olmaya hazırım. Ne oldu yani JAA/EAS'dan alınan karşılıklı tanıma hakkına tek bir ilavemi oldu? Mevcut hakların bile tehlikede olduğu biliniyor. Hava Yollarında ve Bakım kuruluşlarında emniyetmi artı dün de bazı enkazlar vardı bugünde aynı enkazlar havacılık veya bakımcılık yapmaya devam etmiyormu? EASA denetiminde dışardan bir iki personel takviyesi yaparak kendi kendini kandırmanın ne anlamı var? önemli olan kalıcı şeylerin yapılmasıdır. Özellikle de 2003 yılndan başlayarak özel sektörün azda olsa önünün açılması uygulamalarından da vaz geçildiği ve tekrar THY'nin tekeline doğru bir gidiş başladığı bir gerçektir. Bir gerçek var ki geçen hergün herşeyin daha da kötüye gitme
  • valla güzel yazı olmuş, gözümüzü bir yandan açtınız diğer yandan korkuttunuz. Bu piyasada adamı olmayan havayolları iş yapamayacak demekki bizde aç kalacağız. ne biçim memleket, ne biçim düzen bu
  • güzel yazı tebrıkler

SEKTÖRÜMÜZDE VICIK,VICIK İLİŞKİLER…

Hangi taşı yerinden oynatsak, karşımıza bir şekilde; ya THY çıkıyor, ya da SHGM… Ayrıca; sadece ben değil, tüm sektörün patronları, yöneticileri ve çalışanları; SHGM-THY ikilisini dikkatle izliyor. Ayrıca, izlemek de zorundalar…

THY’nin siyasi yapıyla bire-bir ilişkisi ve SHGM’nin direk siyasi yapılı atamaları bir araya geldiğinde; SHGM’nin THY’ye objektif davranmasını düşünmek zor.

Sadece bugün değil. Dün de öyleydi, bugün de öyle… Hatta iddia ediyorum ki; Senelerdir SHGM THY’yi değil, THY SHGM’yi yönetmiştir.

Öncelikle, meslek yaşantıma başladığımdan bu yana, göreve gelen SHGM genel müdürlerinin adlarını, anımsadığım kadarı ile kronolojik bir sıralamasını yaparak yazmak yararlı olur düşüncesindeyim. ( Meslek hayatına başladığım 1975 senesi itibarı ile)

Gündüz Sait Güngen (1980’e kadar), 1980 sonrası; Hüseyin Ergöçmen-İsmet Erüstün- Atilla Parla-Kayıhan Kabadayı- Sermet Ünel-Topa Bilgettin Toker-Serdar Cebeci-Ali Arıduru ve Bilal Ekşi…

Gördüğünüz gibi bu makamlardan kimler geldi kimler geçti… Bana soracak olursanız, şimdiye kadar en etkili ve yararlı genel müdürlüğü, Kayıhan Kabadayı yapmıştır. (Serdar Cebeci ve Bilal Ekşi’nin hizmet toplamı kısa olduğundan, bu değerlendirme dışındadırlar.)

SHGM, sektörün lokomotifi konumunda olan THY’yi iyi sorgulayamaz veya olası yanlışlarında cezalandıramazsa, burada otorite zayıflığı oluşur. Bu zayıflığı diğer şirketler ve sektör çalışanları anında gözlemler ve otoritenin saygınlığı azalır. SHGM’nin eski Genel Müdürü Ali Arıduru, THY’ye yönelik bir iki atılım yaptı ve anında devre dışına çıkartıldı.

Bunların yanı sıra; 25 kişilik ekiple THY’yi denetlemesi, bardağı taşıran son damlaydı. Onun öncesinde de uçakta cep telefonu konusunda THY ile Arıduru’nun restleşmesi unutulmamalı.

Ali Arıduru’nun THY’yi sorgulamaya çalışması, hatta genel müdür ve yardımcılarını bir AD uygulamasındaki illegal imzalar nedeniyle SHGM merkezine kadar getirtmesi takdir-e şayandı.

Ancak, bu THY yaklaşımını özel şirketler üzerinde kuramayıp veya kurmaktan kaçınıp, bazı şirketlere kayırıcılık yapması, onun sonunu hazırladı. (DDK raporunda kayrılan şirketler yazılı…)

THY boş duracak değil ya, hemen siyasi kulis faaliyetlerini başlattı. İddiaları; “SHGM’nin önlerini tıkadığı” şeklinde idi. Ali Arıduru gitmeliydi.

SHGM genel müdürünün değişmesini arzu eden THY yönetimi; “Sayın Bakanım; bu SHGM Genel Müdürü, bizim yaptığımız bazı yanlışlara göz yummuyor…” diyemeyeceğine göre, pusuya yatar, açığını arar ve açığını bulduğunda o kozu kullanarak, ilgili genel müdürün objektif davranmadığını ortaya koyar.

Zaten öyle de oldu. Bir formül bulundu ve o formülle Ali Arıduru sözüm ona milletvekili olabilme hayali ile sistemden çıkarıldı. Kısaca; THY her zaman olduğu gibi, Ali Arıduru’yu da argo tabiri ile, yemiş oldu.

İktidarda kim olursa olsun, görevini yaparken kurallara uygun hareket eden ve çizgisinden sapmayan, geçmişinde hiçbir yanlış işe bulaşmayan, açığı olmayan, para-pul yemeyen, yani dürüst bir yapı sergileyen birine kolay, kolay dokunamazsınız. ( Çok istisnai durumlar hariç) “ Çiğ yemedim ki karnım ağrısın” atasözümüzün anlamı, sözcüklerinde saklıdır.


THY hiçbir zaman özel havayollarının iç hatlarda uçmasına sıcak bakmamıştır. 2003 de serbestleşen iç hatlar Tekel olmaya alışık THY’nin işine gelmemiştir.

Ali Arıduru zamanında hiçbir havayolunun uçmadığı Kuzey Irak’taki Erbil ve Süleymaniye hatları, Atlas Jet’e verildi. Atlas Jet o hatlarda tek uçan havayolu olduğundan, iyi kazandı. Çünkü aynı mesafeye iç hatlarda 100 TL’ye uçabilecek iken, 900 USD’ye bilet satmak büyük avantaj. Ayrıca, Cidde-Medine’ye uçma tekelini THY’nin yanı sıra sadece Atlas Jet alabilmişti…

Bunları neden mi söylüyorum?

Bakın şimdi, çark nasıl ters dönüyor. Atlas Jet, 2 Mayıs 2011 ve 17 Mayıs 2011’de Necef-Basra’ ya uçacağım diye tarife yayınladı. Alt yapılarını hazırladı. Tam uçacak iken SHGM yönetimi değişti ve uçamamanın yanı sıra, bu sefer aynı hak THY’ye verildi ve 2011 Temmuz’undan bu yana THY, Necef-Basra uçuyor. Bu nasıl iştir? Bu nasıl ikili ilişkilerdir? Bu bir tür rövanş mücadelesi midir?

Anlayan varsa, yorumlasın lütfen…

Hadi diyelim ki Atlas Jet’e Ali Arıduru zamanında avantaj sağlandı. Şimdi Bilal Ekşi zamanında, THY mi avantaja geçmeli? Yanlış varsa, yanlışı yanlışla mı düzeltmek gerekiyor? Sektörümüz hep. “O, bunun adamı”-“Bu, onun adamı” tarzında mı ilerleyecek? THY bu ülkenin havayolu da, diğerleri değil mi? Her dönem rüzgârın seyrine göre dengeler mi değişecek?

Yine bir başka konuyu daha gündeme getireyim;

Hatırlayacağınız üzere; 23 Kasım 2010 
tarihinde Ali Arıduru yönetimi, “SHGM’den eğitim atağı” adı altında bir projeyi sektöre duyurdu. Bu proje kapsamında bir düzenleme yapılarak, SHGM, tüm sektörde çalışanların tümünün güvenlik eğitiminden geçerek sertifikalandırmalarını istenecekti. Yaklaşık 100.000 kişilik bir proje idi.

Bu eğitimi SHGM veremeyeceğine göre, Gözen’in yanında bir eğitim şirketi daha gerekiyordu. Bu proje daha resmen yayınlanmadan, yani, 02-09-2010 tarihinde ilginç bir gelişme ile Murat Ersoy ve Faruk Bayındır, Altın Havacılık Eğitim Hizmetleri anonim şirketini Kemal Öztürk’den devraldı.

Murat Ersoy’un ve Faruk Bayındır’ın şirketi aldığı tarihi ve bu güvenlik eğitiminin haber olarak yayınlandığı tarihlere dikkatinizi çekerim. Bu güvenlik eğitimi, Bilal Ekşi yönetiminde devam edecek mi? yoksa bu proje o zamanlar nemalanma adına yapılacaktı da ömür kifayetsizliğimi yaşandı? Takdiri okurlarımın.

Bu eğitim atağı yapılamayınca, beklentiler oluşmayınca bu firma yeniden sahip değiştirdi. Gün itibarı ile Altın Havacılık isimli eğitim şirketi sahipleri Erdal Gülmez ve Abdurrahman Atilla Özlü olarak görülüyor.

Sonuç olarak; Güne göre-adamına göre-kişiselleşmiş-gruplaşmış-kimin eli kimin cebinde belli olmayan, Ali Arıduru milletvekili olacak ve belirli kişilere daha faydalı olacak diye onun adına Sakarya'da okul sözü vermeler... ( Acaba yapıldımı bilgilendirirseniz sevinirim) Kısaca; vıcık, vıcık ilişkilerin seyrettiği havacılığımız ne zaman düzelir bilemiyorum ama bu kadar ümitsiz bir ortamda hala umudumu sürdürdüğümü belirtmek isterim.

Biraz da güzel gelişmelere göz atalım;


Şimdiki SHGM yönetimi, oldukça atak görünüyor.

SAFA ve SANA denetimlerinde daha önce nicelik ön plana çıkarken, şimdi ise nitelik ön planda seyrediyor. SHGM denetçilerine sektörel deneyimli eleman desteğinin yapılması kalite açısından olumlu bir hamle olarak görüyorum.

Bunun yanı sıra, SHGM’ye yeni pilot alımları ve deneyimli uçak teknisyeni alımı yapılıyor.

Pilotların LEVEL-4 gerekliliğini daha ciddi boyutta yapabilecek sistemler geliştirildi ve ciddi sınavlar yapıldığı aldığım duyumlar arasında. Bunun yanı sıra çok yakında lisanslı tüm uçak teknisyenlerinin İngilizce yeterliliklerinin sınanması olumlu gelişmeler olup kaliteyi yükseltecek uygulamalar.

Ancak; SHGM nin hala gündeminde olduğunu düşündüğüm Özel Denetim firmalarına yetki verilmesi isteğine çok temkinli yaklaşıyor ve suiistimale açık bir konu olduğundan bir kez daha; ne getirir-ne götürürler in hesaba dâhil edilmesini diliyorum.

GAZİPAŞA;

Bu havaalanımızın hikâyesi açıldığından beri gündemi çok meşgul etti. Şu uçak inerdi Bu uçak inerdi,inmezdi söylemleri eşliğinde bu günlere geldik. İlgili meydana uçuş müsaadesini ancak SHGM( Sivil havacılık genel müdürlüğü) verebilir. Ali Arıduru zamanında bazı uçak tipleri için verilmeyen izin Bilal Ekşi tarafından yönetilen SHGM de verildi ve artık B-737/800 inebilecek.

İlgili pistin, boyunun 1825 metreden 2000 metreye çıkartılması yeterli olacak mı? Gazipaşa meydanına inen uçaklara tahdit getirilecek mi? Olası Touch and Go durumları düşünülmüş müdür? Umarım, bu hesapların hepsi son derece dikkatlice yapılmış ve ticari ve siyasi baskılar neticesinde uçuş emniyetini ihlal edebilecek bir uygulama ile baş başa kalınmamıştır.

NOT/ PİLOT ADAYLARININ DİKKATİNE! ( Tıklayın) --- EASA-THY/Teknik A.Ş denetimi sonuçlandı.(Tıklayın)
SEKTÖRÜMÜZDE VICIK,VICIK İLİŞKİLER…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 7 yıl önce
Gercekten objektif davranmak isterseniz ,sektör ve sivil toplum kurumlarına eşit süre söz vererek bir sempoozyum yapın çözümü biliyoruz .Otorite sizsiniz uygulayın kurtarın bizi Havacılığımız ileri SHGM geride kaldı ilişkilermi?Havacılıkmı? Civan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
acaba bilal bey thy ilişkileri ne durumda, araştırdınız mı vıcıklıkları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ali arıduru'yu bir işadamının iddialarıyla ilgili google da arayın bakalım neler bulacaksınız. bu adamı birinin savunabileceğini düşünemezdim, demek ilişkileri çok güçlüymüş..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ali Arıduru'nun THY'yi sorgulaması keşke başka şirketleri ticari açıdan kayırma amacıyla değil sadece uçuş emniyeti anlayışını pekiştirmek ve güçlendirmek amacı ile yapılsaydı! Bir kaza sonrası bu keşkelerin hiç kimseye faydası yok!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sefa Bey, bu dönen dolapları ve saygın görünen kişilerin ipliklerini pazara çıkarmada sizin kadar keskin gözlemcisini görmedim. Hem bunları bilip, hem kıyısından köşesinden rant zincirine bulaşmamak ve cesurca açıklamalar yapabilmek karakter ve erdem sahibi olmayı gerektirir. Sizi tebrik ediyorum. İyi ki varsınız, sayenizde birileri yaptıklarından dolayı bir gün sigaya çekileceklerini hissediyorlar... Siz biraz utanması olanlar için Demokles'in kılıcısınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Fazlada haksızlık etmemek lazım bakım, hava taksi vb bir kaç çalıştay yapılıp turşusu kuruldu bu çalıştaylarla ilgili tek bir gelişme olmadı ama olsun, Gazi paşaya B-737/800 uçuşuna izin verildiği anlaşılıyor. Atlasın uçuş planladığı birkaç hatta THY'nin uçuşuna izin verilmiş vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
atlasjet devri bitti, yeniden thy devri mi başladı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SHGM'de dünden daha iyi olan tek birşey gösterenin kulu kölesi olmaya hazırım. Ne oldu yani JAA/EAS'dan alınan karşılıklı tanıma hakkına tek bir ilavemi oldu? Mevcut hakların bile tehlikede olduğu biliniyor. Hava Yollarında ve Bakım kuruluşlarında emniyetmi artı dün de bazı enkazlar vardı bugünde aynı enkazlar havacılık veya bakımcılık yapmaya devam etmiyormu? EASA denetiminde dışardan bir iki personel takviyesi yaparak kendi kendini kandırmanın ne anlamı var? önemli olan kalıcı şeylerin yapılmasıdır. Özellikle de 2003 yılndan başlayarak özel sektörün azda olsa önünün açılması uygulamalarından da vaz geçildiği ve tekrar THY'nin tekeline doğru bir gidiş başladığı bir gerçektir. Bir gerçek var ki geçen hergün herşeyin daha da kötüye gitme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
valla güzel yazı olmuş, gözümüzü bir yandan açtınız diğer yandan korkuttunuz. Bu piyasada adamı olmayan havayolları iş yapamayacak demekki bizde aç kalacağız. ne biçim memleket, ne biçim düzen bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
güzel yazı tebrıkler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000