11 Mart 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ne sirket nede kurucusu denilen Kursad
  • Atlas jet ile onur airi ayni kefeye koymasaniz iyi olurmus bence. Onurun ucak sayisi cok ama verdigi hizmet atlasin yanina bile yaklasamaz
  • Çok yazık oluyor bu tür girişimlerin hep hüsranla sonuçlanması ama ben daha ilk başlarda söylemiştim bu iş yürümez başından belli diye ve çok eleştiri almıştım bu sütunlarda. Gene de geçmiş olsun, belki TK borajet´i kurtardığı gibi bunları da kurtarır.
  • O ucak gumrukte felan degil. Yalan soylemesinler. Paralari olmadigi icin ucagi kanada daki sirket vermedi. Once elindeki ucagin kirasini odesin hele! Bunlar ancak Bebek'te ofis tutar ve opearsyon fizibilitesine halkla iliskiler ve satis mudirelerini canadaya gezmeye GOTURRRRRURLER! Sirketin parasi, kiralik bmwlere, gece alemlerine, pahali yemek agirlamalarina harcanir, operasyon hikaye olur, shgm uyutulur, bunlarin hepsine de "BEN SIZE COK FAZLA PARA VERIYORUM, TAMAM MI?" Denir. Haklisiniz, alimli halkla iliskiler ve satis mudireleri altisarbin tl(6.000TL) alirken, operatif personele bunun yarisinin bile odenmemesi de "hak" olur. Boyle olacagi zaten belliydi mi demeliyim?
  • Rizeli kardeşim, Bir Pegasus'lu yorumcunun "Meydanı Rizelilere bırakmayacağız" eleştirisine kızmışsın. Haklısın. Atın adamları hemşerilikten olsun bitsin.
  • Bir balondu söndü, fazla yukarıdan attı gazeteler şişirdi sonunda tek uçaklık havayolu bitti . Türkiyede kanunları ve talimatları bile belli olmayan hergün değişen bir alanda iş yapmak için soyundular ama olmadı yazık oldu.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sky havayolları uçak sayısı analizi yanlış belirtilmiş, 7-8 değil 4-5 uçağa düştü daha da ne olacağı belli değil, Sn. SHGM ve Ulaştırma Bakanlığı sizlere sesleniyoruz. insanlar burda aç çalışırken ve üstüne üstlük 4 ay önce kış ortasında işten çıkartılıp hem içerde kalan maaş alacaklarımız hemde tazminatlarımız hala ödenmedi neden bu duruma müdahale etmiyorsunuz, Sn. Ulaştırma Bakanı nerde daha önce kapanan şirket personellerinin alacakları için önce personel alacakları ödenecek diyen Bakanımız şimdi nerde, neden bu durum gözardı ediliyor ?????
  • Bu haber bir suç duyurusudur. Artık personel alacaklarına karşılık teminatı yakıp AO'yi düşürmeniz gerekir. Aksi taktirde bu yaza uçmasına müsaade etmek hem diğer denetlenen ve gerekliliklerin sağlanması aranan havayollarına haksızlık olur hem de göz göre göre istenmeyen olaylara davetiye çıkarmak olur.
  • Milli Havayolu sıfatının ardına gizlenerek ve devletten aldığı muazzam destekle ve ayrıca Sunexpress in ucuz işgücünü kullanıp kendi personelini keriz yerine koyarak Sabiha Gökçenden tamamen Pegasus'a belden aşağı vurmaya yönelik operasyon yapma hazırlığında olan THY....Seninle gurur duymak bir yana senden utanıyorum.Tekrar tekel olma çabalarını hem rekabet kurulunun hem de Sivil havacılığın görmezden gelmesi;keselerini bir hayli doldurduklarının göstergesi.Ama Sabiha'da meydanı bu fırıncılara ve işbilmez Rizeli tayfasına bırakmayacağımızı herkes bilsin!!

SEA BIRD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Türkiye'deki havacılığın yükselişi her ne kadar genele mal edilse de  sadece iki şirket, bu tabirin hakkını veriyor. Bunlardan biri bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları, diğeri Ali Sabancı'ya ait Pegasus Havayolları...  Diğer şirketlere baktığınızda, kısa vadeli planlar, agresif olmayan büyüme yapısı, daha tedirgin ve tedbirli hamleler...

Bugün baktığınızda havayolu kuruluşu sayısı 17 olsa da,(2002'de de 16 şirket vardı) THY'yi ve iştiraki olduğu kuruluşları ( Anadolujet ve Sunexpress) saymazsanız 30 uçaklık filo sayısını aşabilen sadece 2 şirket var. Bir yıl içerisinde 17 uçaktan 7-8 uçağa düşen SKY ve 30 uçağı bulduktan sonra 7 uçağa gerileyen MNG Kargo, 10 uçağa çıktıktan sonra bugün güç bela filoda tutulan 3 uçakla bir yıl süren bitkisel hayattan güçlükle kurtulan Saga gibi şirketler, büyüme gazına gelen ve geriye baktığınızda bir dönemin çok konuşulan şirketlerindendi. Ancak bugün bu  şirketlerin , büyüme planlarını bırakın mevcut durumu korumak ve hatta batmamak için çabaladığını söylersek yanlış bir cümle kurmuş olmayız.

Yukarıdaki tablodan bir kez daha net olarak şu sonucu çıkarabiliriz. Türkiye'de THY ve Pegasus ile, onların bir tık gerisindeki Onur Air ve Atlasjet, Türk sivil havacılığının orta vadede bir şeyler beklediği ve hemen hemen bütün yükünü çeken şirketler...

Bölgesel hava taşımacılığı konusunda da pek parlak bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz söylenemez. Her ne kadar Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bu konuda hassasiyeti olduğunu bilsek de uygulamada rayına oturmayan birçok unsurun olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Son derece sancılı bir süreçten sonra bölgesel marka Borajet, Anadolujet'in can suyu vermesiyle toparlanma sürecine girdi. Zira, ikinci bir bölgesel havayolunun bırakın kurulmayı, kurulmak için niyetin bile oluşmaması Türkiye'de bu alanda daha çok zamana ihtiyacımız olduğunun göstergesidir.

Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olması sebebiyle hepimizin umut bağladığı denizden denize hava taşımacılığının hali ise ortada... ABD'de uzun yıllar havacılık alanında görev yaptıktan sonra Türkiye'de deniz uçağı fikrini hayata geçirmek için kolları sıvayan Kürşad Arusan'ın iki yıldan bu yana pes etmemesi takdire şayan bir durum ancak bu projenin baştan prematüre olmasının sorumlusu da maalesef ki kendisi... Arusan'ın çok emek sarfettiğini biliyoruz. Bu projenin hayata geçmesi için gece gündüz çabaladığı da ortada. Bütün bu çabasına karşın ufak tefek ya da büyük çaplı aksaklıklardaki en büyük savunması, " Ben bu ülkede deniz taşımacılığının yaygınlaşması için gece gündüz çaba harcıyorum" oluyor ancak onun harcadığı çabanın karşılıksız çıkmaması için bazen de yapıcı eleştiriler olması gerektiğini bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kabul etmek gerekir ki çok zor bir işe soyundu. Ancak bir noktada başarısızlığı da kabul etmek gerekir. İki yıldan bu yana gerek Ulaştırma Bakanlığı, gerek SHGM ve gerekse diğer kamu kuruluşları ve medyanın, hiç bir şirkete vermediği kadar, destek verdiğini düşünüyorum. Ama yanlışları üst üstüste koyunca altında Arusan'ın çabaları da eziliyor, yok oluyor. Bir defa tek uçakla hava taşımacılığı olmaz! Bozcaada'ya uçuyorsun uçağın arıza yapıyor oradan o yolcuları  alacak back up'ta ikinci bir uçağın yok! İşin kötüsü bu tip bu kapasitede kiralayabileceğin başka şirkette bir başka uçak da yok. Böyle olunca uçakla götürdüğün yolcuları gemiyle getirmek zorunda kalıyorsun.

İkinci uçak ne zaman geliyor diye sorulduğunda "Gümrükte işlemler devam ediyor" deniliyor da sormazlar mı bu nasıl bir uçaktır ki bir yıldan bu yana gümrükte tutuluyor?

'Kışın dağ turizmi için uçaklara ek donanımlar takacağız, dağ ve yayla turizmi için seferler yapacağız' dediniz kış bitti daha tek bir sefer yapıldığını görmedik! İstanbul'dan Mogan'a (Ankara)  da uçulacaktı yılbaşında..Uçabildiniz mi? Uçamadıysanız neden uçamadınız? Kim engel oldu? Uçamayacaksanız neden uçacağız diye açıkladınız? Şimdi Gemlik'e uçağınıza nasıl inanalım?

Uçtuğunuzu farz edelim, devamlılığına inanalım mı?

4-5 aydan bu yana uçak tek bir sefer yapamadı. Bu kadar sürede kasasına tek bir kuruş girmeyen şirketin ayakta kalması çok zor. Tabi duyduğumuza göre personel alacaklarının ödenmesi konusunda da sıkıntılar var. Birçok kişi alacakları ödenmediği için icra davası açtı. Yani işin ekonomik boyutu da sakat!

Kürşad Arusan'ın duygusallığı bir kenara bırakarak, şapkasını önüne koyup düşünme vakti geldi.  Zor günler geçirdi, çok çabaladı... Ama belli ki bu iş onun boyunu aşan bir iş. Büyük bir sermaye grubu desteklemez ve ciddi yatırımlar yapılmazsa tek uçakla ve aylardır gümrükten çıkmayan uçakla bu iş olmaz, olmayacak.

Acaba Borajet ile bölgesel uçuş konusunda işbirliği yapan  THY, Sea Bird ile bu tarz bir işbirliği yoluna gider mi? Gerçekleşir mi bilmiyorum ama eğer gerçekleşirse bu Sea Bird Havayolları'nın kurtuluşu olur. Aksi takdirde işleri çok çok zor...

SEA BIRD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

5 para etmez ~ 6 yıl önce
Ne sirket nede kurucusu denilen Kursad

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O.A ~ 6 yıl önce
Atlas jet ile onur airi ayni kefeye koymasaniz iyi olurmus bence. Onurun ucak sayisi cok ama verdigi hizmet atlasin yanina bile yaklasamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
söylemiştim. ~ 6 yıl önce
Çok yazık oluyor bu tür girişimlerin hep hüsranla sonuçlanması ama ben daha ilk başlarda söylemiştim bu iş yürümez başından belli diye ve çok eleştiri almıştım bu sütunlarda. Gene de geçmiş olsun, belki TK borajet´i kurtardığı gibi bunları da kurtarır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gumruk mu? ~ 6 yıl önce
O ucak gumrukte felan degil. Yalan soylemesinler. Paralari olmadigi icin ucagi kanada daki sirket vermedi. Once elindeki ucagin kirasini odesin hele! Bunlar ancak Bebek'te ofis tutar ve opearsyon fizibilitesine halkla iliskiler ve satis mudirelerini canadaya gezmeye GOTURRRRRURLER! Sirketin parasi, kiralik bmwlere, gece alemlerine, pahali yemek agirlamalarina harcanir, operasyon hikaye olur, shgm uyutulur, bunlarin hepsine de "BEN SIZE COK FAZLA PARA VERIYORUM, TAMAM MI?" Denir. Haklisiniz, alimli halkla iliskiler ve satis mudireleri altisarbin tl(6.000TL) alirken, operatif personele bunun yarisinin bile odenmemesi de "hak" olur. Boyle olacagi zaten belliydi mi demeliyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
süperrrrrrrrrrrrrr ~ 6 yıl önce
cok dogru havacilikdan anlamayan müdireler seabird sayesinde güzel günler yasadilar. cidden o sirkette calisan ve havacilik bilgisi olan bir kisi varmi acaba merak ediyorum. BENCE YOK, sanki cocuk bahcesi. ARTIK GÜMRÜK YALANIDA SIKMAYA BASLADI
Resul kaptan ~ 6 yıl önce
Rizeli kardeşim, Bir Pegasus'lu yorumcunun "Meydanı Rizelilere bırakmayacağız" eleştirisine kızmışsın. Haklısın. Atın adamları hemşerilikten olsun bitsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 6 yıl önce
Bir balondu söndü, fazla yukarıdan attı gazeteler şişirdi sonunda tek uçaklık havayolu bitti . Türkiyede kanunları ve talimatları bile belli olmayan hergün değişen bir alanda iş yapmak için soyundular ama olmadı yazık oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gecmis olsun ~ 6 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM'ne ~ 6 yıl önce
Sky havayolları uçak sayısı analizi yanlış belirtilmiş, 7-8 değil 4-5 uçağa düştü daha da ne olacağı belli değil, Sn. SHGM ve Ulaştırma Bakanlığı sizlere sesleniyoruz. insanlar burda aç çalışırken ve üstüne üstlük 4 ay önce kış ortasında işten çıkartılıp hem içerde kalan maaş alacaklarımız hemde tazminatlarımız hala ödenmedi neden bu duruma müdahale etmiyorsunuz, Sn. Ulaştırma Bakanı nerde daha önce kapanan şirket personellerinin alacakları için önce personel alacakları ödenecek diyen Bakanımız şimdi nerde, neden bu durum gözardı ediliyor ?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebrikler ~ 6 yıl önce
Merak ediyorum; biz 4 aydır maaş alamazken, simülatör merkezlerine borçlar aylardır ödenemezken SHGM nasıl TRTO açılmasına izin veriyor? TRTO alacak kişiler hangi koşullarda çalıştırılacak? Worldfocus kazasından önce de SHGM sessiz kalmıştı şimdi aynı durum söz konusu.
KATILIYORUM... ~ 6 yıl önce
Çok doğru söylemişsiniz arkadaşlar, gerçekten , bas bas bağırarak denetleme yapan SHGM görevlileri bu durumları görmüyor herhalde ve hala tutturmuşlar prosedür diye kağıt kürek kontrol ediyor.Bırakın bu işleri kağıt üzerinde herşey göstermek mümkün siz fiziki olarak bakın birazda olaylara,bu şekilde nasıl bu insanların çalıştırılmasına uçak uçurmasına izin verirsiniz yaaa , bu kurallara aykırı bir durumdur.özellikle Easa gerekliliklerinde ilk önce insan performansı ve motivasyonu geldiğini sizler daha iyi bilirsiniz.Fakat bütün bunlara rağmen hiç bir şey olmamış gibi herkes rahat rahat hareket ediyor,eee doğaldır belkide kimbilir burası türkiye.
SHGM'ye ~ 6 yıl önce
Bu haber bir suç duyurusudur. Artık personel alacaklarına karşılık teminatı yakıp AO'yi düşürmeniz gerekir. Aksi taktirde bu yaza uçmasına müsaade etmek hem diğer denetlenen ve gerekliliklerin sağlanması aranan havayollarına haksızlık olur hem de göz göre göre istenmeyen olaylara davetiye çıkarmak olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Agresif THY ~ 6 yıl önce
Milli Havayolu sıfatının ardına gizlenerek ve devletten aldığı muazzam destekle ve ayrıca Sunexpress in ucuz işgücünü kullanıp kendi personelini keriz yerine koyarak Sabiha Gökçenden tamamen Pegasus'a belden aşağı vurmaya yönelik operasyon yapma hazırlığında olan THY....Seninle gurur duymak bir yana senden utanıyorum.Tekrar tekel olma çabalarını hem rekabet kurulunun hem de Sivil havacılığın görmezden gelmesi;keselerini bir hayli doldurduklarının göstergesi.Ama Sabiha'da meydanı bu fırıncılara ve işbilmez Rizeli tayfasına bırakmayacağımızı herkes bilsin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Agresif THY'ye ~ 6 yıl önce
Direk ismini söyle. Memleket ismi verip durmayın ben de Rizeliyim. Hiç bir şeyi genelleme.
Ne isim söylicem ~ 6 yıl önce
Belden aşağı vurmayacağınızı ya da ekmeğimle oynamayacağınızı bilsem söylerim tabii ki ismimi.THY ve TGS deki Rizelilerin alayı torpilli ve perti kanalıyla işe girmişlerdir.Çok çok küçük bir kısmı istisna olsada yüzde doksanı işbilmez ve hatta Türkçe konuşmaktan acizdir..Yalansa yalan de.Tabii utanmazsan..
:) ~ 6 yıl önce
İletişim kazası.. İsim olarak kendi adınızı değil eleştirdiğiniz kişinin adını söylemenizi istemiş yorumu yapan kişi :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000