11 Mart 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ne sirket nede kurucusu denilen Kursad
  • Atlas jet ile onur airi ayni kefeye koymasaniz iyi olurmus bence. Onurun ucak sayisi cok ama verdigi hizmet atlasin yanina bile yaklasamaz
  • Çok yazık oluyor bu tür girişimlerin hep hüsranla sonuçlanması ama ben daha ilk başlarda söylemiştim bu iş yürümez başından belli diye ve çok eleştiri almıştım bu sütunlarda. Gene de geçmiş olsun, belki TK borajet´i kurtardığı gibi bunları da kurtarır.
  • O ucak gumrukte felan degil. Yalan soylemesinler. Paralari olmadigi icin ucagi kanada daki sirket vermedi. Once elindeki ucagin kirasini odesin hele! Bunlar ancak Bebek'te ofis tutar ve opearsyon fizibilitesine halkla iliskiler ve satis mudirelerini canadaya gezmeye GOTURRRRRURLER! Sirketin parasi, kiralik bmwlere, gece alemlerine, pahali yemek agirlamalarina harcanir, operasyon hikaye olur, shgm uyutulur, bunlarin hepsine de "BEN SIZE COK FAZLA PARA VERIYORUM, TAMAM MI?" Denir. Haklisiniz, alimli halkla iliskiler ve satis mudireleri altisarbin tl(6.000TL) alirken, operatif personele bunun yarisinin bile odenmemesi de "hak" olur. Boyle olacagi zaten belliydi mi demeliyim?

SEA BIRD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Türkiye'deki havacılığın yükselişi her ne kadar genele mal edilse de  sadece iki şirket, bu tabirin hakkını veriyor. Bunlardan biri bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları, diğeri Ali Sabancı'ya ait Pegasus Havayolları...  Diğer şirketlere baktığınızda, kısa vadeli planlar, agresif olmayan büyüme yapısı, daha tedirgin ve tedbirli hamleler...

Bugün baktığınızda havayolu kuruluşu sayısı 17 olsa da,(2002'de de 16 şirket vardı) THY'yi ve iştiraki olduğu kuruluşları ( Anadolujet ve Sunexpress) saymazsanız 30 uçaklık filo sayısını aşabilen sadece 2 şirket var. Bir yıl içerisinde 17 uçaktan 7-8 uçağa düşen SKY ve 30 uçağı bulduktan sonra 7 uçağa gerileyen MNG Kargo, 10 uçağa çıktıktan sonra bugün güç bela filoda tutulan 3 uçakla bir yıl süren bitkisel hayattan güçlükle kurtulan Saga gibi şirketler, büyüme gazına gelen ve geriye baktığınızda bir dönemin çok konuşulan şirketlerindendi. Ancak bugün bu  şirketlerin , büyüme planlarını bırakın mevcut durumu korumak ve hatta batmamak için çabaladığını söylersek yanlış bir cümle kurmuş olmayız.

Yukarıdaki tablodan bir kez daha net olarak şu sonucu çıkarabiliriz. Türkiye'de THY ve Pegasus ile, onların bir tık gerisindeki Onur Air ve Atlasjet, Türk sivil havacılığının orta vadede bir şeyler beklediği ve hemen hemen bütün yükünü çeken şirketler...

Bölgesel hava taşımacılığı konusunda da pek parlak bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz söylenemez. Her ne kadar Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bu konuda hassasiyeti olduğunu bilsek de uygulamada rayına oturmayan birçok unsurun olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Son derece sancılı bir süreçten sonra bölgesel marka Borajet, Anadolujet'in can suyu vermesiyle toparlanma sürecine girdi. Zira, ikinci bir bölgesel havayolunun bırakın kurulmayı, kurulmak için niyetin bile oluşmaması Türkiye'de bu alanda daha çok zamana ihtiyacımız olduğunun göstergesidir.

Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olması sebebiyle hepimizin umut bağladığı denizden denize hava taşımacılığının hali ise ortada... ABD'de uzun yıllar havacılık alanında görev yaptıktan sonra Türkiye'de deniz uçağı fikrini hayata geçirmek için kolları sıvayan Kürşad Arusan'ın iki yıldan bu yana pes etmemesi takdire şayan bir durum ancak bu projenin baştan prematüre olmasının sorumlusu da maalesef ki kendisi... Arusan'ın çok emek sarfettiğini biliyoruz. Bu projenin hayata geçmesi için gece gündüz çabaladığı da ortada. Bütün bu çabasına karşın ufak tefek ya da büyük çaplı aksaklıklardaki en büyük savunması, " Ben bu ülkede deniz taşımacılığının yaygınlaşması için gece gündüz çaba harcıyorum" oluyor ancak onun harcadığı çabanın karşılıksız çıkmaması için bazen de yapıcı eleştiriler olması gerektiğini bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kabul etmek gerekir ki çok zor bir işe soyundu. Ancak bir noktada başarısızlığı da kabul etmek gerekir. İki yıldan bu yana gerek Ulaştırma Bakanlığı, gerek SHGM ve gerekse diğer kamu kuruluşları ve medyanın, hiç bir şirkete vermediği kadar, destek verdiğini düşünüyorum. Ama yanlışları üst üstüste koyunca altında Arusan'ın çabaları da eziliyor, yok oluyor. Bir defa tek uçakla hava taşımacılığı olmaz! Bozcaada'ya uçuyorsun uçağın arıza yapıyor oradan o yolcuları  alacak back up'ta ikinci bir uçağın yok! İşin kötüsü bu tip bu kapasitede kiralayabileceğin başka şirkette bir başka uçak da yok. Böyle olunca uçakla götürdüğün yolcuları gemiyle getirmek zorunda kalıyorsun.

İkinci uçak ne zaman geliyor diye sorulduğunda "Gümrükte işlemler devam ediyor" deniliyor da sormazlar mı bu nasıl bir uçaktır ki bir yıldan bu yana gümrükte tutuluyor?

'Kışın dağ turizmi için uçaklara ek donanımlar takacağız, dağ ve yayla turizmi için seferler yapacağız' dediniz kış bitti daha tek bir sefer yapıldığını görmedik! İstanbul'dan Mogan'a (Ankara)  da uçulacaktı yılbaşında..Uçabildiniz mi? Uçamadıysanız neden uçamadınız? Kim engel oldu? Uçamayacaksanız neden uçacağız diye açıkladınız? Şimdi Gemlik'e uçağınıza nasıl inanalım?

Uçtuğunuzu farz edelim, devamlılığına inanalım mı?

4-5 aydan bu yana uçak tek bir sefer yapamadı. Bu kadar sürede kasasına tek bir kuruş girmeyen şirketin ayakta kalması çok zor. Tabi duyduğumuza göre personel alacaklarının ödenmesi konusunda da sıkıntılar var. Birçok kişi alacakları ödenmediği için icra davası açtı. Yani işin ekonomik boyutu da sakat!

Kürşad Arusan'ın duygusallığı bir kenara bırakarak, şapkasını önüne koyup düşünme vakti geldi.  Zor günler geçirdi, çok çabaladı... Ama belli ki bu iş onun boyunu aşan bir iş. Büyük bir sermaye grubu desteklemez ve ciddi yatırımlar yapılmazsa tek uçakla ve aylardır gümrükten çıkmayan uçakla bu iş olmaz, olmayacak.

Acaba Borajet ile bölgesel uçuş konusunda işbirliği yapan  THY, Sea Bird ile bu tarz bir işbirliği yoluna gider mi? Gerçekleşir mi bilmiyorum ama eğer gerçekleşirse bu Sea Bird Havayolları'nın kurtuluşu olur. Aksi takdirde işleri çok çok zor...

SEA BIRD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

5 para etmez ~ 5 yıl önce
Ne sirket nede kurucusu denilen Kursad

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O.A ~ 5 yıl önce
Atlas jet ile onur airi ayni kefeye koymasaniz iyi olurmus bence. Onurun ucak sayisi cok ama verdigi hizmet atlasin yanina bile yaklasamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
söylemiştim. ~ 5 yıl önce
Çok yazık oluyor bu tür girişimlerin hep hüsranla sonuçlanması ama ben daha ilk başlarda söylemiştim bu iş yürümez başından belli diye ve çok eleştiri almıştım bu sütunlarda. Gene de geçmiş olsun, belki TK borajet´i kurtardığı gibi bunları da kurtarır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gumruk mu? ~ 5 yıl önce
O ucak gumrukte felan degil. Yalan soylemesinler. Paralari olmadigi icin ucagi kanada daki sirket vermedi. Once elindeki ucagin kirasini odesin hele! Bunlar ancak Bebek'te ofis tutar ve opearsyon fizibilitesine halkla iliskiler ve satis mudirelerini canadaya gezmeye GOTURRRRRURLER! Sirketin parasi, kiralik bmwlere, gece alemlerine, pahali yemek agirlamalarina harcanir, operasyon hikaye olur, shgm uyutulur, bunlarin hepsine de "BEN SIZE COK FAZLA PARA VERIYORUM, TAMAM MI?" Denir. Haklisiniz, alimli halkla iliskiler ve satis mudireleri altisarbin tl(6.000TL) alirken, operatif personele bunun yarisinin bile odenmemesi de "hak" olur. Boyle olacagi zaten belliydi mi demeliyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
süperrrrrrrrrrrrrr ~ 5 yıl önce
cok dogru havacilikdan anlamayan müdireler seabird sayesinde güzel günler yasadilar. cidden o sirkette calisan ve havacilik bilgisi olan bir kisi varmi acaba merak ediyorum. BENCE YOK, sanki cocuk bahcesi. ARTIK GÜMRÜK YALANIDA SIKMAYA BASLADI

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000