30 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Arkadaşlar onur air yıllardır Arabistanda operasyon yapıyor peki orayı kim yönetiyoor. Bence Alan ın ilk olarak oradaki operasyona sahip çıkması gerekiyor. Herkes bilir 12 uçaktan 4 uçağa neden ve nasıl gelindiğini birileri oralarda müdür sıfatıyla yattıkları yerden para alacak altındaki personel herşeye koşacak. Uçaklara çıkıyoruz kokuyor yerde yatan uçak temizlenmiyor içindeki yemekler duruyor, uçağın kabini dökülüyor teknik malzeme bulamıyoruz diyor sıkıştımı uçak ground diyor. En sonunda araplar dayanamadı kocaman operasyon un ufak oldu. Allah orada operasyon yapan personele sabır versin.
  • benim bildigim sami alan amerıkada west airlinedan ozellıkle getırıldı.vızyonsuz ve yenılıge acık bırı olmasa oralara gelemezdı zaten...
  • MADEM BEYAZ BİR SAYFA AÇILIYOR ÖYLEYSE TÜM İRANLI KARDEŞLERİME ÖNERİM ONUR EKİBİNDEN BİR ALLAHIN KULUNU BIRAKMAYIN... YOK BAŞARILI İMİŞ, YOK OLMAZSA OLMAZMIŞ GİBİ TİPİK YÖNLENDİRMELERE DE GELMEYİN. TEMİZ/DÜRÜST/NAMUSLU/DİNİNDE İMANINDA ADAM MI YOK BU ÜLKEDE... BİLEN BİR DOST
  • AKP deyince yorumlardan şunu mu çıkarmam lazım? ''Onur Air' in yeni sahibi AKP'' . Bence yakışmış. Helal olsun.
  • Kardeşim sami alan alım sırasında adı geçen hissedarlardan biri değil miydi? Bir baksanıza o gunün gazete kupürlerine.
  • En doğrusunu aşağıda biri yazmış. Eski istanbul havayolları zihniyeti. O kadar doğru ki... Milattan önce kalma yönetim becerileri ile artık bir yerlere gelmek mümkün değil. Başında ki adamı değil örümceklenmiş zihniyeti değiştireceksin. Bu şirket adam olur mu. Çok zor...
  • özellikle khm artık khmlikten cıkmıs durumda ofise gidiyosunuz padisahım sen cok yasa naraları ama padısah arkasını donunce cadı kazanı sahte gülmeler gülücük atmalar insanlar dertlerını anlatcakken bagırmalar..cok seyın degısmesı lazım cookkk..akıllılar kactı gıttı sırketten..
  • degişen sadece sirketin kar marjı olur bu sırket yıllardır calısanını ikinci plana atmıstır..artık iyi dedigimiz yabancı di bilen isini yapan calısanın yanında iş bilmeyen nasıl sırkete gırmıs dedıklerımız bıle baska sırketler uc katı maasa ıs bulur oldu..khm calısanına shıp cıkmak yeırne ozellıkle eskıler olmak uzere hemen ıs cıkısı yapıyor ıstedıklerı zam ıstemeyen genc toy calısanlar..ınsanlar bu sırketı severek yıllarca calıstı zor sartlara katlandı ama artık herkes ısyanda cunku gozgore degersız oldukları gosterılıyor..koltuklarını kaybetme derdındeıler calısanlarına sahıp cıkacagına dertlerını dınleyıp cozum bulucagına bagırarak odalarından cıkarıyorlar..cok kisinın hakkı yendı gozyası dökuldu gururu kırıldı..ınsanlar ortam guzel dıye calıstı ama bakıldıkı ortam falan kalmmamıs dedıkodu yonetıme ıspıyonlamalar asık yuzler artık ortam..gecmısı mumla arar oldu ınsanlar..ben bıseyın degıscegını sanmıyorum umutla beklemete yoruyo artık en ıısı cantayı hazırlamak..
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sami beyin herhangi bir başarısını hatırlamıyorum. Sektörde de yeni. Umarım iyi bir şeyler yapar. Ancak öncelikle Onur Havayollarındaki eski İstanbul Havayolları zihniyetini temizlemeli ve şirketi güncel hale getirmelidir. Yoksa ????

SAMİ ALAN VE ONUR AIR

Genel Müdür Şahabettin Bolukçu'nun satış sonrası koltuğunu bırakması ve sonrasında geçen yaklaşık bir yıllık zamanda kaptan koltuğunun yeni bir genel müdür atamasına kadar Cankut Bagana tarafından idare edilmesi, uzun vadeli planlara ilişkin karar alma sürecinde de sıkıntılara neden oluyordu. Bu dönemde Onur Havayolları, günü kurtaran hamlelerle satış sürecinin tamamen noktalanmasını beklerken özellikle THY ve Pegasus ile arasındaki makasın açılmasına engel olamıyordu.

2003 yılında iç hatların serbestleşmesiyle 7 noktaya birden tarifeli uçuşlara başlaması şirket tarihinin en agresif hamlelerinden biri olarak değerlendirilebilir. Sonrasındaki süreçte iç hatlarda birkaç noktayı daha tarifesine ilave ettikten sonra Arabistan'a verilen kiralık uçaklar ve charter yurtdışı operasyonları ile birlikte üç farklı kulvarda var olarak yumurtaları farklı sepete koyan ve 'sağlamcı' diyebileceğimiz bir strateji izleyen Onur Havayolları, 2006 yılında açtığı son iç hat noktası Konya'dan sonraki ilk iç hat noktasını 2012 yılında açarak 6 yıllık iç hat orucunu bozmuştu!

İç hatlardaki bu tablonun dış hat uçuşlarında yakınından bile geçemeyen şirket, kurulduktan tam 19 yıl sonra ilk yurtdışı tarifeli uçuşu olan Lefkoşa'yı operasyon ağına ekledi. Gereğinden fazla temkinli ve inişli çıkışlı bu tablo için ne yazık ki, başarılı bir performans yorumunu yapamayız!

10 uçağını Suudi Arabistan Havayolları'na kiralayarak senede 120-130 milyon dolar civarında garanti parayı kasasına koyan Onur Havayolları'nın, iç ve dış hatlarda agresif bir politika izlememesi hep 'statükocu' ve 'az olsun benim olsun' düşüncesinin  kabul edilmesinden kaynaklanıyordu. Bu süreçte, en önemli rakipleri THY ve Pegasus ile makas aralığının iyice açılması Onur Havayolları'nı el değiştirmek zorunda bırakan en önemli nedenlerden biridir bana göre... Mevcut yönetim yapısıyla Onur Havayolları'nın uzun vadede rakipleriyle mücadele edemeyeceği düşüncesi belki de  patron Cankut Bagana'nın pes etmesindeki en büyük etkendi.

Satış sürecinde kaptan koltuğu için şirket içinden bazılarının adı öne çıktı. Ancak yeni patron mevcut yapıdan çıkan bir genel müdürün benzer strateji ile yola devam edeceğini ön görmüş olacak ki, hepsinin üzerini çizdi ve sürpriz bir isimde karar kılındı. THY, Anadolujet ve Atlasjet tecrübeleri olan Sami Alan, 'kendi işlerimin başına geçeceğim' dedikten iki hafta geçmeden kendisini Onur Havayolları'nın tepesinde buldu. Sami Alan, yöneticilik tecrübesi yaşı ile ters orantılı olan başarılı bir isim. Başarılı vasfını THY ve Anadolujet'te geçen 4+4 yıllık süreçte kazanan Sami Alan'ın Atlasjet'teki performansı için 'başarılı ya da başarısız' demek çok zor ancak geçen sürede Sami Alan'ın Atlasjet'e vizyon kattığını, pozitif enerji verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Onur Havayolları'nın mevcut durumda en çok ihtiyacı olan da bu...

Sami Alan'ın Onur Havayolları macerası konusunda yorum yapmak için henüz erken ama daha önce görev yaptığı üç önemli havayolunda izlediği yol, kullandığı argümanlar, başarıyı getirecek gibi görünüyor. Açıkçası Sami Alan'ın, Onur Havayolları'nın Ankara ile ilişkilerini yoluna koyabilecek ve sonrasında ciddi filo yapılanması ile THY ve Pegasus ile açılan makas arasını daraltabilecek vizyonda olduğunu düşünüyorum. Alan'ın, rüştünü ıspat edebileceği ilk iş ise İstanbul-Ankara uçuşları olacaktır. Atlasjet'te son dakika golü yiyen Alan'ın Onur Havayolları ile Ankara uçuşlarını alması demek, karnesine ilk yıldızlı pekiyi eklemek anlamına gelecektir. Ben Onur Havayolları adına umutluyum. Yeni bir vizyon ve anlayışla Onur Havayolları'nın kısa sürede büyüme konusunda ivme yakalayacağını ve rakipleri ile yeniden rekabet potasına gireceğini düşünüyorum. Tabi bunları yapabilmesi için de patronun Sami Alan'a rahat bir çalışma ortamı sunması ve şirket içindeki troykayı yeni genel müdürden uzak tutması gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

SAMİ ALAN VE ONUR AIR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

yazık ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar onur air yıllardır Arabistanda operasyon yapıyor peki orayı kim yönetiyoor. Bence Alan ın ilk olarak oradaki operasyona sahip çıkması gerekiyor. Herkes bilir 12 uçaktan 4 uçağa neden ve nasıl gelindiğini birileri oralarda müdür sıfatıyla yattıkları yerden para alacak altındaki personel herşeye koşacak. Uçaklara çıkıyoruz kokuyor yerde yatan uçak temizlenmiyor içindeki yemekler duruyor, uçağın kabini dökülüyor teknik malzeme bulamıyoruz diyor sıkıştımı uçak ground diyor. En sonunda araplar dayanamadı kocaman operasyon un ufak oldu. Allah orada operasyon yapan personele sabır versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
talha kor ~ 5 yıl önce
benim bildigim sami alan amerıkada west airlinedan ozellıkle getırıldı.vızyonsuz ve yenılıge acık bırı olmasa oralara gelemezdı zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BEYAZ SAYFA ~ 5 yıl önce
MADEM BEYAZ BİR SAYFA AÇILIYOR ÖYLEYSE TÜM İRANLI KARDEŞLERİME ÖNERİM ONUR EKİBİNDEN BİR ALLAHIN KULUNU BIRAKMAYIN... YOK BAŞARILI İMİŞ, YOK OLMAZSA OLMAZMIŞ GİBİ TİPİK YÖNLENDİRMELERE DE GELMEYİN. TEMİZ/DÜRÜST/NAMUSLU/DİNİNDE İMANINDA ADAM MI YOK BU ÜLKEDE... BİLEN BİR DOST

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saftrik ~ 5 yıl önce
AKP deyince yorumlardan şunu mu çıkarmam lazım? ''Onur Air' in yeni sahibi AKP'' . Bence yakışmış. Helal olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan Picard ~ 5 yıl önce
Kardeşim sami alan alım sırasında adı geçen hissedarlardan biri değil miydi? Bir baksanıza o gunün gazete kupürlerine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En doğrusu ~ 5 yıl önce
En doğrusunu aşağıda biri yazmış. Eski istanbul havayolları zihniyeti. O kadar doğru ki... Milattan önce kalma yönetim becerileri ile artık bir yerlere gelmek mümkün değil. Başında ki adamı değil örümceklenmiş zihniyeti değiştireceksin. Bu şirket adam olur mu. Çok zor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 5 yıl önce
özellikle khm artık khmlikten cıkmıs durumda ofise gidiyosunuz padisahım sen cok yasa naraları ama padısah arkasını donunce cadı kazanı sahte gülmeler gülücük atmalar insanlar dertlerını anlatcakken bagırmalar..cok seyın degısmesı lazım cookkk..akıllılar kactı gıttı sırketten..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ssss ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
bi sey degısmez ~ 5 yıl önce
degişen sadece sirketin kar marjı olur bu sırket yıllardır calısanını ikinci plana atmıstır..artık iyi dedigimiz yabancı di bilen isini yapan calısanın yanında iş bilmeyen nasıl sırkete gırmıs dedıklerımız bıle baska sırketler uc katı maasa ıs bulur oldu..khm calısanına shıp cıkmak yeırne ozellıkle eskıler olmak uzere hemen ıs cıkısı yapıyor ıstedıklerı zam ıstemeyen genc toy calısanlar..ınsanlar bu sırketı severek yıllarca calıstı zor sartlara katlandı ama artık herkes ısyanda cunku gozgore degersız oldukları gosterılıyor..koltuklarını kaybetme derdındeıler calısanlarına sahıp cıkacagına dertlerını dınleyıp cozum bulucagına bagırarak odalarından cıkarıyorlar..cok kisinın hakkı yendı gozyası dökuldu gururu kırıldı..ınsanlar ortam guzel dıye calıstı ama bakıldıkı ortam falan kalmmamıs dedıkodu yonetıme ıspıyonlamalar asık yuzler artık ortam..gecmısı mumla arar oldu ınsanlar..ben bıseyın degıscegını sanmıyorum umutla beklemete yoruyo artık en ıısı cantayı hazırlamak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KKTK ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı ~ 5 yıl önce
Sami beyin herhangi bir başarısını hatırlamıyorum. Sektörde de yeni. Umarım iyi bir şeyler yapar. Ancak öncelikle Onur Havayollarındaki eski İstanbul Havayolları zihniyetini temizlemeli ve şirketi güncel hale getirmelidir. Yoksa ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000