09 Temmuz 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Tamam İngilizceyi bilmek her teknisyenin görevi de 24.Nisan.2012 ye kadar bu lisansları kimler onayladı, aklınız neredeydi.Çalışan teknisyene 2 sene süre ver, yeni bir işe başlayacak, şirket değiştirecek veya yeni tip kursu almış teknisyenin lisansını onaylama, bu ayırımcılık niye.Bu arkadaşlar niye bu 2 senelik haktan yararlanıp kendilerini geliştirme hakkından mahrum kalıyor.Hem yeni kurulan şirketler teknisyen bulamayacak hemde bu arkadaşlar çalışamayacak.Madem 2 sene süre veriyorsun herkese bu hakkı tanı.2 sene sonrada belgesini getirmeyenin de lisansını iptal et.
  • Tamam İngilizceyi bilmek her teknisyenin görevi de 24.Nisan.2012 ye kadar bu lisansları kimler onayladı, aklınız neredeydi.Çalışan teknisyene 2 sene süre ver, yeni bir işe başlayacak, şirket değiştirecek veya yeni tip kursu almış teknisyenin lisansını onaylama, bu ayırımcılık niye.Bu arkadaşlar niye bu 2 senelik haktan yararlanıp kendilerini geliştirme hakkından mahrum kalıyor.Hem yeni kurulan şirketler teknisyen bulamayacak hemde bu arkadaşlar çalışamayacak.Madem 2 sene süre veriyorsun herkese bu hakkı tanı.2 sene sonrada belgesini getirmeyenin de lisansını iptal et.
  • daha durun bakalım çakma sınırlama kaldırma sınavlarının da iptali söz konusu :))))
  • SHGM çalışanları neden ingilizce sınavdan geçirilmiyor, çünkü %90'ın ingilizcesi %5. SHGM önce kendi çalışanlarını ingilizce kurslara göndersin ondan sonra tüm FAA ve EASA mevzuatlarına hakim olarak sektörde otorite kursunlar. Sen hala 08.03.1987 tarihli SHY6C ye göre çift kişilik ÇHHA limiti 380kg ama SHGM bunu neye göre 472,5kg olarak uyguluyorsun, hiç bir yerde yazmıyor bu kural, o zaman neye göre uyguluyorsun bu hayali kuralı? Dünyada uygulama böyleymiş diye. O zaman sen neden SHY6C Version2 olarak mevzuatını güncellemiyorsun? Yıllardır binlerce başvuru var ama bizim otoriteden tıs yok!!! FAA gibi EASA'da tipleri sınıflandırmış >" http://www.easa.europa.eu/agency-measures/certification-specifications.php ". EASA nın tip sınıflarını aynen uygularsın arada mevzuat boşluğu kalmaz olur biter! Sen hala yazılı olmayan 472,5kg üstünü uçak olarak kabul ediyorsun, ondan sonra çakallar gelir LSA ları bu ülkede temel eğitim uçağı diye yutturmaya kalkar otoritede uyumaya devam eder!
  • arkadaşlar biz derin uykumuzda devam edelim. sadece 3 ülke kaldı lisansı artık İCAO lisansı kabul edilecek olan.neden peki okadar uğraş verildi.paralar harcandı.JAR dedik tutturduk.16 eylül son gündür.17 eylül sabahı JAR lisansımız aynen icao lisansı muamelesi görecek ingilterede.yani hiçbirşey ifade etmeyeceeeeek.
  • Horizon arkadaş gerekenleri yazmış, çalışmaya başlasın herkes
  • @bezdirilmişler. bu konunun atatürk'le ne alakası var anlamadım.neymiş ''atatürk ingilizce biliyormuymuş''.bilmediğin konular hakkında yorum yapma. atatürk o dönemin en önemli dilleri olan almanca ve fransızca 'yı biliyordu.bu dillerle yazılmış kitapları okuyabiliyordu.hatta bir yabancı temsilci ile fransızca konuşma yaptığı video'yu internette bulabilirsin.
  • @ abisi kulağından tutar dolaştırım seni merak etme sizin yaptığınız gibi gitmediğim uçağı mühürlemem. Sizin gibiler yüzünden işler bu hale geldi zaten...
  • aynı durum pilotlar icinde var.fransa ve rusya bunu uygulamıyor.ama bız hemen atladık.shgm cebıne para gırsın dıye,bu yogun donemde hıcbır katkı saglamadan ucus sektöründekı personele ızdırap imtihan yapıyor,masraflar kısıye aıt ayrıca sınav parası alıyor.nıye ucret alıyor,nıye sınav sadece ankarada yapıyor!?şimdiye kadar ıng. bılmedenmı uculuyordu?ab nın dayatması,SHGM ye akıtılan paralar......yazık....bu paralar ızdırepta kullanılır.inşallah.....kaykısız infaz........
  • Sefa (abi) Bey, Ben AirBerlin'de calisiyorum ve EASA standartlari geregi sirketin kalite departmani herkesten (pilot,hostes,teknisyen yada ofis calisani ayirmadan) ingilizce seviye sertifikasi istiyor,yani bu birtek bizim ülkede SHGM nin istedigi bir sey degil. Eger sertifikaniz yoksa sirket anlasmali bir kurumdan seviye belirlemesi icin sinav yapmanizi(gönüllü olarak,zorunlu degil)istiyor,ancak bütün bu islemlerin sonunda yine her halikarda sertifikanizi istiyor,eger seviyeniz düsükse yine anlasmali kurumlarla kurs düzenliyor. Bütün bunlara ragmen yok ben ingilizceyi sallamam dersen yetkini aliyor ve yetkisi olmayan kisi sirkette uzun süre kalamaz. Sonuc ya bu deveyi güdecegiz ya bu deveyi güdecegiz,baska yolu yok.

SAKIN YENİ UÇAK ALMAYIN, UÇURAMAZSINIZ!

SHGM, ikili anlaşma gereği, Türkiye’de EASA Part-145 sertifikası almak isteyen bakım kuruluşlarının denetlemesini SHGM’ye yaptırıyor ve EASA uygun gördüklerini onaylayıp sertifikalandırıyordu.

EASA, bu konuda SHGM’yi değerlendirmek için, EASA Part-145 ile sertifikalandırdığı bakım kuruluşlarını da denetlemek istedi ve THY Teknik’in Esenboğa’daki kuruluşunu denetledi. Orada tespit edilen bulgular nedeniyle SHGM’ye verdiği EASA adına denetleme hakkını askıya aldığını hatırlarsınız.

Türkiye’de Part-145 sertifikası almak isteyen bakım kuruluşları doğrudan bana başvursun, ben kendim denetleyeceğim dedi. Bundan sonraki aşamada SHGM bilgisi altında bir EASA Part-145 denetçisi ile beraber SHGM personeli olmayan bazı Türk denetçilerle Türkiye’de Part-145 sertifikasına sahip uçak bakım kuruluşlarına da derinlemesine denetlemeler yapıldı. Bu denetlemelere SHGM’den de gözlemci olarak 1 kişi katıldı.

Yapılan denetlemeler sonucunda EASA Part-145 sertifikalı 10 bakım kuruluşundan 5 tanesinin yetkisi kısmen iptal edildi (THY/Teknik, MRO Teknik, SKY havayolları, Genel Havacılık ve MATS) diğerlerine de altından kolay kalkamayacakları sayısız bulgular yazdılar. Bulgulardan bir tanesi de teknisyenlerin İngilizce olan (AMM, CMM, SRM gibi) bakım verilerini okuyup anlamadıkları oldu.

SHGM, özellikle teknisyenlerin İngilizce yetersizliği bulgusundan psikolojik olarak çok etkilendi. Bu psikolojiden kurtulmak veya EASA’dan yenen fırçanın etkisinde kalıp onlarla ilişkileri tekrar düzeltebilmek amacıyla için olsa gerek ki, fazla gecikmeden 24 Nisan 2012 tarihinde bir Dil Genelgesi yayınladı.

Bu genelge ile lisanslı ve yetkili teknisyenlere belirlenen seviyede İngilizce öğrenip kabul edilir bir tür sınavdan, yetkisine göre A1, A2 veya B1 seviyesi belgesi istemeye karar verdi ve bunun için de 2 yıl süre verdi. Genelge yayınlandığı tarihten geçerli olmak üzere ilk defa lisans alacaklar için de lisans başvurusunda dil yeterlilik sınav belgesi getirmelerini mecbur koştu. Buraya kadar pek anormal bir şey yok. Teknisyenlerin İngilizce bilmelerini istemek ve bunun için 2 yıl süre tanımak doğru bir uygulama.

Şu anda Türkiye’de uçak bakım sektörünü ayakta tutan SHY-66 lisanslı teknisyenlerin böyle bir İngilizce yeterlilik belgeleri yok. Çok iyi derecede İngilizce bilseler bile SHGM’nin önerdiği dil sınavına girip istenen seviyede İngilizce bildiklerini gösteren belge sunmaları şart. Şimdi tüm teknisyenler harıl-harıl İngilizce ders alıp 24 Nisan 2014 öncesinde sınava girip belge alma çabası içindeler.

AB üyesi ülkelerde yerleşik bakım organizasyonlarının ise böyle bir zorunluluğu yok. Onlar AB üyesi ve ülkenin sivil havacılık otoritesi ve teknisyenleri kendi ülkesinin dilini konuşuyor, İngilizce bilme zorunluluğu yok. (Siz hiçbir Fransız veya Yunanlıyı İngilizce konuştuğunu duydunuz mu?) EASA’nın resmi web sitesine girerseniz, önce AB üyesi ülkelerin hangisini isterseniz onun linkini tıklayıp siteyi o dilde okuyabilirsiniz. Ama Türkiye AB üyesi değil, Türkçe de akredite bil dil değil, olacağı da yok. Öyle ise İngilizce bilmek zorundayız.

Ancak; Biz Türkler her zaman sıklıkla dile getirdiğim üzere yumurta kapıya gelmeden hareket etmeyen, sorumluluklarımızı kâğıda yükleyip kaçmaya çalışan bir milletiz. SHGM veya şirketlerimiz için önemli olan o kişinin İngilizce bilip bilmemesi değil belgesinin olup olmaması. Öylesine elinize geçerliliği olan bir belge alın iş bitti. İngilizceyi konuşamasanız bile şirket veya SHGM ve şirketlerin kalite departmanları, onun belgesi var biz başka ne yapabiliriz diyerek işin içinden sıyrılacaktır. Yani sistemin adı Var mı? Var…

Bakın şimdi; SHGM ilk planda yine işin içinden acilen sıyrılmak için KPDS den minimum 35-45 arası puan istiyor. KPDS-ÜDS-Toefl-Toeic vb… muadili sistemlerdeki alınacak puanları da aynı ayar ayarlamışlar. Hâlbuki EASA’nın isteği, AMM-CMM de ne yazıldığını anlamak ve yeteri kadar konuşabilmek. KPDS’den geçer puan alan herhangi bir kişi AMM’i okuyup anlayacak mı?

Sen istersen oradan buradan kopya programlar kullanmaz kendi sistemini kurabilir, sınavlarını kendi sistemine göre de yapabilirsin. Bu konuda problem yok ama tembellik, ilgisizlik, bana necilik var. Kimse mesuliyetin altına girmek istemiyor sorumluluğu kâğıtların (belgelerin) üzerine yıktık mı iş bitti yani… Pilotlara sen sınav yapıyorsun ama iş teknisyene gelince belge ve yeteri puan istiyorsun…

Sevgili SHGM; İngilizce havacılığın olmazsa olmazı burada anlaştık. Peki, sen neden bu lisan zorunluluğunu kendi personeline istemiyorsun.

Sorun burada bitmiyor;

SHGM, 24 Nisan 2012 tarihli Genelgesinde yazmamasına karşın, Sayın Genel Müdür kendi denetçilerine sözlü olarak “İngilizce sınavına girip geçerli bir seviye belgesi getirmeyen yetkili teknisyenlere 24 Nisan’da sonra yeni bir yetki verilmeyecek” buyurmuş.

Örneğin bir teknisyenin lisansında A330 tipi kayıtlı ve çalıştığı şirkette yetkili. Bu teknisyen şimdi (yani 24 Nisan’dan sonraki bir tarihte) A320/321 eğitimi alıyor, lisansına işleniyor ama çalıştığı şirket ona bu uçakta yetki veremiyor. Neden? Sn. genel müdür öyle emir vermiş.

Veya XX şirketinde çalışan yetkili bir teknisyen oradan ayrılıp YY şirketine geçiyor, yeni şirketi bu teknisyene yetki veremiyor, lisanssız teknisyen (yardımcı teknisyen) muamelesi yapacak.

SHGM genel müdürünün sözlü olarak verdiği emir, sektörde haklı olarak, genelgede böyle bir husus yok diye itirazlara neden olunca, 2 Temmuz günü SHGM web sitesinde 24 Nisan tarihli Dil Genelgesine Ek bir genelge daha yayınlanarak (aceleden olacak, Tarihsiz, Sayı numarasız ve imzasız olarak) emir yazılıya çevrildi.

Ek genelgeye göre, teknisyen A320/321 uçak ve motorunda yetkili, motorda boroskop (borescope) eğitimi alıyor ama şirketi yeni yetki diye boroskop yapmak için yetkilendirilemiyor.

Uzun lafın kısası, Ülkemizdeki tüm teknisyenler, sakın ola şirket değiştirmeyin yetkisiz kalırsınız.

Bakım şirketleri, teknisyenlerinize yeni bir uçak tip, motor tip, boroskop, motor çalıştırma vb. eğitim aldırmayın, nasıl olsa yetkilendiremeyeceksiniz, boşuna para harcamayın. Başka şirketten ihtiyacım var diye teknisyen transfer etmeyin, dil belgesi yoksa yetki veremezsiniz. Filonuza aman ha yeni bir uçak tipi sokmayın. piyasada dil belgesi olan yetkili lisanslı teknisyen bulamaz, uçağınızı da uçuramazsınız.

SHY/EASA Part-147 eğitim kuruluşları, kimseye tip eğitimi vermeyin, yetki alınamayacağı için faydasız bir eğitim olacak. Başka işlerden para kazanmaya bakın veya teknik öğretmenlerinize acele dil sertifikası aldırmaya bakın, yoksa onlar da öğretmenlik yapamayacaklar.

Her teknisyen ya İngilizce belgesi getirecek ya da eski pozisyonu neyse orada kalacaklar. Bu durumda 2 sene sonra da hala belge alamayanlar işi bırakıp bakkallık veya başka bir iş yapabilirler. SHGM dil genelgelerini yayınlarken, sonuçlarını düşünmemiş olabilir mi acaba?

Aşağıdaki adresten genelgeye erişebilirsiniz. Ek genelgeyi en üste koymuşlar, ilk 24 Nisan tarihli olanı ondan sonra geliyor. Devamında da EASA’nın regülasyonları mevcut. SHGM mecburen EASA’nın kabul ettiği sınavları da kabul ediyor, KPDS olmak zorunda değil.
 

GENELGEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

SAKIN YENİ UÇAK ALMAYIN, UÇURAMAZSINIZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

İNGİLİZCE, ~ 6 yıl önce
Tamam İngilizceyi bilmek her teknisyenin görevi de 24.Nisan.2012 ye kadar bu lisansları kimler onayladı, aklınız neredeydi.Çalışan teknisyene 2 sene süre ver, yeni bir işe başlayacak, şirket değiştirecek veya yeni tip kursu almış teknisyenin lisansını onaylama, bu ayırımcılık niye.Bu arkadaşlar niye bu 2 senelik haktan yararlanıp kendilerini geliştirme hakkından mahrum kalıyor.Hem yeni kurulan şirketler teknisyen bulamayacak hemde bu arkadaşlar çalışamayacak.Madem 2 sene süre veriyorsun herkese bu hakkı tanı.2 sene sonrada belgesini getirmeyenin de lisansını iptal et.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İNGİLİZCE, ~ 6 yıl önce
Tamam İngilizceyi bilmek her teknisyenin görevi de 24.Nisan.2012 ye kadar bu lisansları kimler onayladı, aklınız neredeydi.Çalışan teknisyene 2 sene süre ver, yeni bir işe başlayacak, şirket değiştirecek veya yeni tip kursu almış teknisyenin lisansını onaylama, bu ayırımcılık niye.Bu arkadaşlar niye bu 2 senelik haktan yararlanıp kendilerini geliştirme hakkından mahrum kalıyor.Hem yeni kurulan şirketler teknisyen bulamayacak hemde bu arkadaşlar çalışamayacak.Madem 2 sene süre veriyorsun herkese bu hakkı tanı.2 sene sonrada belgesini getirmeyenin de lisansını iptal et.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taze teknisyen ~ 6 yıl önce
daha durun bakalım çakma sınırlama kaldırma sınavlarının da iptali söz konusu :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA & SHGM İngilizce ~ 6 yıl önce
SHGM çalışanları neden ingilizce sınavdan geçirilmiyor, çünkü %90'ın ingilizcesi %5. SHGM önce kendi çalışanlarını ingilizce kurslara göndersin ondan sonra tüm FAA ve EASA mevzuatlarına hakim olarak sektörde otorite kursunlar. Sen hala 08.03.1987 tarihli SHY6C ye göre çift kişilik ÇHHA limiti 380kg ama SHGM bunu neye göre 472,5kg olarak uyguluyorsun, hiç bir yerde yazmıyor bu kural, o zaman neye göre uyguluyorsun bu hayali kuralı? Dünyada uygulama böyleymiş diye. O zaman sen neden SHY6C Version2 olarak mevzuatını güncellemiyorsun? Yıllardır binlerce başvuru var ama bizim otoriteden tıs yok!!! FAA gibi EASA'da tipleri sınıflandırmış >" http://www.easa.europa.eu/agency-measures/certification-specifications.php ". EASA nın tip sınıflarını aynen uygularsın arada mevzuat boşluğu kalmaz olur biter! Sen hala yazılı olmayan 472,5kg üstünü uçak olarak kabul ediyorsun, ondan sonra çakallar gelir LSA ları bu ülkede temel eğitim uçağı diye yutturmaya kalkar otoritede uyumaya devam eder!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uyuyangüzel ~ 6 yıl önce
arkadaşlar biz derin uykumuzda devam edelim. sadece 3 ülke kaldı lisansı artık İCAO lisansı kabul edilecek olan.neden peki okadar uğraş verildi.paralar harcandı.JAR dedik tutturduk.16 eylül son gündür.17 eylül sabahı JAR lisansımız aynen icao lisansı muamelesi görecek ingilterede.yani hiçbirşey ifade etmeyeceeeeek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolverine ~ 6 yıl önce
Horizon arkadaş gerekenleri yazmış, çalışmaya başlasın herkes

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atatürk örneği'ne cevap ~ 6 yıl önce
@bezdirilmişler. bu konunun atatürk'le ne alakası var anlamadım.neymiş ''atatürk ingilizce biliyormuymuş''.bilmediğin konular hakkında yorum yapma. atatürk o dönemin en önemli dilleri olan almanca ve fransızca 'yı biliyordu.bu dillerle yazılmış kitapları okuyabiliyordu.hatta bir yabancı temsilci ile fransızca konuşma yaptığı video'yu internette bulabilirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taze teknisyen ~ 6 yıl önce
@ abisi kulağından tutar dolaştırım seni merak etme sizin yaptığınız gibi gitmediğim uçağı mühürlemem. Sizin gibiler yüzünden işler bu hale geldi zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
aynı durum pilotlar icinde var.fransa ve rusya bunu uygulamıyor.ama bız hemen atladık.shgm cebıne para gırsın dıye,bu yogun donemde hıcbır katkı saglamadan ucus sektöründekı personele ızdırap imtihan yapıyor,masraflar kısıye aıt ayrıca sınav parası alıyor.nıye ucret alıyor,nıye sınav sadece ankarada yapıyor!?şimdiye kadar ıng. bılmedenmı uculuyordu?ab nın dayatması,SHGM ye akıtılan paralar......yazık....bu paralar ızdırepta kullanılır.inşallah.....kaykısız infaz........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Horizon ~ 6 yıl önce
Sefa (abi) Bey, Ben AirBerlin'de calisiyorum ve EASA standartlari geregi sirketin kalite departmani herkesten (pilot,hostes,teknisyen yada ofis calisani ayirmadan) ingilizce seviye sertifikasi istiyor,yani bu birtek bizim ülkede SHGM nin istedigi bir sey degil. Eger sertifikaniz yoksa sirket anlasmali bir kurumdan seviye belirlemesi icin sinav yapmanizi(gönüllü olarak,zorunlu degil)istiyor,ancak bütün bu islemlerin sonunda yine her halikarda sertifikanizi istiyor,eger seviyeniz düsükse yine anlasmali kurumlarla kurs düzenliyor. Bütün bunlara ragmen yok ben ingilizceyi sallamam dersen yetkini aliyor ve yetkisi olmayan kisi sirkette uzun süre kalamaz. Sonuc ya bu deveyi güdecegiz ya bu deveyi güdecegiz,baska yolu yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000