27 Şubat 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Pilotları asli sorumlu bulan bilirkişilerin, aslında bilmezkişiler olduğu görülüyor. No go itemlerle uçuşa verilmemesi gereken uçağı uçuşa vereceksin, pilotları son dakikada görevlendireceksin, pilotlara ilk defa uçacakları Isparta için eğitim vermemiş olacaksın, ekip teşkilinde hata yapacaksın, pilotların uçuşu reddetme imkanı şirket ve SHGM baskısı nedeniyle yok, aksi takdirde kendini dışarıda iş arar vaziyette bulursun ve başka hiçbir şirket de iş vermez, manevi baskı ve cebir ile adamları ölüme yollayacaksın, SHGM suçsuz ve işletmeci de tali kusurlu olacak. Bilirkişi heyeti seçilirken kazazede ve pilotların avukatları Anadolu Üniversitesinden seçilecek bilirkişilere itiraz etti. Ama mahkeme ısrarla bu adamları seçti. Anlayın işte...
  • KAZA YAPAN BİR UÇAKDA FDR, CVR VE EGPWS GİBİ CİHAZLARIN ÇALIŞMAMAKTA OLDUĞU VEDE UÇUŞ ÖNCESİ NO-GO ITEM'LARIN BULUNDUĞU SÖYLENİYOR. BUNLARIN EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI, UÇAĞIN UÇMASI VEYA UÇURULMASI ZATEN BAŞLI BAŞINA BİR YANLIŞLIKTIR. ÇÜNKÜ ICAO ANNEX-6, FOM VE MEL'E GÖRE GEREKLİ OLAN CİHAZLARIN UÇAKLARDA TAKILI VEDE ÇALIŞIR HALDE OLMASI ZORUNLULUĞU VARDIR. YANİ BU CİHAZLAR ÇALIŞMADIĞI İÇİN, BUNLARDAN ELDE EDİLECEK DATALAR DA ELİNİZDE OLMADIĞINA GÖRE, BU KAZANIN SEBEBİNİ, HİÇ KİMSELER ÇÖZEMEZ. SONUÇTA SADECE YETERSİZ VERİLERE DAYANDIRILARAK RAPORLAR HAZIRLANIR Kİ, BUDA KESİNLİKLE DOĞRU OLMAZ. SADECE PİLOTLAR SUÇLUDUR DEMEKLE ONLARIN GÜNAHLARINI ALMAYALIM . DENİLECEK SON SÖZ, ÖLENLERE ALLAH RAHMET EYLESİN, YAKINLARINA DA SABIRLAR VERSİN.
  • ONU YAPMAKTAN ÇEKİNMEYEN LERİN ÇOĞU ŞİMDİ FIRMALARIN BAŞINDA YETKILI OLARAK GÖREV YAPIYOR.....BÜTÜN ŞİRKETLERİN TEKNIK KALİTE MD LERİNİ HATTA TEKNİK YETKİLİLERİNİ BİR SEFER SADECE ÖRNEK OLSUN DİYE GÖTÜRÜN BAKAKLIM BİR UÇAGIN NERESİNİ BİLİYOR VEDE BAKIMI NASIL YAPILIYOR DİYE BİR SORGULAYIN ALACAĞINIZ CEVAP ARKADAŞ BİZ TEORİK KISMINI BİLİRİZ..YOK YA ...BİR ... ??????BİLDİĞİNİZ YOK SADECE TEHDİT ETMEYİ ÖĞRENMİŞSİNİZ. TÜRKİYEDE UÇAK TEKNİSYENİ SADECE BİR ÇALIŞMASIN BAKALIM TÜRKİYE EKONOMİSİ NE DURUMDA OLÖUR...MİLLETİN SIRTINDAN PARA KAZAN AMA GÖREVİNİ YAPMA ....ZOR BE ARKADAŞ ...ALLAH AFFETMEZ .....
  • HAVALARA SOKUP TA BİZLERİN KALİTELERİNİ KONTROL EDENLER YANİ ŞİRKETLERİN KALİTE MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV YAPANLAR. YA BE ARKADAŞ ADAMLAR PANTOLONUNU GÖBEĞİNİN ÜZERİNDE KAYIŞINI SIKIP PANTOLON PAÇALARI 15 CM YUKARDA GEZEN VE SADECE ORADA OLDUKLARI İÇİN VE HERŞEYE EVET DEDİKLERİ İÇİN ŞİRKETLERDE GÖREV YAPANLAR VE SONRASINDA SADECE MUHENDIS OLDUKLARI İÇİN ( UÇAK MUHENDISI DEGIL)KALDIRIM CI ARADA SIRADADA FORM 4 SAHIBİ BİLE OLANLAR VAR YA ARKADAŞALR BU İŞLER NASIL ÇÖZÜLSÜN ...BİZLER BU MESLEĞE BAŞLADIGIMIZ YILLAR İLE BUGÜN ARASINDAKİ FARKI SORARSANIZ BUNA YORUM DAHİ YAPMAK ÇOK ZOR ...NEDENİ İSE UÇMANIN FORMÜLÜ DEGİŞMEDİ ...ANCAK HERKES UÇAKCI OLMUYOR BAZILARIDA YALAKA OLABILIYOR ..VE BU HAVACILIK CAMIASI BUNU KABULLENMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR..ÇÜNKÜ
  • Rapor ve yorumlardan birimlerin yetkisini patronun baskısı ve geçimini temin etme kaygısı ile yalnış kullandığı vurgulanıyor. Bu baskının ülkemizde önlenmesi mümkün değilse şayet; uçağa uçuş yetkisi veren ,denetimini yapan birimin( Teknik Kontrol ) patron baskısından kurtulup görevini korkusuzca usulüne uygun yapmasını teminen tek çare SHGM ye bağlı olmasını temin etmektir. Normal olarak SHGM yılın belli zamanlarında denetim yapar. Uçağı uçuran firma uçağın Sivil Havacılık Kurallarına göre uçurulmasından,tamir ve bakımının (Kendisi yapmayıp yaptırsa bile ) yapılmasından SHGM ve kanunlar nezdinde asli sorumludur ve bu sorumluluğu kimseye devredemez.
  • Bence asıl suçlu pilotların ilk okul öğretmenleridir. İlk okul öğretmenleri pilotlara dört işlemi iyi öğretebilseydi belki bu kaza olmayacaktı. 223-30=193 yerine 223+30=253 hesaplayıp bunu da FMS'e yüklerseniz pist yerine türbe tepeye iniş yaparsınız. Bu seferde leş kargaları toplanır başınıza, yok senmisin benim gazeteme reklem vermeyen, yok senmisin bana pas bilet vermeyen, yok senmisin bana iş vermeyen, yok senmisin bana kaptan elbisesi giydirip rekleme çıkarmayan,yok senmisin bana yan bakan,
  • Sefa bey.Enbasit tabir ile ehliyetsiz araba kullanıp kaza yaparsanız suçlu kim olur.Tabiiki şoför.Burada da pilotların lisansı geçersiz.MD uçağında minimum 32 Saat simülatör uçulması gerekirken 20 saat uçulmuş.SHGM ye gönderilen Simulatör formuna da 20 saat yazılmış ve bu lisans onaylanmış.Lıne eğitimi en az 100 saat olması gerektiği halde 14.00 saat.Arızalar teknik LOG BOOK 'a yazılmıyormuş.Uçakta 4 adet NO-GO ıtem var.Bu durumda suçlu kim?.
  • Nedense masalistan ülkesinde pilotları uçuşa zorlayanlar ,onları yetersiz şekilde uçuşa yollayanlar, yönergelere aykırı uçuş yaptıranlar hiçbir zaman sorgulanmaz .Ceplerini duygusal olarak düşünürler.Bu işi denetlemek ile sorumlu otorite uçuş emniyetini sağlamanın tek işi olduğunu, varoluş nedeninin masalistan ülkesinde uçuş emniyetinin sağlamak olduğunu hatırlamaz patronun cebini doldurması için uçuş emniyetini ihlali kurallara uygun hale getirmek için emniyetsiz kurallar icat etmek olduğunu düşünürse daha çok kırımlar olur ve suçlusu hep pilot görülür.Ama bizde böyle birşey söz konusu bile değildir.Bu nedenle bu yazı bence bizim ülkemiz için uygun değildir.Bizde hiçbir zaman uçuş emniyetsizliği olmaz.
  • aynı şey sürücüler için de geçerlidir. Yıllarca lojistik yöneticiliği yaptım ancak hiç bir zaman bakımı yapılmamış bir aracı (kamyon, forklift, otomobil vb) kullandırtmadım. Gerekirse bakımı bitene kadar dışarından kiraladım, gerektiğinde o dağıtımı yaptırmadım. Ama hiç bir zaman personelimin ve diğer şahısların can güvenliğini tehlikeye atmadım. Bence Sefa bey yazdıklarında son derece haklı. Asli kusurlu olanla tali kusurlu olanlar karıştırılmış.
  • Bu yazınız güzel hazırlanmış ve gerçekleri söylüyor. Başkasının uçağıyla uçuş yapmak sadece emercensi durumda olmalı. Ancak, sürekli kiralama veya kiralanmayla operasyon yapılma işi etik ve güvenli değil. Önce kiralama yapılıyor, sonra denetlemeye gidiliyor. Denetleme sonucu belli halde denetleme yapılınca da, emniyet sağlanamıyor. SHGM'lüğü esnaflık yapıyor, ticari sır olarak bulgularını paylaşmıyor. Denetlemeye gittiğinizde o bulguları sizin bulmanız gerekiyor. Yazınız için tebrik ediyorum.

SADECE PİLOTLAR MI SUÇLU?

Bizim ülkemizde aslında her şey var. Yani; Un var-şeker var-yağ var. Ancak, helva yapacak ya usta yok, ya da helva yapılmak istenmiyor.

Şimdi, yılan hikâyesine dönen ve bu konuda birçok makale yazdığım ve TV programı yaptığım, Isparta’da düşen World Focus şirketine ait iken, Atlas Jet’e kiralanan TC-AKM uçağının, sizlere bu gün itibarı ile durumunu, bilirkişi raporundan aldığım bilgiler eşliğinde ve kişisel yorumumla anlatmaya çalışacağım…

Kaza-kırım araştırmalarında mevcut bağımsız bir kuruluşumuzun olmaması nedeniyle; mahkemeler; mevcut yargı kuralları çerçevesinde eldeki olanaklar, ulaşılabilen bilgiler ya da başka nedenlerle bilirkişi heyetleri oluşturmak durumunda kalmaktadırlar.

Bu kaza kırım olayı için araştırma yapacak bilirkişi heyeti içinde; uzman teknisyenlerin ve havayolu uçuş deneyimine sahip pilotların olmadığı görülmektedir. Hatta bu kurul üyeleri, kaza yapan uçak tipini değil tanımak, yolcu olarak bile binmemiş olabilirler.

Oysa ülkemizde az sayıda da olsa, pilotaj ve teknik kurallar açısından çok donanımlı kaza kırım kursu görmüş bu konuda çok yararlı olabilecek kişiler vardır. Bu kişiler, aslında bilinmekle beraber, yeterliliği tartışılır bilirkişi heyetlerinin oluşturulması sırasında, neden düşünülmediklerini anlamak çok güç.

Her zaman yazığım gibi; Ulaştırma Bakanlığı’nın ismi değiştirilerek deniz-hava-demiryolu ve kara ulaşımının güvenirliliği ve ilerlemesi sağlanamaz.

Bu konudaki en büyük ihtiyaç, ehilliği tartışılamayacak uzmanlarımızla, tüm kara-hava-deniz ve demiryollarımızı kapsayacak, TBMM veya Cumhurbaşkanlığına doğrudan bağlı, bağımsız kaza-Kırım araştırma biriminin kurulmasıdır.

Özellikle mahkemelerimizin daha adil karar verebilmesi ve bu bir türlü kurulması düşünülemeyen(!) bağımsız kaza-kırım kurulun fertlerinden oluşmuş bir ekibi bilirkişi tayin etmeleri, o kazadaki kusurları ve suçluları tam olarak ortaya çıkaracak ve suçlular hakkında kamu vicdanı tam oluşarak, hak ettikleri cezalara çarptırılacaklardır.

Var olan sistemimizde, kaza-kırım konusunda uzman olan, deneyimli birçok insan varken, mahkememizin bilirkişi bulmakta zorlanmasını anlayabilmiş değilim.
Mahkemelerimiz; havacılık gibi çok özel bir konuda bilgi sahibi olmadıklarından, kendilerine yardımcı olacakları bilirkişi saptanmasında yanılgıya düşüyor ve bu özel konuda atananların deneyim ve bilgi sahibi olmamalarının yanı sıra kaza-kırım konusunda eğitilmemiş, ilgili uçağın teknik özelliklerinden bi-haber kişileri, isimlerinin önünde sırf mühendis veya akademik unvan bulunuyor diye bilirkişi olarak atıyorlar.

Bilirkişi tayin edilen bu kişiler, otorite olan SHGM ile direk olmasa da endirekt bir bağlantı içeresinde olduklarından OBJEKTİF olamazlar.

30 Kasım 2007 ‘de; 57 kişinin yaşamını yitirdiği ve Türk halkına dayanılmaz acılar çektiren bu elim kaza için istenilen bilirkişi raporunu buradan yayınlamak yanlış olacağından sizlere önemli olan bazı bilgileri aktaracağım.)

Şimdi sizlerle birlikte bilirkişi raporunu irdeleyelim;
World Focus ile Atlas Jet arasında, 25.06.2011(sanırım raporun aslında yanlış yazılmış 2001 olabilir) ile 25.11.2007 arasında wetlease ( uzun süreli kiralama) anlaşması var. Ancak; kaza 29.11.2007’de oluyor. Yani, süre bitmiş!

Süre bittiğinden, 29.11.2007 tarihinde, acilen Sub Charter anlaşması yapılmış ve uçak, ilk uçuşu sırasında kazayı yapmış. Bu anlaşmanın kazadan bir gün önce yapılması, bana biraz İLGİNÇ geldi.

Ayrıca; İki şirket arasındaki wetlease (uzun süreli) anlaşma ile Sub Charter( kısa süreli) anlaşma şartları arasında istenilen belgeler, yani uçuşa elverişlilik, üçüncü şahıs mali sorumluluk, tescil ve gürültü sertifikaları vb… hepsi aynı. SHGM bayağı hızlıymış(!) İlgili şirketin son AOC denetiminde 60 bulgu bulacaksın ve bu bulguların hepsi çözülmeden o uçağın güvenle kiralanmasına izin vereceksin.

Biz ne çekiyorsak hep ahbap-çavuş ilişkilerinden çekiyoruz.


Bu wetlease ile sub-charter anlaşmaları arasında ilginç bir rastlantı(!) daha var.
SHGM kazadan sonra yani 24-09-2008 tarihinde, B.11.1SHG.0 14.03.00-31186 sayılı bir bildirim yapmış. Bunu, wetlease ile subcharter arasında genel olarak aynı olan kuralları esneterek, kiracının yani AtlasJet’ın onay başvurusunu kaldırmış ve en önemlisi de, kiracının (AtlasJet’in) yükümlülükleri ile ilgili değişiklikler yapmış. Kısaca; Bakım faaliyetlerinden sorumluluğu kalkmış. (Tabii ki bu değişiklik kaza tarihinden sonra yapıldığı için geçerli olamaz.)

Bence bu değişiklik argo tabiri ile “YERSE” olmuş.


Biz kaza sırasındaki mevzuata dönelim; İster Wetlease, isterse Sub-charter anlaşma olsun, fark etmiyor. Her ikisinde de uçağın sefer yapabilmesi için, 15 gün önceden yazılı istek koşulu var. SHGM her ne kadar bu koşullara uyması gerekiyorsa da Özel izin verebiliyor(!)

Yani; 29.11.2007 de özel izin al sonra 30.11.2007 de uç ve anında DÜŞ...

Telefonla alınan bir izin olsa gerek. Sanki hele bir uçun sonra kağıtları imzalarız gibi…


Ayrıca; Bilirkişi raporunun 6.maddesinde görüleceği üzere, SHGM'nin yerinde denetleme yapma şartı var.
Sizce bir gün içinde tüm izinleri verilmekle birlikte denetim yapmışlar mıdır?

Madde 9 ‘da ise; kiralanan uçağın bakımlarının programa uygun yapılıp, yapılmamasının izlenmesi ve bildirim zorunluluğu kiralayana ait(Atlas Jet) te olmalıymış.

Madde 16’da ise; Uçağı kiralayanın (AtlasJet)uçağın mürettebatı hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.
Bunları ben değil, yönetmelikleri inceleyen bilirkişi raporu söylüyor.

Sizce bu işlemler yapılmış mıdır?

Bunların yanı sıra; 
Bilirkişi raporundauçuş ekibinin eğitim yetersizliği net olarak ortaya konmuş. Pilotların mecbur oldukları bir çok eğitim eksikliklerinin yanı sıra, simülatör eğitimlerinde bile eksiklikler olduğu halde uçuş yapılmış denmiş.
Bence hatanın en büyüğü burada.

Eğitim eksikliği olan bir pilotla uçuşu gerçekleştirmek, başlı başına zaten büyük suç. Zaten burayı okuyan, suçluyu anında anlayacak. Fazla kurcalamaya gerek bile yok.

Kısaca; Uçuş ekibi gereken eğitimleri açısından yetersiz olup ehliyeti yok kabul edilmeli. Bu eğitim eksikliklerine rağmen onu lövye’nin başına oturtan, oturtmaya zorlayan herkes ASLİ SUÇLU OLMALI.


SHGM, pilotun eğitim yetersizliğine rağmen uçuşuna müsaade ediyor ve bilirkişimizin hukukçusu buna karşın SHGM yetkililerine cezai sorumluluk yüklemiyor.

Bu hukukçu bilirkişi arkadaşla konuşmak ve havacılık konusunda onu aydınlatmak isterdim. Umarım, bu bilirkişi(!) raporunu mahkeme kale bile almaz.

CVR-FDR-EGPWS çalışmıyor. FMS sisteminde, Isparta data (veri) ları yok. Uçağı kiraya veren şirketin AOC denetiminde, hala bitirilemeyen bir dolu eksiklik var. Radar vektörü olmayan B kategori bir meydana, ehliyetsiz(!) bir pilotla ve AOC denetiminde birçok aksaklıkları hala giderilememiş bir şirketin uçağı ile gece uçuşu yapıyorsunuz. Birçok arızanın deftere yazılmadığı saptanmış. O uçaktan alınıp öbür uçağa takılan(!) komponentler var. Kısaca; Teknik olarak çok abidik, gubidik işler var.

Bu kaza; otoritenin, baskıcı patronların, baskı altında kalarak ekmekleri ile mesleki ahlakları arasında sıkışıp kalan pilot ve teknisyenlerin ORTAK suçudur. Pilotlar zincirleme hatalar sonucunda oluşan kazayı hayatlarıyla ödemişler. Ya diğerleri?

Ne yazık ki en son suçlanacak olanlar ASLİ, diğerleri TALİ suçlu olarak belirlenmiş. BENCE TAM TERSİ OLMALI…

Bilirkişi raporunda Pilotlara asli suçlu gören zihniyet diğerlerini tali suçlu görmüş ve çok daha önemlisi SHGM’nin o günkü üst yönetimini cezai sorumlulukları olmamalı diye resmen kayırmışlar.

Bilirkişi raporundan kısaca anladığım; Rahmetli pilotlar ASİL suçlu, uçağı pilotun altına veren teknisyeni, yöneticisi,patronları, genel müdürleri TALİ suçlu. Uçağın pilotlarındaki eğitimsel yetersizlikler, arızalar, dokümanlardaki eksiklikler, eksik imzalar olduğu halde bu uçağa “Subcharter” izni veren o günkü SHGM yönetiminin ise CEZAİ SORUMLULUĞU yokmuş. 

Buna kargalar bile güler :)


Ancak; “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” mantığından bakarsanız ve kimse elini taşın altına sokmazsa, olası kazalara davetiye çıkarmış oluruz. Havacılıkta kazayı mutlaka pilot yapar. Ancak, bu kazayı ona yaptıran faktörler de en azından pilot kadar önemlidir. Sonuçta tabii ki uçağı pilot düşürür ama nasıl ve neden? İşte bütün mesele burada.

Maddi sıkıntılar içerisinde boğuşan her şirket, uçuş emniyeti suiistimaline açıktır!!!

Sonuç olarak; Hızlı trende makinist, uçakta ise pilot suçlu olur.Denetim mekanizmamız her zaman için pür-i paktır…
Ölen öldüğü ile sistem sistemsizliği ile devam eder durur.

NOT/  Bu kaza ile ilgili 30 Kasım 2008 de yazdığım kaza ile ilgili teknik detayları içeren makale (Tıklayın)

SADECE PİLOTLAR MI SUÇLU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 7 yıl önce
Pilotları asli sorumlu bulan bilirkişilerin, aslında bilmezkişiler olduğu görülüyor. No go itemlerle uçuşa verilmemesi gereken uçağı uçuşa vereceksin, pilotları son dakikada görevlendireceksin, pilotlara ilk defa uçacakları Isparta için eğitim vermemiş olacaksın, ekip teşkilinde hata yapacaksın, pilotların uçuşu reddetme imkanı şirket ve SHGM baskısı nedeniyle yok, aksi takdirde kendini dışarıda iş arar vaziyette bulursun ve başka hiçbir şirket de iş vermez, manevi baskı ve cebir ile adamları ölüme yollayacaksın, SHGM suçsuz ve işletmeci de tali kusurlu olacak. Bilirkişi heyeti seçilirken kazazede ve pilotların avukatları Anadolu Üniversitesinden seçilecek bilirkişilere itiraz etti. Ama mahkeme ısrarla bu adamları seçti. Anlayın işte...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
KAZA YAPAN BİR UÇAKDA FDR, CVR VE EGPWS GİBİ CİHAZLARIN ÇALIŞMAMAKTA OLDUĞU VEDE UÇUŞ ÖNCESİ NO-GO ITEM'LARIN BULUNDUĞU SÖYLENİYOR. BUNLARIN EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI, UÇAĞIN UÇMASI VEYA UÇURULMASI ZATEN BAŞLI BAŞINA BİR YANLIŞLIKTIR. ÇÜNKÜ ICAO ANNEX-6, FOM VE MEL'E GÖRE GEREKLİ OLAN CİHAZLARIN UÇAKLARDA TAKILI VEDE ÇALIŞIR HALDE OLMASI ZORUNLULUĞU VARDIR. YANİ BU CİHAZLAR ÇALIŞMADIĞI İÇİN, BUNLARDAN ELDE EDİLECEK DATALAR DA ELİNİZDE OLMADIĞINA GÖRE, BU KAZANIN SEBEBİNİ, HİÇ KİMSELER ÇÖZEMEZ. SONUÇTA SADECE YETERSİZ VERİLERE DAYANDIRILARAK RAPORLAR HAZIRLANIR Kİ, BUDA KESİNLİKLE DOĞRU OLMAZ. SADECE PİLOTLAR SUÇLUDUR DEMEKLE ONLARIN GÜNAHLARINI ALMAYALIM . DENİLECEK SON SÖZ, ÖLENLERE ALLAH RAHMET EYLESİN, YAKINLARINA DA SABIRLAR VERSİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ONU YAPMAKTAN ÇEKİNMEYEN LERİN ÇOĞU ŞİMDİ FIRMALARIN BAŞINDA YETKILI OLARAK GÖREV YAPIYOR.....BÜTÜN ŞİRKETLERİN TEKNIK KALİTE MD LERİNİ HATTA TEKNİK YETKİLİLERİNİ BİR SEFER SADECE ÖRNEK OLSUN DİYE GÖTÜRÜN BAKAKLIM BİR UÇAGIN NERESİNİ BİLİYOR VEDE BAKIMI NASIL YAPILIYOR DİYE BİR SORGULAYIN ALACAĞINIZ CEVAP ARKADAŞ BİZ TEORİK KISMINI BİLİRİZ..YOK YA ...BİR ... ??????BİLDİĞİNİZ YOK SADECE TEHDİT ETMEYİ ÖĞRENMİŞSİNİZ. TÜRKİYEDE UÇAK TEKNİSYENİ SADECE BİR ÇALIŞMASIN BAKALIM TÜRKİYE EKONOMİSİ NE DURUMDA OLÖUR...MİLLETİN SIRTINDAN PARA KAZAN AMA GÖREVİNİ YAPMA ....ZOR BE ARKADAŞ ...ALLAH AFFETMEZ .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
HAVALARA SOKUP TA BİZLERİN KALİTELERİNİ KONTROL EDENLER YANİ ŞİRKETLERİN KALİTE MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV YAPANLAR. YA BE ARKADAŞ ADAMLAR PANTOLONUNU GÖBEĞİNİN ÜZERİNDE KAYIŞINI SIKIP PANTOLON PAÇALARI 15 CM YUKARDA GEZEN VE SADECE ORADA OLDUKLARI İÇİN VE HERŞEYE EVET DEDİKLERİ İÇİN ŞİRKETLERDE GÖREV YAPANLAR VE SONRASINDA SADECE MUHENDIS OLDUKLARI İÇİN ( UÇAK MUHENDISI DEGIL)KALDIRIM CI ARADA SIRADADA FORM 4 SAHIBİ BİLE OLANLAR VAR YA ARKADAŞALR BU İŞLER NASIL ÇÖZÜLSÜN ...BİZLER BU MESLEĞE BAŞLADIGIMIZ YILLAR İLE BUGÜN ARASINDAKİ FARKI SORARSANIZ BUNA YORUM DAHİ YAPMAK ÇOK ZOR ...NEDENİ İSE UÇMANIN FORMÜLÜ DEGİŞMEDİ ...ANCAK HERKES UÇAKCI OLMUYOR BAZILARIDA YALAKA OLABILIYOR ..VE BU HAVACILIK CAMIASI BUNU KABULLENMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR..ÇÜNKÜ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Rapor ve yorumlardan birimlerin yetkisini patronun baskısı ve geçimini temin etme kaygısı ile yalnış kullandığı vurgulanıyor. Bu baskının ülkemizde önlenmesi mümkün değilse şayet; uçağa uçuş yetkisi veren ,denetimini yapan birimin( Teknik Kontrol ) patron baskısından kurtulup görevini korkusuzca usulüne uygun yapmasını teminen tek çare SHGM ye bağlı olmasını temin etmektir. Normal olarak SHGM yılın belli zamanlarında denetim yapar. Uçağı uçuran firma uçağın Sivil Havacılık Kurallarına göre uçurulmasından,tamir ve bakımının (Kendisi yapmayıp yaptırsa bile ) yapılmasından SHGM ve kanunlar nezdinde asli sorumludur ve bu sorumluluğu kimseye devredemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bence asıl suçlu pilotların ilk okul öğretmenleridir. İlk okul öğretmenleri pilotlara dört işlemi iyi öğretebilseydi belki bu kaza olmayacaktı. 223-30=193 yerine 223+30=253 hesaplayıp bunu da FMS'e yüklerseniz pist yerine türbe tepeye iniş yaparsınız. Bu seferde leş kargaları toplanır başınıza, yok senmisin benim gazeteme reklem vermeyen, yok senmisin bana pas bilet vermeyen, yok senmisin bana iş vermeyen, yok senmisin bana kaptan elbisesi giydirip rekleme çıkarmayan,yok senmisin bana yan bakan,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sefa bey.Enbasit tabir ile ehliyetsiz araba kullanıp kaza yaparsanız suçlu kim olur.Tabiiki şoför.Burada da pilotların lisansı geçersiz.MD uçağında minimum 32 Saat simülatör uçulması gerekirken 20 saat uçulmuş.SHGM ye gönderilen Simulatör formuna da 20 saat yazılmış ve bu lisans onaylanmış.Lıne eğitimi en az 100 saat olması gerektiği halde 14.00 saat.Arızalar teknik LOG BOOK 'a yazılmıyormuş.Uçakta 4 adet NO-GO ıtem var.Bu durumda suçlu kim?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Nedense masalistan ülkesinde pilotları uçuşa zorlayanlar ,onları yetersiz şekilde uçuşa yollayanlar, yönergelere aykırı uçuş yaptıranlar hiçbir zaman sorgulanmaz .Ceplerini duygusal olarak düşünürler.Bu işi denetlemek ile sorumlu otorite uçuş emniyetini sağlamanın tek işi olduğunu, varoluş nedeninin masalistan ülkesinde uçuş emniyetinin sağlamak olduğunu hatırlamaz patronun cebini doldurması için uçuş emniyetini ihlali kurallara uygun hale getirmek için emniyetsiz kurallar icat etmek olduğunu düşünürse daha çok kırımlar olur ve suçlusu hep pilot görülür.Ama bizde böyle birşey söz konusu bile değildir.Bu nedenle bu yazı bence bizim ülkemiz için uygun değildir.Bizde hiçbir zaman uçuş emniyetsizliği olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
aynı şey sürücüler için de geçerlidir. Yıllarca lojistik yöneticiliği yaptım ancak hiç bir zaman bakımı yapılmamış bir aracı (kamyon, forklift, otomobil vb) kullandırtmadım. Gerekirse bakımı bitene kadar dışarından kiraladım, gerektiğinde o dağıtımı yaptırmadım. Ama hiç bir zaman personelimin ve diğer şahısların can güvenliğini tehlikeye atmadım. Bence Sefa bey yazdıklarında son derece haklı. Asli kusurlu olanla tali kusurlu olanlar karıştırılmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu yazınız güzel hazırlanmış ve gerçekleri söylüyor. Başkasının uçağıyla uçuş yapmak sadece emercensi durumda olmalı. Ancak, sürekli kiralama veya kiralanmayla operasyon yapılma işi etik ve güvenli değil. Önce kiralama yapılıyor, sonra denetlemeye gidiliyor. Denetleme sonucu belli halde denetleme yapılınca da, emniyet sağlanamıyor. SHGM'lüğü esnaflık yapıyor, ticari sır olarak bulgularını paylaşmıyor. Denetlemeye gittiğinizde o bulguları sizin bulmanız gerekiyor. Yazınız için tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000