21 Eylül 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

Sabancı ile poker!

Pegasus’un yönetim kurulu başkanı Ali Sabancı; 3,5 şirketlik konuşması ile geçen haftanın gündemini bir anda sarstı.

Bazıları, bu açıklamaya sinirlenip, olur olmaz mesajlarla kızgınlıklarını belirtirken, gelişen olayların resmine yine ters taraftan bakarak, Ali Sabancı’nın tepki getireceği kesin olan bu konuşmasını, oluşacak tepkileri bile, bile neden yaptığı üzerine yoğunlaştım.

 

 Tanıdığım kadarı ile; Ali Sabancı’nın, ilginç fikirlerin kendisinden çıkması ile övünen bir yapısı var. Ve işin ilginç yanı; bu yapısıyla gurur duyuyor. Ali Sabancı’nın yönettiği Pegasus’un; low-cost taşımacılığın içine girerken, kendine örnek aldığını sandığım Ryanair’in sahibi Michael O’leary da, bu tür agresif çıkışlarıyla ünlü ilginç biri. O’leary, hatırlayacağınız gibi, sektörde sadece Lufthansa ve Ryanair’in kalacağını vurgulamış ve en büyük rakibi Air Berlin’in piyasadan silineceğini öne sürmüştü. Aynı O’leary, Brüksel’de yaptığı konuşmada; AB ülkelerinin siyasi yolsuzluk içinde olduklarını açıklamış ve AB ülkelerinden büyük tepki alarak “mazoşist yapılı” olmakla suçlanmıştı.

 

 Bu nedenle; Ali Sabancı’nın kendine işletme modeli olarak örnek aldığı Ryanair’in sahibinin yapısından etkilenerek bu çıkışı yaptığını düşünüyorum. Ali Sabancı’nın da; bu tarz konuşmaların getireceği tepkiyi bildiğini ve hiç önemsemediğini, hakkında yapılan olumsuz yorumlara kafasını takmadığını, hatta keyifle gülümsediğini söyleyebilirim.

 

“Reklâmın iyisi kötüsü olmaz” diyerek; milyonlarca YTL vererek yaptırabileceği ve şirketinin çok iyi durumda olduğunu ifade eden bu yeni tarz reklâm çalışmasının(!) tutmuş olduğu,rakiplerinin imalı çıkışlarından ve okurların tepkisinden çok net anlaşılıyor.

 

Ayrıca; “sektörde 3,5 şirket kalacak!” açıklamasından da, bu şirketlerin; THY - Sun Ekspres - Pegasus ve yarım olarak da; Anadolu Jet olduğunu anlıyoruz. Buna göre; Ali Sabancı, ortağı bulunduğu İzAir şirketini “buçuk” bile görmediğini ya da onun da piyasadan silineceğini mi ifade ediyor dersiniz? İlginç...

 

Gelelim ülkemizdeki sivil havacılık sektörünü, poker oyununa benzeten Sabancının, masada kalabilmenin önemli olduğunu, pas geçilecekse bile mutlaka masada kalmak koşulunu getiren benzetmesine... Doğrudur, iş hayatı pokere benzer. Zamanında sağlam oynayacak, zamanında blöf yapacak, zamanında ise pas geçmeyi bileceksin.

Bu varsayımla; Ali Sabancı’nın elindeki kâğıtlara göre ne yapmak istediğini anlamaya çalışmadan önce, poker denince hep aklıma gelen çok hoşlanacağınızı umduğum bir fıkra anlatıp sonra kısaca yorumuma geçeceğim.

 

Adamın biri, köpeğiyle birlikte bir tren kompartımanında yolculuk yapıyormuş. Bu uzun yolculukta; karşısına köpeğini alarak oyunlar oynarken, diğer yolcular da bu ilginç görüntüyü merakla izler olmuşlar. Adam, köpeğiyle önce tavla, dama, sonra satranç oynamış. Yolcular hayretler içersinde adama sormuşlar; “Beyefendi, bu köpek her oyunu böyle güzel oynayabiliyor mu”? Adam cevap vermiş: “Hayır!”

Yolcular hayretle: “Hangi oyunu oynayamıyor? diye sormuşlar. Adam; ”Sadece pokeri oynayamıyor” demiş. Yolcular hayretler içersinde; “Tamam da beyefendi, seyrettiğimiz kadarı ile bu köpek zekâ oyunu olan satrancı sizden daha iyi oynuyordu, pokeri neden oynayamasın ki? diye sormuşlar.

Adam cevap vermiş; “Hayır yanılıyorsunuz, poker oyununun tüm kurallarını çok iyi bilir, ama, bir kusuru var. Onun için, onunla poker oynamıyorum” demiş.

Yolcular yine hayretler içinde: “Neymiş ki o kusur?” diye hemen atlamışlar. Adam yanıt vermiş; “Eline iyi kâğıt geldiğinde, kuyruğunu sallıyor!”

 

ABD’de ve dünyada yaşanan ekonomik kriz, tüm dünya ülkelerini alt üst eder birçok yabancı oyuncu iflasını isteyerek masadan kalkmaya çalışırken, Türkiye’mizin bu çalkantılardan, hele, hele sektörümüzün etkilenmemesi olanaklı değil.

 

Bu nedenle, Ali Sabancı; gerek ülke içindeki oyunculara, gerekse yurt dışı bağlantılarına kendi pozisyonunun güçlülüğünü anlatarak, ya şirketini pazarlamaya çalışıyor, ya da kendine iyi bir ortak arayışında ve tepkilerden beslenerek(!) sektörde adından daha çok bahsettirerek reklâm yapıyor.

 

İyi haftalar….

 

 

 

Sabancı ile poker!

Facebook Yorum

Yorumlar

Dinazor Havaci ~ 10 yıl önce
Sayin Ali Sabancinin demecinde 3 önemli nokta var. 1.Bahsini ettigi 3,5 sirkette kendisinin ortak oldugu IZAIR in ismi bile gecmiyor.2.Üc ay evvele kadar yine bir kurulusla ortak veya satinalma baabinda görüsmeler yapmisti, son anda direkten döndü. 3. Bucuk olarak isim verdigi sirketin arkasindaki güc THY dir. Bu sektörde özellikle su günlerde büyük lokma yensin, büyük laf edilmesin. Buyrun size SWISSAIR örnegi, buyrun size en aktüel ALITALIA olayi. Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hv.ord.prof.doc.dr ~ 10 yıl önce
patron cocugu olmakla,üniversitelerde okumakla havacı olunmuyo.bu iş yürek ister caba ister,sorumluluk ister,güven ister,ileriyi görmek ister,hayal dünyası geniş olmak ister.Hayatım boyunca Ali bey gibilerinin atıp tutmalarını duydum ,gördüm ama sonuc sıfır.ve hic kimsede yuzlerine dönup zamanında boyle demiştin hani ne oldu diye soramıyor.ben her soylediğimde kovulan veya kötü olan oldum.Ali bey bunları bildiği icin konusuyo nasıl olsa hesabı sorulmayacak .........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğrucu Davut ~ 10 yıl önce
Benim anlayamadığım,Ali Sabancının bu beyanatından sonra ortaya dökülen ve ayrı,ayrı beyanlar veren duayen pozisyonundaki insanlar ve onların kurmuş olduğu işverenler derneği TOSHİD sizin gördüğünüz ve yazdığınız gibi Ali beyin O'Leary e özenip öylesine söylediği bu lafları neden önemseyipte karşılık verdiler ve Ali beyin istediği tuzağa düştüler bir anlam veremiyorum.Kelin ilacı olsa kendi kafasına sürermiş misali,Bu ekonomik durumdan önce Pegasus kendini kurtarsında sonra ahkam kessin diye cevap veremezler bunuda anlamı değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
operatör ~ 10 yıl önce
Bu tartisma biraz garip zira Turkiyede risk altindaki sirketler aslinda sadece o saydiklari+ Onur zira sadce o sirketler yakit farkini yolcudan almak zorunda ve bu onlar icin gercek cost. Diger tum sirketler sadece wet leease ve full charter isiyle ugrasiyorlar. Burada risk nerede. Wetlease de yakiti ödemiyor, full charterda tur operatörunden tamamini aliyor hatta yaktigi yakiti fazla gösterip avantaya gecmeye bile calisiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumcu ~ 10 yıl önce
Sefa bey; Sayın Sabancının bu çıkışını güzel değerlendirmiş ve O'Leary e iyi bağlamıssınız.Ayrıca poker ve köpek benzetmeniz bir harika.İnsanları incitmeden kıssadan hisse vererek zaman,zaman yazdığınız yazıları gerçekten beğeniyor ve bu mahalle ağızıyla yazılan bazı yazılara örnek olmasını diliyorum.Esen kalın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000