03 Nisan 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Rus ruleti...

Türkiye'de yaşanan terör olayları, darbe girişimi, Rusya ile uçak düşürme krizi, Avrupa ülkeleri ile yaşanan sorunlar...

Geçtiğimiz yıl Avrupalılar'ın ve Ruslar'ın, Türkiye'yi tatil ve yatırım tercihleri arasından çıkarmalarının başlıca sebepleri bunlardı.

Yakın geçmişten itibaren Rusya ile normalleşen ilişkiler, birçok sektörle birlikte hem turizm hem de havacılık sektörünü de umutlandırdı. Krizden önceki yıl (2015) Rus turist sayısı 5 milyona yükselirken bu aynı zamanda tüm dönemlerin en yüksek rakamıydı. İki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesi sonrası vize uygulaması da yeniden başladı. Böyle olunca Rus turistler Türkiye'ye gelmedi, uçaklar da havalimanları da oteller de boş kaldı.

Bugün Avrupa ile yaşanan sorunlar devam ettiği için Rusya ile ulaşım köprülerine daha fazla önem verilmeye başlandı. İyiye giden ilişkiler moralleri düzelttiği gibi iştahları da kabarttı. Havayolları Rusya'ya uçmak için sıraya girdi. Türkiye ile Rusya arasında neredeyse open skies (açık semalar) benzeri bir durum ortaya çıktı. Shgm yeni slotlar elde etti, bu slotlar talep eden şirketlere istedikleri kadar verildi. Sadece son dönemde mevcut slotlara ek olarak 25 civarında ek slot alındı. En fazla slot alan şirket 12 yeni slotla Onur Air'di. Pegasus, Atlasglobal, Corendon... Hepsi Rusya'dan İstanbul ve Antalya için yeni slotlara sahip oldu.

Şimdi akıllardaki soru şu: Avrupa pazarında yüzde 30-40'lara kadar çıkan daralma sonrası Rus pazarını can kurtarıcı olarak gören havayolları acaba Rusya pazarında aradığını bulacak mı?

Rusya ile sorunsuz dönemde bile maksimum 5 milyon olan Rus turist sayısı krizden önce THY'nin neredeyse tek tabanca olduğu bir pazarda bütün şirketlere yeterli olacak mı? En önemlisi tarifesiz uçuşları tercih eden Ruslar tarifeli hatlara ilgi gösterecek mi?

Tabi hemen unutmadan Pegasus, Onur Air, Atlasglobal ve Corendon gibi şirketlerin yoğunlaşma kararı aldığı Rus pazarında, THY'nin son bir ay içerisinde iki hattını ( Astrakhan ve Novosibirsk) kapattığını da hatırlayalım. THY'nin bile hat kapatmak zorunda olduğu pazarda, zararına uçma lüksü olmayan özel havayollarının ilan ettikleri hatlardan bazılarını kapatabileceği veya henüz açmadığı ancak duyurduğu hatlardan  bazılarını ise açamayabileceği gerçeğini de gözardı etmemek lazım.

Özel havayolu şirketleri için İki önemli alternatiften biri Rusya, diğeri Wet lease pazarı... Her iki pazar da herkese yetecek kadar büyük değil. Bu yüzden bir süredir bu iki alanda çok yoğun rekabete tanık oluyoruz ve olacağız.

Görünen şu ki, Rusya pazarı tek başına havayolu şirketleri için yeterli olmayacak. Bazı şirketler geri adım atacak, bazıları yoluna devam edecek. Özellikle aynı noktalara uçan Türk şirketler birbirlerini gözeterek farklı stratejiler belirleyecek.

Öyle sanıyorum ki, Rusya hattı herkesi memnun etmeyecek. Kimileri pes edecek kimileri yoluna devam edecek ama asla ve asla 550 milyonluk Avrupa pazarı Rusya ile ikame edilemeyecek. Avrupasız bir Rusya pazarı sadece,  2017 yılı için çok önceden öngörülen bol sıfırlı zararların sadece bir kısmını yok edebilir.

Rus ruleti...

Facebook Yorum

Yorumlar

IL ~ 2 yıl önce
Rusya pazari heracidan dinamikleri saglam olmayan,bir kisinin agzindan cikacak olumsuz bir söz ile yerlebir olabilen bir pazardir.tabiki kesinlikle böyle birsey olmasini hic kimse istemez ama gercekleride gözardi etmememiz lazim.Avrupanin ölüsü bile Rusyayi sollar,Bu pazara umutlari baglamak yanlistir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİLENLER ~ 2 yıl önce
Tanrım bizlere bir geçmişi düşünme / unutmama kabiliyeti ver. Belki bazı yanlışları düzeltiriz. Çünkü geçmişte aynı Avrupa destinasyonlarına uçarak , fiyat kırarak birbirini batıran charter firmaları bu gün yine aynı hatayı yapmak üzereler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
8Q ~ 2 yıl önce
onur air geri adım attı bile, 3 hattı açtığı gibi kapattı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abc ~ 2 yıl önce
Bol sıfırlı zarar sıkıntı değil, bu seneki gibi bilanço da hallederler. Amortismanı 20 seneden 25 çıkardılar , bu senede 35 çıkarırlar büyük miktarını kurtarırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abc'ye ~ 2 yıl önce
Ya sen dalga geçmeye'mi çalışıyorsun? Dünya'dan haberin yok. Hoş ve boş muhabbet dışında yapacağın işin gücün yoksa finans'da biraz staj gör derim.
Cevaba ~ 2 yıl önce
Dünya'dan haberim mi yok ! anlat da öğrenelim, madem anlıyorsun finanstan, devlete verilen beyannamede 6,5 MİLYAR TL olan zarar, UFRS de nasıl 47 milyon a iner.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000