22 Mart 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • yönetmelikte lise yada dengi okulu mezunları için A lisansına 1 ve 10 arasındaki modüller için kredilendirme yapılması mümkün olabilecektir' yazıyor.En basitinden A katagori lisansı almak isteyen bir kişi modül 4 e(Temel elektronik) girmesine gerek yok. peki bu kişi B lisansı almak istediğinde NASIL OLACAKTA MODÜL 4 DEN MUAF TUTULACAK...ayrıca modül A için sınavlarda konuların çok büyük bir kısmı yok ve seviye 1... peki nasıl olacakta bu muaf tutuldukları modüller B lisansı içinde sayılacak....bence her şey kesinliğe ulaşmadan teknik lise mezunu arkadaşlara boşuna ümit vermeyin...
  • Lise mezununa A lisansı bile fazla diyen ahlaksız , hangarda delikanlıysan şu cümleyi etsene ! Erkek adam sözünde durur, internette başka çayocağında başka konuşmaz...
  • THY SON ZAMANLARDA YAPMADIĞINI SAW DADA YAPMAYA BAŞLADI!!! RÖTERLI KALKIŞLAR,GELMELER BURADADA BAŞ GÖSTERMEYE BAŞLADI!! THY NİN TÜRKİYENİN TEK ULUSLARARASI HAVAYOLU OLMASI BU ŞEKİLDE DAVRANMASINI GEREKTİRMİYOR!! BİRAZ DAHA KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMESİ GEREKMEKTEDİR!!!
  • bu gecikmeler, pistin kapanmasi, slot yoklugu yuzunden kabul edilmeyen ya da baska alanlara yonlendirilen sirketler... merak ediyorum celebi, havas ve ve tav gibi sirketler elma armut mu topluyor? goz gore gore milyonlarca dolar gelir kaybina ugruyolarlar... hava yolu sirketlerinin zarari daha fazla.. . herkes hala el pence divan otoritelerin karsisinda...otorite de rahat, gecen sene 400 milyon dolar kar ettik diyor... ne kadar yatirim yaptin, yapilan yatirimlar yeterli mi diye soran yok...hala sit alaninin teknik alt yapisi yetersiz ama kimsede tin yokkk....
  • slot ve hava trafik ünitesini verin tav a ne rotar kalır ne bekleme
  • çok talihsiz bir yorum olmuş beklemelerin yada rötarların kontrolör maaşlarıyla ilgisi yoktur uçuş emniyeti ve kavacılık kuralları gereğidir. Aynı anda 30 trafik kalkış isterse mutlaka birileri bekleyecektir avrupada beklemiyorsa onların slot ayarlamaları iyi olduğu içindir
  • ben bir çeliişki göremedim neden bahsediyorsun?
  • SONUÇ OLARAK, KONU 3 nm Mİ YOKSA 8 nm Mİ OLSUN SORUNU DEĞİL. KONUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN HERŞEYDEN ÖNCE SORUNU ÇÖZMEK İÇİN İSTEKLİ OLMAK YANİ İYİ NİYET ORTAYA KOYMAK GEREKİR. HEPİNİZE SAYGILAR VE SELAMLAR.
  • KISACA, HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİNİN SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI. İNATLAŞMANIN HERKESE ZARARI OLACAĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ. DİĞER TARAFTAN BUNUN BÖYLE GİTMEYECEĞİ DE BİLİNMELİ, BİRİSİ ÇIKAR YETER DER VE İSTANBUL ATATURK HAVA LİMANINI ÖZELLEŞTİRİR VE TAV’DA BUNU ALIR. GÖRÜRSÜNÜZ SAATTE 24 UÇAK DEĞİL , 50-60 UÇAK İNDİRİR, ÇÜNKÜ NE KADAR İNİŞ O KADAR PARA OLACAĞI İÇİN, RNAV STAR/SID VEYA RNAV-GPS YAKLAŞMALAR ANINDA YÜRÜRLÜĞE KONUR. İNİŞ ARALIKLARI AVRUPA ABD STANDARTLARINA ÇEKİLİR. PİSTLERİN İŞARETLENMESİ, IŞIKLANDIRILMASI VEYA PİST-TAKSİ YOLLARI ZEMİNLERİNİN YAPILMASI GİBİ SORUNLAR ANINDA ÇÖZÜLÜR.
  • SIRADA OLDUĞUMUZ VE BEKLEMEMİZ SÖYLENİYOR. YAPILAN TÜM YAKIT TASARUFU HARCANDIĞI GİBİ FAZLADAN TONLARCA YAKITI TÜKETİYORUZ. (UNUTMAYALIM HARCADIĞIMIZ YAKIT AYNI ZAMANDA GÖKYÜZÜNÜDE KİRLETİYOR. )NERDE KALDI BİZİM KARLILIK HESABIMIZ. KIBRIS TATCA TOPLANTISINDA DA KONU GÜNDEME GELDİ. BURADA YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELERDE DE KONTROLÖR ARKADAŞLAR SORUNLARINI ANLATTILAR. ÇOK HAKLI OLDUKLARI PROBLEMLERİ VAR. BUNLARIN BAŞINDA MAAŞ SORUNU GELİYOR. SİİRT’TEKİ, UŞAK’TAKİ VEYA İSPARTA’DAKİ HAFTADA BİR-İKİ UÇAK UÇURAN KONTROLÖR İLE İSTANBUL’DA HİÇ NEFES ALMADAN TÜM DİKKATİYLE UÇAKLARI YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞAN ARASINDA MUTLAKA FARK OLMALI. İNİŞ YAPAN UÇAK MİKTARI ARTTIKÇA KONTROLÖR ARKADAŞIN RİSKİDE ARTACAĞI VE DAHA ÇOK DİKKAT ETMESİ G

Rötarlı yaşam, sektörün kaderi değildir.

Yoğun gelişmelerin bir arada yaşandığı bir hafta yaşadık ve ben yine hangi konuda yazayım diye zorlanıyorum.

Gündemi yakından izlemeye çalışarak; bu haftaki köşe yazımı, tüm gelişmelerin bir arada yorumlanacağı bir kolaj olarak  sunmaya çalışacağım.

Öncelikle, üzerinde son derece yoğunlaştığım ve uçak teknisyeni adaylarını ve mezunlarını son derece yakından ilgilendiren, EASA ve SHGM tarafından şart olduğu söylenen modül imtihanlarına yönelik, 15 Mart 2010 tarihli SHY 66-01 Kredilendirme ve Uygulama Esasları Genelgesi yayınlandı. Bu önemli konuyu devamlı gündemde tutarak her platformda dile getiren biri olarak memnuniyetimi ifade etmek isterim.

Genelgeyi yorumlamadan önce, bu konunun takipçisi olan, Onursal başkanları olmakla her zaman gurur duyduğum UTED yönetimi başta olmak üzere, SHGM genel müdürlüğüne ve konuya muhatap SHYO ve Teknik lise yönetimlerine gençlerin sesine kulak verdikleri için teşekkür ediyorum.

Genelgede dikkatimi çeken önemli nokta, üniversitenin yaptığı sınavlarda alınan notlarla ilgili bir belgenin, yani Transkript’in önemsenmemesi. Yani, SHGM; üniversitenin veya lisenin verdiği geçme not derecelerinden daha çok, ders içeriklerinin ilgili modüllere uygun olup olmadığına bakacak.

Gelelim teknik lise mezunu gençlerimizin lisans alabilmelerine. Bu arkadaşlar da aynı SHYO mezunları gibi 10 modülden muaf tutulacak ve bir daha B lisansı almak istediklerinde, karşılarına bu muaf tutuldukları 10 modül bir daha kesin çıkarılamayacak. Kısaca, SHYO mezunları ile teknik lise mezunları arasındaki fark, SHYO mezunlarının direk B lisansıyla, teknik lise mezunlarının ise A lisansıyla başlayıp, daha sonra B lisansa dönüştürülmesi. Bu sistem üniversitelerin uçak, uzay, elektrik, elektronik bölümü mezunları için de geçerli. Kısaca 10 modül muaf tutuldu diyebiliriz.

SHYO, ilgili okulun öğrenim programının, kendileri ile ilgili modüllerdeki ders içeriklerini kontrol edip, kabul edip etmemekte özgür kılınıyor. SHYO’lar ve Teknik Lise yönetimleri SHGM ile koordine içinde, ders içeriklerini EASA yönetmelikleri gereği, yeniden yeterli hale getirmeye çalışmalıdır.

Kredilendirilmiş (muaf tutulmuş) 10 modül dışında, B1 lisansı sahibi olmak isteyenler; 3, B1-2 lisansı sahibi olmak isteyenler; 3, B2’ler ise; 2 tane modül sınavına girecekler.

Gelelim Silahlı Kuvvetlerden emekli olup, sivil havacılık sektöründe mesleklerini icra etmek durumunda kalanlara; bu arkadaşların okullarında aldığı dersler ve bunların SHGM tarafından kabul görüp görmeyeceğini henüz anlamış değilim. Bu arkadaşların diğer mezunlara göre, deneyimsel ve tatbiki ağırlıkları var. Ancak, bu özellikleri yeterli olamıyor. Onların da aldıkları ders içeriklerinin mevzuata uygun hala gelerek veya getirilerek sorunlarının en kısa zamanda çözülerek sistem içinde yer almalarının sağlanması gerekiyor.

Bu konuda çok yakında, SHGM tarafından kimin ne yapacağına yönelik detaylı bir listenin açıklanacağının duyumunu almış bulunuyorum. Kısaca, bu detaylı listenin en kısa zamanda SHGM tarafından yayımlanarak, kimin ne yapacağını ve hangi derslerden muaf tutulup hangi derslerden sınava girme zorunluluklarının daha net anlaşılır durumda yayınlanmasını bekliyoruz.

                                ........................................................


                                    RÖTARLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Son günlerde her geçen gün yolcuları bezdiren ve yaz aylarında üstünde daha da çok konuşulacağını tahmin ettiğim rötar sorununa bir bakalım.
Bu rötar sorunu, benim her zaman sıklıkla dile getirdiğim; “önce sorun çıksın sonra çözüm ararız” mantığının gerçeğe dönüşmüş hali. Ben; altyapısız bir büyüme içersindeyiz derken, bazıları konuyu uçak sayısına, yolcu artışına, hat açılımlarına, karlılığa bağlayarak, gelecekteki tehlikeyi görmemezlikten geldiler. Hala da görmezden geliyorlar.

Plansız-programsız alınan uçaklar, havalimanlarımızın yeterliliği ile doğru orantılı olmamıştır. Yeterliliği açmak gerekirse; özellikle İstanbul’da yaşanan sorunları örnek almak gerekiyor. Nerdeyse tüm şirketlerimizin base olarak kullandıkları kent İstanbul. Ve İstanbul’umuzun iki tane uluslararası havalimanı var. Bu havalimanlarımızın en büyüğü AHL’de, 3 adet pistimiz var. Bu pistlerden 18-36 sol ve sağ pist olarak iki adet, bir de 06-24 pistimiz var ki; o da şu aralar uzatılma ve düzeltilme aşamasına girildiğinden, kapalı.

Sabiha Gökçen Havalimanımıza baktığımızda; tek pist ve tek hızlı çıkışı var. Ve hala CAT-1 seviyesinde.


Sürekli, “öncelikle altyapıyı tamamlayalım, büyüme arkasından gelsin” şeklindeki önerilerim, sakın yanlış anlaşılmasın. İşsizliğin bu kadar yoğun olduğu ülkemizde, havacılığın büyük bir sektör haline gelmesini birinci öncelikle bizler, yani sektörün içerisinde bulunanlar ister. Sektörün büyümesi ile, öncelikle eğitimli gençlerimiz, havacılık gibi güzel ve saygın bir sektörde iş bulup, havacılık sektörünün içinde çalışmanın ve yaşamanın mutluluğunu bulacaklardır. Ancak;

Havacılığın başarılı bir sektör olması, sadece Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım beyin tek başına vizyonel bakışı ile gerçekleşemez. Bunun için, tüm sektör çalışanlarının, otoritenin ve medyamızın elini taşın altına koyması ile istenilen düzeye gelebileceğine inanıyorum. Bunu, en başta yeni nesiller için yapmalıyız. Yarın emekli olup köşelerimize çekildiğimizde havacılık sektörünün ilerlediğini gözlemlediğimizde dudaklarımızda hafif bir tebessümle “benim de şöyle katkılarım oldu” diyebilmeliyiz.
 
Benim önce altyapıya vurgu yaparak gelişmeleri eleştirmem, havacılığın temeli olan bilimsellik ve planlamadaki yanlışların kendimce değerlendirilmesidir. Örnek; bir şirket 10 uçak alıp büyüme trendine giriyorsa, önce uçak almaya karar vererek anlaşmalarını yaparken, şirketinin bu uçakları hangi destinasyonlarda kullanacağı, ilgili meydanlardaki park yeri sorunları, SHGM’den izin alınması ve gerek ana meydanında, gerekse uçmak istediği hatlardaki teknik alt yapılar ve yeterlilikler incelenmeli ve push-back, de-icing araçları, lisanslı personel ihtiyacı( Pilot- teknisyen vb) ve en önemlisi bu personelin eğitimi ve tazelemeleri düşünülmelidir. Örneğin; 5 uçak daha almaya karar veren şirket,bu artışın getireceği nitelikli personel ihtiyacını nereden ve nasıl karşılayacağını göstermelidir.


Önemli bir altyapı örneğini bugün AHL’da yaşıyoruz. AHL, çok önemli bir geçiş hattı üzerinde bulunan, çok önemli bir meydanımız. Bir ülkeden alınan yolcular başka bir ülkeye genelde AHL üzerinden geçiyor. Ancak; AHL’nin bu kapasiteye geleceğini bilmek için müneccim olmaya gerek yoktu. Yıllardan beri alınan sinyaller, bu meydanımızın kapasitesinin zorlanacağı yönündeydi. Yazarlar, çizerler, sektöre yön verenler; 1990’lı yıllardan buyana, bu konuyu dile getiriyorlardı. Ancak, dediğim gibi; yumurta ağıza gelmeden, harekete geçmeyen yapımız, burada da kendini gösterdi ve 2000’li yılların başından itibaren kendini gittikçe artan bir dozda hissettirmeye başladı.


Havayolu şirketlerimiz için yukarıda öngördüğüm planlamalar, DHMI için de geçerliydi. DHMİ; 10 değil hatta 20 sene sonrasını önceden görerek, kapasite planlamasını ve alt yapısal sorunlarını gidermeliydi. Bugün mevcut rötarlar ve bundan sonra yaşanabileceği vurgulanan ve görülen rötarları, “kusura bakmayın, en kısa zamanda tüm ekibimizle bu problemleri yenmeye çalışıyoruz” söylemleri ile geçiştirebilmek için çok geçtir. Tabii ki bu suçu sadece bu günkü DHMI yönetimine yüklemek de yanlış olur. Bu DHMI sorunu senelerdir vardır ve bu hantal devlet yapısı değişmedikçe de devam edecektir. Bu iş para ve imkan işi değil, bu iş; ileriyi görme yeteneği ve zamanlama ile ilgilidir. Bugün bile elimizdeki kapasiteyi kullandığımız söylenemez.

 TALPA’nın iki ayda bir yayımladığı KOKPİT dergisinde, gecikmelerle ilgili bir makale okudum.
Makalede; AHL’da yaşanan, geç kalkmalar veya gecikmeli inişlerin, ayrıca, havada beklemeler sonucu uçakların yakıt kritiğine düşmelerinin birinci nedeni olarak; meydana inen uçaklar arasındaki mesafe ayrımı gösterilmiş. Bu makaleyi dikkatle okuduğumda; İlgili makalede AHL’ ye saatte inen uçak sayısının 24 olarak uygulanmasına rağmen, AHL’den daha küçük olan Almanya-Düsseldorf meydanında; bir saat içinde 43 uçağın indiğini şaşkınlıkla gördüm. Bu yazar arkadaş bu yazıyı yazarken mutlaka bilimsel veriler ve gerçek analizler yapmıştır diye düşünerek, bu ilgi çekici makaleden bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istedim.

Almanlar, bunu başarmak için, Düseldorf’ta iniş yapan uçaklar arasında 2.5 nm ayrımla inişlere izin verirken, AHL’da iniş yapan uçaklar arasında iniş aralığı 8 nm olarak, DHMİ tarafından, belirlenmiş. Düşündüm; bu mesafeyi uygulayan Almanya, mutlaka uçuş emniyet ve güvenirliliğini riske atacak bir uygulama yapmayacağına göre, biz bu mesafeyi neden 8 nm olarak tutuyoruz diye konuyu incelemeye başladım. Sayın yazarın verdiği bu bilgiler gerçekse, biz kapasitemizin yarısını bile kullanamıyoruz demektir. Yani, problem sadece 06-24 pistinin açık veya kapalı olmasından kaynaklanmıyor. Böylece, AHL’da kapasite artırılmış olacak, havada ve yerde beklemenin önüne geçilerek, yılda yaklaşık 100 trilyon TL’lik tasarruf da yabana atılacak bir para değil. Türkiye gibi petrol ürünlerini yurt dışından karşılamak zorunda olan bir ülke için çok önemli bir rakam olduğunun altını çizmekte yarar var.

Kapasite kullanımının yeniden organize olması ile; şirketlerimizin karlılığı artıracak, ülkemizden yakıt için çıkan parayı düşürecek, rötarlar azalacak. Kısaca sektörün büyümesi sağlanacak. Kapasiteyi iki katına  çıkarabilecek bu uygulama için; önünde ne engel varsa, derhal kaldırılmalıdır. Trafik aletlerinde modernizasyon düşünülüyorsa, derhal yapılmalı ve ilgili elemanlar derhal bu kurslara yollanarak eğitilmelidir. İş yoğunluğu bir sorun olarak karşımıza çıkacaksa, bunu gidermek hiç de zor değildir.

AHL’deki trafiğin kasıtlı olarak yavaşlatıldığı fikrini, ben 19 Mart 2010 tarihinde Airport TV’deki Fikir Fırtınası programında reddettim. 2001 yılında yine AHL’de pist başında ve inişte pek çok uçak bekliyordu. O zaman, “birkaç gün önce 3-4 nm arayla iniş yapılıyordu bir anda ne olduysa 8 nm’e çıkarıldı.” Şeklindeki konuşmaları da hatırlıyorum.  Ancak, tüm uçuş emniyetini sağlayan,insan hayatını ve ülke ekonomisini doğrudan ilgilendiren bu konuyu, bir meslek grubunun belirli maddi imkanların artması adına kullanmasına inanmak istemiyorum. 

Ancak sektörümüzde Hava Trafik Kontrolörleri gibi daha bir çok branşın değerlendirilmesinde, ekonomik haksızlıklar, eşitsizlikler olduğu da bir gerçek. Bu nedenle  ATC ‘de görevli çalışanların aldığı ücretlerin, kendileri gibi devlet memuru kadrolarında çalışanlara göre normal, sektördekilere göre düşük olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda; zaman zaman sohbete girdiğimiz bu arkadaşların haklı oldukları bir çok konudan bence en önemlisi; AHL’deki bu yoğun trafikte görev yapan kontrolör ile Anadolu’da haftada bir uçak inen meydanın kontrolörünün aynı maaşı alması konusu oldu. Bu konunun dikkatle incelenmesi gerekiyor. Trafiği yoğun meydanlar için; ek olarak iş riski tazminatı veya primli bir sistem geliştirilebilir. Bu konuda çözüm bulabilmek de DHMI’nin görevidir.

Biz  bunları yapmaya çalışırken, gerek ABD, gerekse Avrupa ülkeleri, hava trafiğinde akıcılığı sağlamak, rötarları azaltmak, uçuş emniyetini artırmak, uçuş maliyetlerini düşürmek ve çevreyi havacılığın karbon emisyonundan ve gürültü kirliliğinden korumak için RNAV uygulamalarını devreye koymuşlar. Soruşturdum, nedir bu RNAV diye? Çok basit anlamıyla; arabalarımızda kullandığımız GPS navigasyon sisteminin, daha modern ve güvenilir olanının uçaklarda kullanılmasından başka birşey değil. Okuduğum ve anladığım kadarıyla; bu sistemle havada veya meydan civarında, birbirine yakın uçuş rotası oluşturmak, çok kolay ve güvenilir olabiliyor. Bizden başka tüm dünyada uygulanan, RNAV yöntemleri, DHMİ ve SHGM tarafından hala uygulanamazken, birilerinin; havacılığımızda çağ atladığımızdan söz edebilmesi mümkün müdür.

Sonuç olarak; sektör büyümek istiyor. Sektör, engellerin kaldırılmasını istiyor, zarar etmek istemiyor. Sektör çalışanları ise, adaletli bir ücretlendirme ve kendilerinin, yaptıkları görevlerde uygulanan son teknolojik gelişmeler paralelinde eğitilmeyi bekliyor.

Aksi takdirde; çalışma hayatına, “Yangında çiçek açsa, biz maaşımızı alırız”,  “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” , “Elalemin derdi, seni mi gerdi?” mantığıyla bakan insanlarla bu hedefe ulaşılamaz.

Rötarlı yaşam, sektörün kaderi değildir.

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 8 yıl önce
yönetmelikte lise yada dengi okulu mezunları için A lisansına 1 ve 10 arasındaki modüller için kredilendirme yapılması mümkün olabilecektir' yazıyor.En basitinden A katagori lisansı almak isteyen bir kişi modül 4 e(Temel elektronik) girmesine gerek yok. peki bu kişi B lisansı almak istediğinde NASIL OLACAKTA MODÜL 4 DEN MUAF TUTULACAK...ayrıca modül A için sınavlarda konuların çok büyük bir kısmı yok ve seviye 1... peki nasıl olacakta bu muaf tutuldukları modüller B lisansı içinde sayılacak....bence her şey kesinliğe ulaşmadan teknik lise mezunu arkadaşlara boşuna ümit vermeyin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Lise mezununa A lisansı bile fazla diyen ahlaksız , hangarda delikanlıysan şu cümleyi etsene ! Erkek adam sözünde durur, internette başka çayocağında başka konuşmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY SON ZAMANLARDA YAPMADIĞINI SAW DADA YAPMAYA BAŞLADI!!! RÖTERLI KALKIŞLAR,GELMELER BURADADA BAŞ GÖSTERMEYE BAŞLADI!! THY NİN TÜRKİYENİN TEK ULUSLARARASI HAVAYOLU OLMASI BU ŞEKİLDE DAVRANMASINI GEREKTİRMİYOR!! BİRAZ DAHA KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMESİ GEREKMEKTEDİR!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu gecikmeler, pistin kapanmasi, slot yoklugu yuzunden kabul edilmeyen ya da baska alanlara yonlendirilen sirketler... merak ediyorum celebi, havas ve ve tav gibi sirketler elma armut mu topluyor? goz gore gore milyonlarca dolar gelir kaybina ugruyolarlar... hava yolu sirketlerinin zarari daha fazla.. . herkes hala el pence divan otoritelerin karsisinda...otorite de rahat, gecen sene 400 milyon dolar kar ettik diyor... ne kadar yatirim yaptin, yapilan yatirimlar yeterli mi diye soran yok...hala sit alaninin teknik alt yapisi yetersiz ama kimsede tin yokkk....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
slot ve hava trafik ünitesini verin tav a ne rotar kalır ne bekleme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çok talihsiz bir yorum olmuş beklemelerin yada rötarların kontrolör maaşlarıyla ilgisi yoktur uçuş emniyeti ve kavacılık kuralları gereğidir. Aynı anda 30 trafik kalkış isterse mutlaka birileri bekleyecektir avrupada beklemiyorsa onların slot ayarlamaları iyi olduğu içindir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ben bir çeliişki göremedim neden bahsediyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SONUÇ OLARAK, KONU 3 nm Mİ YOKSA 8 nm Mİ OLSUN SORUNU DEĞİL. KONUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN HERŞEYDEN ÖNCE SORUNU ÇÖZMEK İÇİN İSTEKLİ OLMAK YANİ İYİ NİYET ORTAYA KOYMAK GEREKİR. HEPİNİZE SAYGILAR VE SELAMLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
KISACA, HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİNİN SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI. İNATLAŞMANIN HERKESE ZARARI OLACAĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ. DİĞER TARAFTAN BUNUN BÖYLE GİTMEYECEĞİ DE BİLİNMELİ, BİRİSİ ÇIKAR YETER DER VE İSTANBUL ATATURK HAVA LİMANINI ÖZELLEŞTİRİR VE TAV’DA BUNU ALIR. GÖRÜRSÜNÜZ SAATTE 24 UÇAK DEĞİL , 50-60 UÇAK İNDİRİR, ÇÜNKÜ NE KADAR İNİŞ O KADAR PARA OLACAĞI İÇİN, RNAV STAR/SID VEYA RNAV-GPS YAKLAŞMALAR ANINDA YÜRÜRLÜĞE KONUR. İNİŞ ARALIKLARI AVRUPA ABD STANDARTLARINA ÇEKİLİR. PİSTLERİN İŞARETLENMESİ, IŞIKLANDIRILMASI VEYA PİST-TAKSİ YOLLARI ZEMİNLERİNİN YAPILMASI GİBİ SORUNLAR ANINDA ÇÖZÜLÜR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SIRADA OLDUĞUMUZ VE BEKLEMEMİZ SÖYLENİYOR. YAPILAN TÜM YAKIT TASARUFU HARCANDIĞI GİBİ FAZLADAN TONLARCA YAKITI TÜKETİYORUZ. (UNUTMAYALIM HARCADIĞIMIZ YAKIT AYNI ZAMANDA GÖKYÜZÜNÜDE KİRLETİYOR. )NERDE KALDI BİZİM KARLILIK HESABIMIZ. KIBRIS TATCA TOPLANTISINDA DA KONU GÜNDEME GELDİ. BURADA YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELERDE DE KONTROLÖR ARKADAŞLAR SORUNLARINI ANLATTILAR. ÇOK HAKLI OLDUKLARI PROBLEMLERİ VAR. BUNLARIN BAŞINDA MAAŞ SORUNU GELİYOR. SİİRT’TEKİ, UŞAK’TAKİ VEYA İSPARTA’DAKİ HAFTADA BİR-İKİ UÇAK UÇURAN KONTROLÖR İLE İSTANBUL’DA HİÇ NEFES ALMADAN TÜM DİKKATİYLE UÇAKLARI YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞAN ARASINDA MUTLAKA FARK OLMALI. İNİŞ YAPAN UÇAK MİKTARI ARTTIKÇA KONTROLÖR ARKADAŞIN RİSKİDE ARTACAĞI VE DAHA ÇOK DİKKAT ETMESİ G

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000