23 Mayıs 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kardesim fairing her depoda 1-2 tane olur mu saniyorsunuz? Hasbinallah!
  • yazar haklı uçağın logbook ve dil i güvenlik kartlarıyla beraber koltuk ceplerine konmalı ve yolcunun bilgisine sunulmalıdır. operational tahditler konusunda bilgilendirilmelidir.
  • Talpa başkanı, Tassa, Talta başkanı ya biraz akıl alın ya. Siz de yönetim kurulu kararı alın siz de komisyon alın reklamlardan. Ne duruyorsunuz hadi.
  • Ben de bahsi gecen eski baskan doneminde 15 se once uye olmus birisiyim. Konu ile ilgili cevabi kendisi vermistir. Bu bildirimin burada yapilmasi hos degil. Onceki yonetimler calismamis ve kolay olani secmistir. Yeni yonetim ugrasip cabalayarak yuku kendi uzerine almis ve bu gideri kalemden cikararak buyuk bir is yapmistir. Bu konuda zaten giderin konusu eski baskan son yonetimin hakkini vermektedir. Kendisinden sonraki son yonetim haric diger yonetimlerin basiretsizligini yuzlerine vurmakta ve listelerini dahi kendisinin hazirladigini yazmaktadir. Bu gibi bildirimlerin yeri burasi degildir Genel Kurulda ilgili aciklamalar ve olaylarin seyri detayli sorgulanabilir.
  • boyle yollari anlatarak baas partisine yeni havuzlar, yeni salmalar yolunu gosteriyorsun.. ortalik zaten hirsiz kayniyor
  • Çok talihsiz bir yazı, herhalde polemik yaratmak ve reyting sağlamak için yazılmış. Ortada bir iddia varsa isim vermeden yazmak yakışıksız bir davranış. Kim üstüne alınacak şimdi bunu? İsim verin erkekçe çarpışın.
  • "Murat Bey" isimli yoruma ben de katılıyorum. Günbegün takip ettiğim bir gazetenin bu tür habercilik yapması hoş değil. Bu zatı tanıyan tanıyordur, ben tanımıyorum, anlatım şeklinizle de kim olduğunu anlamadım. Ya isim verin lütfen, ya da isim vermenin sorun olacağını düşünüyorsanız, bu haberi hiç yapmayın. Okuyanların bilmem kaçının anlayacağı bilmem kaçının da anlamayacağı bir haber ilgi çekici değil, bundan sonra yazacağınız haberlerin de okunabilirliğini ve güvenirliğini azaltıyor.
  • Bahse konu arkadaşın 15 yaşındaki kızla bel altı konuşmaları dolaşıyormuş ortalarda. Bilen gören var mı?
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Reklam komisyonlarını cebe indiren dernek başkanı kim?

Bir kaç hafta önceki yazımda, havacılık sektöründe çalışanların üye oldukları mesleki dernekleri sadece aidat aldıkları ve üyeler için tek bir müspet girişimde bulunmadıkları için eleştirmiştim.  Şimdi tek tek o dernek yönetimlerinden özür diliyorum.

Neden biliyor musunuz?

Hayır, eleştirilerimde haksız olduğum için değil. Hala o konuda aynı noktadayım. Eleştirdim, eleştiriyorum. Bu şekilde devam ettikleri sürece eleştirmeye de devam edeceğim. Ancak ben onları eleştirirken hem üyelerden aidat toplayıp diğer taraftan da kendi cebine indirenlerden bahsedeceğim.

Bir dernek düşünün. Havacılık sektöründe popüler bir meslek grubunu temsil ediyor. Binlerle ifade edilen hatırı sayılır sayıda üyesi var. Şimdi ben bu derneğin bir kaç dönem önceki başkanından söz etmek istiyorum.  Derneğin uzun yıllar başkanlığını yapan zat-ı muhterem, o dönemde aynı zamanda THY'de görev yapıyor.  Dernek başkanlığını kullanarak işten güçten kendini soyutlamış, tek derdi avanta lavanta, çalgı çengi işleri olmuş.

Bilenler bilir. 2003 sonrası THY yönetimi değişince 'işten atılacaklar' listesinin ilk sırasına adı eklenen bu şahıs, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin'e kendi elleriyle pasta yedirerek  üyelerinin atılmasına gıkını çıkarmadığı gibi listeden kendi ismini sıyırmayı da başarmıştı. Ancak sonraki dönemde özellikle THY Genel Müdürlüğü görevine getirilen Temel Kotil, o ismi işten atmakta kararlıydı. Zat-ı muhterem (!), THY yönetiminin kendisine yönelik bu düşüncesini çok iyi biliyordu. O sırada aynı zamanda dernek başkanıydı. Ve bu dernek bir de dergi çıkarıyordu. İşten atıldıktan sonrasının ekonomisini yapmaya başlayan bu zat, yönetim kurulunu toplayarak, dergiye reklam getirenlere komisyon verilmesini karara bağladı. Böylece dernek başkanı olarak şirketlerin kapısını çaldı, dernek adına aldığı reklamlardan da hatırı sayılır komisyon almaya başladı. Üstelik bu karar, ilanihaye idi. Yani başkanlığı bıraksa da onun döneminde alınan reklamların komisyonları şahsına her ay tıkır tıkır ödenecekti. Çok sürmedi. İşten atıldı. (işten atılma kararını imzalayan THY Teknik yöneticisi, yıllar sonra bir görüşmemde, kariyerimin en doğru kararı o kişiyi işten atmaktı  ifadesini kullanmıştı) Başkanlığı da bıraktı. Ancak gider ayak yönetim kurulu kararıyla 'cebine indirmeye başladığı' komisyonlar uzun yıllar devam etti.

Şimdi o derneğin başında aklı selim bir isim var. Dernek içinde paralel yapılanma benzeri bir düzen kuran bu ismin mamasını da yerinde bir kararla kesti. Doğrusunu da yaptı. Ama yeter mi? Bence hayır. Her türlü onur'dan uzak bu kişinin saygın bir meslek örgütünün onursal başkanı olma ayıbı da temizlenmelidir.

Yazının girişinde dedim ya. Diğer dernekleri 'üyeler için çalışmamakla' suçlamıştım. Haklarını teslim edelim, üyeler için çalışmıyorlar ama en azından kendi ceplerine çalışanını da daha duymadım. İsteseler yapamazlar mı? Talpa'nın, Tassa'nın, Uted'in başkanları her türlü reklam, sponsorluk anlaşmalarından cukkayı ceplerine indiremezler mi? Pekala yapabilirler, ama herkesin tıyneti o şahsiyetsizliği de kaldırmaz! Değil mi?

PEGASUS NEDEN O ŞEKİLDE UÇTU?

Pegasus Havayolları ile 19 Mayıs günü Sivas'a uçtum. O uçuşta kanat ucundaki 'fairing' adı verilen parçanın kapağının olmadığını gördüm ve kabin ekibine ilettim. Kabin memuru, eğilip göz ucuyla sözünü ettiğim parçaya bakarak engin teknik bilgi birikimiyle, " Bir şey olmaz" dedi. Sonrasında kokpite sorularak tarafıma daha tatmin edici bilgi verilmesini istedim. Bir süre sonra kabin amiri geldi ve fairing kapağının olmadığından kokpit ekibinin bilgisi olduğunu ve uçuş emniyetini etkileyecek bir durum söz konusu olmadığını iletti.

O parçanın olmamasının uçuş emniyetine etki edebileceğini hiç düşünmedim. Ancak uçağa ilk binildiği andan itibaren o bölgedeki bütün yolcuların yaşadığı tedirginliği bizzat takip ettim. Kabin amiri şahsımı bilgilendirse de, uçaktaki birçok yolcu o korkuyla seyahat etti. Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus Havayolları'nın merkezi olmasına rağmen, uçağın o şekilde sefere verilmiş olmasını anlayamıyorum. Bir başka havalimanında olsa belki sözümüz olmaz ama burası senin merkezin, o uçağı o şekilde uçurmak yerine kapak takıp uçurmak çok zor olmamalı!

Reklam komisyonlarını cebe indiren dernek başkanı kim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

fairingci ~ 2 yıl önce
Kardesim fairing her depoda 1-2 tane olur mu saniyorsunuz? Hasbinallah!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dil ~ 2 yıl önce
yazar haklı uçağın logbook ve dil i güvenlik kartlarıyla beraber koltuk ceplerine konmalı ve yolcunun bilgisine sunulmalıdır. operational tahditler konusunda bilgilendirilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oh ne ala ~ 2 yıl önce
Talpa başkanı, Tassa, Talta başkanı ya biraz akıl alın ya. Siz de yönetim kurulu kararı alın siz de komisyon alın reklamlardan. Ne duruyorsunuz hadi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uye teknisyen ~ 2 yıl önce
Ben de bahsi gecen eski baskan doneminde 15 se once uye olmus birisiyim. Konu ile ilgili cevabi kendisi vermistir. Bu bildirimin burada yapilmasi hos degil. Onceki yonetimler calismamis ve kolay olani secmistir. Yeni yonetim ugrasip cabalayarak yuku kendi uzerine almis ve bu gideri kalemden cikararak buyuk bir is yapmistir. Bu konuda zaten giderin konusu eski baskan son yonetimin hakkini vermektedir. Kendisinden sonraki son yonetim haric diger yonetimlerin basiretsizligini yuzlerine vurmakta ve listelerini dahi kendisinin hazirladigini yazmaktadir. Bu gibi bildirimlerin yeri burasi degildir Genel Kurulda ilgili aciklamalar ve olaylarin seyri detayli sorgulanabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 2 yıl önce
boyle yollari anlatarak baas partisine yeni havuzlar, yeni salmalar yolunu gosteriyorsun.. ortalik zaten hirsiz kayniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 2 yıl önce
Çok talihsiz bir yazı, herhalde polemik yaratmak ve reyting sağlamak için yazılmış. Ortada bir iddia varsa isim vermeden yazmak yakışıksız bir davranış. Kim üstüne alınacak şimdi bunu? İsim verin erkekçe çarpışın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilen bilir ~ 2 yıl önce
Üçkağıtçıları bu memleket iyi bilir siz kafanızı yormayın. İsim vermeye gerek yok kim olduğu belli
Mühendis ~ 2 yıl önce
"Murat Bey" isimli yoruma ben de katılıyorum. Günbegün takip ettiğim bir gazetenin bu tür habercilik yapması hoş değil. Bu zatı tanıyan tanıyordur, ben tanımıyorum, anlatım şeklinizle de kim olduğunu anlamadım. Ya isim verin lütfen, ya da isim vermenin sorun olacağını düşünüyorsanız, bu haberi hiç yapmayın. Okuyanların bilmem kaçının anlayacağı bilmem kaçının da anlamayacağı bir haber ilgi çekici değil, bundan sonra yazacağınız haberlerin de okunabilirliğini ve güvenirliğini azaltıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne isim vermesi ~ 2 yıl önce
Sefa ulan sefa
Başkan ~ 2 yıl önce
Bahse konu arkadaşın 15 yaşındaki kızla bel altı konuşmaları dolaşıyormuş ortalarda. Bilen gören var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vecihi ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okuyucu ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000