29 Nisan 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

RANT KAZASI!

Isparta'da 2007 yılında yaşanan uçak kazası, 6 yıldır yılan hikayesine dönen yargı süreciyle ve bu süreçte yaşananlarla Türk sivil havacılığı için adeta milat oldu. Bu kazaya kadar ölümlü uçak kazalarında ölenlerin yakınlarının havayolu şirketleri ya da kazada sorumluluğu bulunanlar aleyhine dava açması (genellikle anlaşma yolu seçiliyordu) karşılaşılır bir durum değilken Isparta'daki kaza sonrası kazazede yakınlarının, her şeye rağmen, örnek nitelikteki hak arayışları halen devam ediyor. Ancak Türkiye'de bağımsız kaza kırım heyeti olmamasının yanına bir de havacılık alanında ihtisaslaşmış mahkemelerin de bulunmamasını ekleyip, birinin ak dediğine öteki çıkıp kara deyince, olayın teknik boyutlarına yeterince hakim olmayan mahkeme heyeti de haklı olarak karar vermekte zorlanıyor.

Bilindiği gibi Isparta'daki uçak kazasına ilişkin bugüne kadar Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından oluşturulan kaza kırım heyetinin hazırladığı raporun dışında 4 tane de bilirkişi raporu hazırlandı.

Hazırlanan her rapor, bir tarafın inandığı doğruların aksini içerince rapora itiraz edildi ve her seferinde kaset en başına sardı. Yeniden bilirkişi heyetleri oluşturuldu, yeniden üzerinden yıllar geçmiş belgeler derlendi, toplandı... İpe sapa gelmez iddialar, kerameti kendinden menkul meczupların iddiaları sayfa sayfa mahkemeye sunuldu!  

Medeni Hukukçu profesör Hasan İşgüzar'ın başında olduğu heyetin hazırladığı  son bilirkişi raporunu okuduğumda, önceki raporlarda suçlu bulunan ancak bu raporda sütten çıkmış ak kaşık gibi yansıtılanlarla ilgili yaptığım, " Para verseler böyle rapor hazırlatamazlar" şeklindeki esprili yorumum, raporda birinci derecede suçlu olarak gösterilen  Yavuz Çizmeci'nin iddiaları sonrası benim için daha da anlamlı hale geldi!

Bu kazanın Uğur'lu geldiği bir medya duayeninin kazanın taraflarından birinden astronomik miktarda para istediği iddialarını henüz hafızamızdan silememişken Çizmeci'nin iddiaları, sürecin ne denli sulandırıldığının, acılar ve gözyaşları  üzerinden ranta dönüştürüldüğünün ispatı gibiydi.

Açıkçası Çizmeci'nin iddialarının önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü Yavuz Çizmeci böyle bir iddiayı temelsiz yapmaz. Mutlaka bu iddiasını kanıtlayacak belgeler  kendisinde mevcuttur. Aksi takdirde böyle asılsız bir iddianın kendisini çok çok zor durumda bırakacağını tahmin eder. Benim edindiğim bilgiye göre, bu belgelerin hepsi Yavuz Çizmeci'de mevcut. Gizli görüşmenin kamera görüntülerinin ve ses kayıtlarının dahi mahkeme heyetine sunulduğu söyleniyor.

Bu olayda istendiği iddia edilen paranın İşgüzar'a iletilmesine aracılık edecek kişi de mutlaka ortaya çıkacaktır. Tabi bir de Yavuz Çizmeci, mahkemeye sunduğu dilekçesinde, Hasan İşgüzar'ın, heyetteki diğer bilirkişilerin de kendisiyle birlikte hareket ettiğini söylediğini iddia ediyor. Eğer bunun aksi bir durum varsa bu iddiaya ilk itiraz edenlerin de heyetteki diğer bilirkişilerin olması gerekiyor. 

İşin açıkçası Yavuz Çizmeci'nin iddialarına ortaya belgeler konulmadan inanmak güç ancak şeytanın avukatlığını yapalım. Farz edelim ki Yavuz Çizmeci'den böyle bir para gerçekten istendi. Çizmeci de parayı vermek yerine para istendiğini bir şekilde belgeledi. Böyle bir durumda Çizmeci, bunu kullanarak raporun kendisinin lehine hazırlanmasını isteyebilirdi veya rapor henüz mahkemeye sunulmadan ilgili belgeleri mahkeme başkanına sunabilirdi. Ama bunu yapmadı!

Bir başka açıdan bakarsak, önceki bilirkişi raporlarında olaydan doğrudan sorumlu tutulmayanların bu raporda birinci dereceden kusurlu ilan edilmesi, olayın diğer taraflarının bilirkişi heyetiyle ilişkisinin sorgulanmasına neden olmaz mı? Önceki raporlarda suçlu bulunanlarla bu raporda pür-ü pak ilan edilenlerin bu iddiaların ispatlanması halinde yeniden sorgulanması gerekmez mi? Eğer Çizmeci'nin iddiaları doğruysa, lehte rapor hazırlanması için Çizmeci'den istenen paranın bir başkası tarafından İşgüzar'a verilme olasılığı yok mudur? (Bu şekilde duyumlar da ortalarda dolaşıyor)

Velhasıl, yarın (29 Nisan) Isparta'da, bilirkişi raporunda Yavuz Çizmeci ve Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Ali Arıduru'nun da birinci derecede kusurlu gösterildiği davanın duruşması var. Şimdiden bu rapora olan güven sarsıldı ve muhtemelen kaset tekrar başa saracak. Yine bilirkişi heyetleri oluşturulacak, yine raporlar hazırlanacak. Bir kez daha bu işin rantını değil acısını çeken kazazede yakınları adalet için bir süre daha elleri koyunlarında beklemek zorunda kalacak. 

Ve acıdır ki, bu davanın bazı çevreler tarafından rant malzemesi olarak kullanılması ve insanların acısı ve göz yaşı üzerinden bu nemalanma çabaları Türk sivil havacılık tarihine kara bir leke olarak yazılacak.

RANT KAZASI!

Facebook Yorum

Yorumlar

yorum ~ 5 yıl önce
o bahsedilen Uğur'lu duayen ki soy ismi D ile başlar, yaptığı her araştırmada taraflardan yıllarca para istemektedir zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedeni belli... ~ 5 yıl önce
Kazanın nedeni bakımsız uçaklar, acemi ve amatör yöneticiler, işin ciddiyetini bilmeyen tepeden inme THY'den atılma, zimmetine para geçirmekle suçlanan elemanlar. Ben uçak olsa idim bu şirket adına uçmaktansa çakılırdım. Uçak ta zaten öyle yaptı. Bu iş sonuçlanmaz ve saçma sapan teorilerle ve ölen pilotlara suç atılarak kapanır. Asıl suçlular, ne mal olduklarını bilmesinler diye Arap ülkelerine gittiler. Zavallı beceriksizler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
root cause bu ~ 5 yıl önce
2005'den bir haber: Geçen yıl Anı Tur bünyesinde faaliyetlerine başlayan ve charter (tarifesiz) sefer yapan havayolu bu yaz sezonunda ekonomik darboğaza girdi. Borçlarını ödeyemeyen havayolu bakım hizmetlerini de aksattı. Yedek parça alımı yapamayan şirkete borçlarını ödemediği için MNG ve Free Bird Havayolları da teknik hizmet vermemeye başladı. Bakımsız uçaklarda arka arkaya yaşanan olaylar pilot ve kabin memurlarını da huzursuz etti. Ücretlerini iki aydır alamayan personel, ‘emniyetsiz' buldukları uçaklarda görev yapmamak için sağlık raporu almaya başladı. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3492940&tarih=2005-11-08 Kaza 2007'de oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çilekeş ~ 5 yıl önce
Çizmecinin bu kaçıncı vukuatı bilmeyen varmı!!!! Bu adam sivil havacılığın yüz karası. Alkolik pilot arkadaşlarını hala 747 de uçuruyor. Myanmar daki müslğmanların katlinde kullanılan kara mayınlarını taşımaya yeltenmiş ama yabancı bir pilot ben bu yükü taşımam demiş ve kriz çıkmıştı şirkette. Bu adam kansız. Ama bunu herkez biliyorda birley yapan yok. Sivil havacılık bir denetimden geçmesi lazım. Bu adamın şirketlerini kim denetlemiş şuan maddi durumları nasıl bakılması lazım!!!!! Yetkisiz parça kullandırdıpı için kaç kişinin yetki belgeleri iptal oldu ama bu adam hala piyasada dolanıyor. Sende çıkmış burda haber yapıyorum diye böbürleniyorsun. Adam gibi delikanlı gibi bildiklerini yazsana burda. World focus ta çalışan iki tane teknik çağırslar iiş çözülür zaten. Ama aramızda delikanlı yokki çıksın anlatsın herşeyi. Uçakların bakımsız olduğunu havadaki kuşlar bile biliyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Root cause!!! ~ 5 yıl önce
level 6 mübarek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
root cause ~ 5 yıl önce
kazanın root cause'u nedir? kazanın kök nedeni nedir? Benzer kazaların yeniden yaşanmaması için SHGM'nin tarafsızca açıklaması gereklidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000