09 Mayıs 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Uçuş okullarının, öğretmen yeterliliklerinin, öğrenci sorunları ve uygulanan eğitim programlarının SHGM tarafından acil denetlenmesi gerekir. Evlatlarımızı kimlere teslim ediyoruz. Bir çoğu paralarıyla rezil oluyor bu çocukların.
  • Keske bu sektorde olmayi gonulden isteyen her gencimizin onune yuksek egitim ucret engeli cikmasa. Bu sektorde olmak isteyenlere kolayliklar saglansa
  • Rabbena hep bana olur. Fiyatlar düşsün de işsiz güçsüz vasıfsız herkes pilot olsun öyle mi? Bahaneler de çok komik. Çocukluk hayaliymiş. Ben hiç "benim çocukluk hayalim doktor olmaktı" diyen pilot görmedim. Eğer gerçekten çocukluk hayalin olsa sen o işin peşinden giderdin. Maval okumasın kimse.
  • Objektif tarafsız bir yazı olmuş, tebrik ediyorum.
  • Yüreğinize sağlık murat bey.çok yerinde tespitler içeren ve sektörün her kademesinin okuması gereken bir yazı olmuş.Türkiye güzel ülke.Bu güzel ülkenin gelişmesi,güçlenmesi adına yapılması gereken çok iş var.Havacılık sektöründe yapılması gerekenler de bunlar arasında.Ancak bu güzel ülkeye bir kaç beden büyük gelen bir elbise havacılık sektörü.alt yapı olmadan bir anda; tecrübeli personel isteyen,titiz bir planlama gerektiren ciddi bir operasyona girişildi.Kötü mü edildi,hayır.Güzel ülkenin buna çok ihtiyacı var.Bir yerden başlanması gerekiyordu ve bu yapıldı.Eleştirilere açık olma ve bu eleştiriler ile az önce izah ettiğim alt yapı eksikliklerinin giderilmesi ile coğrafyasında lider konuma gelebilecek potansiyelimiz olduğunu unutmamak gerekiyor.IFTE bu konuda nerede olduğumuzu,nasıl geldiğimizi ve gelecekte neler yapılabileceğini çok iyi özetleyen bir etkinlik olmuş.Emeği geçen herkese teşekkürler.
  • Bu Fransızcz yazılış. Okunuşu dilimizde de aynı Şovenist. Napolyon zamanında "Abartılı, saldırgan bir vatanseverlik ve ulusal üstünlük inancında" olan insanlar için kullanılmış. Günümüzde ise "vatanseverlik ve ulusal üstünlük" kısmı atılıp abartılı ve saldırgan kişiler için daha çok kullanılır olmuş. Nereden geldik bu konuya derseniz, "yakın tarihe kadar iş gücü ihtiyacını silahlı kuvvetlerde" diye devam eden bir cümle kurulmuş ya, oradan geldik. Asker kökenli (özellikle de Hava Kuvveti kökenli) pilotlar, bu işi kendilerinden daha iyi yapacak kimse olmadığını ZANNETTİKLERİ, aralarına da kimseyi sokmamayı özenle adet edindikleri için yıllarca bu ihtiyaçlar için ciddi çalışma yapılamadı. Sonra AB zorlaması ile ülke havacılığa yatırım yapıp uçak getirilmeye başlayınca da bu sıkıntılar oluştu. Macaristan 10 milyonluk ülke. Eğitim ihtiyacını görmüş, senden de ha bire öğrenci çekiyor. Kasıl kasıl nereye kadar. Ortadan yırtılıyorsun her konuda Türkiye. Şovenistliği bırak, adam yetiştir.
  • Gerçekten birçok kişinin hayali maddi imkansızlıklardan dolayı suya düşüyor bu kadar pahalı olmamalı !!( benimde)
  • Her özel üni Uçak tek. Açmaya başladı. Ben ege'ye giriyim hazırlık okuyum vb. Ama durum ortada. Mesela Nişantaşı üni. Birinci öğretim ikinc öğretim toplam 150 kişi alıyor ve staj yazılımında bir tutuluyoruz
  • Guzel çıkarım. 5tl ye itiraz et. Zam ustune zam yap. Er yakıt fiyatlari da düştü... nasil fiyat yükseliyor??
  • O 68 bin Euro isteyen şirketin elemanlarıyla görüştüm fuarda.Adamlar ister gel ister gelme havasındalar.Umursamaz tavırlar içerisinde olduklarını hissettim.Yok Atpl sınav ortalamaları 90'ın üzerindeymiş,işe yerleştirmeleri hayli yüksekmiş,ücretler peşin alınırmış vs vs.Hiç hoşlanmadım adamlardan, olumsuz bir imaj bıraktılar bende.Siz biliyorsunuz onların kim olduğunu. 57 bin Euro'ya aşağı yukarı aynı işi yapan diğer firmayla anlaşmayı düşünüyorum. Olmadı ver elini Macaristan...

Rabbena hep bana olmaz!

Türkiye, yakın tarihe kadar havacılık sektöründeki  iş gücü ihtiyacını silahlı kuvvetlerden , Anadolu Üniversitesi'nden, Türk Hava Kurumu'ndan ve bir kaç küçük çaplı eğitim organizasyonundan karşılıyordu.

Havacılık sektörünün gelişimiyle birlikte mevcut  kurumlar ihtiyaç karşısında yetersiz kaldı. Dolayısıyla yeni eğitim organizasyonları ortaya çıktı. Liselerde, üniversitelerde ve özel eğitim kurumlarında sektöre iş gücü yetiştirilmeye başlandı. Binlerce yeni iş gücü sektöre entegre edildi ve edilmeye devam ediyor. Bu alandaki gelişimin geldiği boyutu, Türkiye'nin tek havacılık eğitim fuarı IFTE'de görme fırsatı yakaladık. Bundan 10-15 yıl kadar önce havacılık eğitimi alanında bu denli yol alabileceğimizi, liselerde havacılık bölümleri açılacağını söylesek kim inanırdı?

Sektör öyle büyüdü ki, endüstri boyutunun dışında eğitim alanında fuar düzenlenir hale geldi. Yerli yabancı  110 kuruluş fuarda yerini aldı. Çoğunluğu genç yaşta binlerce havacılık meraklısı, giderek daha da cazip hale gelen havacılığın içinde yer alabilmek için bilgiler edindi. Türkiye'de belki 2009 yılından bu yana havayolu şirketi kurulmadı ama o tarihten bu yana sayısız eğitim kuruluşu ortaya çıktı. Eğitim kuruluşları arasındaki rekabetin belki kısa vadede değil ancak uzun vadede eğitim kalitesine pozitif yansıyacağını umuyorum.

Şu anda eğitim kuruluşlarının en önemli sorunu, teknik alt yapı ve eğitim  kadrosu kalitesi olarak göze çarpıyor. Bu eksikliklerin giderilmesiyle Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde yerli kaynaklarla iş gücü ihtiyacını karşılayabileceğini ön görebiliriz. Ancak bu mutlaka kolay olmayacak. Okullar kendilerine çeki düzen vermek zorunda. Pilotaj eğitimi veren kurumlarda son dönemde kalitenin yukarı doğru  tırmandığını net şekilde görebiliyoruz. SHGM'nin bu konudaki hassasiyeti okullara da disiplin olarak yansımaya başladı. Eskiden uçuş okullarında, yapılmayan uçuş saatlerinin defterlere yapılmış gibi gösterilerek yazıldığını bilmeyen yoktu. SHGM'nin buna artık göz yummadığını ve HATS sistemiyle eğitim uçaklarını yakın takibe alarak sıkı denetimler yaptığını biliyoruz.

Eğitim sektörünün disipline edilmesinde SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ve kadrosunun etkisini inkar edemeyiz. Bu disiplin eğitim kalitesini de beraberinde getirecektir. Ben buna gönülden inanıyorum.

SHGM ve DHMİ bu alanda özverili çalışıyor. Sorunları dinliyor, çözüm üretmeye çalışıyorlar. Yapıcılar ve en önemlisi sektörün içindeler. Fuardaki çalıştayda, otoritenin uçuş eğitim organizasyonlarının sorunlarını bir kez daha dinlemesi, bunun en somut örneğidir. Uçuş okullarına yeni eğitim sahalarının oluşturulması, yakıt konusundaki sıkıntıların giderilmesi için elini taşın altına koyması, bürokrasinin en aza indirilebilmesi için çabalaması ilerisi için umut verici. Tabi herşeyi otoriteden beklememek de gerekiyor. Uçuş eğitim organizasyonlarına da büyük iş düşüyor. 

DHMİ'nin 5 TL'lik yaklaşma ücretlerine itiraz ederken diğer taraftan euro üzerinden satılan eğitim ücretlerine arz talep gözeterek fahiş fiyatlandırmalar yapılması da işin fırsatçılığa çevrilmesi olarak değerlendirilebilir. Bugün pilotaj eğitimlerini 68 bin euro'ya satan uçuş okulları olduğunu duyuyoruz. Bir taraftan otoriteden anlayış beklerken diğer taraftan kasasını doldurma gayretine giren uçuş okulları da kendilerine çeki düzen vermeli. Otoriteden alıp kendi cebine koyan Rabbena hep bana anlayışı açıkçası bana çok doğru gelmiyor.

Rabbena hep bana olmaz!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

TudoR ~ 2 yıl önce
Uçuş okullarının, öğretmen yeterliliklerinin, öğrenci sorunları ve uygulanan eğitim programlarının SHGM tarafından acil denetlenmesi gerekir. Evlatlarımızı kimlere teslim ediyoruz. Bir çoğu paralarıyla rezil oluyor bu çocukların.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kerem ~ 2 yıl önce
Keske bu sektorde olmayi gonulden isteyen her gencimizin onune yuksek egitim ucret engeli cikmasa. Bu sektorde olmak isteyenlere kolayliklar saglansa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamuran ~ 2 yıl önce
Rabbena hep bana olur. Fiyatlar düşsün de işsiz güçsüz vasıfsız herkes pilot olsun öyle mi? Bahaneler de çok komik. Çocukluk hayaliymiş. Ben hiç "benim çocukluk hayalim doktor olmaktı" diyen pilot görmedim. Eğer gerçekten çocukluk hayalin olsa sen o işin peşinden giderdin. Maval okumasın kimse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OnNumara ~ 2 yıl önce
Objektif tarafsız bir yazı olmuş, tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sektör ~ 2 yıl önce
Yüreğinize sağlık murat bey.çok yerinde tespitler içeren ve sektörün her kademesinin okuması gereken bir yazı olmuş.Türkiye güzel ülke.Bu güzel ülkenin gelişmesi,güçlenmesi adına yapılması gereken çok iş var.Havacılık sektöründe yapılması gerekenler de bunlar arasında.Ancak bu güzel ülkeye bir kaç beden büyük gelen bir elbise havacılık sektörü.alt yapı olmadan bir anda; tecrübeli personel isteyen,titiz bir planlama gerektiren ciddi bir operasyona girişildi.Kötü mü edildi,hayır.Güzel ülkenin buna çok ihtiyacı var.Bir yerden başlanması gerekiyordu ve bu yapıldı.Eleştirilere açık olma ve bu eleştiriler ile az önce izah ettiğim alt yapı eksikliklerinin giderilmesi ile coğrafyasında lider konuma gelebilecek potansiyelimiz olduğunu unutmamak gerekiyor.IFTE bu konuda nerede olduğumuzu,nasıl geldiğimizi ve gelecekte neler yapılabileceğini çok iyi özetleyen bir etkinlik olmuş.Emeği geçen herkese teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Chauvinist ~ 2 yıl önce
Bu Fransızcz yazılış. Okunuşu dilimizde de aynı Şovenist. Napolyon zamanında "Abartılı, saldırgan bir vatanseverlik ve ulusal üstünlük inancında" olan insanlar için kullanılmış. Günümüzde ise "vatanseverlik ve ulusal üstünlük" kısmı atılıp abartılı ve saldırgan kişiler için daha çok kullanılır olmuş. Nereden geldik bu konuya derseniz, "yakın tarihe kadar iş gücü ihtiyacını silahlı kuvvetlerde" diye devam eden bir cümle kurulmuş ya, oradan geldik. Asker kökenli (özellikle de Hava Kuvveti kökenli) pilotlar, bu işi kendilerinden daha iyi yapacak kimse olmadığını ZANNETTİKLERİ, aralarına da kimseyi sokmamayı özenle adet edindikleri için yıllarca bu ihtiyaçlar için ciddi çalışma yapılamadı. Sonra AB zorlaması ile ülke havacılığa yatırım yapıp uçak getirilmeye başlayınca da bu sıkıntılar oluştu. Macaristan 10 milyonluk ülke. Eğitim ihtiyacını görmüş, senden de ha bire öğrenci çekiyor. Kasıl kasıl nereye kadar. Ortadan yırtılıyorsun her konuda Türkiye. Şovenistliği bırak, adam yetiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlgisi Nedir? ~ 2 yıl önce
Bu yorumun konuyla ilgisi nedir? Alakaya 5 dakika!
Gökhan ~ 2 yıl önce
Gerçekten birçok kişinin hayali maddi imkansızlıklardan dolayı suya düşüyor bu kadar pahalı olmamalı !!( benimde)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aya gidiş kaç para ? ~ 2 yıl önce
Ya çocukken en 20 yılını ipotek altına alıp yeteneğinle olacak ya da para ile yeteneğini birleştirip olacak yani marketten hayalini almıyorsun kardeşim :( öyle senin gönlüne göre olaydı keşke
Uçak tek. ~ 2 yıl önce
Her özel üni Uçak tek. Açmaya başladı. Ben ege'ye giriyim hazırlık okuyum vb. Ama durum ortada. Mesela Nişantaşı üni. Birinci öğretim ikinc öğretim toplam 150 kişi alıyor ve staj yazılımında bir tutuluyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ege ~ 2 yıl önce
Eee senin ege dedğin okul çok mu kaliteli :) aynı şeyin mavisi.iki yıllıkları kökten kaldırmak gerek bu kadar bir ihtiyaç yok
Evet ~ 2 yıl önce
Çoğu okuldan kaliteli. İmkanlar, laboratuvarlar vs bekleriz.ziyarete bir gün zevk duyarız gezdirmekten okulu.
Ou ~ 2 yıl önce
Guzel çıkarım. 5tl ye itiraz et. Zam ustune zam yap. Er yakıt fiyatlari da düştü... nasil fiyat yükseliyor??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yagız benli ~ 2 yıl önce
O 68 bin Euro isteyen şirketin elemanlarıyla görüştüm fuarda.Adamlar ister gel ister gelme havasındalar.Umursamaz tavırlar içerisinde olduklarını hissettim.Yok Atpl sınav ortalamaları 90'ın üzerindeymiş,işe yerleştirmeleri hayli yüksekmiş,ücretler peşin alınırmış vs vs.Hiç hoşlanmadım adamlardan, olumsuz bir imaj bıraktılar bende.Siz biliyorsunuz onların kim olduğunu. 57 bin Euro'ya aşağı yukarı aynı işi yapan diğer firmayla anlaşmayı düşünüyorum. Olmadı ver elini Macaristan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
57 Bin Euro ~ 2 yıl önce
Bu para karşılığı hiç değilse pilot olabilirsin. Macaristan'da az ödeyip paranı rezil etme. Gelince Pc de simulatör uçurursun sadece. Benden söylemesi.
Helal Durmaz ~ 2 yıl önce
Sen git macara kazandir parayi. Ellerini acmis bekliyorlar turkleri. Nasil soyariz onun pesindeler. Git hic durma.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000