18 Ağustos 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu şirketi bu duruma getiren kadir Peker dir. Ruh haline göre şirket yönetir. Hiç umrunda olmaz. Bir gün biriyle iyi, ertesi gün bir başkasıyla iyi onun lafına bakarak ötekini işten çıkarmaya çalışan. Ertesi gün iyi olduğunla da kötü olan biriydi . Şöyle bakıyorum da kimler geldi ve gitti . İlk başta süper anlaşan kadir ve gamze ikilisi o kadar kişinin, iş yapmasına engel olarak, işten çıkmalarına yol açtık ki . En sonunda bir birlerini başını yediler. Ve değil borajet tarihine havacılık tarihine geçtiler yeteneksiz olarak. Tüm havayoları bu ikiliyi her zaman hatırlayacaktır Bu benim şahsi fikrimdir. Kötülemek amacı kesinlikle yoktur.
  • Yukardaki yazılanlar bir yana şu linkten şikayetleri okuyun. https://www.sikayetvar.com/firma/detay/borajet Türkiyede kara,hava,deniz taşıma firmaları Allaha emanet çalıştığı için bu firmalarda çalışan personelin yapacağı pek bir şey yok. Türkiye'de üst düzey yöneticilerin şirket içindeki entrikaları olduğu sürece bu şikayetler devam edecektir. Türkiyede şirketler içinde bir takım duygusu yok. Herkes paraya taptığı için işin gerekleri yapılmıyor.
  • Yanlış politika , yanlış insan seçimleri...Her gidene kötü diyerek bu zamana kadar geldiler. Gidenlerinde ne kadar haklı oldukları bir kez daha kanıtlandı.Kalanlarında ne kadar başarısız oldukları kitaplara konu olur. Patrona gelirsek , kendisinin harcadığı paralara hiç üzülmüyorum çünkü hak ediyor. Adam çıkarmak için mobing uygulayan Genel müdürün çalıştığı şirketten ne beklersiniz ki :)
  • Israrcı arkadas inatla ısrar ediyor :) fazla ısrara gerek yok firma gidiyor haberiniz olsun .
  • Israrcı : yazmış saw - tjk dolu diyor araştırsana diyor. Borajet de çalışanlar işte bu yorum kadar. Koskoca havoyolu saw - tjk uçuşumu kurtarıcak, bu hattın tamamı dolu olsa neyeyarar. İşte bu zihniyetler bu firmada çalışıyor. Ne doluluk ve boşluğu bakmasını biliyorlar nede analiz çıkarmayı biliyorlar. nede güzel yazmış bu arkadaşlar sadece şık şık giyinip havacılık yapar diye . Sonuna kadar bu yoruma katılıyorum .
  • Böyle güzel tespit yapılamaz . Yalcın bey dunyadan haberi yok . İşi bilmeylere yıllarca bu şirketi bıraktı. Bundan önceki genel mdr. Kadir bey bu şirketi toparlanamz hale getirdi. Ondan sanrakiler ise zaten iş bilmez, bu sektörden gelmeyen kişiler. Zamanında Bu şirketi düzeltmeye gelenleri de bir kadını sözüne bakıp işden çıkardılar. Sonra o kadınıda işden çıkardılar işte özeti budur borajetin
  • BU İKİ ŞİRKETİN TEK OLMASININ VARLIĞI ŞUDUR.PATRONLARI ZENGINDIR İŞ HAYATINDA REFERANS NOKTALARINI GENIŞLETMEK,İŞ HAYATINDA OLUMLU GÜVENİRLİK KAZANMAK,İTİBAR GÜVENİRLİĞİ İŞ SEKTÖRÜNE SAĞ GÖSTERİP SOLAN HAREKET ETMEKTİR.YOKSA HAVACILIKTAN GELEN GELİRLE HAYATI IDAME E ETMEK OLURSA EĞER BU 2 ŞİRKET ÇOKTAN YOK OLURDU.SADECE ADRES BELLİ OLSUN NASILSA PARA VAR.ANLAYAN ANLADI.BORAJETIİN GEÇMİŞ UÇUŞLARINI İNCELESINLER.YOLCU SAYISINI ,AKSI HALDE ÇOKTAN BATARDI 1 YOLCUYLA UÇULDUĞUNU GÖRECEKLER.SAHIBİNİN CANI SAĞOLSUN.YETERKİ İŞ UĞRUNA ULKEYE CANA ZARAR GELMESIN.ONLAR İŞİNİ BİLİYORLAR.SES ÇIKARTMAYANLARINDA ÇIKARLARINA DOKUNMAYALIM.SAYGILAR.
  • Borajet hakkında yazılan tüm tespitlere sonuna kadar katılıyorum. Bu şirket de çalışmış biri olarak, üzülüyorum ayrıca borajet de çalışmak hele yönetici olarak ciddi anlamda piyasadan gerilemene ve itibar kaybetmene yol acıyor. Borajet bu kafayla sadece maaş veren, gereksiz insanların işte tutulduğu bir şirket olacaktır. En büyük şansızlığı ne geçmişte nede şimdi G.mdr makamı dolmamıştır. bunlar şahsi düşüncemdir. kimseye saygısızlık yapmak istemem.
  • öncelikle bilmeden konuşmazsan daha iyi olur borajet ilk uçusunu tokata taptı ve görkemli bir açılış oldu önce bi araştır sonra bunları burda yaz oldumu kardeşim gelelim yolcuya ilk zamanlar yolcu olmadı evet peki olmadıgı halde neden 4 yıldır uçuyor dersin zarar içinmi çok şükür yolcusu var saw tjk da dolu tjk saw da dolu çok şükür biraz araştırırsan sevinirim
  • Bu yazılardan patronun haberi yok. Rahat olun arkadaşlar. Devam...

PLAZA HAVACILIĞI VE BORAJET

Türk sivil havacılık sektöründe son yıllarda şu iki şirketin ne yaptığını, ne yapmaya çalıştığını bir türlü çözemedim. Borajet ve Sea Bird…

Her ikisi de farklı bir havacılık modelini hayata geçirmek için ortaya konulan projelerdi.

Sea Bird, Türkiye’de daha önce denenen ancak son yıllarda çok da önem verilmeyen bir havacılık modelini yapmak yani denizden denize uçuşlar için yola çıktı. Aslında Türk havacılığı deniz uçaklarına yabancı değildi. Hatta deniz uçaklarının geçmişi neredeyse klasik havayolu taşımacılığından bile daha eskilere dayanır. Çünkü , bu ülke sınırları içerisinden 1924 ile 1936 yılları arasında 12 yıl boyunca İstanbul’dan Yunanistan ve İtalya’ya deniz uçaklarıyla seferler düzenlendi. Ancak o günün şartlarında elde edilen başarılar bugün, Ulaştırma Bakanlığı’nın her konuda desteğine rağmen tekrarlanamadı. Bugün baktığınızda kurulduğundan beri sancılı sürecini atlatamayan, bir varmış bir yokmuş tarzında uçan Sea Bird görüyoruz karşımızda…

Diğer taraftan alternatif havacılık modelini hayata geçirmek için kurulan Borajet Havayolları’na bakalım. 2009 yılında ilk kurulduklarında bölgesel havacılık adına herkesi umutlandırmıştı. Onlar da tıpkı Sea Bird gibi prematüre doğdukları için Ulaştırma Bakanlığı’nca adeta kuvözde tutuldu. Klasik havayollarına göre bakanlık tarafından ayrıcalık tanındı, teşvik edildi. Ekiplerin mesaileri bile bölgesel havacılık için ayrı olarak düzenlendi, 6 bacak uçuşlara izin verildi. THY, Anadolujet üzerinden elini uzattı, belki de bu destekle bugüne kadar ayakta kalabildi.

Borajet Havayolları’nın kuruluşu sırasında yanlış politikalar izlendi. ATR 500 tipi pervaneli uçaklara karşı Türk insanının mesafeli duruşunu kırmaya yönelik en küçük bir adım dahi atılmadı. İlk uçuşları da zaten tam bir fiyaskoydu. İlk tarifeli İstanbul-Tokat uçuşunda koskoca uçakta biletli yolcu olarak bir tek ben ve Ali Kıdık vardı. Bu Türk sivil havacılık tarihindeki en büyük fiyaskolardan biriydi bence …  Diğer havayolları, herhangi bir hat açılışını dahi görkemli törenler ve davetliler ile yaparken daha ilk seferini yapan Borajet, hiç kimseyi davet etme zahmetinde bulunmamıştı. Böyle olunca koskoca uçak 7 uçuş ekibi ve iki yolcu ile havalanmak zorunda kalmıştı... Bırakın Türk havacılık tarihini dünya havacılık tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştır.

Doğru proje yanlış şekilde o günden bugüne sürdürüle geldi. ABD’de yaşayan patron Yalçın Ayaslı, olan biteni sabırla hep uzaktan izledi. Sanıyorum, bu projeden cebine bir lira bile girmedi. Ancak milyonlarca dolar çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini söyleyebilirim.

Türk basınının plaza gazeteciliğine geçerek ruhunu yitirdiği söylenir. Borajet de kendi alanında  ‘plaza havacılığı’ yapıyor ve gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklendiği için yanlışlar içinde yönetiliyor. Çok katlı lüks plazada, yüksek topuklu, koltuk altlarında marka çantalı, makyajlı kadın çalışanlar, kendilerini beyaz gömlek sınıfında gören yönetici kadroları ile havacılık yapıyor… DTM bloklarında herkesin dilinde Borajet çalışanları var.  Herkes onları konuşuyor da maalesef ki yaptıkları işleri değil, giyim kuşamlarını, gösterişlerini ve bir işyerinden ziyade tatil yerlerindeki gece gezmelerine gidenleri andıran tarzlarını konuşuyor.

Yalçın Ayaslı, iyi niyetle bir projeyi uygulamak için yola çıktı. Ancak 10 bin kilometre öteden şirket yönetince maalesef ortaya böyle manzaralar çıkıyor. Daha önce de yazdığım gibi, yaz ortasında uçak tipi değiştiren yöneticilerin önce zihniyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Bu uçak olmadı başka uçak, bu hat tutmadı başka hat, bu müdür iyi çıkmadı başka müdür, diyerek havacılık yaparsanız 1 lira kar edemediğiniz gibi milyon dolarları da kaybedersiniz.

PLAZA HAVACILIĞI VE BORAJET

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

ikili ~ 4 yıl önce
Bu şirketi bu duruma getiren kadir Peker dir. Ruh haline göre şirket yönetir. Hiç umrunda olmaz. Bir gün biriyle iyi, ertesi gün bir başkasıyla iyi onun lafına bakarak ötekini işten çıkarmaya çalışan. Ertesi gün iyi olduğunla da kötü olan biriydi . Şöyle bakıyorum da kimler geldi ve gitti . İlk başta süper anlaşan kadir ve gamze ikilisi o kadar kişinin, iş yapmasına engel olarak, işten çıkmalarına yol açtık ki . En sonunda bir birlerini başını yediler. Ve değil borajet tarihine havacılık tarihine geçtiler yeteneksiz olarak. Tüm havayoları bu ikiliyi her zaman hatırlayacaktır Bu benim şahsi fikrimdir. Kötülemek amacı kesinlikle yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 4 yıl önce
Yukardaki yazılanlar bir yana şu linkten şikayetleri okuyun. https://www.sikayetvar.com/firma/detay/borajet Türkiyede kara,hava,deniz taşıma firmaları Allaha emanet çalıştığı için bu firmalarda çalışan personelin yapacağı pek bir şey yok. Türkiye'de üst düzey yöneticilerin şirket içindeki entrikaları olduğu sürece bu şikayetler devam edecektir. Türkiyede şirketler içinde bir takım duygusu yok. Herkes paraya taptığı için işin gerekleri yapılmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarısızlık... ~ 4 yıl önce
Yanlış politika , yanlış insan seçimleri...Her gidene kötü diyerek bu zamana kadar geldiler. Gidenlerinde ne kadar haklı oldukları bir kez daha kanıtlandı.Kalanlarında ne kadar başarısız oldukları kitaplara konu olur. Patrona gelirsek , kendisinin harcadığı paralara hiç üzülmüyorum çünkü hak ediyor. Adam çıkarmak için mobing uygulayan Genel müdürün çalıştığı şirketten ne beklersiniz ki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsrarciya slm ~ 4 yıl önce
Israrcı arkadas inatla ısrar ediyor :) fazla ısrara gerek yok firma gidiyor haberiniz olsun .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 4 yıl önce
Israrcı : yazmış saw - tjk dolu diyor araştırsana diyor. Borajet de çalışanlar işte bu yorum kadar. Koskoca havoyolu saw - tjk uçuşumu kurtarıcak, bu hattın tamamı dolu olsa neyeyarar. İşte bu zihniyetler bu firmada çalışıyor. Ne doluluk ve boşluğu bakmasını biliyorlar nede analiz çıkarmayı biliyorlar. nede güzel yazmış bu arkadaşlar sadece şık şık giyinip havacılık yapar diye . Sonuna kadar bu yoruma katılıyorum .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özet ~ 4 yıl önce
Böyle güzel tespit yapılamaz . Yalcın bey dunyadan haberi yok . İşi bilmeylere yıllarca bu şirketi bıraktı. Bundan önceki genel mdr. Kadir bey bu şirketi toparlanamz hale getirdi. Ondan sanrakiler ise zaten iş bilmez, bu sektörden gelmeyen kişiler. Zamanında Bu şirketi düzeltmeye gelenleri de bir kadını sözüne bakıp işden çıkardılar. Sonra o kadınıda işden çıkardılar işte özeti budur borajetin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TİLKİLİK ~ 4 yıl önce
BU İKİ ŞİRKETİN TEK OLMASININ VARLIĞI ŞUDUR.PATRONLARI ZENGINDIR İŞ HAYATINDA REFERANS NOKTALARINI GENIŞLETMEK,İŞ HAYATINDA OLUMLU GÜVENİRLİK KAZANMAK,İTİBAR GÜVENİRLİĞİ İŞ SEKTÖRÜNE SAĞ GÖSTERİP SOLAN HAREKET ETMEKTİR.YOKSA HAVACILIKTAN GELEN GELİRLE HAYATI IDAME E ETMEK OLURSA EĞER BU 2 ŞİRKET ÇOKTAN YOK OLURDU.SADECE ADRES BELLİ OLSUN NASILSA PARA VAR.ANLAYAN ANLADI.BORAJETIİN GEÇMİŞ UÇUŞLARINI İNCELESINLER.YOLCU SAYISINI ,AKSI HALDE ÇOKTAN BATARDI 1 YOLCUYLA UÇULDUĞUNU GÖRECEKLER.SAHIBİNİN CANI SAĞOLSUN.YETERKİ İŞ UĞRUNA ULKEYE CANA ZARAR GELMESIN.ONLAR İŞİNİ BİLİYORLAR.SES ÇIKARTMAYANLARINDA ÇIKARLARINA DOKUNMAYALIM.SAYGILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olmadı ~ 4 yıl önce
Borajet hakkında yazılan tüm tespitlere sonuna kadar katılıyorum. Bu şirket de çalışmış biri olarak, üzülüyorum ayrıca borajet de çalışmak hele yönetici olarak ciddi anlamda piyasadan gerilemene ve itibar kaybetmene yol acıyor. Borajet bu kafayla sadece maaş veren, gereksiz insanların işte tutulduğu bir şirket olacaktır. En büyük şansızlığı ne geçmişte nede şimdi G.mdr makamı dolmamıştır. bunlar şahsi düşüncemdir. kimseye saygısızlık yapmak istemem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ısrarcı ~ 4 yıl önce
umarım halen çalışmıyosundur
Doğru ~ 4 yıl önce
Güzel tespit yapmış arkadaş , bir iki tane işi bilmez borajet de çalışıyor . Çünkü artık bu şirket de kalifiye personel ve yönetici kalmadı . Kalanların hiçbiri bir gerçek bir havayollunda iş bulamaz.
ısrarcı ~ 4 yıl önce
öncelikle bilmeden konuşmazsan daha iyi olur borajet ilk uçusunu tokata taptı ve görkemli bir açılış oldu önce bi araştır sonra bunları burda yaz oldumu kardeşim gelelim yolcuya ilk zamanlar yolcu olmadı evet peki olmadıgı halde neden 4 yıldır uçuyor dersin zarar içinmi çok şükür yolcusu var saw tjk da dolu tjk saw da dolu çok şükür biraz araştırırsan sevinirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu yazılardan patronun haberi yok. Rahat olun arkadaşlar. Devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000