18 Ağustos 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu şirketi bu duruma getiren kadir Peker dir. Ruh haline göre şirket yönetir. Hiç umrunda olmaz. Bir gün biriyle iyi, ertesi gün bir başkasıyla iyi onun lafına bakarak ötekini işten çıkarmaya çalışan. Ertesi gün iyi olduğunla da kötü olan biriydi . Şöyle bakıyorum da kimler geldi ve gitti . İlk başta süper anlaşan kadir ve gamze ikilisi o kadar kişinin, iş yapmasına engel olarak, işten çıkmalarına yol açtık ki . En sonunda bir birlerini başını yediler. Ve değil borajet tarihine havacılık tarihine geçtiler yeteneksiz olarak. Tüm havayoları bu ikiliyi her zaman hatırlayacaktır Bu benim şahsi fikrimdir. Kötülemek amacı kesinlikle yoktur.
  • Yukardaki yazılanlar bir yana şu linkten şikayetleri okuyun. https://www.sikayetvar.com/firma/detay/borajet Türkiyede kara,hava,deniz taşıma firmaları Allaha emanet çalıştığı için bu firmalarda çalışan personelin yapacağı pek bir şey yok. Türkiye'de üst düzey yöneticilerin şirket içindeki entrikaları olduğu sürece bu şikayetler devam edecektir. Türkiyede şirketler içinde bir takım duygusu yok. Herkes paraya taptığı için işin gerekleri yapılmıyor.
  • Yanlış politika , yanlış insan seçimleri...Her gidene kötü diyerek bu zamana kadar geldiler. Gidenlerinde ne kadar haklı oldukları bir kez daha kanıtlandı.Kalanlarında ne kadar başarısız oldukları kitaplara konu olur. Patrona gelirsek , kendisinin harcadığı paralara hiç üzülmüyorum çünkü hak ediyor. Adam çıkarmak için mobing uygulayan Genel müdürün çalıştığı şirketten ne beklersiniz ki :)
  • Israrcı arkadas inatla ısrar ediyor :) fazla ısrara gerek yok firma gidiyor haberiniz olsun .

PLAZA HAVACILIĞI VE BORAJET

Türk sivil havacılık sektöründe son yıllarda şu iki şirketin ne yaptığını, ne yapmaya çalıştığını bir türlü çözemedim. Borajet ve Sea Bird…

Her ikisi de farklı bir havacılık modelini hayata geçirmek için ortaya konulan projelerdi.

Sea Bird, Türkiye’de daha önce denenen ancak son yıllarda çok da önem verilmeyen bir havacılık modelini yapmak yani denizden denize uçuşlar için yola çıktı. Aslında Türk havacılığı deniz uçaklarına yabancı değildi. Hatta deniz uçaklarının geçmişi neredeyse klasik havayolu taşımacılığından bile daha eskilere dayanır. Çünkü , bu ülke sınırları içerisinden 1924 ile 1936 yılları arasında 12 yıl boyunca İstanbul’dan Yunanistan ve İtalya’ya deniz uçaklarıyla seferler düzenlendi. Ancak o günün şartlarında elde edilen başarılar bugün, Ulaştırma Bakanlığı’nın her konuda desteğine rağmen tekrarlanamadı. Bugün baktığınızda kurulduğundan beri sancılı sürecini atlatamayan, bir varmış bir yokmuş tarzında uçan Sea Bird görüyoruz karşımızda…

Diğer taraftan alternatif havacılık modelini hayata geçirmek için kurulan Borajet Havayolları’na bakalım. 2009 yılında ilk kurulduklarında bölgesel havacılık adına herkesi umutlandırmıştı. Onlar da tıpkı Sea Bird gibi prematüre doğdukları için Ulaştırma Bakanlığı’nca adeta kuvözde tutuldu. Klasik havayollarına göre bakanlık tarafından ayrıcalık tanındı, teşvik edildi. Ekiplerin mesaileri bile bölgesel havacılık için ayrı olarak düzenlendi, 6 bacak uçuşlara izin verildi. THY, Anadolujet üzerinden elini uzattı, belki de bu destekle bugüne kadar ayakta kalabildi.

Borajet Havayolları’nın kuruluşu sırasında yanlış politikalar izlendi. ATR 500 tipi pervaneli uçaklara karşı Türk insanının mesafeli duruşunu kırmaya yönelik en küçük bir adım dahi atılmadı. İlk uçuşları da zaten tam bir fiyaskoydu. İlk tarifeli İstanbul-Tokat uçuşunda koskoca uçakta biletli yolcu olarak bir tek ben ve Ali Kıdık vardı. Bu Türk sivil havacılık tarihindeki en büyük fiyaskolardan biriydi bence …  Diğer havayolları, herhangi bir hat açılışını dahi görkemli törenler ve davetliler ile yaparken daha ilk seferini yapan Borajet, hiç kimseyi davet etme zahmetinde bulunmamıştı. Böyle olunca koskoca uçak 7 uçuş ekibi ve iki yolcu ile havalanmak zorunda kalmıştı... Bırakın Türk havacılık tarihini dünya havacılık tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştır.

Doğru proje yanlış şekilde o günden bugüne sürdürüle geldi. ABD’de yaşayan patron Yalçın Ayaslı, olan biteni sabırla hep uzaktan izledi. Sanıyorum, bu projeden cebine bir lira bile girmedi. Ancak milyonlarca dolar çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini söyleyebilirim.

Türk basınının plaza gazeteciliğine geçerek ruhunu yitirdiği söylenir. Borajet de kendi alanında  ‘plaza havacılığı’ yapıyor ve gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklendiği için yanlışlar içinde yönetiliyor. Çok katlı lüks plazada, yüksek topuklu, koltuk altlarında marka çantalı, makyajlı kadın çalışanlar, kendilerini beyaz gömlek sınıfında gören yönetici kadroları ile havacılık yapıyor… DTM bloklarında herkesin dilinde Borajet çalışanları var.  Herkes onları konuşuyor da maalesef ki yaptıkları işleri değil, giyim kuşamlarını, gösterişlerini ve bir işyerinden ziyade tatil yerlerindeki gece gezmelerine gidenleri andıran tarzlarını konuşuyor.

Yalçın Ayaslı, iyi niyetle bir projeyi uygulamak için yola çıktı. Ancak 10 bin kilometre öteden şirket yönetince maalesef ortaya böyle manzaralar çıkıyor. Daha önce de yazdığım gibi, yaz ortasında uçak tipi değiştiren yöneticilerin önce zihniyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Bu uçak olmadı başka uçak, bu hat tutmadı başka hat, bu müdür iyi çıkmadı başka müdür, diyerek havacılık yaparsanız 1 lira kar edemediğiniz gibi milyon dolarları da kaybedersiniz.

PLAZA HAVACILIĞI VE BORAJET

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

ikili ~ 4 yıl önce
Bu şirketi bu duruma getiren kadir Peker dir. Ruh haline göre şirket yönetir. Hiç umrunda olmaz. Bir gün biriyle iyi, ertesi gün bir başkasıyla iyi onun lafına bakarak ötekini işten çıkarmaya çalışan. Ertesi gün iyi olduğunla da kötü olan biriydi . Şöyle bakıyorum da kimler geldi ve gitti . İlk başta süper anlaşan kadir ve gamze ikilisi o kadar kişinin, iş yapmasına engel olarak, işten çıkmalarına yol açtık ki . En sonunda bir birlerini başını yediler. Ve değil borajet tarihine havacılık tarihine geçtiler yeteneksiz olarak. Tüm havayoları bu ikiliyi her zaman hatırlayacaktır Bu benim şahsi fikrimdir. Kötülemek amacı kesinlikle yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 4 yıl önce
Yukardaki yazılanlar bir yana şu linkten şikayetleri okuyun. https://www.sikayetvar.com/firma/detay/borajet Türkiyede kara,hava,deniz taşıma firmaları Allaha emanet çalıştığı için bu firmalarda çalışan personelin yapacağı pek bir şey yok. Türkiye'de üst düzey yöneticilerin şirket içindeki entrikaları olduğu sürece bu şikayetler devam edecektir. Türkiyede şirketler içinde bir takım duygusu yok. Herkes paraya taptığı için işin gerekleri yapılmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarısızlık... ~ 4 yıl önce
Yanlış politika , yanlış insan seçimleri...Her gidene kötü diyerek bu zamana kadar geldiler. Gidenlerinde ne kadar haklı oldukları bir kez daha kanıtlandı.Kalanlarında ne kadar başarısız oldukları kitaplara konu olur. Patrona gelirsek , kendisinin harcadığı paralara hiç üzülmüyorum çünkü hak ediyor. Adam çıkarmak için mobing uygulayan Genel müdürün çalıştığı şirketten ne beklersiniz ki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsrarciya slm ~ 4 yıl önce
Israrcı arkadas inatla ısrar ediyor :) fazla ısrara gerek yok firma gidiyor haberiniz olsun .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000