18 Nisan 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

Pisti Görmek Tarihe mi Karışacak?

Hava şartlarından dolayı başka yedek meydana inmek, uçuşa dahil olan tüm tarafların istemediği bir durum değil mi?

Bir defa yolcu varmak istediği yere varamıyor, ki hem uçuş ve kabin ekibi, hem de firma taradında, bu kuralları bilmeyen bazı yolcuların itirazıyla birlikte zaman zaman çok sıkıntılı bir duruma dönüşebiliyor. Öte yandan zaten yolcular olarak hızı ve rahatlığı dolayısıyla uçakları tercih etmiş olmamıza rağmen gecikmeli ya da kısmen karayolu ile gerçekleşen seyahat isteyebileceğimiz bir durum değil.

Bugün teknolojinin varmış olduğu noktada hava koşullarının azalttığı görüşe rağmen uçakları sağ ve salim bir biçimde indirebilmek için bazı teknolojilere sahibiz ancak bu teknolojiler, pilotun eğitimi, hava meydanındaki donanım ve uçaktaki donanıma bağlı olarak yine de belli bir görüş limitine kadar işliyor. Üstelik beraberinde bazı riskleri de hala barındırıyor. Gerçekte çok çok iyi çalışan bir sistem olsa bile herhangi bir olumsuzluk ve hata halinde pilotun inişi iptal edebilmesi ve pas geçebilmesi için belli bir vazgeçme marjı bırakılıyor.

Teknoloji, yerinde duramayan ve bu yüzden seyahat eden insanoğlunun karakterini de doğal olarak kazandığından bugün bu alanda da yeni teknolojilere merhaba demek üzereyiz:

Aviyonik devi Honeywell tarafından geliştirilen ve şu an sertifikasyonu beklenen Gelişmiş Görüntüleme Sistemi/Sentetik Görüntüleme Sistemi (Encanced Visual System/Synthetic Visual System: EVS/SVS) olarak adlandırabileceğimiz sistem ile alçak bulutların yaratabileceği kabusların önüne geçilecek.

En kötü hava şartlarında bile pilotun inme ya da pas geçme adına karar verme marjını genişletecek olan sistem, temel olarak uçağın burun kısmında yer alan kızılötesi alıcılar sayesinde pist ışıklarını algılanmasına dayanıyor. Işıkların saçmış olduğu kızıl ötesi dalgaları algılayan termal sensörlerden gelen bilgi, kokpitteki ekranda görselleştiriliyor ve bu sayede gerçek görüş sıfır iken bile pilotlar piste göre konumlarını algılayabiliyorlar.

Sistem sadece ışıklardan aldığı kızıl ötesi bilgiyi görselleştirmiyor: Dahili veritabanı ve uçağın diğer sistemleri ile haberleşebilmesi sayesinde bölgedeki tüm maniaları ve hatta yüzeylerdeki irili ufaklı yükseltileri de pilotlara detaylı olarak görselleştirerek –ve hatta tehlikeli yaklaşmalarda sesli ve görüntülü olarak pilotları uyararak- durumsal farkındalık adına bir devrim yaratıyor. Yani GPWS’in görevlerini de yerine getiriyor.

Bu yönüyle Honeywell’in kendi ürettiği GPWS’lerin yerini alması için de piyasaya süreceği sistem tam anlamıyla test edilir ve onaylanırsa “pisti görmek” konusunu tarihe karıştıracak gibi görünüyor. Havaalanı için herhangi bir donanım gerektirmeyen sistemin karar verme marjını 100 ft. irtifaya kadar düşüreceği tahmin edilirken, FAA onayı için daha ne kadar süre test edilmesi gerektiği henüz bilinmiyor.

DHMİ’nin halka arzı

CNBC-e’ye çeşitli açıklamalarda bulunan Orhan Birdal, halka arz konusunda bir takım ön çalışmaları olduğunu söyledi.

Buradan anlamamız gereken şey DHMİ’nin özelleştirilmesine karar verilmiş olduğudur.

Naçizane düşüncem şudur ki, bir devlet kurumunun kendine ait küçük bir kısmı halka arz etme yoluyla, SPK ilkelerince bağımsız ve özel bir denetleme kurumunun tüm hesap ve kitabını kontrole tabi tutmasını kabul edebilecek değildir.

Söylenen şey daha önce de yaşandı: PETKİM, TÜPRAŞ ve hatta THY halka arz bahanesiyle özelleştirilen kurumlar oldular. Aynı zamanda bir “havalimanı işleticisi” olan DHMİ’nin de özelleştirilmesine karar verilmiş olmalı ki, halka arz konularından bahsediliyor.

Ne olacağını zaman gösterecek ama tarih de tekerrürden ibarettir. Tek cümlede söylemek gerekirse: Konu halka arzdan ziyade, DHMİ’nin özelleştirilmesidir.

Ulaşılamama hakkı

Aklıma gelmişken muhtemelen bu yazıyı okuyan herkesin ortak bir problemine de değinmek istiyorum:

Şu sıralar ben bana gelen reklam mesajlarından, duyurulardan, evden/işten/cepten ulaşıp yeni bir hizmetini duyurmak isteyen firmalardan bıkmış ve usanmış durumdayım.

Gereksiz (Junk/Bulk/Spam) e-posta’dan sonra ciddi bir gereksiz kısa mesaj sorunu da hepimizin hayatına peydah olmuş durumda.

Özellikle telafuz etmek istiyorum; geçtiğimiz hafta TTNET’ten aradılar, cep telefonu hattı yerine geçecek yeni bir hizmetleri için. Karşımdaki kişi bana hangi operatörü kullandığımı söyledi, söylemek istemediğimi söyledim. “Nasıl yani, söylemeyecek misiniz?” diye de garipsedi arkadaş. Ben de bunun şahsıma ait bir tercih olduğunu ve bu tercihi hangi yönde kullandığımı kimseye söylemek zorunda olmadığımı söyledim. Tavsiye ettiği ürün ile ilgili detaylı bilgi almak istemediğimi, kendim internetten inceleyerek eğer ilgilenirsem kendim arayabileceğimi söyledim ve kapattım.

Bugün bir Pazar günü ve hepimizin dinlenme hakkının olduğu gün: Sevgili arkadaşlar tekrar aradılar.

Telefondaki bayana aynı konu için beni geçen hafta da aradıklarını söyledim ve sistemlerinde bu bilgiyi kaydettikleri bir yer olup olmadığını sordum. Varmış: Orada “düşüneceğim ve sonra karar vereceğim” not alınmış. Arkadaşlar da “karar verdim mi?” diye beni arıyorlar.

Bundan kurtulmanın bir yolu yok mu? Bir telefon hizmeti aldığım zaman ulaşılamama hakkımı yitirmiş mi oluyorum? Bir numaram varsa önüne gelen mesaj çekebilir ya da arayabilir mi?

Bu yazıyı okuyan hukukçu arkadaşlar varsa insanların bu haklarına yönelik ne yapması gerektiğine dair bir bilinçlendirme hareketine girişmeleri gerektiğini duyurmak, tavsiye etmek isterim.

Bana benim iznim olmadan mesaj çeken onlarca firmaya ne yapmalıyım?

Pisti Görmek Tarihe mi Karışacak?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
hem yazılımcı olarak (ayrıca İnsansız Hava Aracı tasarımlarıyla özel olarak ilgilendiğim için görüntüleme/görselleştirme teknolojileriyle de ilgilenme imkanı buldum) aslında oldukça teknik içerikli bir köşe yazısı da yazmam mümkündü. Amacım bir bilgiyi okurlarla azami verimlilikte paylaşmak ve didaktik olabilmektir. En azından ortak bir yönümüz olduğunu düşünüyorum: tıpkı sizin gibi ben de aviyonikleri internetten öğrenmemişim. Saygılar sunar, iyi haftalar dilerim. Tevfik Uyar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Merhabalar, Kendi yazımın altında çok sık yorum yazmam ama yazıyı gerçek anlamda yanlış okuduğunuzu düşünerek cevap yazıyorum. EVS/SVS sistemlerinin çok çeşitli kaynaklarda hem vision, hem de visual kelimesini içererek geçtiğini biraz araştırmayla görebilirsiniz. İlgilendiğiniz markaların ticari ürünlerini "vision" şeklinde piyasaya sunmuş olmalarndan kaynaklanan bir önyargınız olduğunu düşünüyorum. "Gelişmiş Görüntüleme Sistemi" ile "Gelişmiş Görsel Sistem" isimleri, ürünlerin sunumlarındaki bazı ince detaylara göre belirleniyor olabilir. Sizin kadar emin konuşmadığım için kusura bakmayın. Yazılarımın herkesçe okunması için basit ifadeler kullanıyorum diye bu konulardan uzak olduğumu düşünüyor olmanız benim hatamdır. Hem uça

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
evet evet, diyarbakır, van, adana, ısparta, hepsi bu teknolojinin eksikliği yüzünden!pilotlar mükemmel!başarısızlık değil, doğru söylüyorsun! bu inat!hep kazalara sebep olduğunuz inat!teknolojinin bu işle hiç alakası yok!onun nasıl kullanacağını hala kavrayamamış zihniyet ile alakası var!kokpite en pahalı güvenli sistemi de koysan, sizin şu CRM eksikliğiniz herşeyin önüne geçiyor!bunu iyi öğren!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayin yazar, synthetic vision system/enhanced vision system olacak isimleri.. ayrica GPWS ile alakalari olmayan iki system paralel bir sekilde kullanildiginda GPWS LRU su cikarilip yerine bunlari kullandiginizda ayni gorevi yapabilecek anlamina gelmiyor. Sadece birbirini tamamlayan iki sistem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çamur at izi kalsın, hatalı falan değil. basbaya yeni ve onay bekliyor, gpwsnin yerine geçecek diyen de honeywell ceo'su. daha iyi biliyorum diyorsan o ayrı. http://news.cnet.com/8301-13772_3-20051036-52.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
evs zaten halihazırda sertifikalı ve onaylı bir sistem. sistem egpws in yerine falan gelmeyecek, iki sistemin alakaları yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tevfik Bey, konuları özenle seçerek verdiğiniz son derece faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle yurdumuzda da Diyarbakır kazası ile gündeme oturan pas geçme ve sizin de bahsettiğiniz gibi gerek yolcudan, gerekse şirket politikalarından doğan pas geçmeye ve divert etmeye tepkili ve bunu bir emniyet tedbiri uygulamasından ziyade başarısızlık olarak gören zihniyetler var olduğundan, bahsettiğiniz yeni cihazın bir an önce kullanıma girmesi oldukça faydalı olacaktır. DHMİ'nin halka arzı konusu ise sizin de belirtmiş olduğunuz gibi farklı açılardan değerlendirilebilir. Dikkatiniz ve sorumluluk bilincinizden ötürü tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000