11 Ağustos 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Dikkat et de o çaylar köpüklü olmasın....
  • gerin sıkıntıya girerse , yetiş ka dersin ama , hadi aslan parçası astranot çum ...
  • Sevgili kabin amiribırak sen kapıda bc bekleyen kaptanları da şu çayçları bir yenile bakim :)
  • Herkes eşit olucak ben nasıl istanbul da oturmak zorundaysam beyfendiler de oturacak ha bir de lütfen kedi gibi kapıda beklemesinler illa bc da uçucam diye gerçekten çok aciz görünüyorlar...

PİLOTLARIN HAKKI GASP EDİLDİ, TALPA NEREDE SENDİKA NEREDE?

Türk Hava Yolları yönetimi geçen hafta personelin ücretsiz seyahatini düzenleyen iki uygulama ile ilgili düzenlemeye gitti. THY önce, hali hazırda pass bilet kullanan ve zed adı verilen biletle de yabancı havayollarında düşük ücret ödeyerek seyahat edebilen çalışanları için bir de, özel ücretli ekonomi bileti çıkardı. Bu biletleme sayesinde çalışanlar cüzi rakamlar ödeyerek uçabilecekti. Üstelik bu hakkı elde edebilmek için THY'de işe başlayanların bir yıl beklemelerine de gerek yoktu. 3 aylık bir çalışma süresi bu imkandan faydalanabilmek için yeterliydi.

THY'nin yeni uygulaması ' Düğün değil bayram değil eniştem beni niye öptü' tarzında olunca altında da bir bit yeniği aradık açıkçası... Biz bu uygulamanın ne amaçla başlatıldığını düşünürken Türkiye Havayolları Pilotları Derneği TALPA, uygulamanın kendi girişimleri ile elde edilen önemli bir kazanım olduğunu duyurdu. Ancak çok geçmeden TALPA'nın sevinç nidaları yerini, üyelerinin şiddetli tepkilerine bıraktı. Çünkü THY yönetimi boş koltukları boş gitmesindense personele satayım düşüncesinden hareketle çıkardığı düşük ücretli ekonomi biletini verirken, öbür tarafta uzun yıllardır kullanılan bir hakkı da aldı pilotlarının elinden... Özellikle farklı illerde yaşayan pilotların sıklıkla kullandığı pass uçuş hakkı kaldırılınca haklı olarak kıyamet de koptu. Sözünü ettiğim pass uçuş hakkı pilotlar için ciddi ayrıcalıktı. Bu kadar kıyamet kopmasının sebebi de zaten bu. Pilotlar, hangi uçuş olursa olsun Uçuş İşletme Başkanı'nın onayladığı bir görev formu çıktısı ile kontuara giderek uçağın dolu ya da boş olmasına bakmaksızın uçuşunu gerçekleştirebiliyordu. Şimdi ne oldu? Pilotlar da o düşük ücretli ekonomi biletinden almak zorunda bırakıldı. Yeni uygulamayla pilotlar doğrudan havaalanına gelerek uçuş yapmak yerine önce bilet satış ofislerine gidecekler ve bilet kestirecekler. Sonrasında kontuara gelerek uçağın müsaitliğine bakacaklar. Yani tıpkı diğer çalışanlar gibi uçak müsaitse uçabilecekler, değilse uçamayacaklar.  Başka şehirden bir başka şehre görev için gidecek pilotların bu durumda seyahatleri riskli olacak. Çünkü uçakta yer olmama riski var. Böyle olunca pilotların bu uygulama sonrası ana uçuş merkezlerine gelmek zorunda kalacakları aşikar gibi görünüyor. Yani yazlıktan uçuşa gelme dönemi pilotlar için sona eriyor.

Uygulamayı hakkı bulanlar da eleştirenler de olabilir. Ancak önemli bir kesimin  pilotların da diğer çalışanlarla aynı haklara sahip hale gelmesi kararına sevindiğini söyleyebiliriz. Ama burada mesele pilot, teknisyen, kabin memuru ya da herhangi bir departman çalışanı meselesi değil. Burada asıl görülmesi gereken tehlike THY çalışanlarının geçmişten gelen bir çok hakkının sistemli bir şekilde kaybedilmesidir.

Pilotları, " Greve katılmaya cesaret edemediniz, şimdi başınıza gelenlere üzülmeyin" şeklinde eleştirebilirsiniz. Pilotlara, " Diğer çalışanların sorunları umurumda değil, ben kendi işime bakarım" düşüncelerinden yola çıkarak eleştirebilirsiniz.  Bencillikle de suçlayabilirsiniz, vurdumduymazlıkla da... Ancak şu anda meslek grupları arasında çatışma ortamı yaratmak ve her meslek grubunu diğerine karşı hedef haline getirmek sadece ve sadece THY'nin istediğini başarması anlamına gelir. Dün kabin ekiplerinin ellerinden alınan hakları, bugün pilotların ellerinden alındı. Yarın teknisyenlerin ve diğer çalışanların da hak kayıpları olacak.

Çünkü THY çalışanları artık her türlü işveren hamlesine karşı savunmasız durumdadır. Çünkü THY çalışanlarının artık sadece kağıt üzerinde sendika güvencesi vardır. Çünkü sendika eli kolu bağlı olan biteni izlemektedir. Diyeceksiniz ki, eski sendika yönetimi ne yapıyordu?  Evet, THY yönetiminin kararlarının karşısına geçemiyordu ancak yağmasa da gürlüyorlardı, tepki gösteriyorlardı, direniyorlardı... Şimdi öyle mi? THY, işçi kıyımı yapıyor sendika yok, THY edinilmiş hakları gasp ediyor sendika ortada yok!

Diğer meslek örgütlerine sözüm bile yok.  TALPA nerede, TASSA nerede? Düşük ücretli ekonomi bileti uygulamasını mal bulmuş mağribi gibi 'biz elde ettik, bizim sayemizde oldu" diye reklam yapıp ertesi gün pilotların en önemli hakları gasp edilince neden aynı sitede ilan yayınlayıp,  THY yönetimine bir çift laf edemediler? Aynı şekilde diğer meslek kuruluşlarını hiç gördünüz mü THY'nin herhangi bir uygulamasına karşı koyarken? Göremezsiniz, çünkü ne sendika ne de bu dernekler bu işin artık hiçbir yerinde yer almıyor. THY de istediği gibi at koşturuyor...

AKLIMA TAKILANLAR...

THY, pilotların görev formuyla uçuşlarını kaldırırken gerekçe olarak uçuş emniyetini gösterdi. Bu tür uçuşların, uçuş emniyetini aksatabileceğini hiç düşünmedim. Ama eğer aksatıyorsa demekki THY yıllarca uçuş emniyetini göz göre göre ihlal etti. Buradan bunu çıkarmak herhalde yanlış olmaz.

Diğer bir konu da şu: Yerli pilotlar için bu ayrıcalığın kaldırıldığı ancak yabancı pilotlar için devam ettiği şeklindeki iddialar gerçekten doğru mu? Eğer öyleyse yabancı pilotlar için, diğer haklarına ek olarak bir kez daha pozitif ayrımcılık uygulanmış olacak. Bunun pilotlar arasında nasıl bir tepkiye neden olacağını da önümüzdeki süreçte izleyeceğiz.

PİLOTLARIN HAKKI GASP EDİLDİ, TALPA NEREDE SENDİKA NEREDE?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Dikkat et de o çaylar köpüklü olmasın....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yani o kadar ~ 4 yıl önce
kinlendin. elinden gelse zehirleyeceksin haa vay be sözün bitip seviyenin düştüğü crm in süründüğü yer.
ka ~ 4 yıl önce
gerin sıkıntıya girerse , yetiş ka dersin ama , hadi aslan parçası astranot çum ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sevgili kabin amiribırak sen kapıda bc bekleyen kaptanları da şu çayçları bir yenile bakim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Herkes eşit olucak ben nasıl istanbul da oturmak zorundaysam beyfendiler de oturacak ha bir de lütfen kedi gibi kapıda beklemesinler illa bc da uçucam diye gerçekten çok aciz görünüyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kedi gibi ha ~ 4 yıl önce
senin gibileri tanırım kaptan indiğiniz meydanda sigara için müsaade etsin diye ağzından girip burnundan çıkan tiplere benziyorsun.
eminim ~ 4 yıl önce
senin de böyle bir imkanın olsaydı ve seni de başka bir şehire bağlayan sosyal sebepler olsaydı biletsiz pass hakkının suyunu çıkarırdın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000