17 Ağustos 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • SHYO sınavı adaletli görünmüyor. Yetenek sınavı ,mülakat araya girdimi istediğini alırsın okula.Her zaman şaibeli kalır uygulanan usul. Puanların düşük tutulması da burada torpil olduğunu gösterir. Şöyle ufak bir araştırma yaptım.SHGM ve Havacılık yetkililerinin çocuklarının orada tesadüfen okumakta olduğunu veya bitirdiğini gördüm. Bu okula girişte LYS da not baremi konmamalı. En yüksek puan alan 20-30 kişiyi alırsın sağlık muayenesini yaparsın ve sağlam olanları eğitime başlatırsın. Eğitimde başarısız olanı elersin. Al sana 10 tane mezun...Öbür türlü çok düşük puanlı çok yüksek torpilli şahısları oraya toplarlar.güzel bir çiftlik hayatı olur...Zaten halihazırdaki durumda herhalde öyledir...
  • yorumlarınızı okurken kaçırdığım bir cümleye daha açıklama getirmek isterim! 10 kişilik bölüme bahsedildiği gibi bir dönem 11 kişi alındığı doğrudur! bunun sebebi ise 10. kişiyle 11. kişilerin aldığı puanların birbirine eşit olmasıdır!! özel yetenek testlerinin tüm aşamalrında böyle bir eşitlik söz konusu olduğunda kontenjan dışına çıkılmaktadır!böylce aynı puanı alanlar arasında herhangi bir kayırma olmasına izin verilmemektedir!! ...
  • ve son olarak da bahsi geçen pilotaj öğrencilerinin kendilerine ait arabaları olmaları,yemek yadikleri yer farkları!! evet bu farklar vardır ama bunun sebebi pilotajöğrencilerinin ailelerinin zengin olmasından kaynaklanan bir durum değildir!! pegasus gibi belli firmalar PİLOTAJ öğrencilerinden isteyenlerle bir anlaşma yaparak bu öğrencilere yüksek meblalı burs vermektedir!ve bu bursun karşılığı olarak da mezuniyetin ardından öğrenciye anlaşması gereği belli bir süre zorunlu görev yaptırmaktadır.yani şöyle diyelim: 4 sene burs verecekse bunun 2 katı olan 8 sene görev mecburiyeti anlaşması imzalar!tabiki de isteyen öğrencilerle!umarım açıklamaların dikkate alınır ve yeterli olur!başka sorularınız da olursa seve seve cevaplarım.saygılalrımla
  • pilotaj ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri özel yetenekle öğrenci almaktadır yani ösymnin merkezi yerleştirmesiyle uzaktan yakından alakası yoktur!! girmek isteyenler açıklanan zamanlarda okula bizzat başvurur ve belli testlerden geçirilirler! her testte belli bir kontenjan vardır ve geçemeyenler elenirler o anda! en son olarak tüm aşamaları geçen 30 kişinin HER TESTTE aldığı puanları ve bunun yanında okuldan gelen AOBP puanı,öss ham puanı,diploma notu da esas alınarak kendilerine ait oranlarda toplanır ve sıralama yapılır!burada en etkili olan puan bölümü uçuşlarda alınanlardır!ve sonuç olarak sıralamadaki ilk 10 kişi asil i 10-16 arasındakiler de yedek olarak belirlenir!!harf yetmediğinden 3. bir eklemeyle açıklamama devam edeceğim...
  • a.ü. shyo pilotaj bölümünde okuyan biri olarak yapılan yorumların hepsine cevap vermek istiyorum! öncelikle puan olayı! pilotaj bölümünde esas alınan puan ham puandır ve o yüzden diğerlerine göre düşük gözükür!! 2.si kolay sınav yapıldığı! bölüm özel başvuruyla öğrenci alan bir bölümdür ve bu yüzden de BAŞVURAN adayların sayısını azaltmak için matematik ve fizik sınavı yapılır ve bu sınav öyle denildiği gibi sadece birinci bölümleri değil mat2 ve fizik 2yi de kapsamaktadır ve her zaman 2. bölümden bolca soru olmaktadır!! 2.olarak torpil olayı! benim neakrabam ne komşum ne de herhangi bir tanıdığım yok ki bırakın pilot olmayı havacılıkla alakası olsun!benle beraber giren arkadaşlarda da böyle bir torpil söz konusu olmamıştır!!! devamı yaz
  • Herkes bilirki simülatörler o uçağı en kötü senaryolarda uçurabilme yeteneğini sağlamaya yöneliktir.Ben o kadar fazla sivil pilot gördüm ki bırakın kötü şartları iki motor çalışır son yaklaşmada başlatılan bir iniş paterninde hiç arıza yokken uçak tüm bilgileri verdiği halde inemeyen..Ve okadar yetenekli ve bilgili pilotlar gördüm ki herhavada gözü kapalı uçarlar..Bu dediklerim malesef 20% lerde.Belki bana denk gelenler böyleydi.Ama şu bir gerçekki lisan ve kitap okuma konusunda 88 öncesi askeri pilotlardan genelde daha iyiler. Fakat bence bu handling teki eksiklerini kapatabilmek için yaptıkları çabalardır.Ve son olarak bilgisayar uçar ama asıl olan o yokken sadece tek motoru varken uçmaktır ve tek pilot inmektir.Sim.dede bu istenmektedir.
  • Değerli havacılar ve havacılığa gönül verenler, aslında Zeki Kılıç kaptan haklı ve haksız.Nasıl Diyeceksiniz? Haksız çünkü parayla pşlot olan bir insanın kabiliyetsiz olduğunu söylemek çok yanlış.Buna şöyle bir örnek notu yüksek burslu bir öğrencinin üniversiteyi parasız okumasıyla notu çeşitli nedenlerle düşük olan bir öğrencinin paralı okuyup başarılı olması diyebiliriz.Ama bu örnekte olduğu gibi genelde burslu okuyan öğrenciler çok başarılıdırlar.Ve sonunda ;Prof.luk yada benzer başarılara ulaşırlar.Baba bursuyla okuyan yani paralı okuyanlardanda sonradan açılıp başarılı olanlar da tabiki vardır..Ama sayı okadar azdırki...Şimdi meslekte karşılaştığım örnekleri vereyim ......
  • Yanlışmı hatırlıyorum,Kıbrıs Çıkarmasında Kocatepe Muhribimizi başarıyla batıran Hatasız Efsane Pilotumuz ,Pilot binbaşı Zeki KILIÇ değilmiydi?
  • Kökeni şu olanlar iyidir, bu olanlar değildir gibi toptancı bir zihniyetten kaçındığınızdan dolayı kutluyorum. Gerçekten de her kökenden iyi ve iyi olmayan pilot da, doktor da, teknisyen de olabilir. Objektif kriterlere ve performansa önem vermeliyiz. Schumacher, çok zihin açıcı bir örnek olmuş. Çok iyi bir F-16 pilotu şüphesiz, psikomotor becerileri, hava hissi, soğukkanlılığı ile tercih sebebi olabilir, ama A330 koltuğuna bu becerilerini transfer edebilmesi için bir başka eğitim sürecine girmesi gerekecektir. Bunu hakkıyla yapanlar da vardır; askeri rütbesini ve savaş uçağı başarılarını bir türlü unutamayıp sivil kokpite taşıyan grandioz kişiler de vardır. Bu da CRM'i fena halde bozuyor. Dr. Muzaffer Çetingüç
  • Ben asker kökenli bir pilotum ve 1 yıldan fazla zamandır iş bekliyorum. Burası Türkiyedir ve gerek TK ya gerek özel havayollarına girmenin en önemli şartı köken değil siyasi çevrelerin ya da etkin kaptanların aracı olmasıdır. Geçmişinizin, tecrübenizin ya da yapılan test ve mülakatların hiçbir önemi yoktur.

Pilotlarımızın köken savaşı...

Emekli kaptan pilot Zeki Kılıç’ın, bir resepsiyonda söylediği sözler, geçen haftanın gündemine bir bomba gibi düştü.
Zeki Kaptan’ın bu sözlerine ilgisiz kalamayan sektör çalışanları; gönderdikleri yorumlarıyla, Zeki Kaptan’ı hem destek hem de eleştiri bombardımanına tuttular. Tabii ki yazışmaları ve yorumları sizler gibi ben de internetten izlediğim için, düşündüklerimi yazma gereği duydum.

Öncelikle, meslektaşlar arasındaki sivil köken ve askeri köken ayırımının yapılmaması gerektiğine inanıyorum. Ancak, Zeki Kaptan’ın sivil pilot, asker kökenli pilot ayrımı yapacağına, bu meslekte çalışanların günümüzün bilgisayar donanımlı uçakları için çok daha iyi eğitilmesi gerekliliğinden söz etseydi ona canı gönülden katılırdım. 

Sadece havacılık sektörümüz değil, geneldeki eğitim kalitemiz gerçekten düşük. Her zaman söylediğim sözcüğü yine tekrar vurgulamak istiyorum. Ülkemizde her şey; “bizde de var mı? var…” mantığında yapılıyor ve ne yazık ki içi  doldurulamıyor.

Bilgisayar teknolojisi o kadar hızla gelişiyor ki, ayak uydurmakta gerçekten zorluk çekiyoruz. Düne kadar bizler, cep telefonsuz ve internetsiz yaşam sürdürürken, artık günümüzde bu teknolojiden uzak kalamıyoruz. Ancak, bu herkes için kolay olmuyor. 40’lı yaşlara kadar bu teknolojik aletlerle tanışmamış bir nesil, bu teknolojik aletlere uyumda zorluk çekiyorken 3G’lisi de çıktı. Oysa yeni nesil, doğduğundan bu yana bu sistemin içerisinde…

Bu teknolojik gelişmeler acaba havacılığımızı nasıl etkiliyor dersiniz?

Son zamanlarda yaşanan kazalara dikkat ettiyseniz, çoğunun elektronik sistem hatalarından, yanlış veri girmekten veya ikazları doğru ve zamanında algılayamamaktan kaynaklanmakta olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.
 
THY’nin1985 li yıllarda aldığı o zamanın en modern ve elektronik ağırlıklı uçağı A-310’lardaki uçucu ve teknik ekiplerin eğitim başarı oranını biliyor veya duymuş olmalısınız.

Elektronik sistemlerdeki bazı yanlış veriler, zaman, zaman pilotlarımızı şaşırtmakta, aldıkları bir uyarıyı; “Ya’ bu sahte ikaz… Yine sapıttı bu bilgisayar!” şeklinde yorumlayabilmektedirler.

Bunun en büyük örneği, Air Transat havayollarının A-330’unda 24 Ağustos 2001’de yaşanmış ve motordaki bir yakıt borusunun hidrolik borusuna sürtünerek kaçak yapmasını ikaz sistemi bağıra, çağıra yakıt kaçağını ikaz etmesine karşın, pilotlar bu uyarıyı “false Indication” (sahte uyarı) olarak ciddiye almayıp, yapılması gereken düzeltici işlemleri yapmamışlardı.

Yanlış ikaz olarak algılanıp önemsenmeyen o arıza, motorlarının yakıtsızlıktan durmasına ve acil olarak Azor Adalarına bir planör uçuşuyla inmesine neden olmuştu. Bu A330’la planör uçuşu ve inişi yapan bu pilotlar sizce başarılımıydı?

Son günlerde yaşanan olaylarda,bilgisayar kontrollu uçakların başında yer alan A-330 kazaları, yine elektroniğe aşırı güvenden kaynaklanmaktaydı. Air France kazasından sonra A-330 uçaklarındaki pitot tüp hatasını değişik firmaların ürününü almak şeklinde geçiştirmeye çalışan havayolları, bu sorunun çözümünü şimdilik farklı versiyon ve farklı marka çözümlerinde arıyorlar.

THY’nin Amsterdam kazasına dönersek, yine bir elektronik hatanın bu kazaya neden olduğunu gözlemlemekteyiz.

Boeing olarak sen, otomatik gaz sistemini sol radyo altimetreye bağlar ve “altimetre sıfırı gösterdiğinde, gaz kolunu tam geriye çek!” diye sisteme emir yollatırsan, bu kazaya davet çıkarmış olursun. Oysaki eskiden altimetreler bu tür görevleri üstlerine almaz, sadece pilotlara yükseklik bilgisi vermekte kullanılırdı.

Şüphesizdir ki, günümüzün uçakları yolcu konforu ve kullanma rahatlığı açısından son derece mükemmel araçlardır. Pilotlar konfor olarak bu gelişmelerden memnun. Ancak, bu tam elektronik sistemlerle donatılmış uçaklar, son derece iyi eğitimli uçuş ve teknik personel gereksinimini de doğurmaktadır.

Ayrıca; pilotları, klasik lövye pilotluğundan, sistem operatörüne çeviren bu günkü side stick teknolojisi, pilotlarımızın el melekesi ve becerilerini de zamanla yitirmelerine mahkûm etme görüntüsü vermektedir. Bu vazgeçilmez durumda havayolu şirketlerinin yapacağı tek iş, pilot ve teknik elemanlarının eğitimlerine düne kadar verdikleri önemden daha da fazlasını vermek ve hormonlu eğitim sistemimizin havacılığımızdan uzak kalmasını sağlayıcı ekstra önlemler almak olmalıdır. Peki, öyle mi oluyor dersiniz?

Çok değil, bundan 5 yıl öncesine kadar THK’den gelen pilotlara lisansları ( havayolu nakliye lisansı) sınava gerek görülmeden verilmekteydi. İşin daha tirajı komik hadisesi de bu pilotların lisanslarında uçtuğu ve yetkili olduğu tiplerde F-100, F-104G gibi savaş uçaklarının kayıtlı olması idi.

Sınavsız sivil lisans alarak uçmakta olan pilotlar, sivil havacılık sektörümüzün %70-80’ini kapsamaktadır. Üstelik bu pilotlarımız, şirketlerin yönetim kadrolarında son derece etkili pozisyonlarda bulunmaktalar.

Ancak, şimdilerde askeri havacılıktan sivil havacılığa geçmek isteyen pilotlar lisans alabilmek için sınava tabi olmaktalar. Fakat, şimdi de her nedense bazı muafiyetler gündeme getirilmiş. Örneğin;  Sivillere yapılan 14 sınav, askeriyeden gelme pilotlarda 7 ye kadar düşürülmüş (!) durumda. Simdi sıkı durun, bu muafiyetler uçuş aletleri, elektronik ve meteoroloji gibi günümüzde en çok kazaya sebep veren konular…


Gelelim İngilizce konusuna, 5 Mart 2008’den yılından önce lisans alanların İngilizce seviyesi Level-4 olarak işlenerek, güya, ICAO kriterleri sağlanmış. Peki, gerçekte bu pilotlarımız Level 4 seviyesinde İngilizceye sahip iseler, bazı şirketlerimizin açtığı İngilizce kurslarına ne gerek var? Gerçek Level-4 seviyesi kaç kişide vardır dersiniz?

Şimdi de gelelim en iyi sivil pilot yetiştirmekle ünlü Eskişehir SHYO’na

Sayın Mustafa Cavcar;
Siz, pilotluk gibi çok önemli bir mesleğin öğrenimi adına kurulan okulların en iyi temsilcisisiniz. Sizi diğer pilot okullarından ayırdığımızı ve öğretim seviyenizi takdir ettiğimi biliyorsunuz. Ancak, ÖSS puanlarıyla okula öğrenci alırken, Pilotaj bölümünüzdeki 230-280 arası en düşük puanlar dikkatimi çekti. Çünkü, yolcu hizmetleri sivil hava işletmeciliği bölümü için 340 puan, Teknisyen için 350 puanla giriş yaptırırken, Pilotluk okulunuzu neden 230-280 arası puanda tuttunuz ki?

Pilot okuluna başvurularda daha yüksek puan almış öğrenciler mi olmadı, yoksa siz yüksek puan alan pilot olamaz mantığında mı bu arkadaşları eliyorsunuz? Oysa ki, taban puanını 350’de tutsanız, pilot eğitimi için gerekli gördüğünüz, ön kayıt, testler ve mülakatları yapsanız, çok daha iyi olmaz mı? Böyle bir durumda, pilot eğitim kaliteniz yükselir mi, yoksa azalır mı ne dersiniz?

Sizi tanımasam, aklıma puanı düşük tutarak torpil ve baskılarla pilotluk bölümüne girmek isteyenlerin önünü açmak ve ön kayıt, testler ve mülakatlar gibi kişisel(!) gelişebilecek sistem içerisinde torpil yapabilme olanağına sahip olursunuz gibi, yanlış düşünceler içerisindesiniz diye düşünürdüm.

Sonuç olarak; ülkemizin büyük bir pilot açığı var. Bu açık, mutlaka öyle veya böyle bir şekilde doldurulacaktır. Konumuz, Sivil havacılık olduğuna göre bu sektörde çalışanların hepsinin de bugün için sivil olduğu düşünüldüğünde, konu kapanmıştır.

Örnek; Schumacher, dünyanın en iyi pist pilotu olduğu bilinmesine rağmen bu kişinin apronda araba kullanması için eğitime ve tabii ki apron ehliyetine ihtiyacı vardır. Yok, sen dünyanın en iyi şoförüsün diyerek, bu kişiyi sınavlardan muaf tutamazsınız. Çünkü pistlerdeki araba kullanma başarısı apron’da araba kullanma kriterleriyle örtüşmez.

Eğer siz bu kişinin araç kullanmasındaki başarısını sadece kriter olarak alıp diğer eğitime gerek yok derseniz, iddia ediyorum ki bu kişi, Apron’un en çok kaza yapan şoförü olacaktır. Tabii ki bu örneği anlayana(!)...

İyi haftalar...

NOT/ THY’NİN TUTUKLATTIRDIĞI YOLCUNUN ŞİKAYET MAİLİ

Pilotlarımızın köken savaşı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 8 yıl önce
SHYO sınavı adaletli görünmüyor. Yetenek sınavı ,mülakat araya girdimi istediğini alırsın okula.Her zaman şaibeli kalır uygulanan usul. Puanların düşük tutulması da burada torpil olduğunu gösterir. Şöyle ufak bir araştırma yaptım.SHGM ve Havacılık yetkililerinin çocuklarının orada tesadüfen okumakta olduğunu veya bitirdiğini gördüm. Bu okula girişte LYS da not baremi konmamalı. En yüksek puan alan 20-30 kişiyi alırsın sağlık muayenesini yaparsın ve sağlam olanları eğitime başlatırsın. Eğitimde başarısız olanı elersin. Al sana 10 tane mezun...Öbür türlü çok düşük puanlı çok yüksek torpilli şahısları oraya toplarlar.güzel bir çiftlik hayatı olur...Zaten halihazırdaki durumda herhalde öyledir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
yorumlarınızı okurken kaçırdığım bir cümleye daha açıklama getirmek isterim! 10 kişilik bölüme bahsedildiği gibi bir dönem 11 kişi alındığı doğrudur! bunun sebebi ise 10. kişiyle 11. kişilerin aldığı puanların birbirine eşit olmasıdır!! özel yetenek testlerinin tüm aşamalrında böyle bir eşitlik söz konusu olduğunda kontenjan dışına çıkılmaktadır!böylce aynı puanı alanlar arasında herhangi bir kayırma olmasına izin verilmemektedir!! ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ve son olarak da bahsi geçen pilotaj öğrencilerinin kendilerine ait arabaları olmaları,yemek yadikleri yer farkları!! evet bu farklar vardır ama bunun sebebi pilotajöğrencilerinin ailelerinin zengin olmasından kaynaklanan bir durum değildir!! pegasus gibi belli firmalar PİLOTAJ öğrencilerinden isteyenlerle bir anlaşma yaparak bu öğrencilere yüksek meblalı burs vermektedir!ve bu bursun karşılığı olarak da mezuniyetin ardından öğrenciye anlaşması gereği belli bir süre zorunlu görev yaptırmaktadır.yani şöyle diyelim: 4 sene burs verecekse bunun 2 katı olan 8 sene görev mecburiyeti anlaşması imzalar!tabiki de isteyen öğrencilerle!umarım açıklamaların dikkate alınır ve yeterli olur!başka sorularınız da olursa seve seve cevaplarım.saygılalrımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
pilotaj ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri özel yetenekle öğrenci almaktadır yani ösymnin merkezi yerleştirmesiyle uzaktan yakından alakası yoktur!! girmek isteyenler açıklanan zamanlarda okula bizzat başvurur ve belli testlerden geçirilirler! her testte belli bir kontenjan vardır ve geçemeyenler elenirler o anda! en son olarak tüm aşamaları geçen 30 kişinin HER TESTTE aldığı puanları ve bunun yanında okuldan gelen AOBP puanı,öss ham puanı,diploma notu da esas alınarak kendilerine ait oranlarda toplanır ve sıralama yapılır!burada en etkili olan puan bölümü uçuşlarda alınanlardır!ve sonuç olarak sıralamadaki ilk 10 kişi asil i 10-16 arasındakiler de yedek olarak belirlenir!!harf yetmediğinden 3. bir eklemeyle açıklamama devam edeceğim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
a.ü. shyo pilotaj bölümünde okuyan biri olarak yapılan yorumların hepsine cevap vermek istiyorum! öncelikle puan olayı! pilotaj bölümünde esas alınan puan ham puandır ve o yüzden diğerlerine göre düşük gözükür!! 2.si kolay sınav yapıldığı! bölüm özel başvuruyla öğrenci alan bir bölümdür ve bu yüzden de BAŞVURAN adayların sayısını azaltmak için matematik ve fizik sınavı yapılır ve bu sınav öyle denildiği gibi sadece birinci bölümleri değil mat2 ve fizik 2yi de kapsamaktadır ve her zaman 2. bölümden bolca soru olmaktadır!! 2.olarak torpil olayı! benim neakrabam ne komşum ne de herhangi bir tanıdığım yok ki bırakın pilot olmayı havacılıkla alakası olsun!benle beraber giren arkadaşlarda da böyle bir torpil söz konusu olmamıştır!!! devamı yaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Herkes bilirki simülatörler o uçağı en kötü senaryolarda uçurabilme yeteneğini sağlamaya yöneliktir.Ben o kadar fazla sivil pilot gördüm ki bırakın kötü şartları iki motor çalışır son yaklaşmada başlatılan bir iniş paterninde hiç arıza yokken uçak tüm bilgileri verdiği halde inemeyen..Ve okadar yetenekli ve bilgili pilotlar gördüm ki herhavada gözü kapalı uçarlar..Bu dediklerim malesef 20% lerde.Belki bana denk gelenler böyleydi.Ama şu bir gerçekki lisan ve kitap okuma konusunda 88 öncesi askeri pilotlardan genelde daha iyiler. Fakat bence bu handling teki eksiklerini kapatabilmek için yaptıkları çabalardır.Ve son olarak bilgisayar uçar ama asıl olan o yokken sadece tek motoru varken uçmaktır ve tek pilot inmektir.Sim.dede bu istenmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Değerli havacılar ve havacılığa gönül verenler, aslında Zeki Kılıç kaptan haklı ve haksız.Nasıl Diyeceksiniz? Haksız çünkü parayla pşlot olan bir insanın kabiliyetsiz olduğunu söylemek çok yanlış.Buna şöyle bir örnek notu yüksek burslu bir öğrencinin üniversiteyi parasız okumasıyla notu çeşitli nedenlerle düşük olan bir öğrencinin paralı okuyup başarılı olması diyebiliriz.Ama bu örnekte olduğu gibi genelde burslu okuyan öğrenciler çok başarılıdırlar.Ve sonunda ;Prof.luk yada benzer başarılara ulaşırlar.Baba bursuyla okuyan yani paralı okuyanlardanda sonradan açılıp başarılı olanlar da tabiki vardır..Ama sayı okadar azdırki...Şimdi meslekte karşılaştığım örnekleri vereyim ......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yanlışmı hatırlıyorum,Kıbrıs Çıkarmasında Kocatepe Muhribimizi başarıyla batıran Hatasız Efsane Pilotumuz ,Pilot binbaşı Zeki KILIÇ değilmiydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kökeni şu olanlar iyidir, bu olanlar değildir gibi toptancı bir zihniyetten kaçındığınızdan dolayı kutluyorum. Gerçekten de her kökenden iyi ve iyi olmayan pilot da, doktor da, teknisyen de olabilir. Objektif kriterlere ve performansa önem vermeliyiz. Schumacher, çok zihin açıcı bir örnek olmuş. Çok iyi bir F-16 pilotu şüphesiz, psikomotor becerileri, hava hissi, soğukkanlılığı ile tercih sebebi olabilir, ama A330 koltuğuna bu becerilerini transfer edebilmesi için bir başka eğitim sürecine girmesi gerekecektir. Bunu hakkıyla yapanlar da vardır; askeri rütbesini ve savaş uçağı başarılarını bir türlü unutamayıp sivil kokpite taşıyan grandioz kişiler de vardır. Bu da CRM'i fena halde bozuyor. Dr. Muzaffer Çetingüç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ben asker kökenli bir pilotum ve 1 yıldan fazla zamandır iş bekliyorum. Burası Türkiyedir ve gerek TK ya gerek özel havayollarına girmenin en önemli şartı köken değil siyasi çevrelerin ya da etkin kaptanların aracı olmasıdır. Geçmişinizin, tecrübenizin ya da yapılan test ve mülakatların hiçbir önemi yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000