26 Haziran 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ağlamayı bırakın dışarıda bir sürü işsiz var . çıkın gidin yeriniz hemen dolar merak etmeyin
  • Teknisyen Pilot Kabin ekibi olmassa havayolu şirketi diye birşey olmaz.Müdüründen başkanına masa başındaki çalışanına kafar Herkesin maaş alabilmesi bu 3 ekibe bağlıdır.Bunlar olmassa ne müdüre ne başkana nede yerde çalışana ihtiyaç kalır.Bu yüzden bu 3 ekibin sorunları yakından izlenmeli ve ivedilikle çözülmelidir. Bu acı gerçeği bir kesimin kabul etmesi zorda olsa gerçektir ve buna göre iş plan program yapılmalıdır. Daha önce batan şirketlerinde hataları plansızlık öngörüsüzlüktür. Yerde çalışan fazlalıklardan kurtulmadanda hiçbir şirket belini doğrultamaz Uçak başına 3 müdürün 10 şefin düştüğü yerde ne iş yaptığı belli olmayan 10 bin masa başı çalışanıyla bir şirket ne yaparsan yap kara geçemez.
  • 10 gün nikah izni var . Kalan sürede 8 gece uçuşu 146 saat duty time. Millet evlenince tatile gider ben eve dinlenmeye gidicem. Nikah masasında uyumazsam iyidir.
  • Ekip Planlamacılara; Pilotlar dan daha çok maaş verilsin...Sorun çözülür.

Pilotları yorgun uçurmak cinayete teşebbüstür

Havacılık sektörünün yakından tanıdığı iki pilot…  THY kaptan pilotu Gürcan Mantı…  Pegasus Havayolları pilotu Ümit Erdizer… Birkaç gün arayla her iki pilot da kalp krizinden dolayı yaşamını yitirdi. İki pilotun peş peşe yaşamını yitirmesi ister istemez, ‘Acaba kalp krizlerinin nedeni yorgunluk muydu?” sorusunu akıllara getirdi.

Hatırlarsanız birkaç hafta önceki yazımda bu yaz aylarının ekipler için çok sıcak geçeceğine değinmiştim.  Yetersiz ekiple yola çıkan havayollarının, eldeki ekipleri maksimum limitlerde kullanma arzusunun bedelini belki de iki pilot yaşamıyla ödedi!
Geçmişte TALPA başkanlığı da yapan Gürcan Mantı’nın, birkaç yıl önce verdiği “Uzun uçuş süreleri, dinlenme sürelerinin yavaş yavaş azaltılması, niteliğinin ve kalitenin deforme edilmesi, uçuş programlarındaki değişiklikler nedeniyle artık değil aylık, günlük dahi yapılamaz hale gelen özel hayat planlamaları pilotun sadece fiziksel dengesine etki etmekle kalmamakta, ruhsal dünyasında da onarılmaz yaralar açmaktadır” demecini bugün nasıl yorumlamak gerekir bilmiyorum. Kaderin bir cilvesi olsa gerek ki birkaç yıl önce pilotların yorgun uçurulmasını eleştiren ve risklere dikkat çeken Mantı, birkaç yıl sonra  belki de dikkat çektiği o temponun faturasını bizzat kendisi ödemek zorunda kaldı!

Takdir-i ilahi demenin dışında Mantı kaptanın, beş boş günün ardından uçuşa gittiği sırada hayatını kaybettiğini öne sürerek bir savunma mekanizması geliştirmenin, gelecekteki benzer sonuçların da üzerini örtmek anlamına geleceğine inanıyorum.  Kümülatif yorgunluğu oluşturan etkenlerin, son birkaç uçuş programı göz önüne alınarak değerlendirilmesinin sadece yerde uçuş ekiplerinin hayatını değil, havada yaşanması durumunda yolcuların da hayatını riske atacağını asla kulak ardı etmemek gerekir. Hava İş Sendikası’nın son dönemde THY’deki uçuş ve dinlenme süreçlerine yönelik ihlalleri dikkate sunması, FTL’in personel aleyhine işletilmesinin ağır sonuçlar doğurabileceğine vurgu yapması, aynı şekilde Pilotlar Derneği TALPA’nın, insan fizyolojisini zorlayan, farklı zaman dilimlerini kateden, düzensiz ve değişken çalışma saatlerinden kaynaklanan yorgunluk, iş güvenliğinden uzak, insan faktörünü dikkate almayan çalışma saatlerine yönelik açıklamaları en başta SHGM’nin bir kulağından girip ötekinden çıkmamalıdır.
Dinlenme süreleri yetersiz yatılar, 26 saati bulan aralıksız mesailer, 9 gün arka arkaya verilen uçuşlar ve altı bacağı bulan uçuşlar uçuş ekiplerini tükenmişlik sendorumuna iteceği gibi bunun sonuçları, çok daha ağır da olabilir. Türkiye’deki havayolu şirketlerinde ve özellikle THY’de yabancı pilotların istifa ederek ülkemizden ayrılmasının bir sebebi ekonomik ise diğer bir sebebi de uçucu ekiplerin en büyük sermayesi olan sağlıklarını riske edebilecek planlama kaynaklı sorunlardır.

Hem Mantı kaptanın hem Erdizer kaptanın ölümü, şirketler için acı bir uyarıdır. Bugünden tezi yok THY, TİS’teki mesai saatlerine dönmelidir. SHGM kendisine gelen ihbarları değerlendirmeli, şirketleri kayırmadan hepsini tek tek incelemeli ve gereğini yapmalıdır.

Özellikle yaz sezonlarında planlamalar yapılırken, istatistiklerce ortaya konulan, hava olaylarının bir numaralı sebebinin insan faktörü olduğu unutulmamalıdır. Tecrübelerle defalarca kanıtlandığı gibi, az ekiple planlamayı yürütmeye çalışmak, cinayete teşebbüsle eşdeğerdir.


Bilimsel araştırmalara göre, uçucu ekiplerin kalp krizi riski, yüksek kan basıncına maruz kaldıkları için normal bir insana göre daha yüksektir. Bazı havayolu şirketleri yakıt tüketimini azaltmak için havalandırmayı gerektiği gibi yapmamasının oksijen yetersizliğine neden olduğu bunun da kalp krizi riskini artırdığı da bilimsel olarak kanıtlanan gerçeklerdendir.

Bütün bunlara insan üstü mesai saatlerini, bazen bir hafta süren gece uçuşlarını, jetlagı ve radyasyonu da eklerseniz zaten sağlık riskinin yüksek olduğu bir meslek dalında, insanları yorgunluğa iten faktörlerin hangi ağır sonuçları doğurabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz.

Özetle, Mantı kaptan ve Erdizer kaptan giderken son mesajlarını verdiler. O mesajı alması gereken önce havayolu şirketleri sonra da onlara sopasını göstermek zorunda olan SHGM’dir.

Pilotları yorgun uçurmak cinayete teşebbüstür

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (106)

Tk58 ~ 12 ay önce
Ağlamayı bırakın dışarıda bir sürü işsiz var . çıkın gidin yeriniz hemen dolar merak etmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ticaret ~ 12 ay önce
Teknisyen Pilot Kabin ekibi olmassa havayolu şirketi diye birşey olmaz.Müdüründen başkanına masa başındaki çalışanına kafar Herkesin maaş alabilmesi bu 3 ekibe bağlıdır.Bunlar olmassa ne müdüre ne başkana nede yerde çalışana ihtiyaç kalır.Bu yüzden bu 3 ekibin sorunları yakından izlenmeli ve ivedilikle çözülmelidir. Bu acı gerçeği bir kesimin kabul etmesi zorda olsa gerçektir ve buna göre iş plan program yapılmalıdır. Daha önce batan şirketlerinde hataları plansızlık öngörüsüzlüktür. Yerde çalışan fazlalıklardan kurtulmadanda hiçbir şirket belini doğrultamaz Uçak başına 3 müdürün 10 şefin düştüğü yerde ne iş yaptığı belli olmayan 10 bin masa başı çalışanıyla bir şirket ne yaparsan yap kara geçemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bak ya ~ 12 ay önce
bak hala aynı hatayı yapıyorsunuz.biz önemliyiz biz şöyleyiz biz böyleyiz.bu yaklaşımınızla hem yönetici hem ekip planlama daha çok öper sizleri demedi demeyin
Vakti bol ~ 12 ay önce
Burada ahkam kesecek kadar vakti bol ise uçacak kadar vakti boldur.Uçurun bunu...
Devam ~ 12 ay önce
Öpecek adam bulamayacaksınız.sonra birbiriniz öpersiniz
Bak ya yazana ~ 12 ay önce
Dogrular dokundu anlasilan! Yorumda yazilan bu 3 meslek grubu olmazsa sizde olmazsiniz! Kabul etseniz de etmeseniz de gercek bu ! Ayrica ekip planlama öper tarzi cumleler ile de seviye deniz seviyesinden hallice;)
Mustafa ~ 12 ay önce
Ben uçakları yolcuyla dolduramadığım sürece satışçı biletlemediği sürece temizlikçisi temizlemediği sürece her birimiyle herkes üzerine düşeni yapmadığı sürece,sen uçakta o 3 ekibinle oturuver hatta uçuver lan nereye kadar uçucaksan o nasıl bir ego nasıl bir mantıksa seninki, ozaman boeing ve airbuss olmasa sen neye yarıyıcaksın demezlermi adama ? Adamsa tabi
Temmuzda ~ 12 ay önce
10 gün nikah izni var . Kalan sürede 8 gece uçuşu 146 saat duty time. Millet evlenince tatile gider ben eve dinlenmeye gidicem. Nikah masasında uyumazsam iyidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 12 ay önce
Ekip Planlamacılara; Pilotlar dan daha çok maaş verilsin...Sorun çözülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
=))) ~ 12 ay önce
alo bi... alo ka... alo aşkısı =))) hepsini biliyoruz rahat olsun basiretsiz müdürlerimiz zamanı gelince emekli olunca nasıl anıldıklarını hepsi anlayacak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000