12 Eylül 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Havacılıkta saniyelerle yarışırsınız.Saniyeler içinde verilen kararlarları olaydan sonra saatlerce simule etmeye çalışanlar kabzımallıktan başka bir şey yapmazlar :) Adam verilecek en düşük zararla yolcuları yere indirmiştir. Bu başarı hikayesinden saçma saçma sonuçlar çıkarıp,şöyle olsaydı böyle olsaydı diyen ntv msnbc den bozma ntsb deki havacılık kuşları prim derdindedir. Akıllarınca havacılık sektöründe bilinç yaratıp emniyetli uçuş yaratacaklar. Pehhh :) Allah hiç bir zaman uçuş ekibine böyle bir karar verdirmesin.
  • Sanırım TALPA dediniz! Gülmek istedim ama gülemedim.
  • Sn murat erdem, birde youtube de kazayı arastırıp kaza esnasında ucakda bulunan kabin gorevlilerin acıklamalarını, kurtarma ekiplerinin (botların) duramayarak ucaga carkisini, kanat uzerinde duranların suya dusup hipotermi yasamalarını, , ntsb nin motorlardan birinde donu olmadan ucakdaki yukleme sekli dikkate alındıgında bu sekilde govde uzerine iniş yapsmayacagının raporunu ve son olarak kazanın hemen akabininde kurtarılanlara ilk mudahale eden ambulans doktorunun yaptığı acıklama olan; kaza sonrasında kaptan gomlekli olan ve ucagın kaptanı oldugunu dusundukleri kisinin aslinda kaptan olmadıgı sn sully nın neden kaza sonrasında gomlegini bu yolcuya giydirdiginin hala anlasılmayan bir durum olan tam bir belgesel niteligindeki national geographic tatafından hazırlanmış olan programı seyretmenizi tavsiye ederim. Film deki gibi kabin gorevlileri "heads down stay down" seklinde bagıramayıp korkudan dillerini yuttuklarını seslerinin cıkmadıklarını kendileri itiraf etmektedirler. Sonuc; clint eastwood geldi teksaslı kovboylar kurtardı, standart bir hollywood boyaması, bahsettiğim video yu youtube arastırarak bulabilirsiniz tamamı ingilizce olup ulkemizde yayınlanmadıgı için turkce degildir, düfilm deki gibi yolcular arasında bir saygı durumunun olmadıgı tamamen kaos ve kavga yasandıgı bizZat yolcular tarafından acıklanmaktadır, hatta kac raft boat patlakmış burada acıklanmaktadır. Guzel standart vaaaay dedirten hayal urunu bir film. İyi calişmalar
  • Ben koskoca boeing i Ankara asfaltina indirdim.
  • Filmi izledim. Bize, her uçuş öncesinde kabin ekibi tarafından, eğer suya iniş olacaksa can yeleklerinin nerede olduğu, nasıl takılacağı, şişirmek için ne yapılacağı, kendiliğinden şişmez ise nereden nasıl üfleneceği vs. anlatılır. Suya iniş yapan bir uçak filminde bunu göremedim. Kaptan, çarpmaya hazır olun ikazı yaptı ama nereye ineceğini söylemedi. Suya inildiğinden yolcular ancak indikten sonra haberdar oldu. Bu nedenle çoğu can yelekleri olmadan dışarı çıktılar. Bu gerçekten böyle mi oldu acaba ?. Bir de merak ettiğim bir şey var. Filmde sol ön kapının slide'ı kapı ilk açıldığında açılmadı ve hostesin zorlamasıyla bir adam o panikle suya atladı. Slide açılmadığı halde hostes gerçekten bunu görmeden mi atla emri verdi, yoksa nasıl olsa su, atlasın gitsin mi dedi ? Slide bir süre sonra kendiliğinden açıldı. Bu gerçekten böyle mi oldu ? Film, bu detaylardan çok, pilotların psikolojisini öne çıkarmış. Ama yine de çok etkilendiğimi söylemeliyim. Saygılar
  • Spoiler içerir falan yazsaydin yazının başına. Filmi anlattığını nerden bilelim. Ben fragman bile izlemiyorum filme giderken. Dava açacağım sana.
  • Film de "DITCHING" (Suya iniş) konusuna hiç değinilmiyor ama filmin ana konusu bu ve çeklist yapılırken de en azından bu çeklist sayfasına gidilip maddelerin oradan yapıldığı işlense daha güzel ve eğitici olurdu, seyreden pilot ve adaylara da negatif öğrenme yapmazdı, çünkü iniş takımları, flaplar, suya iniş açısının 11 derece olması gerektiği ve en önemlisi DITCHING butonuna basılarak uçağın gövdesine dışarıdan su dolmasını engellemek için bütün kapakların kapatıldığı gösterilebilirdi. Hem filmi seyredenler bilgilenmiş olur hem de pilotların beynine kazınırdı bu olay. Yine de her şeyiyle çok güzel bir film ve abartı yok hiç. Ama beni en çok etkileyen yanı eğer o uçaktan yolcu olarak sağ kurtulursanız yapılan muamele ile pilot olarak sağ kurtulduğunuzda yapılan muamelenin farkı, zaten eşi de bunu ilerleyen bölümde idrak edebiliyor. Emniyetli ve Keyifli uçuşlar...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Asker kökenliyim uçağı indirdim sikıntı yok Sully Abinz
  • filmin hepsini anlatmışsın tebrik ederim seni!

Pilotlara şiddetle tavsiye ederim

15 Ocak 2009...

Charlotte'a gitmek için La Guardia Havaalanı'ndan kalkan US Airways'e ait Airbus 320 tipi uçak, kalkıştan kısa süre sonra kaz sürüsüne girdi. Uçakta şiddetli bir sarsıntı yaşandı. Bu sırada çok yaşanan bir durum olmasa da uçağın her iki motoru da kuş çarpması sonucu durdu.  Uçak 2 bin 700 feet ( 820 metre) irtifadaydı.

20 bin saate yakın uçuş tecrübesi bulunan kaptan pilot Chessley Sullenburger, her iki motorunu da kaybeden uçağı ya kalktığı La Guardia Havaalanı'na indirecek ya da yakın mesafedeki Teterboro Havalimanı'na yönelecekti.

Sullenberger (Sully), Teterboro Havalimanı ve La Guardia için irtifanın yeterli olmadığını düşünüyordu. Sully kaza soruşturması sırasında, 'İrtifanın yeterli olmayacağını nasıl anladın? sorusuna, binlerce saatlik uçuş deneyimi sayesinde, " Göz kararı" cevabını verecekti.

Sully, birçoğuna göre çılgınlıkla açıklanabilecek bir karar alarak uçağı ne Teterboro'ya ne de La Guardia'ya indirmeyi düşündü. Saniyelerin bile çok önemi vardı. Birkaç saniye geç karar vermesi belki de onunla birlikte 155 kişinin yaşamına mal olabilirdi. Sully, Hudson nehrine inişin daha sağlıklı olacağına karar verdi. Kule ile irtibat da o anda kesildi. Acil durum ilan edildi çünkü uçağın düştüğü sanılıyordu.

Ancak Sully, saatte 230 km hızla uçağı Hudson nehrine indirmeyi başarmıştı. Yolcular soğukkanlılıkla tahliye edildi. Uçağın tahliye botlarında ve kanatlarında onlarca yolcu nehrin ortasında öyle duruyordu. Uçağı en son kaptan Sully terketti. Bütün yolcuların tahliye edildiğinden emin olduktan sonra uçaktan ayrılabildi. Dikkatimi çekense uçuş ekibinin yanına ilk koşan ve destek veren sendika temsilcileriydi. (Böyle bir durum bizde olsa bizim sendikacılar muhtemelen kooperatif inşaatında olacakları için beklemeyin)

Sully, tüm dünyada mucize inişin kahramanı ilan edildi. Gazeteler, televizyonlar övgüler yağdırıyordu.

Tek bir kurum hariç: NTSB (ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu)

Onlara göre, 155 kişinin kurtulması önemliydi fakat uçağın nehre değil Teterboro ya da La Guardia'ya indirilmesi daha akılcı olabilirdi. Sully bunu yapmamakla suçlanıyordu. Halka açık yapılan kurulun karşısına çıkarıldı. Aynı uçuş, aynı verilerle simulatörlerde denendi. Hem Teterboro'ya hem de La Guardia'ya başarılı iniş yapıldı. Bu durumda Sully, risk almıştı. Ancak yılların deneyimi ile Sully, şu kritik soruyu sordu: Simulatör uçuşlarında kaçıncı denemede uçak indirilebildi?

Aldığı cevap kritikti. Çünkü onun zamanla yarıştığı ve tek bir hakkı olan bir uçuşta, simulatörle tam 17'nci denemede uçak başarıyla Teterboro ve La Guardia'ya indirilmişti.

Zaman çok önemliydi. Bir saniye erken verilecek bir karar hayat kurtarabilir, bir saniyelik gecikme felakete neden olabilirdi.

Sully araştırma kurulundan bunu da gözetmelerini istedi. Simulatörde olayın yaşandığı andan itibaren hemen acil iniş prosedürüne geçiliyordu. Oysa insan faktörü gözetilmiyordu. Sully işte burada uçuşta karar verenin bir alet değil bir pilot olduğu gerçeğini hatırlattı. Karar verme süresinin de simulatöre eklenmesini istedi. Simulatördeki pilotlardan talimatları 35 saniye geç girmeleri istendi. Ve sonrasında tekrar Teterboro ile La Guardia'ya iniş yapmaları söylendi. Her iki havaalanına iniş bu şartlarda başarısız oldu. Sully, tezini doğrularken bir taraftan da çok önemli bir mesaj da veriyordu. Mühendislerin ürettiği yazılım ile gerçek bir pilotun kullandığı uçak arasında büyük bir fark vardı: İnsan faktörü...

Hudson Nehri'ne mucize inişin öyküsü bu. İşte o öyküyü anlatan  Tom Hanks'in başrolünü oynadığı Sully filmi 9 Eylül'den itibaren sinemalarda vizyona girdi. Abartılı sahnelerden uzak, gerçeküstü tek bir sahnesi bile olmayan  belgesel tadında bir film. Havacılık meraklıları için güzel bir bayram aktivitesi olabilir. Bayram tatilinde mutlaka izlemenizi öneririm.

Bu arada film pilotlar için güzel mesajlar da içeriyor. Talpa pilotlar için özel bir gösterim organize ederse müthiş iş yapmış olur. Böylece otopark konusundaki eleştirilerin bir kısmını da bertaraf etmiş olurlar. 

Pilotlara şiddetle tavsiye ederim

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Trm ~ 2 yıl önce
Havacılıkta saniyelerle yarışırsınız.Saniyeler içinde verilen kararlarları olaydan sonra saatlerce simule etmeye çalışanlar kabzımallıktan başka bir şey yapmazlar :) Adam verilecek en düşük zararla yolcuları yere indirmiştir. Bu başarı hikayesinden saçma saçma sonuçlar çıkarıp,şöyle olsaydı böyle olsaydı diyen ntv msnbc den bozma ntsb deki havacılık kuşları prim derdindedir. Akıllarınca havacılık sektöründe bilinç yaratıp emniyetli uçuş yaratacaklar. Pehhh :) Allah hiç bir zaman uçuş ekibine böyle bir karar verdirmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadir Talpasever ~ 2 yıl önce
Sanırım TALPA dediniz! Gülmek istedim ama gülemedim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boston dan sevgiler ~ 2 yıl önce
Sn murat erdem, birde youtube de kazayı arastırıp kaza esnasında ucakda bulunan kabin gorevlilerin acıklamalarını, kurtarma ekiplerinin (botların) duramayarak ucaga carkisini, kanat uzerinde duranların suya dusup hipotermi yasamalarını, , ntsb nin motorlardan birinde donu olmadan ucakdaki yukleme sekli dikkate alındıgında bu sekilde govde uzerine iniş yapsmayacagının raporunu ve son olarak kazanın hemen akabininde kurtarılanlara ilk mudahale eden ambulans doktorunun yaptığı acıklama olan; kaza sonrasında kaptan gomlekli olan ve ucagın kaptanı oldugunu dusundukleri kisinin aslinda kaptan olmadıgı sn sully nın neden kaza sonrasında gomlegini bu yolcuya giydirdiginin hala anlasılmayan bir durum olan tam bir belgesel niteligindeki national geographic tatafından hazırlanmış olan programı seyretmenizi tavsiye ederim. Film deki gibi kabin gorevlileri "heads down stay down" seklinde bagıramayıp korkudan dillerini yuttuklarını seslerinin cıkmadıklarını kendileri itiraf etmektedirler. Sonuc; clint eastwood geldi teksaslı kovboylar kurtardı, standart bir hollywood boyaması, bahsettiğim video yu youtube arastırarak bulabilirsiniz tamamı ingilizce olup ulkemizde yayınlanmadıgı için turkce degildir, düfilm deki gibi yolcular arasında bir saygı durumunun olmadıgı tamamen kaos ve kavga yasandıgı bizZat yolcular tarafından acıklanmaktadır, hatta kac raft boat patlakmış burada acıklanmaktadır. Guzel standart vaaaay dedirten hayal urunu bir film. İyi calişmalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
captain ~ 2 yıl önce
Aynen katılıyorum, ayrıca emekliliğine kısa bir süre kalmış bir pilotun nasıl kahraman olurum diye çalışan ve sağlam sol motoruna rağmen suya inerek yaptığı akıl almaz bir olay.
Boeing ~ 2 yıl önce
Ben koskoca boeing i Ankara asfaltina indirdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 2 yıl önce
Aferin
Sürücü ~ 2 yıl önce
Filmi izledim. Bize, her uçuş öncesinde kabin ekibi tarafından, eğer suya iniş olacaksa can yeleklerinin nerede olduğu, nasıl takılacağı, şişirmek için ne yapılacağı, kendiliğinden şişmez ise nereden nasıl üfleneceği vs. anlatılır. Suya iniş yapan bir uçak filminde bunu göremedim. Kaptan, çarpmaya hazır olun ikazı yaptı ama nereye ineceğini söylemedi. Suya inildiğinden yolcular ancak indikten sonra haberdar oldu. Bu nedenle çoğu can yelekleri olmadan dışarı çıktılar. Bu gerçekten böyle mi oldu acaba ?. Bir de merak ettiğim bir şey var. Filmde sol ön kapının slide'ı kapı ilk açıldığında açılmadı ve hostesin zorlamasıyla bir adam o panikle suya atladı. Slide açılmadığı halde hostes gerçekten bunu görmeden mi atla emri verdi, yoksa nasıl olsa su, atlasın gitsin mi dedi ? Slide bir süre sonra kendiliğinden açıldı. Bu gerçekten böyle mi oldu ? Film, bu detaylardan çok, pilotların psikolojisini öne çıkarmış. Ama yine de çok etkilendiğimi söylemeliyim. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
filim filmdir... ~ 2 yıl önce
https://en.m.wikipedia.org/wiki/US_Airways_Flight_1549 Vikipedia da olayın olayın bütün detaylarını bulabilirsiniz. Eğer ingilizce seviyeniz " tea or coffee " seviyesinde değilse İsterseniz NTSB nin raporunuda okuyabilirsiniz. Slide detayına gelince, aynı filmdeki gibi, kapı ilk açıldığında patlamıyor, sonra manuel patlatılıyor. "Each flight attendant in the front opened a door, which was also armed to activate a slide/raft, although the port side raft did not immediately deploy; a manual inflation handle was pulled. " Herkese herzaman iyi inişler diliyorum.
Ccm ~ 2 yıl önce
Hazırlıksız emergencyde kaptan nereye ineceğini söylemez adı üstünde hazırlıksız emergency ccm de yazıyor kaptanın nereye ineceği bilgisi ancak hazırlıklı emergencyde verilir.ayrıca slide patlamayabilir slide patlamadığı durumlarda mauel inflation handle çekilir.
Sürücü ~ 2 yıl önce
kabin pencere panjurlarının açık olmasının sebebi bu zaten acil bir durumda dış şartların uygunluğunu gözlemlemek için.çarpmalar bittikten sonra kabin ekibi yolculara kemerini aç canyeleğini giy tahliye diye bağırır zaten.bu olay turkiyede olsa okadar bilinçsiz yolcuyla nasıl olurdu merak ediyorum.olay orda olduğu için tahliye bu kadar sorunsuz geçmiştir.bizde olsa yolcuların yarısı kabin ekibine saldırmış yada eşyalarıyla birlikte kanatlara çıkmaya çalışmıştı...
Pazarlamaci ~ 2 yıl önce
Spoiler içerir falan yazsaydin yazının başına. Filmi anlattığını nerden bilelim. Ben fragman bile izlemiyorum filme giderken. Dava açacağım sana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DITCHING ~ 2 yıl önce
Film de "DITCHING" (Suya iniş) konusuna hiç değinilmiyor ama filmin ana konusu bu ve çeklist yapılırken de en azından bu çeklist sayfasına gidilip maddelerin oradan yapıldığı işlense daha güzel ve eğitici olurdu, seyreden pilot ve adaylara da negatif öğrenme yapmazdı, çünkü iniş takımları, flaplar, suya iniş açısının 11 derece olması gerektiği ve en önemlisi DITCHING butonuna basılarak uçağın gövdesine dışarıdan su dolmasını engellemek için bütün kapakların kapatıldığı gösterilebilirdi. Hem filmi seyredenler bilgilenmiş olur hem de pilotların beynine kazınırdı bu olay. Yine de her şeyiyle çok güzel bir film ve abartı yok hiç. Ama beni en çok etkileyen yanı eğer o uçaktan yolcu olarak sağ kurtulursanız yapılan muamele ile pilot olarak sağ kurtulduğunuzda yapılan muamelenin farkı, zaten eşi de bunu ilerleyen bölümde idrak edebiliyor. Emniyetli ve Keyifli uçuşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
X ~ 2 yıl önce
Pilotlar zaten bunu bilsin diye bu kadar maaş veriyorlar , Tip eğitimi değil bu film
İyide ~ 2 yıl önce
O checklisti yapmadılar ki
Sl ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sully ~ 2 yıl önce
Asker kökenliyim uçağı indirdim sikıntı yok Sully Abinz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
spoiler ~ 2 yıl önce
filmin hepsini anlatmışsın tebrik ederim seni!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000