26 Temmuz 2010, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

Pilot-Kule Oryantasyonu

Zaman zaman pilotlar ve kule arasındaki konuşmaların facebook, youtube gibi sosyal ya da görsel paylaşım sitelerine düştüğünü görüyoruz. Kim haklı kim haksız, konuşmalar ne kadar etik mühim değil... Elbette kime sorsanız kendini savunacak nedenleri vardır. Bu yazıda kimin haklı olduğuna karar vermeyeceğiz, ancak bu gibi sorunların önüne nasıl geçilebilir diye bir öneride bulunacağız.

Empati, Türkçe söyleyişiyle: Eşduyum.

Eşduyum kelimesinin çok güzel bir havası var.

Eğer ki bir insan kaynakları uzmanıysanız, ya da bir eğitmen ya da öğretmenseniz, ilk olarak size empati kurmayı öğreteceklerdir.

Eğitici olmak için aldığımız bir eğitimde saygıdeğer hocamız Nilgün Özkan bizlere “buz kırma” adlı bir uygulama yaptırmıştı. Kimse kendini tanıtmamıştı. Herkes karşı cinsinden bir partnerle eşleşmiş, verilen yarım saat süre içerisinde onu tanımaya çalışmış ve sanki oymuşçasına tahtaya çıkıp kendini anlatmıştı. Burada mesele, bir piyes, eğlenceli bir faaliyet yürütmek değildi. Başkası gibi düşünebilmeyi öğrenmekti, hatta tüm kimlik öğelerinin yanısıra cinsiyeti farklı olduğunda bile.

Geçtiğimiz hafta yılların hava trafik kontrolörü bir insanla sohbet etme şansım oldu. Şirketimize ziyarette bulunan kişi ile güzel bir çay sohbeti yaptık. Eskiler anıldı, başlarına gelen ilginç olayları anlattı. Hatta hava trafik kontrolörlüğünün kendine has meslek hastalıkları olabilecek kadar stresli bir iş olduğunu anlattı... Böylece bu hastalıklar dolayısıyla hakk-ın rahmetine kavuşanları da anmış olduk. Bu değerli havacılarımıza tekrar tekrar rahmet dilerim.

Kendisiyle sohbet ederken aklımda bu gibi sorunların nasıl aşılabileceğine dair onlarca fikir oluşturmaya çalışıyordum.

Çözüm o güzel ahengi ve telaffuzuyla “eşduyum” olarak canlanıyordu aklımda.

Pilotlarla kule personeli arasında zaman zaman sorunlar olabiliyor. İlk cümlemde de söylediğim gibi, bazen bu diyalogların sosyal paylaşım sitelerine düştüğünü görüyoruz. Gülüp geçiyoruz ya da hayretler içerisinde dinliyoruz belki ama o sırada çok ciddi bir işi yürütüyor olan iki ayrı çalışanın hangi stres içerisinde bu gibi diyaloglara girerek belki de hem kendilerini, hem de sorumlu oldukları yolcuları nasıl bir tehlikeye atabileceğini düşünmüyoruz. Onları suçlayamayız... Onları suçlarsak biz de eşduyum eksikliği yapmış oluruz. Bir yanda, arkasındaki 100’den fazla yolcu ile sağ salim meydana inmeye çalışan pilot, diğer yanda ise onlarca uçağı sınırlı bir zamanda emniyetli bir şekilde konumlandırmaya ve indirmeye çalışan, konuşmaya bile vakit bulamayacak bir personel...

Şimdi... Bu iki personelin birbirlerine daha hoşgörülü ve daha anlayışlı yaklaşmalarını sağlamak için ne yapmak gerek?

Oryantasyon!

Eğer ki her pilotu, eline brövesini vermeden önce bir kez kule ziyaretine, eğer ki her kuleciyi lisansını vermeden önce bir kez kokpite bindirirsek, bu iki personelin hangi şart ve streste çalıştıklarını birbirlerine göstermek için bir şans tanımış olmaz mıyız?

Hatta küçücük sektörümüzde bu insanların birbirleriyle tanışmalarını sağlayacak organizasyonlar düzenleyerek, hiç bilmedikleri bir kişiye mikrofon aracılığıyla değil de, en azından tanıdıkları birine konuşmalarını sağlamak iyi bir çözüm olmaz mıydı?

Anlayış ve hoşgörü için eş duyum şart...

Buradan havayolu firmalarının ilgili yöneticilerine,
SHGM ve DHMİ yetkililerine sesleniyorum:

Pilot ya da hava trafik kontrolörü olmak için, bir oryantasyon aşaması şart olsun. O zaman herkes birbirlerini daha iyi anlayacaktır.

İyi haftalar,
Pilot-Kule Oryantasyonu

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Uçaklarda bulunan tüm elektronik cihazların aynısı ve daha fazlas,ı yedekli olarak,yerde bulunmaktadır.(SSYC) Seyrü sefer yardımcı cihazları ve radar sistemlerini 24 saat 365 gün hizmette tutan ve pek tanınmayan ismsiz kahramanlar (Hoş görün) da, tanınmak istiyor.Tüm havacılık çalışanlarının ziyaretine açığız .Seviniriz.memnun oluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Birbirimizi tanıyalım,çünkü sivil ve askeri hava alanlarında çalışmış görev yapmış birisi olarak unutulanlardanız,tecrübe ve bilgi her şeyin üstündedir, şu anda izmir ve çeşmede yaşamıma devam eden biri olarak hızı yakalamayan turitik bir yer olan çeşme son 10 yıldır bayağı geri kalmıştır,burada göreve başlamayı ve meydanı açmak için can atıyorum,ilgilenen kişilern cevap bekliyorum.servet.hv.trf@gmail.com

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hayırdır Tevfik Bey; 2 gündür yeni yazınız gelmedi? Bu hafta yeni yazı yokmu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yzınızı ilgiyle okudum esasen ATC için senede bir kez kokpit uçuşu THY PGT ve SXS için var ancak durumun kokpit uçuşu ya da operasyon odası, kule ziyatretinin ötesinde profesyonel seminer boyutunda yapılması daha doğru sonuç verip amaca hizmet eder selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bunun yapildiginin bilinmemesi ne tuhaf :) yillardir surdurulen bir uygulamadir. onemli olan amaca ulasmaktir. halen amacina ulasmis degildir. aslolan ziyaretler degil paylasilan bilgi ve karsilikli anlayistir. SHYO mezunu pilot ve kontrolorler arasinda bu ulasmaya calistiginiz bag yillardir bir gelenek olarak surer... zira beraber devam eden bir egitim ve yetisme sureci vardir ve genelde problem yasanmaz. problemler genelde bir tarafin bilgisizliginden kaynaklanir. burada da ego girer isin icine. sanirim shyo mezunlari ego sahibi olabilecek!! kadar uzman olamadilar daha :) ugur cebeci bu konularin UZMANI olarak konuya deginebilir. SAygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
pilot-kule koordinasyonu olmaz pilot-hava trafik kontrolörü koordinasyonu olur.artı bu koordinasyon zaten var.kontrolörlerin resmi olarak THY kokpit uçuş hakkı vardır.ve bu her yıl yenilenir.pilotlarda zaman buldukça özellikle istanbulda ACC-APP merkezini ziyarete gelirler.aynı mesajı daha önce yazmıştım yayınlamadınız nedir çekindiğiniz anlamadım.bu arada hava trafik sadece kuleden ibaret değildir sayın yazar bu hataları sizler yapmayın bari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tevfik bey hava trafik kontrolörlerinin her yıl kokpit uçuşları mevcut...hatta pilotlar kabul ettikleri sürece seyahatlerinde kokpitte uçmaya gayret ediyorlar..DHMİ de kontrolör adaylarını öncelikle kokpitte bir kez uçuruyor...bunun yanında ben hiç pilotlarımızın kulelere geldiklerini malesef görmüyorum...onların da bizleri ziyaretlerini mutlaka bekliyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İstanbul ATC de bir arkadaş var yol kontrolde görevli.Ya kendisiyle barışık değil yada şahsi problemleri var.Herkese bir fırça bir afra tafra, uzun uzun ingilizce konuşmalar, tırmanan uçağın 3000 5000 9000 12000 16000 gibi zırt pırt düz uçuşa geçirle geçirile radar kontrolü yapılıp üstelik uzun süre bir irtfada bekleyen uçağın " maintainin 9000 feet" diye bilgi erip high altitude istediğinde " IKNOW SİR I KNOW.. diye başlayan sitem dolu konuşmalarını insanları sinir eden uslubunu o ünitede çalışan amirleri görmez mi bu amcayı uyarmaz mı?? Bu kişiyi gerçekten merak ediyorum. Bu arada bu kişi gerçekten TEK ..diğer tüm ATC çalışanları ses tonlarını ve usluplerini son derece profosyenelce kullanıyorlar. Yürekten teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tevfik bey, bugüne kadar duyduğum en güzel öneri. İnşallah sesinizi duyurablirsiniz ve bu bir eğitim basamağı olur. Her iki tarafında faydalanacağını düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000