08 Şubat 2013, Cuma
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • her iki meslek grubu da empati yaparsa ortam daha bir sempatik olur sanırsam
  • Ne pilotlar aslanın ne de atcler kedi Yada tam tersi.. Herkes kendi ısını yapar iki tarafında birbirine karsı sorumlulukları vardır. İkisi de ısını yapan insanlardır. Araç gerekli talimatı verir pilot uygular Yada pilot yapamayacağını bildirir arde daha uygun talimat verir. Bu böyle devam eder gider.. Herkes öğrensin artık..

PİLOT-ATC ARASINDA TEHLİKELİ ÇATIŞMA

Ancak bu iki meslek grubu arasında takip ettiğim kadarıyla, her daim bir orkestra şefi olabilme yarışı sözkonusu. Sürekli anlamsız bir üstünlük kurma, hükmetme, kontrol altına alma çabası… Olaylar ve kişiler değişse de bir tarafın diğer tarafa yaklaşımı hep bu şekilde. Oysa ki uçuş emniyeti bakımından bu iki mesleğin birbirini tamamlayıcı hizmetler olduğu bir gerçek.


Yer ve uçuş  emniyetinin en üst seviyede sağlanmasını teminen, önleyici tedbirleri artırmak amacıyla  gerek hava trafik hizmet sağlayıcılarının gerekse de uçak imalatcılarının emniyet artırıcı ekipmanlara geçen  her gün milyonlarca dolar ilave para harcamasına rağmen  insan faktörüründen kaynaklanan hataların henüz önüne geçilememiştir. Pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin yer ve uçuş emniyeti bakımından sorumluluklarının önemi herkes tarafından çok iyi bilinmesine karşın yaşanan bu soruna bugüne kadar herhangi bir kalıcı çözüm üretilmemiş olunmasının büyük eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Uçuş emniyetinin iki önemli unsuru arasındaki çatışmanın belirginleşmesinde son dönemde eskiye göre daha fazla medyaya yansıyan ATC-Pilot konuşmalarının rolü yüksek. Meslek şövenizmi dürtüsüyle klavyeden saldırıya geçenler bu iki meslek grubu arasındaki CRM’i de adeta baltalıyor, uçların iyice sivrileşmesine ve kutuplaşmaya neden oluyor. Belki de birbirlerini hiç görmeyen iki insan, bir anda düşman oluveriyor. Bu durumun ortaya çıkmasında o ses kayıtlarının medyada yayınlanmasının rolü yüksek ancak bütün bunlar, mesleki çekişmelerin, bastırılmış duyguların ortaya çıkmasında ve can sıkıcı bu duruma çözüm bulunmasında vesile sebebi olabilir diye düşünüyorum. TALPA ya da TATCA… İlk adımı hangisi atar bilmiyorum ama bu konuda pilotlarla kontrolörlerin ilişkilerini sıcak tutabilmeleri ve bu tarz polemiklerin yaşanmaması için, sempozyumlar, eğitim seminerleri düzenlenebilir. Eğer bu adımlar atılmaz, güç çatışması bu şekilde devam eder ve olay, ‘ Buranın kralı benim’e dönerse, ilerde telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Benden uyarması!

 

MESCİD VAR, ŞAPEL VE HAVRA YOK!
Uluslararası havalimanları, belki de o kadar küçük bir alanda en çok farklı milletten, dinden, ırktan kişiyi barındıran mekanlardandır. Son derece kozmopolit bir yapıya sahip olmasına rağmen şu anda Türkiye’de Sabiha Gökçen Havalimanı dışında diğer din mensubu yolcular için ayrı ibadethaneler bulunmuyor. Ne TAV’ın işlettiği İstanbul, Ankara ve İzmir’de ne ICF’in işlettiği Antalya’da ne de ATM Dalaman’da farklı dinler için ibadethaneler var. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, ‘ Yeni havalimanında kilise de cami de havra da olacak’ dedi ve bugüne kadar atlanan önemli bir detayın yeni havalimanında olacağının ipucunu verdi. Yeni havalimanında bu önemli detayın unutulmamasını umuyoruz.

PİLOT-ATC ARASINDA TEHLİKELİ ÇATIŞMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

empati ~ 6 yıl önce
her iki meslek grubu da empati yaparsa ortam daha bir sempatik olur sanırsam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 6 yıl önce
Ne pilotlar aslanın ne de atcler kedi Yada tam tersi.. Herkes kendi ısını yapar iki tarafında birbirine karsı sorumlulukları vardır. İkisi de ısını yapan insanlardır. Araç gerekli talimatı verir pilot uygular Yada pilot yapamayacağını bildirir arde daha uygun talimat verir. Bu böyle devam eder gider.. Herkes öğrensin artık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000