07 Mart 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • KISACASI;UÇAĞI TEK BAŞINA PİLOT UÇURMAZ BU BİR EKİP İŞİDİR,ANCAK PİLOT ORGANİZATOR VE KARA ALMA MERKEZİDİR,KARARLARIN ALINABİLMESİ VE OPERASYONUN EMNİYETLİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN İNGİLİZCE BAŞTA OLMAK ÜZERE 'SİVİL HAVACILIĞA HAKİM' OLUNMASI GEREKİR. EMNİYETLİ UÇUŞLAR DİLERİM.SORULARINIZA AÇIĞIM HER ZAMAN ANCAK SİZ MESLEĞİ BENİM YÜZÜMDEN BIRAKMAYIN LÜTFEN..!
  • SİVİLİ BEĞENMEYEN ZİHNİYETİNİZ ASLINDA BİR MASKE; UÇUŞ OKULUNDAN 300 SAATLE GELEN ÇOCUKLARLA KENDİNİZİ KIYASLAMAYIN, SİVİL HAVACILIK SADECE UÇUCULUK DEMEK DEĞİLDİR,PİLOTLUK; PROFESYONELLİK GEREKTİREN ZAMANLA,ÇALIŞARAK, SİNDİREREK VE ÖĞRENİLEREK İCRA EDİLEN BİR MESLEKTİR.
  • Tanıdığım bir büyüğüm bu tip manzara gördüğünde derdiki "yarasa kuşu canı sıkılınca kendi yavrusunu 'bükermiş'".ve geldiğimiz nokta itibari ile üzülerek aynı noktada olduğumuzu görüyorum.Her fırsatta yakalayabildiği anlasın anlamasın her konuda sektördeki çalışan Türk vatadaşlarını madara etmeyi çok seven bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile karşı karşıyayız.Halbuki uçtuğumuz yabancılara soruyoruz;özellikle İtalyanlar ve yunanlılar ingilizceleri bizden iyi olmadığı halde kendi otoriteleri direkt sınavsız,küreksiz Level-6 vermiş.Ya bizimki???bük büke bildiğin kadar.Merak ediyorum biri çıkıp söylesin SHGM kontrol pilotlarının lisansında Level-Kaç yazmakta??Bunların bir kısmı sektörde aktif olarak uçmakta.Çuvalyıldızı batırmışlarmı acab
  • yaw ne tatlı iş.amerikalılar ingilizler egemen olsun havacılık piyasasına o zaman.eğer ingilizce uçuruyorsa uçağı.
  • askerleri beğenmeyen sivil kökenliler kalıbımı basarım ki sizlere temel havacılıktan soracağım sadece bir kaç soru ile maskenizi düşürürüm.aaaa ilk kez duydum bu da ne ki dedirtmezsem ben mesleği bırakacağım hodri meydan.
  • Baylar bayanlar garantili level 4 peşin para 8.000 taksitle 10.000 tl .İşin içinde bir ingiliz kaptan çocukları ve türkiyeden kendini havacı zanneden birkaç paragözün olduğunu hala anlayamadınız mı? o zaman birbirinizi kırmaya devam öyleyse.Sırtınızdan geçinen asalaklar gülsün halinize....
  • 2008 öncesi olanlarda ingilizcenin i sinden haberi olmayanlar var sadece standart kalıpları biliyor papağan gibi
  • olayı asla politize etmeyin...taşıdığınız insanların böyle bir mazereti yok size karşı sizinde olamaz.. topyekün iyi olmalı... sayın SEFA İNAN bey..sizin lisan durumunuz nedir___??? Bu yazınızı kaç lisan da yazabilirsiniz? ROGER, HEAVY, DİSTRESS...ne demek biliyormusunuz? Sözlüğe bakarsanız..olmaz..çünkü bunlar başka bir lexicondur.. kopacak kuyruk size vurmasın dilerim...
  • Asker pilotlar sen daha portakalda vitaminken TÜRK semalarını koruyordu...ne çabuk adam oldun yahu..biraz saygı,fazla birşey değil..
  • Adaletse herkesi alın ya da kimseyi almayın .Sizden kimse başka bir şey istemiyor. Sen git 14 tane sınav ver öteki hayatında hiç sınav görmeden uçsun ..Adalet buysa batsın böyle adalet..Uçmaksa kimse annesinin karnından astronot doğmuyor.

PİLOT VE ATC’LERDE DANANIN KUYRUĞU KOPACAK...

SHGM’nin18 Şubat 2011 tarihinde yürürlülüğe giren http://web.shgm.gov.tr/doc3/SHT-1L.pdf  yönergesini incelediğinizde, şimdiden uygulama aşamasında bir çok sorunu ve karşı görüşü yanında getirebilmesinin olanaklı olacağını görürsünüz. Bu yönergeyi sizler için inceleyip, uygulamanın nelere yol açabileceğini sizin de yorumlarınızla değerlendirelim.

Öncelikle vurgulamak gerekirse; tüm dünyada havacılığın dili İngilizce olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, ingilizce yeterliliği belirli bir seviyeye ulaşmamış olan havacıların (özellikle Pilot ve Hava Trafik Kontrolörleri), branşları ne olursa olsun, işlerini sürdürebilmeleri zor olacaktır.

İngilizce konuşabilmek ve doğru anlayabilmek kule-kokpit arasında daha da önem arzediyor. Bu nedenle pilotlarımızın ve hava tarafik kontrolörlerinin çok iyi derecede İngilizce konuşmaları zorunlu. ICAO’nun 28.000 olay/kaza raporu incelemesinde, dil yetersizliğinin payının %70 civarında olduğu söylenmektedir. İngilizce yetersizliğinin kule-kokpit arasındaki anlaşamamazlığın yanı sıra CRM’i bozduğunu da söylemeye gerek bile yok.

ICAO standartları artık tüm uluslararası uçan pilotların ve tüm uluslararası uçuşlara hizmet veren hava trafik kontrolörlerinin en az ICAO Level-4 düzeyinde İngiilizce bilmelerini gerektiriyor.

Çok geç kalınan bu uygulamada, nedir bu “Level 4”?

Level-4 İngilizce yeterliliği proficiency seviyesine eşit olup yapılacak sınavda sözcük bilgisinin yüksek olması ve cümle yapısına uygun kullanımı, temel gramer bilgileri, söyleyiş, ritim isteniyor. Ana dil gibi olmasa da bir çok farklı anlama gelen sözcük kullanılarak, cümle kurularak, hızlı bir tempo ile konuşabilme yeteneğine sahip olunması zorunlu.

Bunun yanı sıra size sorulan soruya yanıt verirken, karşı taraf bir anda başka bir konuya geçtiğinde, hemen yeni konuya adapte olunup olunamıyacağı da   gözlenecek. 

Level-5 ve özellikle Level-6’nın özelliklerini, sektörümüzde çalışan çoğu pilot ve hava trafik kontrollerinin seviyesini aşacağından, saymaya bile gerek yok. Level-6 için uzmanlar, ana dilin mutlaka ingilizce olması gerektiğini ve gramer ve havacılık ingilizcesine de kesin sahip olunması gerektiği hususunda hem fikirler.

Sınavlar; Söyleyiş, Gramer, Sözcük Bilgisi, Akıcılık, Anlama ve İnteraksiyon olarak değerlendirilecek. Adaylar, bunların hangisinden en düşük notu alırsa, seviye notu o not olacak. Örneğin konuların beşinden 4 alan aday, birisinden 3 alsa, seviyesi 3 olarak, yani başarısız olarak kabul edilecek.

Türk sivil havacılığı, bu gerekliliği önemsemeyip bugüne getirmekten sorumludur. Daha önce 5 Mart 2008 son tarih iken, 5 Mart 2011 ve şimdi de 31/12/2013 tarihine kadar süre uzatıldığı  SHT-1L yönergesinin 1 nolu geçici maddesinde yazıyor. Ancak, bu işten kaçış yok. Bir an önce yürürlüğe girmeli, aklar ve karalar ortaya çıkmalı.

5 MART 2008 tarihine dek tüm pilotlara bu test uygulanıp seviyesi 4 ve üzeri olanlar başarılı, altında kalanların ise başarısız kabul edilerek eğitilmesi, yeniden teste girip başarısız olanların uluslar arası uçuşlardan men edilmesi gerekiyordu. SHGM bu durumu ICAO'ya deklere edip kabul etmişti. Bu işin kenarından dolaşmak için gösterilen çabanın ve zamanın yarısı İngilizce öğrenmeye gösterilseydi, bugün böyle bir sorunumuz olmayacaktı.

Bu sınavlar öncesinde, bir çok kurs açıldı ve bu konuya yer vermek adına faaliyette. Bu kurslar sonucunda, akıcı konuşma yeteneğine, farklı aksanları anlayabilme ve havacılık terminolojisine hakim olma yeteneğine sahip olunabiliyor. Bu kurslarda, havacılık İngilizcesi’nin temel kavramları olan; acil durum, alarm, özel istekler, teknik deyimler gibi kavramlar örnek olay çalışmaları olarak verilmektedir. Ayrıca; Meteoroloji-Fizik-Coğrafya-Navigasyon-Harita & Grafik-Uçuş Teorisi-Mekanik-Uçak İnşaatı-Uçak Gövde&Motor-Elektrik-Elektronik- Hidrolik-Havacılık kuralları-ATC kuralları-Tanımlar-Kısaltmalar-Terimler-Tıbbi bilgiler-Günlük brifing gibi bir çok konu işleniyor.

Sınavlara bir örnek vermek gerekirse;

Bir dosyada 20 tane fotoğraf var ve hoca bunlardan birini seçiyor: örnek olarak otobüsün kanada çarpması konu ediliyor.

Anlat diyor, ne göruyorsun? Kişinin cümle ve kelime hazinesi çok önemli burada
Bu olayı şirketine nasıl açıklarsın, anlat… Sence bu uçak uçar mı? Neden?
Kendini anlat. Uçmaya ne zaman başladın? Neler yaptın?  Kısaca; daldan,dala atlayan sorular ardı ardına geliyor.

Sınav yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Ancak bu sınavların ülkemizdeki uygulamalarına yönelik ciddi şüphelerim var. DLR ve Uçak Teknisyeni lisans sınavlarında modül sınav sorularının çalınmış olması, şüphelerimin neden oluştuğunu sizlere anlatabilmem için yeterli sanıyorum. Bence SHGM, bu sınav işinin sadece bürokratik yönünde yer almalı. Bu sınavlar, sadece ülkemizde yapılmıyor. Tüm avrupa ülkelerinde bu sınavları yapan merkezler var. SHGM bu merkezlerden birinle anlaşarak, Level-4 lerin oradan alınmasını sağlayabilir. Sınava girecek kişi online olarak aynı Toefl’da olduğu gibi o servera bağlanıp  soruları cevaplar ve sınav sonuçları SHGM’ye iletilir.

Aksi takdirde, bu sınavları SHGM kendi olanakları ile sağlamaya çalışıp, kendine bağlı bir kursu akredite etmeye kalkarsa, art düşünceler ve dedikodular başlayacaktır.

SHGM’nin bu kursu verecek yerleri denetleyecek elemanları sizce var mıdır? Level-4 seviyesinde yetkilendirmeyi,SHGM yaparsa (ki yapmamalı) komisyonda kimler olacaktır ve komisyonun yeterliliğini kimler onaylayacaktır. Yoksa SHGM’de Level-6’lık eleman varda ben mi bilmiyorum?

Bu uygulama SHGM tarafından yapılırsa, Kaza-Kırım komisyonunun kendine bağlı olarak çalışması gibi saçma bir uygulama ile yine baş başa kalırız.
Şimdi demezler mi? “ Sevgili SHGM; sen bu işi ICAO’nun bu konudaki uygulama isteğine “tamam” derken düşünmeliydin. Fransa-Rusya gibi ülkeler, hala bu Level-4 seviyesini onaylamamış iken, sen 5 Mart 2008 de, “ben bu işi çözerim” diyerek, önüne gelen her pilot lisansına, günü kurtarmaya yönelik Level-4 ü işlerken gelecekteki gerçek sınavları nasıl hallederim diye düşünmeli ve önlem almalı veya aldırmalıydın”.

Bakın, şimdi sizlere bir saçma uygulama daha sunuyorum;  SHGM 05.03.2008 öncesi verilmiş tüm lisanslara, 3 yıl süreli olan Level-4’ü doğrudan yazdıysa, şimdi  bu Level-4’lerin süresi dolduğu için, 2 yıl daha uzatarak; 31.12.2013 yapıyor. 05.03.2008 den sonraki lisans alanları ise Level-4 sınavına tabi tutacak. Buyrun buradan yakın....

Sevgili SHGM. Böyle saçma bir uygulama olur mu. Sen ICAO’nun bu istediği uygulamaya Fransa-Rusya bile temkinli yaklaşırken balıklama atlayanlardan biriydin. Sen, 2008 yılında uygulayacağım dediğin Level-4 leri geçiktire geçiktire bu günlere geldin. Şimdi ise sorunu bir an önce çözmek isteyeceğine, 2013 yılının sonuna kadar  süre tanıyorsun. 2013 yılı geldiğinde ise, bu sefer belki de 2015-2017 diyeceksin. Nereye kadar?...

Havayolu şirketlerimiz de, şimdi, lisanslarında Level-4 işlenmiş yabancı pilot alımlarına daha çok hız vererek işin kolayına kaçarlar. Soracak olursak, ”Yerli pilotlarımızda Level-4 yok ki ne yapayım, hazır Level-4’lü pilot almak zorundayım” derler. Gerci yabancıların bazılarıda bizimkiler gibi çakma level-4 lü olabilirler. Oda işin bir başka yanı...

Bundan kim zarar görecek derseniz? Şüphesiz “Türk sivil havacılığı” derim.

ICAO bu Level-4’ü uçuş emniyet ve güvenirliliği adına istiyor. Sen bu işi uzattıkca, ben de sana neden diye sorduğumda; “ Şirketlerimiz hazır değil, bu seviyeyi tutturacak pilot ve ATC sayısı çok az” dersen, ben de sana;  “Sana ne kardeşim” derim. Senin işin sadece, Türk hava sahasındaki havacılığın denetlenmesi ve uçuş emniyet ve güvenirliliğinin sağlanması.

Sen madem ICAO’ya tamam dedin, gereğini uygula. İşi sulandırma. Pansumani tedbirler eşliğinde “Yok efendim 2008 öncesini 2013’e uzatalım, eski kıdemli pilotlarımız, ucuş işletme müdürlerimiz, başkanlarımız, genel müdür yardımcılarımız mağdur olmasın, en azından 2 sene daha ekmek yesin” dersen, ben de sana “ 2008 sonrası pilotlarının ne suçu var, bu mu senin adalet kriterin” derim. Kısaca ya hep, ya hiçi uygulamalısın.

Aslına bakacak olursanız bu sınav pilot okuluna başlarken veya lisans alınmadan önce yapılmalı. Pilot okullarına müşteri çekmek adına sen sıradan,belgesiz lisan bilgisini kabul et üstüne üstük birde palavradan iş garantisi versinler ve sen otorite olarak sessiz kal. sonrada bu sınavları nasıl çözeceğiz diye düşün dur.En iyisi, tüm pilotların ve ATC lerin lisanslarına eskiden olduğu gibi kafadan level-4 hatta level-6 yaz ver gitsin.

Kaza olursada Takdir-i İlahi dersin olur biter.

Haydi kolay gelsin....

NOT/  www.sefainan.com Konuk yazarlarda Yrd doc.dr kaptan pilot Hadi Ercan'ın “uçak teknisyeni eğitimine” ilişkin yazısınının yanı sıra haberler bölümünde 1950-2010 arasında “Türk ve yabancı hava sahasındaki düşen yerli ve kendi hava sahamızda düşen yabancı uçakların tümünü düşme nedenleri ile birlikte okuyabilirsiniz.”

PİLOT VE ATC’LERDE DANANIN KUYRUĞU KOPACAK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Misafir ~ 7 yıl önce
KISACASI;UÇAĞI TEK BAŞINA PİLOT UÇURMAZ BU BİR EKİP İŞİDİR,ANCAK PİLOT ORGANİZATOR VE KARA ALMA MERKEZİDİR,KARARLARIN ALINABİLMESİ VE OPERASYONUN EMNİYETLİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN İNGİLİZCE BAŞTA OLMAK ÜZERE 'SİVİL HAVACILIĞA HAKİM' OLUNMASI GEREKİR. EMNİYETLİ UÇUŞLAR DİLERİM.SORULARINIZA AÇIĞIM HER ZAMAN ANCAK SİZ MESLEĞİ BENİM YÜZÜMDEN BIRAKMAYIN LÜTFEN..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SİVİLİ BEĞENMEYEN ZİHNİYETİNİZ ASLINDA BİR MASKE; UÇUŞ OKULUNDAN 300 SAATLE GELEN ÇOCUKLARLA KENDİNİZİ KIYASLAMAYIN, SİVİL HAVACILIK SADECE UÇUCULUK DEMEK DEĞİLDİR,PİLOTLUK; PROFESYONELLİK GEREKTİREN ZAMANLA,ÇALIŞARAK, SİNDİREREK VE ÖĞRENİLEREK İCRA EDİLEN BİR MESLEKTİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Tanıdığım bir büyüğüm bu tip manzara gördüğünde derdiki "yarasa kuşu canı sıkılınca kendi yavrusunu 'bükermiş'".ve geldiğimiz nokta itibari ile üzülerek aynı noktada olduğumuzu görüyorum.Her fırsatta yakalayabildiği anlasın anlamasın her konuda sektördeki çalışan Türk vatadaşlarını madara etmeyi çok seven bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile karşı karşıyayız.Halbuki uçtuğumuz yabancılara soruyoruz;özellikle İtalyanlar ve yunanlılar ingilizceleri bizden iyi olmadığı halde kendi otoriteleri direkt sınavsız,küreksiz Level-6 vermiş.Ya bizimki???bük büke bildiğin kadar.Merak ediyorum biri çıkıp söylesin SHGM kontrol pilotlarının lisansında Level-Kaç yazmakta??Bunların bir kısmı sektörde aktif olarak uçmakta.Çuvalyıldızı batırmışlarmı acab

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yaw ne tatlı iş.amerikalılar ingilizler egemen olsun havacılık piyasasına o zaman.eğer ingilizce uçuruyorsa uçağı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
askerleri beğenmeyen sivil kökenliler kalıbımı basarım ki sizlere temel havacılıktan soracağım sadece bir kaç soru ile maskenizi düşürürüm.aaaa ilk kez duydum bu da ne ki dedirtmezsem ben mesleği bırakacağım hodri meydan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Baylar bayanlar garantili level 4 peşin para 8.000 taksitle 10.000 tl .İşin içinde bir ingiliz kaptan çocukları ve türkiyeden kendini havacı zanneden birkaç paragözün olduğunu hala anlayamadınız mı? o zaman birbirinizi kırmaya devam öyleyse.Sırtınızdan geçinen asalaklar gülsün halinize....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
2008 öncesi olanlarda ingilizcenin i sinden haberi olmayanlar var sadece standart kalıpları biliyor papağan gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
olayı asla politize etmeyin...taşıdığınız insanların böyle bir mazereti yok size karşı sizinde olamaz.. topyekün iyi olmalı... sayın SEFA İNAN bey..sizin lisan durumunuz nedir___??? Bu yazınızı kaç lisan da yazabilirsiniz? ROGER, HEAVY, DİSTRESS...ne demek biliyormusunuz? Sözlüğe bakarsanız..olmaz..çünkü bunlar başka bir lexicondur.. kopacak kuyruk size vurmasın dilerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Asker pilotlar sen daha portakalda vitaminken TÜRK semalarını koruyordu...ne çabuk adam oldun yahu..biraz saygı,fazla birşey değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Adaletse herkesi alın ya da kimseyi almayın .Sizden kimse başka bir şey istemiyor. Sen git 14 tane sınav ver öteki hayatında hiç sınav görmeden uçsun ..Adalet buysa batsın böyle adalet..Uçmaksa kimse annesinin karnından astronot doğmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000