15 Haziran 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sayın Hedem, Aşağıdaki yorumcuların bahsettiği gibi; Eğer SHGM nün yaptığı ATPL Teori sınavlarında iddia edildiği gibi malum yapının 14 dersten 20.000 soru olan soru bankasını 1000 soruya indirgeyip kendi adamlarına vererek sınavdan geçmelerini temin edildi ise bu bu skandal dır aynı zaman da ulusal güvenlik sorunudur, Sektörü temsil eden basınımız olarak Lütfen bu konunun net bir şekilde ortaya çıkması için basın sorumluluğu anlayışı ile konuyu ele almanızı ve bu konunun yargıya taşınmasına destek olmanızı bekliyoruz. TUZ VE TUZLA BU ALANDA DA KOKARSA BU KABULEDİLEMEZ.SINAVA ALNININ TERİ İLE HAZIRLANAN ONLARCA EMEĞE SAYGISIZLIK OLUR. SİZDEN NET BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ.
  • yaklaşık her hafta Airport haberde pilot ların iş sıkıntıları, uçuş okulları ve işe alım süreçleri ile ilgili bir haber çıkmakta fakat hiçbir konuda sonuç alınamamaktadır. Kendin çal kendin dinle...
  • Ulkede ne zaman genel havacilik gelisir, o zaman dertler biteeeer.
  • Tek suçlu vardır, o da SHGM. İşi baştan sıkı tutmadılar, işi bilmeyenlerin yetkilendirdiği yetersiz FTO lar bir çok mağdur yarattı.

Pilot ordusu yerine mağdur ordusu yarattılar!

Türkiye'de havacılık sektörünün gelişimine paralel olarak 2000'li yılların başından itibaren pilot açığı ortaya çıkmaya başladı. O dönem, yetişmiş pilot kaynağı kısıtlıydı. Hava Kuvvetleri, Anadolu Üniversitesi ve THK'dan gelen sınırlı sayıdaki pilot, sektörün açığını kapatmaya yetmiyordu. Bu ihtiyacı farkeden bazı girişimciler, pilot okulu kurmak için kolları sıvadı.  Önce Bon Air ve Tarkim gibi şirketler, hava taksi hizmetlerinin yanında FTO (Flight Training Organization) eğitimi ile yetkilendirildi. Peşi sıra başka şirketler aynı yetkiyi aldı. 2003 yılından itibaren vergi yükü hafifletilen ve serbestleştirilen havayolu taşımacılığının gelişimine paralel olarak uçuş okullarına da ayrıcalıklar sağlandı.  En önemli gider kalemlerinden olan yakıtta ÖTV kaldırıldı. Bu tarz girişimler, devlet eliyle teşvik edildi. Ancak alel acele kurulan ve etkin kontrolden uzak işletme yapıları sebebiyle, birçok uçuş okulunun ömrü kısa sürdü. Havacılıktan kazandıklarını, farklı sektörlere yatırma hatasının faturasını batarak ödediler. Yüzlerce pilot adayından mağdurlar ordusu ortaya çıktı. Kimi evini sattı, kimi otomobilini, kimi bankalara borçlandı... O süreçte birbirinden trajik hikayeler dinledik. Gençlerin pilot olma hayalleri, fırsatçıların vurgun hesapları yüzünden alt üst oldu. Okulların güçsüz ekonomik yapıları ve liyakatsiz yöneticiler sebebiyle 15-16 ayda bitmesi gereken pilotaj eğitimleri, birkaç yıla yayıldı. Bazen uçak bulunamadı, bazen ders verecek öğretmen... Maaşlar ödenemedi, uçaklara yakıt alınamadı... Okulların ekonomik zorlukları, eğitim kalitesine de yansıdığı için havayolu şirketleri özel uçuş okulları ile araya mesafe koydu. Hatta öyle okullar vardı ki, pilot adayının CV'sinde o uçuş okulunun adının yazılı olması bile işe alınmaması için yeterli bir sebepti!

Okullardaki düzensizlik, sistemsizlik ve her türlü usulsüzlük almış başını gitmişken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir türlü okullara yönelik tam yaptırım uygulayamıyordu. SHGM denetim yapıyor, bir süre okulların ruhsatını askıya alıyordu ancak bunun mağduru da yine o sürede eğitimine devam edemeyen öğrencilere oluyordu.

Bu şekilde zorlamalarla, Met Air, Sindel ve Duha gibi okullar uzun süre  ayakta tutuldu! Ancak taşıma suyla değirmen dönmeyeceği anlaşılınca ruhsatlar iptal edildi edilmesine de o saatten sonra ortada sadece, binlerce dolarını ve birkaç yılını kaybetmiş mağdur ordusu kalmıştı! SHGM'nin zamanında müdahale etmemesi ve uçuş okullarının her türlü aksaklığa rağmen yeni pilot adaylarını kaydetmelerine göz yumması, işin en düşündürücü yanıydı. Türk Sivil Havacılık Kanunu'na göre, her havacılık işletmesinin ticari yapısından SHGM sorumludur ve bu ticari bilgileri de istediği zaman isteme hakkına sahiptir. Dolayısıyla uçuş okullarını ve herhangi bir havacılık işletmesinin ticari durumunu takip etmek ve bu kuruluşların ekonomik yapılarını göz önüne alarak gelecekleri hakkında tasarrufta bulunmak SHGM'nin yetkisi dahilindedir. Ancak SHGM bu hakkını, ne bir uçuş okulu ne de bir havacılık işletmesi için bugüne kadar hiç kullanmadı. Sayısız havayolu şirketi battı yüzlerce işsiz ordusu ortaya çıktı, uçuş okulları battı onlarca pilot adayı mağdur oldu.  Sonrasında herkes kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldı. Yıllarca hukuk mücadelesi sürdürdüler. Ama, hukuki sürecin sonunda ticari açıdan tamamen bitik şirketler kaldığı için sonuç genellikle koca bir sıfır oldu. Bakın en son Met Air Uçuş Okulu davası sonuçlandı. Öğrenci başına 40-50 bin doları cebine indirenler 6 yıllık hukuki sürecin sonunda 'sütten çıkmış ak kaşık' oldu. Hiçbir öğrenci tek kuruşunu  dahi alamadı. Yani bir kez daha yapanın yanına kar kaldı!

Uçuş eğitim organizasyonları geçmişte bu sıkıntıları çok yaşadı. Ancak bugün baktığınızda uçuş okulları hem yönetim hem de eğitim kalitesi açısından çok mesafe katetti. O günleri takip edenler, bugünkü okulların kalitesini daha iyi anlayacaktır. Temennimiz, önümüzdeki yıllarda önemi çok daha artacak olan uçuş okullarının mağdur ordusu değil, sektöre pilot ordusu kazandırmalarıdır. Hepsinin yolu ve şansı açık olsun...

Pilot ordusu yerine mağdur ordusu yarattılar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

SADECE DOĞRULAR ~ 3 yıl önce
Sayın Hedem, Aşağıdaki yorumcuların bahsettiği gibi; Eğer SHGM nün yaptığı ATPL Teori sınavlarında iddia edildiği gibi malum yapının 14 dersten 20.000 soru olan soru bankasını 1000 soruya indirgeyip kendi adamlarına vererek sınavdan geçmelerini temin edildi ise bu bu skandal dır aynı zaman da ulusal güvenlik sorunudur, Sektörü temsil eden basınımız olarak Lütfen bu konunun net bir şekilde ortaya çıkması için basın sorumluluğu anlayışı ile konuyu ele almanızı ve bu konunun yargıya taşınmasına destek olmanızı bekliyoruz. TUZ VE TUZLA BU ALANDA DA KOKARSA BU KABULEDİLEMEZ.SINAVA ALNININ TERİ İLE HAZIRLANAN ONLARCA EMEĞE SAYGISIZLIK OLUR. SİZDEN NET BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot sıkıntısı ~ 3 yıl önce
yaklaşık her hafta Airport haberde pilot ların iş sıkıntıları, uçuş okulları ve işe alım süreçleri ile ilgili bir haber çıkmakta fakat hiçbir konuda sonuç alınamamaktadır. Kendin çal kendin dinle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genel Havacilik ~ 3 yıl önce
Ulkede ne zaman genel havacilik gelisir, o zaman dertler biteeeer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmayacak ~ 3 yıl önce
Soğuk savas dönemi artığı Shgm ile olmayacağına göre.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Tek suçlu vardır, o da SHGM. İşi baştan sıkı tutmadılar, işi bilmeyenlerin yetkilendirdiği yetersiz FTO lar bir çok mağdur yarattı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000