15 Haziran 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sayın Hedem, Aşağıdaki yorumcuların bahsettiği gibi; Eğer SHGM nün yaptığı ATPL Teori sınavlarında iddia edildiği gibi malum yapının 14 dersten 20.000 soru olan soru bankasını 1000 soruya indirgeyip kendi adamlarına vererek sınavdan geçmelerini temin edildi ise bu bu skandal dır aynı zaman da ulusal güvenlik sorunudur, Sektörü temsil eden basınımız olarak Lütfen bu konunun net bir şekilde ortaya çıkması için basın sorumluluğu anlayışı ile konuyu ele almanızı ve bu konunun yargıya taşınmasına destek olmanızı bekliyoruz. TUZ VE TUZLA BU ALANDA DA KOKARSA BU KABULEDİLEMEZ.SINAVA ALNININ TERİ İLE HAZIRLANAN ONLARCA EMEĞE SAYGISIZLIK OLUR. SİZDEN NET BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ.
  • yaklaşık her hafta Airport haberde pilot ların iş sıkıntıları, uçuş okulları ve işe alım süreçleri ile ilgili bir haber çıkmakta fakat hiçbir konuda sonuç alınamamaktadır. Kendin çal kendin dinle...
  • Ulkede ne zaman genel havacilik gelisir, o zaman dertler biteeeer.
  • Tek suçlu vardır, o da SHGM. İşi baştan sıkı tutmadılar, işi bilmeyenlerin yetkilendirdiği yetersiz FTO lar bir çok mağdur yarattı.
  • Biri güzel demiş aynen katılıyorum ve tekrarda fayda görüyorum. TK'nın eğitimine seçilemediyseniz bırakın bu işin peşini. Hayallerinizi bırakın. Gidin UL pilotu olun başka bir işte çalışın mutlu olmaya bakın. Hayat kısa. Savaş pilotluğu veya Line gibi işlerin talibi çok. Her isteyene yer yok. Takmayın bu işleri kafanıza. Hem size bir şey daha söyleyeyim bu sektörlerde çalışanların çoğu uçmaktan bezmiş. Yani çok bir şey kaçırdığınız yok gençler. Deneyin ama obsesif olmayın. Parası bol olan istediğini yapsın ona zaten komaz :)
  • Özellikle yurtdışından gelen adayların normal bir ATPL sınavında normal bir aday toplamda 14 ders 20.000 sorudan mesulken, torpilli oldukları söylenenlerin 14 ders için sınavlarda 1000 sorudan mesul oldukları doğru mu?
  • kardeşim çok güzel bir konuya değinmiş.teşekkür ederim.yazar açıkça belirtmemiş ama cv de adı görülünce alınmayan pilotlar tarkimdendir.ve hala baktığın zaman bu okul yıllardır öğrencilerini mağdur etmektedir.shgm kendi çapında önlem alsada sonuçda birşey değişmememekte ve mağdur olan öğrenciler olmaktadır.bakın uçakları hala uçamamakta ve öğrenciler beklemektedir.
  • Mahkeme metair suçsuz demişken yazarın shgmye bu kadar yüklenmesi manidar olmuş.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Biktik bu pilotlarin problemlerinden. Bu hava yollarinda hic mi isci calismiyor? Bunlarin hic mi problemleri olmuyor? Birakin bu tek yonlu sinif yazarligini. Gozleriniz iscileri ve sorunlarini da gorsun.

Pilot ordusu yerine mağdur ordusu yarattılar!

Türkiye'de havacılık sektörünün gelişimine paralel olarak 2000'li yılların başından itibaren pilot açığı ortaya çıkmaya başladı. O dönem, yetişmiş pilot kaynağı kısıtlıydı. Hava Kuvvetleri, Anadolu Üniversitesi ve THK'dan gelen sınırlı sayıdaki pilot, sektörün açığını kapatmaya yetmiyordu. Bu ihtiyacı farkeden bazı girişimciler, pilot okulu kurmak için kolları sıvadı.  Önce Bon Air ve Tarkim gibi şirketler, hava taksi hizmetlerinin yanında FTO (Flight Training Organization) eğitimi ile yetkilendirildi. Peşi sıra başka şirketler aynı yetkiyi aldı. 2003 yılından itibaren vergi yükü hafifletilen ve serbestleştirilen havayolu taşımacılığının gelişimine paralel olarak uçuş okullarına da ayrıcalıklar sağlandı.  En önemli gider kalemlerinden olan yakıtta ÖTV kaldırıldı. Bu tarz girişimler, devlet eliyle teşvik edildi. Ancak alel acele kurulan ve etkin kontrolden uzak işletme yapıları sebebiyle, birçok uçuş okulunun ömrü kısa sürdü. Havacılıktan kazandıklarını, farklı sektörlere yatırma hatasının faturasını batarak ödediler. Yüzlerce pilot adayından mağdurlar ordusu ortaya çıktı. Kimi evini sattı, kimi otomobilini, kimi bankalara borçlandı... O süreçte birbirinden trajik hikayeler dinledik. Gençlerin pilot olma hayalleri, fırsatçıların vurgun hesapları yüzünden alt üst oldu. Okulların güçsüz ekonomik yapıları ve liyakatsiz yöneticiler sebebiyle 15-16 ayda bitmesi gereken pilotaj eğitimleri, birkaç yıla yayıldı. Bazen uçak bulunamadı, bazen ders verecek öğretmen... Maaşlar ödenemedi, uçaklara yakıt alınamadı... Okulların ekonomik zorlukları, eğitim kalitesine de yansıdığı için havayolu şirketleri özel uçuş okulları ile araya mesafe koydu. Hatta öyle okullar vardı ki, pilot adayının CV'sinde o uçuş okulunun adının yazılı olması bile işe alınmaması için yeterli bir sebepti!

Okullardaki düzensizlik, sistemsizlik ve her türlü usulsüzlük almış başını gitmişken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir türlü okullara yönelik tam yaptırım uygulayamıyordu. SHGM denetim yapıyor, bir süre okulların ruhsatını askıya alıyordu ancak bunun mağduru da yine o sürede eğitimine devam edemeyen öğrencilere oluyordu.

Bu şekilde zorlamalarla, Met Air, Sindel ve Duha gibi okullar uzun süre  ayakta tutuldu! Ancak taşıma suyla değirmen dönmeyeceği anlaşılınca ruhsatlar iptal edildi edilmesine de o saatten sonra ortada sadece, binlerce dolarını ve birkaç yılını kaybetmiş mağdur ordusu kalmıştı! SHGM'nin zamanında müdahale etmemesi ve uçuş okullarının her türlü aksaklığa rağmen yeni pilot adaylarını kaydetmelerine göz yumması, işin en düşündürücü yanıydı. Türk Sivil Havacılık Kanunu'na göre, her havacılık işletmesinin ticari yapısından SHGM sorumludur ve bu ticari bilgileri de istediği zaman isteme hakkına sahiptir. Dolayısıyla uçuş okullarını ve herhangi bir havacılık işletmesinin ticari durumunu takip etmek ve bu kuruluşların ekonomik yapılarını göz önüne alarak gelecekleri hakkında tasarrufta bulunmak SHGM'nin yetkisi dahilindedir. Ancak SHGM bu hakkını, ne bir uçuş okulu ne de bir havacılık işletmesi için bugüne kadar hiç kullanmadı. Sayısız havayolu şirketi battı yüzlerce işsiz ordusu ortaya çıktı, uçuş okulları battı onlarca pilot adayı mağdur oldu.  Sonrasında herkes kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldı. Yıllarca hukuk mücadelesi sürdürdüler. Ama, hukuki sürecin sonunda ticari açıdan tamamen bitik şirketler kaldığı için sonuç genellikle koca bir sıfır oldu. Bakın en son Met Air Uçuş Okulu davası sonuçlandı. Öğrenci başına 40-50 bin doları cebine indirenler 6 yıllık hukuki sürecin sonunda 'sütten çıkmış ak kaşık' oldu. Hiçbir öğrenci tek kuruşunu  dahi alamadı. Yani bir kez daha yapanın yanına kar kaldı!

Uçuş eğitim organizasyonları geçmişte bu sıkıntıları çok yaşadı. Ancak bugün baktığınızda uçuş okulları hem yönetim hem de eğitim kalitesi açısından çok mesafe katetti. O günleri takip edenler, bugünkü okulların kalitesini daha iyi anlayacaktır. Temennimiz, önümüzdeki yıllarda önemi çok daha artacak olan uçuş okullarının mağdur ordusu değil, sektöre pilot ordusu kazandırmalarıdır. Hepsinin yolu ve şansı açık olsun...

Pilot ordusu yerine mağdur ordusu yarattılar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

SADECE DOĞRULAR ~ 3 yıl önce
Sayın Hedem, Aşağıdaki yorumcuların bahsettiği gibi; Eğer SHGM nün yaptığı ATPL Teori sınavlarında iddia edildiği gibi malum yapının 14 dersten 20.000 soru olan soru bankasını 1000 soruya indirgeyip kendi adamlarına vererek sınavdan geçmelerini temin edildi ise bu bu skandal dır aynı zaman da ulusal güvenlik sorunudur, Sektörü temsil eden basınımız olarak Lütfen bu konunun net bir şekilde ortaya çıkması için basın sorumluluğu anlayışı ile konuyu ele almanızı ve bu konunun yargıya taşınmasına destek olmanızı bekliyoruz. TUZ VE TUZLA BU ALANDA DA KOKARSA BU KABULEDİLEMEZ.SINAVA ALNININ TERİ İLE HAZIRLANAN ONLARCA EMEĞE SAYGISIZLIK OLUR. SİZDEN NET BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot sıkıntısı ~ 3 yıl önce
yaklaşık her hafta Airport haberde pilot ların iş sıkıntıları, uçuş okulları ve işe alım süreçleri ile ilgili bir haber çıkmakta fakat hiçbir konuda sonuç alınamamaktadır. Kendin çal kendin dinle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genel Havacilik ~ 3 yıl önce
Ulkede ne zaman genel havacilik gelisir, o zaman dertler biteeeer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmayacak ~ 3 yıl önce
Soğuk savas dönemi artığı Shgm ile olmayacağına göre.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Tek suçlu vardır, o da SHGM. İşi baştan sıkı tutmadılar, işi bilmeyenlerin yetkilendirdiği yetersiz FTO lar bir çok mağdur yarattı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güzel söz ~ 3 yıl önce
Biri güzel demiş aynen katılıyorum ve tekrarda fayda görüyorum. TK'nın eğitimine seçilemediyseniz bırakın bu işin peşini. Hayallerinizi bırakın. Gidin UL pilotu olun başka bir işte çalışın mutlu olmaya bakın. Hayat kısa. Savaş pilotluğu veya Line gibi işlerin talibi çok. Her isteyene yer yok. Takmayın bu işleri kafanıza. Hem size bir şey daha söyleyeyim bu sektörlerde çalışanların çoğu uçmaktan bezmiş. Yani çok bir şey kaçırdığınız yok gençler. Deneyin ama obsesif olmayın. Parası bol olan istediğini yapsın ona zaten komaz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk Akademi ~ 3 yıl önce
Özellikle yurtdışından gelen adayların normal bir ATPL sınavında normal bir aday toplamda 14 ders 20.000 sorudan mesulken, torpilli oldukları söylenenlerin 14 ders için sınavlarda 1000 sorudan mesul oldukları doğru mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralel ~ 3 yıl önce
Anlaşılan paralel ATPL sınavlari da müritlerine gore ayarlamış vay anasına.
Paralel ~ 3 yıl önce
Benim paralelim isini bilir Bristol 14 ders 1000 soru ile sınavları geçer 100% ile mezun olur.
İçlerinden biri ~ 3 yıl önce
Dedikodu, asparagas, iftira.
Kpss ~ 3 yıl önce
Kpss soruları içinde aynı şeyleri söylüyordunuz ne oldu;askeri liselerin bile sorularını çaldınız walking dead.Hayatınız yalan dolan hırsızlık.Ne oldu Ergenekon Balyoz soruşturmaları vatan hainleri.Sayenizde artık sadece ABD ve İsrail değil Rus ve Çin donanması dahi Akdeniz'de Türk karasularında tatbikat yapar oldu CIA kuklaları.Bu ülkede en az Akp kadar sizden de nefret edildiğini ve bunun rövanşının elbet bir gün alınacağını unutmayın satılıklar.
Karslı ~ 3 yıl önce
Katakulli yoktur diyen vatandaş SHGM eski sınav komisyon başkanı herkesin malumu paralelci A.K. THY'de görev yapmıyor mu;bu da tesadüf olsa gerek.
15:55:19'a ~ 3 yıl önce
Çakma Mesih Pensilvanya kardinali,12 Eylül 2010 referandumu için ne demisti:"Mezardaki ölüleri bile kaldırın ve oy kullandırın."Ee tabii müritlerini istediği yere yerleştirmek,istediği adama hukuki DARBE yapmak için bu anayasa değişikliği lazımdı.Çok temizsiniz yavrum nerede vaftiz oldunuz acep?
15:55:19'e ~ 3 yıl önce
"Dedikodu,asparagas,iftira"'yı öğrenmek isteseydik senin gibi mürit olurduk koçum.
Tutuştu ~ 3 yıl önce
Yorum olarak tam sinir noktasına dokulmuş ki biri hemen iftira yalan demeye başlamış.
met-tarkim ~ 3 yıl önce
kardeşim çok güzel bir konuya değinmiş.teşekkür ederim.yazar açıkça belirtmemiş ama cv de adı görülünce alınmayan pilotlar tarkimdendir.ve hala baktığın zaman bu okul yıllardır öğrencilerini mağdur etmektedir.shgm kendi çapında önlem alsada sonuçda birşey değişmememekte ve mağdur olan öğrenciler olmaktadır.bakın uçakları hala uçamamakta ve öğrenciler beklemektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sen kimsin? ~ 3 yıl önce
çok komiksin ya hangi okulun elemanısın acaba? :) nedir bu çekememzlik kardeşim ya :) oturmuş bir haber çıksında oradan tarkim i karalayim derdindesin :) Tarkim e bir bak hangarına git bak hayatında öyle bir hangar gördün mü? boş boş konuşma her okulda ufak tefek sıkıntılar var. öenmli olan bunların giderilerek sağlam alt yapı oluşturulması. Tarkim de şuan onu yaptı ve yeni uçakları filoya dahil ediyor.anladın kardeşşş? :)
10:37 ~ 3 yıl önce
Tarkim'in öğrencilerinin özellikle okulun öğrenci pilotların saatiyle oynama yaptığı için alınmadığını, bu açıdan şirketlerce güvensiz okul kategorisinde olduğunu duymuştum.
Wolverine ~ 3 yıl önce
Mahkeme metair suçsuz demişken yazarın shgmye bu kadar yüklenmesi manidar olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karpuz ~ 3 yıl önce
Shgm nin internetten ATPL başvurusu yapılmadığı zamanlarda seçmece karpuz seçer gibi adaylardan canının istediğine sınav randevusu verip,canın istediğine vermeyip süre nedeni ile bazı adayların retake olduğu günleri de unutmadık.Millet iyi valla sabırlı bu ülkede, hatta haddinden fazla sabırlı.
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Issiz ~ 3 yıl önce
Biktik bu pilotlarin problemlerinden. Bu hava yollarinda hic mi isci calismiyor? Bunlarin hic mi problemleri olmuyor? Birakin bu tek yonlu sinif yazarligini. Gozleriniz iscileri ve sorunlarini da gorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mal ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000