13 Nisan 2009, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

Pilot da insandır...

Kurallar sınırlar. Şartları zorlar, ancak katı kurallar daima ikilemler getirir.

 

Çok kısa yazacağım bu hafta...

 

Faydalı olduğuna inanılanlarla faydasız olduğuna inanılanlar ikiye ayrılır... Kimisi sadece zorluk çıkartmaya yönelik gibi görünse de aslında önemlidir, kimisi çok faydalıymış gibi önümüze sunulabilir, ancak aslında birilerinin işe geldiği için vardır; kimse bilemez.

 

Havacılıkta kurallar insan hayatı için vardır. Şu devletin rantı, bu kişinin çıkarı, şu amcamın hatırı ya da birinin birine vasiyeti için yoktur. Hata kaldırmayan bir meslek olduğunu herkes bilir.

 

Madem konu insan hayatı...

 

Hayati derecede olmayan bir kurala riayet edemedi, yanlış bir hareket yaptı diye –eyvallah, yolcuların hayatını kurtardınız da...- pilotun hayatı ne olacak?

 

Geçtiğimiz hafta yanlış meydana inişiyle gündeme gelen pilotların hayatı bu ikileme örnektir.

 

Havacılık, insan hayatına verilen değerin somut olarak görülebildiği nadir alanlardan biridir (Bir diğeri de sağlık olsa gerek...). Bir yolcunun fenalaşması bile uçağın inmesine sebeptir. Her ne kadar ciddiyetsiz görünse de.

 

Ancak olayları sadece yolcu ekseninde, ya da sadece uçuşun gerçekleştiği süre içinde ele almak çok doğru bir yaklaşım mıdır?

 

Madem insan hayatına, insana bu kadar değer veriyoruz;

 

Çok da ölümcül olmayan bir hata için, acımasız yorumlarımızla ve camia içi konuşmalarımızda, bir pilotun yıllarca emek harcadığı meslek hayatına, dolayısıyla ruh sağlığına ve dolayısıyla da onun hayatına kastetmeyelim... Hemen “tü kaka!” demeyelim...

 

Evet, Havacılıkta kurallar, dolayısıyla emniyet önce gelir, çünkü insan hayatı değerlidir.

 

Ama pilot da insandır...

Pilot da insandır...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 10 yıl önce
Pilot ta insandır, kabin ekibi de.. Dispatch te insandır, teknik te.. Yer görevlileri de insandır, hava trafikçiler de... Tabi ki bunların yöneticileri de. Hepimiz insanız, hepimizin karakterleri var. Şirketlerin de.. Ancak THY'miz ne yazıkki artık milli karakter ve ciddiyet taşımıyor, taşıyamıyor. Okadar ağır hantal ve şişirilmiş ki... Anlayış farklı, yönetim zihniyeti farklı olunca bu çalışanlarına da yansıyor. Hem TK ile hemde diğer özel şirketlerle seyahet edenlere soruyorum dikkat ettiniz mi??? TK seferi kaç dk.da yapıyor diğerleri kaç dk.da ??? Fazla uçuş parası alabilmek için en düşük süratle seyreden, meydana yaklaşmaları mümkün olduğu kadar uzaktan yapan TK pilotları 5-10dk fazla uçuşlarla nekadar kazanıyor. Hepimiz insanız dimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Ama pilotların insan olduklarına ilk başta kendileri de inanmalılar. Gitgide azalsa da kendilerini insan üstü gören pilotlar oldukça etki tepki birbirini doğurmaya devam edecektir. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000