16 Aralık 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tamam! yurt dışı uçuşlara iştirak edecek pilotlar TOEFL veya her ne dengi ise Level 4-6 seviyesinde ingilizce konuşsunlar, anlasınlar. Peki TC. sınırlarında Türk Hava Sahası içerisinde uçan/uçacak pilotlara neden bu ingilizce dayatılıyor. Ben şahsen CPL lisansımla ya küçük bir uçağı yada kendi imalim olan Experimental bir uçağı uçurmaktayım, bana ne diye dayatma yapılıyor yahu!? bu işin standardizesi, sınıflandırılması neden yapılamıyor? iki satırlık cümle kurarak yurt içinde uçan özel statüdeki pilotlar neden muaf tutulmuyor. Şimdi 55 yaşından sonra ingilizin dilini öğrenmek zorundamıyım ben?Ülkede 30 yıldır ana dilde eğitim, çalışma, hizmet alımı diye terör yaratıldı, binlerce insan öldürüldeü de, bizlere Neden ana dilimde mesleğimizi yürütme şansı verilmiyor, kimin adına bu dayatma yapılıyor, yoksa yoksa budamı bir paralel yapı marifeti!!
  • Pilotajı; uçağın ağırlığına göremi ölçüyorsun??Kamyon şöförü mantığıyla bu iş olmaz. Pilotaj önemli ölçüde kişinin karekterindende gelen disiplinine ve azmine bağlıdır..Yetenekte onun artık son kat boyasıdır.. Kişileri askeriyeden veya sivilden diye kategorize etmenize karşıyım..
  • Toefl alip dlr dan gecip 50 saate yakin ucusu olup da sirf arkasi saglam olmadigi icin akademiye giremeyenler de var bunlara da ayri bi paragraf acmak bence olay sadece yetenek sinavi gecip gecmemek degil arkanin saglam olup olmamasiyla alakali..
  • Hayatimda tanidigim bu meslegi sevdiren bir cok havayolunun baspilotu ,uçuş işletme müdürü olan askerlerden bahsetmiyorum! Bahsettigim maalesef son donemde kendini cok havalarda gorup havayolu sirketlerini illallah ettirenler! Sadece onurairin son iki alimda ozellikle sivil aldigi ve alacagi cunku askerlerin cok sorun cikardigi bir gercek!! Siz %10a girmis olabilirsiniz ancak bizlerin durumunu cok biliyormus gibide yorum yapamazsiniz! Ben hayallerime hedeflerime tutundukca merak etmeyin hic uzulmem..

PİLOT ADAYLARINA DLR ŞARTI NELER GETİRECEK?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,  geçen hafta öğrenci  pilot seçiminde kullanılacak test talimatını yayınladı. Talimatın hazırlanma gerekçesi şöyle: "Pilotaj eğitimine başlayan adayların eğitimlerini tamamladıktan sonra havayolu işe alım süreçlerinde pilotluk yeteneklerinin ölçüldüğü ve testlerden geçememesi sebebi ile kişilerin zaman ve maddi anlamda mağdur olduklarına yönelik vaki şikâyetler üzerine bu testlerin öğrenci kabulünden önce yapılmasına karar verildi"

Yeni talimatla birlikte uçuş Okulları, İngilizce bilgisinin yanı sıra Matematik bilgisi, Fizik bilgisi, Zekâ, Görsel ve işitsel hafıza, Algılama ve yoğunlaşma, Kişilik testi, Uzay oryantasyonu, Psikomotor, Stres altında karar verme, Fiziksel uyum konularını kapsayacak şekilde bir test yaptıktan sonra pilotluk eğitimi alacak öğrencileri belirleyecek. Yani halen THY'nin pilot alımında kullandığı DLR sistemi genele yayılacak. Tabi burada pilot eğitiminden önce bu sınavlardan geçecek olan öğrenciler, sınavı geçemezse hem vakit hem de nakit kaybı yaşamayacak.

Yeni talimat uçuş okullarının, pilot olma hayallerini kullanarak on binlerce dolarını aldığı öğrencileri mağdur etmesini önlemek açısından ilk bakışta, olması gereken hatta çok gecikmiş bir hamle gibi görünüyor.

Kabul ediyoruz ki, Türkiye'de ciddi bir pilot açığı var. Bu açık da yabancı pilotlarla dolduruluyor. Buna karşın sayıları 500-600'lerle ifade edilen işsiz pilotun varlığı da ortada. Bunun bir sebebi belki de Türkiye'de genel havacılık sektörünün havayolu sektörünün gelişimine ayak uyduramaması...Yani mezun olan pilotların çalışabileceği neredeyse tek alanın havayolu sektörü olarak ortaya çıkmasıdır. Böyle olunca havayolları kendi bünyelerinde bazı kriterleri gözeterek ya da torpil mekanizması ile pilot alımlarını gerçekleştiriyor. O zaman da yetenekli ve torpilli olanlar işe girebiliyor daha az yetenekli veya yeteneğini göstermesine fırsat dahi verilmeyen torpili olmayanlar açıkta kalıyor.

Tabi işin bu kısmı pilot eğitimi veren okullarını hiç mi hiç etkilemiyor. Çünkü lisansı aldığı andan itibaren öğrenci pilotla okulun ilişiği kesiliyor. Yani öğrenci, lisansı elinde ama tek başına bırakılıyor. Uçuş okullarına seçilme konusunda, para dışında herhangi bir kriteri gözetmeyen ve öğrenciye dolar ya da euro gözüyle bakan uçuş okulları, bir sonraki öğrencilerine ve kazanacağı paralara odaklandığı için işin bu kısmıyla hiç ilgilenmiyor.

Mevcut duruma baktığınızda Türkiye'de pilot yetiştiren eğitim kurumlarının bir kaçı dışında kalitesi ortada... Öğrenciler, Türkiye'deki eğitim kurumlarının kalitesine pek itibar etmedikleri için yoğunlukla yurtdışını tercih ediyor. Çünkü öyle okullar var ki, oradan mezun olan pilot adaylarının işe alınmamaları için sadece 'Hangi uçuş okulundan mezun oldun?' sorusu bile yetebiliyor.

Hiçbir kriter gözetilmeden seçilen öğrenciler, yetersiz ve kalitesiz uçuş eğitimi veren okullar, yabancı pilot cennetine dönen Türkiye ve on binlerce doları çöpe giden mağdur pilot adayları...

Şu anki görünen manzara bu şekilde... SHGM'nin talimatı iyi niyetle işte bu manzaranın değişmesi için hazırlanmış. Parası alınmış ancak DLR testinden geçemediği için pilot olamayan öğrencilerin, önce sınavdan geçip sonra pilot eğitimine başlaması yıllardır tersten yürüttüğümüz sistemin doğrusu... Ancak burada da ciddi bir sorun var. Çünkü bu talimat gereği yapılacak testler, tek bir merkezden yapılmayacak. İnisiyatif yine onlara eğitimi verecek okullara bırakılacak. Yani soruları istediği kıvamda istediği formatta hazırlayacak ve öğrencisini ona göre kabul edecek. Bu konuda bir standart olmaması ve inisiyatifin tamamen okula bırakılması doğru bir projenin yanlış şekilde yürütülmesi anlamına gelmektedir.  İnisiyatifi uçuş okullarına bırakılan bu talimat hiçbir işe yaramayacaktır. Bunun da dikkate alınmasında fayda var.

PİLOT ADAYLARINA DLR ŞARTI NELER GETİRECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

şiray ~ 4 yıl önce
Tamam! yurt dışı uçuşlara iştirak edecek pilotlar TOEFL veya her ne dengi ise Level 4-6 seviyesinde ingilizce konuşsunlar, anlasınlar. Peki TC. sınırlarında Türk Hava Sahası içerisinde uçan/uçacak pilotlara neden bu ingilizce dayatılıyor. Ben şahsen CPL lisansımla ya küçük bir uçağı yada kendi imalim olan Experimental bir uçağı uçurmaktayım, bana ne diye dayatma yapılıyor yahu!? bu işin standardizesi, sınıflandırılması neden yapılamıyor? iki satırlık cümle kurarak yurt içinde uçan özel statüdeki pilotlar neden muaf tutulmuyor. Şimdi 55 yaşından sonra ingilizin dilini öğrenmek zorundamıyım ben?Ülkede 30 yıldır ana dilde eğitim, çalışma, hizmet alımı diye terör yaratıldı, binlerce insan öldürüldeü de, bizlere Neden ana dilimde mesleğimizi yürütme şansı verilmiyor, kimin adına bu dayatma yapılıyor, yoksa yoksa budamı bir paralel yapı marifeti!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tecrübeli pilota.. ~ 5 yıl önce
Pilotajı; uçağın ağırlığına göremi ölçüyorsun??Kamyon şöförü mantığıyla bu iş olmaz. Pilotaj önemli ölçüde kişinin karekterindende gelen disiplinine ve azmine bağlıdır..Yetenekte onun artık son kat boyasıdır.. Kişileri askeriyeden veya sivilden diye kategorize etmenize karşıyım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamyoncu ~ 5 yıl önce
alınıyorum ama !
tk ~ 5 yıl önce
Toefl alip dlr dan gecip 50 saate yakin ucusu olup da sirf arkasi saglam olmadigi icin akademiye giremeyenler de var bunlara da ayri bi paragraf acmak bence olay sadece yetenek sinavi gecip gecmemek degil arkanin saglam olup olmamasiyla alakali..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sivilden.. ~ 5 yıl önce
Hayatimda tanidigim bu meslegi sevdiren bir cok havayolunun baspilotu ,uçuş işletme müdürü olan askerlerden bahsetmiyorum! Bahsettigim maalesef son donemde kendini cok havalarda gorup havayolu sirketlerini illallah ettirenler! Sadece onurairin son iki alimda ozellikle sivil aldigi ve alacagi cunku askerlerin cok sorun cikardigi bir gercek!! Siz %10a girmis olabilirsiniz ancak bizlerin durumunu cok biliyormus gibide yorum yapamazsiniz! Ben hayallerime hedeflerime tutundukca merak etmeyin hic uzulmem..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000