03 Kasım 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Simdi anliyormusunuz thy tehpe yonetiminin neden degistigini bir cirpida.. Baspilot degisti yerine kokpiti birakip show niteliginde ortada namaza duran badem biyiklisi getirildi simdi ucakta abdest alimi serbest oldu sapir sapir sular icinde kalan wc temizligi ekibin basina kaldi okadar is yukunun icinde kendini ucuyorum deyip yere sabite aldiran khb nevin hanimin bu duruma ne ekibin yogumlugu nede ucus emn ve guvenligi acisindan sesi bile cikmadiyillarca sehit tabutu tasiyan THY . Isid denen pesmerge denen katilleri tasidi ne badem baskanin nede hizmet eden kabinin basi nevin colagin sesi bile cikamadi! Simdi anladinizmi acil degisimin ndenlerini!!!
  • Türkiye'deki kurumlar bağımsız ve özerk olmuşta ne olmuş? Başına siyasi birisini oturtursunuz veya kendinize memurluk edecek birisini atatırsınız olup biter. SHGM nin durumu gibi.
  • ZAGROS Jetle niye taşımamışlar da THY yi alet etmişler bunlar.
  • Sizin de sonunuz osman Yıldırım olur inşallah. Şu halkın malı THY'yi ne hallere düşürdünüz. THY ile teröristleri de taşıdınız ya hepinize bir peşmerge elbisesi giydirmek şart oldu ya Allahtan hayırlısı.

PEŞMERGE NEDEN THY İLE UÇTU? ALİ KEMAL BEY, ŞAHİT MİSİNİZ?

Dünyadaki gelişmiş ülkeler, kamuya hizmet götürmek amacıyla kamu eliyle kurulan ve yönetilen kurumlarını siyasetten uzak tutmak için azami  özen gösterirler.

Bu amaçla yüzyıllar önce başta ABD olmak üzere  Avrupa’da ve demokrasiyle yönetilen diğer bazı gelişmiş ülkelerde mali yönden özerk, bağımsız kurumlar ve kurullar oluşturulmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin 1980’li  yıllarda serbest piyasa ekonomisine geçmeye başlamasıyla birlikte ülkemizde de birçok bağımsız kurul ve kurum oluşturulmaya başlanmıştır. Temel amacı kamuya hizmet sunmak olan kurum veya kuruluşları mümkün olduğunca siyasetten uzak tutarak halka tarafsız hizmet götürmesini sağlamak olan bu kurum veya kuruluşların ne kadar başarılı olduğu tartışılmakla birlikte yine de  karma ekonomik modelden serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci içerisinde bunlardan bazılarının başarılı olduğu ve her türlü siyasi baskıya rağmen tarafsız hizmet sunmaya çalıştığı da bilinmektedir.    

Bana göre ülkelerin siyasetten uzak tutarak bağımsız ve özerk bir yapıya kavuşturması gereken en önemli kurumu ve hatta en başta geleni bayrak taşıyıcısı yani milli havayoludur. Ancak Türkiye'deki durum öyle midir? Gördüğümüz kadarıyla THY'nin, her dönemde ve özellikle son yıllarda, başta personel politikası olmak üzere hemen hemen her konuda siyasete alet edildiğini, burnuna kadar siyasete gömüldüğünü gözlemleyebiliyoruz.

THY'nin nasıl siyasetin içine çekildiğini farklı örneklerle ortaya koyabiliriz. Örneğin muhalif gazetelerin uçaklara alınmaması, hükümet ile kavgalı siyasetçilere yönelik uygulamalar, alkole karşı mesafeli duruş THY'nin son dönemde marka değerine zarar veren siyasi iradenin etkisiyle alınmış kararlarıdır.

Yukarıdaki örnekleri iç siyaset gereği, hükümete şirin görünmeye yönelik davranışlar olarak sayabiliriz ve uluslararası anlamda THY'nin marka değerine doğrudan etki etmediğini düşünebiliriz ancak THY'nin son dönemde dış siyasette etkin olarak kullanılmaya başlaması ve son olarak peşmerge intikali için kullanılması hem ulusal hem de uluslararası arenada THY'yi oldukça zor durumda bırakacak hamlelerdir.

THY’nin Suriye’deki mevcut yönetime karşı savaşan başta IŞİD militanları olmak üzere çeşitli İslami terör örgütlerini taşıdığı, Nijerya'daki bir örgüte silah ulaştırdığı yönünde dünya ve Türk basınında çıkan haberlerin daha mürekkebi kurumadan, THY’nin tüm dünyanın gözüne soka soka Kobani’de savaşacak olan Peşmergeyi  taşıması hangi aklın ürünüdür veya hangi akıl tutulmasının bir sonucudur  anlamak mümkün değil.

Sivil yolcu uçaklarında bu tür askeri unsurların taşınması konusu 1 Eylül 1983 tarihinde Rusya’nın, asker taşıyan bir Güney Kore uçağını düşürdüğü günden bu güne kadar başta Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) olmak üzere tüm sivil havacılık kuruluşlarında ve dünyada tartışılmaktadır. Hatta bu maksatla Şikago Sözleşmesi’nin 3. Maddesinde gerekli düzenlemelerin yapıldığını da biliyoruz.

Türkiye'nin bu operasyon için Iraklı ya da herhangi bir başka ülkeden kiraladığı uçaklarla operasyonu yapma şansı varken THY’den uçak kiralanarak tüm dünyanın gözünde 'Peşmerge taşıyan, terörist taşıyan havayolu' algısı yaratılmıştır.

Bu algının dışında işin bir başka boyutu daha var. IŞİD elinde sivil uçakları vurabilecek füze olduğunu açıklıyor, sen birkaç gün sonra IŞİD'le savaşması için kendi uçağını kullanıyorsun ve açık hedef haline getiriyorsun. Bu taşıma esnasında Allah korusun THY uçağı, tıpkı Kore uçağı gibi asker taşıdığı gerekçesiyle vurulsaydı bunun sorumlusu kim olacaktı? 

Uluslararası kuruluşlar nezdinde bu uçak sivil uçak mı yoksa askeri uçak mı sayılacaktı?

Özellikle de THY’in uçak üreticisi firma ve sigorta şirketlerine karşı hangi sıkıntıların içerisine düşebileceği hesaplandı mı?

THY’nin rakip olarak gördüğü Lufthansa’nın veya Avrupa’da herhangi bir hava yolunun bu tür karanlık operasyonların içerisinde olduğunu gören veya duyan var mı?

Bir tarafta üst üste Avrupa'nın en iyi havayolu ödüllerine ambargo koyan THY, diğer tarafta terör örgütlerine silah taşıyan, terör gruplarının intikalini sağlayan THY...

Biz THY'nin, silah ve terörist taşıdığı iddiaları ile anılmasını değil Avrupa'nın en güvenli, en iyi hizmet sunan ve en geniş uçuş ağına sahip havayolu olarak anılmasını istiyoruz. O yüzden tek dileğimiz THY'nin hem iç hem de dış siyasette apolitik bir duruş sergilemesidir.

ŞAHİT MİSİNİZ?

Hepinizin bildiği gibi Hava İş Sendikası'nın mevcut Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, 29 Mayıs eyleminde uçmama hakkını kullandıkları için işten çıkarılan 305 kişi aleyhine mahkemede THY lehine şahitlik yapmıştı. Kaderin cilvesi aradan çok geçmeden Tatlıbal, aleyhinde şahitlik yaptığı çalışanların sendikasına genel başkan oluverdi.

Tatlıbal geçtiğimiz hafta dünyaevine girerken onun şahidi de THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu idi. Bir nevi şahitlik konusunda ödeştiler.

Ancak biz de bazı konulara şahit olduğumuzu belirtelim.

Mesela,

-THY çalışanlarının haklarının her geçen gün biraz daha işveren lehine gasp edildiğine şahidiz.

-HABOM'da çalışanların kazanılmış haklarının yok sayılarak Teknik A.Ş bünyesine katılmak zorunda bırakılmalarına şahidiz.

-THY dışında hiçbir havacılık kurumunda örgütlenilememesine şahidiz.

-Sendikal başıboşluk sebebiyle koyu sarı sendika kategorisindeki Çelik İş Sendikası'nın göz göre göre sektörde etkin hale geldiğine şahidiz.

-TGS'de bir başka sendikanın örgütlendiğine şahidiz.

-THY ve bağlı kuruluşlarının farklı sendikal örgütlenmelere ayrılarak güçlerinin kırılmaya çalışıldığına şahidiz.

-THY çalışanlarının sudan sebeplerle iş akitlerinin feshedildiğine şahidiz.

-İşe alınan 305 kişinin yavaş yavaş yine sudan bahanelerle şirketlerle ilişiğinin kesildiğine şahidiz.

Ali Kemal Bey, siz de bunlara şahit misiniz?

PEŞMERGE NEDEN THY İLE UÇTU? ALİ KEMAL BEY, ŞAHİT MİSİNİZ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Degisim ~ 4 yıl önce
Simdi anliyormusunuz thy tehpe yonetiminin neden degistigini bir cirpida.. Baspilot degisti yerine kokpiti birakip show niteliginde ortada namaza duran badem biyiklisi getirildi simdi ucakta abdest alimi serbest oldu sapir sapir sular icinde kalan wc temizligi ekibin basina kaldi okadar is yukunun icinde kendini ucuyorum deyip yere sabite aldiran khb nevin hanimin bu duruma ne ekibin yogumlugu nede ucus emn ve guvenligi acisindan sesi bile cikmadiyillarca sehit tabutu tasiyan THY . Isid denen pesmerge denen katilleri tasidi ne badem baskanin nede hizmet eden kabinin basi nevin colagin sesi bile cikamadi! Simdi anladinizmi acil degisimin ndenlerini!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Me oldu ki ~ 4 yıl önce
Türkiye'deki kurumlar bağımsız ve özerk olmuşta ne olmuş? Başına siyasi birisini oturtursunuz veya kendinize memurluk edecek birisini atatırsınız olup biter. SHGM nin durumu gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
ZAGROS Jetle niye taşımamışlar da THY yi alet etmişler bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonunuz ~ 4 yıl önce
Sizin de sonunuz osman Yıldırım olur inşallah. Şu halkın malı THY'yi ne hallere düşürdünüz. THY ile teröristleri de taşıdınız ya hepinize bir peşmerge elbisesi giydirmek şart oldu ya Allahtan hayırlısı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000