24 Şubat 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • SXS'e laf etmeyin ,2000 yılında 5 uçağı vardı.Ne Lufthansa'dan Ne de THY'den bu güne kadar parasal yardım almamıştır.50 uçak siparişi küçük bir sipariş değildir,ama Sunexpress Türkiye'deki her şirketten daha farklıdır,asla bunun şovunu da yapmaz.
  • taraflı buldum
  • Sayın köşe yazarı PEGASUS bilete ilave 3 lira 5 lira yapıyor olabilir. Yolcusunu en ucuza taşıyan havayolu PEGASUS gerçeğini değiştirmez. Diğer havayolu şirketlerinde bilet fiyatları PEGASUS'UN nerdeyse 2 katına ulaşıyor. Sonuç olarak en hesaplı havayolu şirketi PEGASUS. Defalarca bilet aldım ve PEGASUS dan daha aşağı bilet ücreti veren olmadı. Uçakta 45 dakika su içmeden de durulabiliyor.
  • ya pegasus plus kurnazligina ne demeli. biletin belli miktarinin ödemesini yapiyorsun ama senden kesilen tüm puanlar. basvurmama ragmen düzeltilmedi ve bir sürü puan gitti. onun icin pegasusu o zamandan beri kiniyor ve protesto ediyorum. ayrica kilo konusuna hic girmiyorum bir valizden 300 gram cikarttirilir mi. tmm para veya puan kes ama dürüstce yap.
  • sn yazar sizin diğer şirketlerden haberiniz olmadığı anlaşılıyor.örneğin thy veya Anadolu jet fiatlarına bir bakın.liste fiatının üzerine en az bir o kadarda vergi adı altında ücret ilavesi var bunları hiç görmüyor pgs nin aldığı bir sakız parasını sözkonusu ediyorsunuz.biraz daha kıyaslamalı objektif olarak hepsini ele alirsanız daha uygun olur diye düşünüyorum.
  • Sanki bu fark sadece pegasusta oluşuyor.Diğer firmaların satış mukayesesini de yaptınız mı sn yazar.
  • Çok merak ediyorum acaba bilet alırken döviz mi alıp satıyorsunuz?Diğer firmalarda bilet alırken dolar/euro ve tl karşılıkları hep eşittir.Yani kim nasıl ödemek isterse.Bence ön yagrılı okuyacağınıza biraz daha sağduyulu yaklaşın. Pegasusun sineğin yağını hesaplayan bir şirket olduğu gün gibi açık.Yazar burada oturmuş uraşmış,araştırmış ve bir gerçeği gözler önüne sermiş.Sizse diyorsunuz ki Euro alış 3.00 satış 3.18 aldım sattım falan filan.O zaman ben gidiş dönüş bilet alayım 1 hafta sonra dolar düşerse daha ucuza uçayım,bileti de o fiyattan alayım olur mu?Bak bunu sizin gibi zihniyetler yapabilir.Sırf eleştirmek için eleştirmişsiniz ama saçma bir yorum olmuş.Bu arada aklında olsun normalde döviz alış satışlarında o kadar fark olmaz 2.97 alınıyorsa 2.99'a satılır.Neyse Zaten herkes ekonomist,herkes yorumcu,herkes pilot,herkes kabin memuru.BİR MUSAFİR.
  • Sormak istiyoruz, bu halkın bu şekilde uyanıklıklarla soyulmasına sayın Ulaştırma Bakanı niye sesini çıkartmıyor? Bir uçağın kişi başına ürettiği emisyonun, otomobilin ürettiğinden bile az olduğunu motor üreticileri resmi verilerinde açıklıyorlar. Ali Sabancı, ben pisledim, sen temizle mantığında hareket etmiş. Gözünü toprak doyursun demek lazım bunlara.
  • Belli ki döviz konusundaki bilginiz TV' lerin alt yazılarından ibaret. Oysaki döviz alış - satış fiyatları farklıdır. Bugün 1000 EU bozdurursanız elinize 3000 tl geçer ama 5 dakika sonra 1000 EU almak isterseniz. Üzerine 180 TL ilave etmeniz gerekir. Anında 180 TL zarar edersiniz. Zira Aliş 3 lira, satış 3,18 liradır. Türkiye gibi ekonomisi zayıf ülkelerde bu fark, özellikle siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla açılır ki, olası artış ve düşüşlerde zarar telafi edilebilsin. Yani bir yolcu TL daha uygun diye dövizini bozdurursa yada EU daha uygun diye önce döviz alırsa daha bileti almadan bankalar aracılığıyla bu zarara uğrar. Hatta pegasusun muhasebesi bile bu çevrimden nasibini alır. Bu esnaf kurnazlığı değil ticaretin gereğidir. Maalesef yine bilgisizce bir yazı olmuş.
  • uçak alım törenini lufthansa istememiştir muhtemelen zira onlarda böyle bizdeki gibi gösteriş merakı yok...pgs , iyi incelenirse hiç de ucuz bir firma değil ve çoğu zaman bir çok noktada thy ondan daha ucuza uçuyor üstelik thy de ikram,su,check in vs ücretsiz...yalnız ben sayın yazardan biletlerde yolculardan tahsil edilen hizmet bedeli konusunda da yazı yazmasını rica ediyorum...böyle bir bedeli kesinlikle kabul etmiyorum zira eğer ben uçak ile uçacaksam havalanını kullanmak zorundaysam,check in yaptırmak zorundaysam vs bu benim tercihim veya isteğim değil ki bunun için ekstra ücret ödeyeyim !!! şirketler çalışanların maaşlarını bu şekilde mi çıkarıyorlar? ayrıca özellikle thy de hizmet bedeli farklılıkları yurtdışı ve içi biletlerde o kadar çok fark ediyor ki inanamazsınız...bu uygulamaya da otobüs firmaları da başlamışlar !!! bizi soyulmaktan kim koruyacak ??? bu konu hakkında hukuki bir işlem yapılabilir mi bu bedel legal mi ? bilgisi olan yazabilir mi ? saygılarımla...

PEGASUS'UN 'KUR' OYUNU

Pegasus’u, low cost (düşük maliyetli) hava taşımacılığı modelini Türkiye’de en iyi uygulayan şirket olarak biliriz. Ücretli ikram, dar mesafeli koltuklar, kısa turn around süreleri, ücretli check-in, koltuk seçimi vs. Pegasus Havayolları’nın ekstra gelir kalemlerinden bazıları olarak sayılabilir.

2012 yılı rakamlarına göre Pegasus Havayolları, yolcu başına bilet ücreti hariç her yolcudan ortalama 17 TL fazladan para kazanıyordu. Hedefi ise üç yıl içinde 30 TL’yi bulmaktı. Low cost iş modeline uygun olarak Pegasus Havayolları’nın ek kalemlerden gelir elde etmesine kimsenin itirazı olamaz. Ancak daha önceki bir yazımda Pegasus Havayolları’nın henüz dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmaya başlanmayan ve uygulanması da zor gözüken karbon emisyon bedeli adı altında yolcu başına 2 TL almaya başladığını ve bu şekilde yılda 100 milyon TL’nin üzerinde gelir elde ettiğini ifade etmiştim.

Pegasus Havayolları’nın olmayan bir uygulamanın bedelini yolculardan istemesine o dönem özellikle sosyal medya üzerinden çok ciddi tepkiler geldi. Dünyada hiçbir havayolu şirketinin henüz uygulamaya başlamadığı karbon emisyon payını Pegasus Havayolları’nın anında tahsil etmeye başlaması bana göre de kabul edilemezdi. O yazımın üzerinden uzun zaman geçti. Bugün Pegasus Havayolları sitesine baktığımda o uygulamanın artık kaldırıldığını ve karbon emisyon bedelinin tahsil edilmediğini farkettim. Pegasus Havayolları geç de olsa olması gerekeni yaptı. Ancak geçen sürede hatırı sayılır paralar Pegasus’un kasasına çoktan girdi bile...

Pegasus Havayolları’nın low cost anlayışı ile sinekten yağ çıkarma arasında gidip geldiği noktada önemli bir ayrıntı daha yakaladım. Turistin yoğun olduğu bölgelerdeki esnaf,  vitrin camlarına beyaz kağıda şöyle duyurular yapıştırır: “Yerli turiste 1 TL, for tourist 1 euro”

Bunun anlamı şu: “Eğer Türkiye’de yaşıyor ve TL kullanıyorsanız 1 TL’ye aldığınız ürünü, yabancıysanız ve euro harcıyorsanız 3 TL’ye alıyorsunuz.”

Şimdi Pegasus’un Sultanahmet esnafı uyanıklığı ile TL ile döviz farkından nasıl kazanç elde ettiğine bir göz atalım.

21 Şubat tarihli saat 18.10’daki İstanbul-Adana uçuşunu baz alalım. Ödemenizi Türk lirası üzerinden yapacaksanız tek yön ödemeniz gereken tutar 192.99 TL. Eğer bu bileti dolar kullanarak almak isterseniz ödemeniz gereken tutar 92 dolar iken, euro karşılığı ise 67 euro. TL kullanarak 192.99 TL ödeyerek aldığınız bilet eğer dolar ödemek zorundaysanız bir anda 202.4 TL’ye, euro olarak ödemek isterseniz 202.3 TL’ye çıkıyor. Dolayısıyla Pegasus Havayolları, aynı uçuş için aynı bileti 10 TL farkla satıyor. Bugünkü dolar kurundan hesapladığınızda biletini dolar olarak alan kişinin 87 dolar ödemesi gerekirken 92 dolar ödüyor. Böylece Pegasus Havayolları, ekstradan 5 doları cebine indiriyor. Aynı şekilde 63 euro ödemesi gereken yolcu da 67 euro ödemek zorunda kalıyor. Buradan da 4 euro fazladan para Pegasus’un kasasına giriyor.

İç hat uçuşlarında TL ile bilet alan yolcuların avantajı dış hat uçuşlarında ise tam tersine dönüyor. Çünkü dış hat uçuşlarında bu kez TL ile bilet alan yolcular diğer para birimlerine göre daha yüksek ücretten bilenlendiriliyor.

Örneğin 22 Şubat tarihli saat 10.25’teki İstanbul-Barcelona uçuşundan TL ile bilet alan bir yolcu 1064 TL ödüyor. Aynı bileti dolar ile satın alan yolcu 464 dolar ödüyor. Bunun da Türk lirası karşılığı 1020 TL ediyor. TL ile bilet alan yolcu dolar ile bilet alan yolcudan tam 44 TL daha fazla ücret ödemiş oluyor.

Eğer aynı bileti euro olarak alırsanız 322 euro ödüyorsunuz. Bunun da karşılığı bugünkü kur ile 975 TL yapıyor. Yani TL ile bilet alan yolcudan 89 TL daha az ücret ödeyerek biletinizi satın alabiliyorsunuz.

Low cost şirket olabilirsiniz, her yolcudan fazladan para kazanmak için bazı hizmetleri parayla satabilirsiniz. Suyu dahi parayla verebilirsiniz ama kur dönüşümünden 3-5 dolar fazla kazanmak için vatandaşı keriz yerine koymak, olmayan karbon emisyonunu yolcudan tahsil etmek, bir nevi şark kurnazlığı yapmak hangi ticari ahlak sınırları içine sığdırılabilir,  işte bunu bir türlü çözemedim.

( Not: Para birimi çevirmelerinde dolar için 2,2 TL, euro için 3,02 TL kuru baz alınmıştır.)

SUNEXPRESS'İN UÇAK SİPARİŞİ

Geçen hafta içi Sunexpress, Boeing firmasından 40'ı kesin, 10'u opsiyonlu 50 adet 737-800 sipariş etti. Uçaklar, 2015 Haziran'dan itibaren 2021'e kadar filoya katılacak. Bu sipariş birçok açıdan önem arzediyor.

Mesela, yakın geçmişte Sunexpress'in iki ortağı THY ve Lufthansa arasında yaşanan krizin 'ortak evlat' pozisyonundaki Sunexpress'in geleceğini olumsuz etkileyeceği yönündeki senaryolar bu siparişle birlikte ortadan kalkmış oldu. Her iki şirket de profesyonel bir tavırla Sunexpress'i aile içi şiddetin dışında tutmayı başardı. Bu açıdan hem THY hem de Lufthansa yönetimlerini kutlamak gerekir.

Bir diğer nokta ise Sunexpress'in 5 milyar dolara yakın bir yatırımı neden gösterişsiz bir şekilde lanse ettiği konusu... Yakın tarihten hatırlıyoruz ki hem THY hem Pegasus, siparişlerini adeta gövde gösterisine dönüştürdü. Pegasus siparişin hemen sonrasında borsada bunun nimetlerinden fazlasıyla faydalandı. Her iki siparişte de hükümet kendine ciddi pay çıkardı, imza törenlerinde siyasi şovlar yapıldı. Ancak benzer manzaraları Sunexpress siparişinde göremedik. Bir otelin konferans salonunda mütevazi bir törenle siparişler duyuruldu. Böyle olmasını belki Lufthansa belki de THY tarafı istedi. Belki de bu Sunexpress'in kendi tercihiydi. Bilemiyoruz ancak şu bir gerçek ki yerel seçimler öncesinde hükümet bu şovu kendi isteğiyle ıskalamamış olabilir. Hele ki eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın secim bölgesinde böyle bir şovun atlanması pek olası bir şey değil.  Eğer Almanya tarafından  kasıtlı bir defans yoksa, önümüzdeki günlerde yeniden bir tören tertiplenip bu fırsat siyasi açıdan değerlendirilebilir.

Biliyoruz ki yakın geçmişte, 4 yıl önce açılan Gazipaşa Havaalanı için sanki yeni açılmış gibi tören düzenlendi. Benzeri  Sunexpress için neden olmasın?

PEGASUS'UN 'KUR' OYUNU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
SXS'e laf etmeyin ,2000 yılında 5 uçağı vardı.Ne Lufthansa'dan Ne de THY'den bu güne kadar parasal yardım almamıştır.50 uçak siparişi küçük bir sipariş değildir,ama Sunexpress Türkiye'deki her şirketten daha farklıdır,asla bunun şovunu da yapmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flypgs ~ 5 yıl önce
taraflı buldum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
JETCİ ~ 5 yıl önce
Sayın köşe yazarı PEGASUS bilete ilave 3 lira 5 lira yapıyor olabilir. Yolcusunu en ucuza taşıyan havayolu PEGASUS gerçeğini değiştirmez. Diğer havayolu şirketlerinde bilet fiyatları PEGASUS'UN nerdeyse 2 katına ulaşıyor. Sonuç olarak en hesaplı havayolu şirketi PEGASUS. Defalarca bilet aldım ve PEGASUS dan daha aşağı bilet ücreti veren olmadı. Uçakta 45 dakika su içmeden de durulabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Nasıl daha ucuz? Geçtiğimiz günlerde bir iş için İzmir-İstanbul uçmam gerekti. PGS'de 140 TL civarı olan bilet THY'de 120, Atlas'ta da 79 TL idi. Ne zaman uçakla bir yere gitsem PGS en kazık oluyor nedense?
pgs ~ 5 yıl önce
ya pegasus plus kurnazligina ne demeli. biletin belli miktarinin ödemesini yapiyorsun ama senden kesilen tüm puanlar. basvurmama ragmen düzeltilmedi ve bir sürü puan gitti. onun icin pegasusu o zamandan beri kiniyor ve protesto ediyorum. ayrica kilo konusuna hic girmiyorum bir valizden 300 gram cikarttirilir mi. tmm para veya puan kes ama dürüstce yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI ~ 5 yıl önce
sn yazar sizin diğer şirketlerden haberiniz olmadığı anlaşılıyor.örneğin thy veya Anadolu jet fiatlarına bir bakın.liste fiatının üzerine en az bir o kadarda vergi adı altında ücret ilavesi var bunları hiç görmüyor pgs nin aldığı bir sakız parasını sözkonusu ediyorsunuz.biraz daha kıyaslamalı objektif olarak hepsini ele alirsanız daha uygun olur diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alan razı ~ 5 yıl önce
Sanki bu fark sadece pegasusta oluşuyor.Diğer firmaların satış mukayesesini de yaptınız mı sn yazar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
@Murat Bey'e ~ 5 yıl önce
Çok merak ediyorum acaba bilet alırken döviz mi alıp satıyorsunuz?Diğer firmalarda bilet alırken dolar/euro ve tl karşılıkları hep eşittir.Yani kim nasıl ödemek isterse.Bence ön yagrılı okuyacağınıza biraz daha sağduyulu yaklaşın. Pegasusun sineğin yağını hesaplayan bir şirket olduğu gün gibi açık.Yazar burada oturmuş uraşmış,araştırmış ve bir gerçeği gözler önüne sermiş.Sizse diyorsunuz ki Euro alış 3.00 satış 3.18 aldım sattım falan filan.O zaman ben gidiş dönüş bilet alayım 1 hafta sonra dolar düşerse daha ucuza uçayım,bileti de o fiyattan alayım olur mu?Bak bunu sizin gibi zihniyetler yapabilir.Sırf eleştirmek için eleştirmişsiniz ama saçma bir yorum olmuş.Bu arada aklında olsun normalde döviz alış satışlarında o kadar fark olmaz 2.97 alınıyorsa 2.99'a satılır.Neyse Zaten herkes ekonomist,herkes yorumcu,herkes pilot,herkes kabin memuru.BİR MUSAFİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİR MUSAFİR BEY! ~ 5 yıl önce
Önce Low Cost ne anlama geliyor bunu bir anla,sonra diğer şirketlerle karşılaştırma yap. Gidiş - gönüş bilet alırsan ve dolar sonradan düşerse ucuza değil,tam tersi pahalıya uçmuş olursun hesabını iyi yap. Döviz kurları arasındaki marjı öğrenmek istersen de herhangi bir bankanın sayfasına girebilir veya bir döviz büfesine camdan bakabilirsin. Söylediğin fiyat aralığını tahtakale de bulabilirsin ama. Orada da senin 100 dolarına bu fiyatlardan işlem yapmazlar. Kazıklandığını düşünüyorsan da başka bir firmayla uç. Bu arada, Musafir değil,Misafir.
Gidiş-Dönüş ~ 5 yıl önce
Gidiş-gönüş değil gidiş-dönüş. Harf hatalarıyla uğraşma canım..
hani devlet ~ 5 yıl önce
Sormak istiyoruz, bu halkın bu şekilde uyanıklıklarla soyulmasına sayın Ulaştırma Bakanı niye sesini çıkartmıyor? Bir uçağın kişi başına ürettiği emisyonun, otomobilin ürettiğinden bile az olduğunu motor üreticileri resmi verilerinde açıklıyorlar. Ali Sabancı, ben pisledim, sen temizle mantığında hareket etmiş. Gözünü toprak doyursun demek lazım bunlara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cem ~ 5 yıl önce
Devlete şikayet mi ettin de sana tepki vermedi devlet?
Murat bey; ~ 5 yıl önce
Belli ki döviz konusundaki bilginiz TV' lerin alt yazılarından ibaret. Oysaki döviz alış - satış fiyatları farklıdır. Bugün 1000 EU bozdurursanız elinize 3000 tl geçer ama 5 dakika sonra 1000 EU almak isterseniz. Üzerine 180 TL ilave etmeniz gerekir. Anında 180 TL zarar edersiniz. Zira Aliş 3 lira, satış 3,18 liradır. Türkiye gibi ekonomisi zayıf ülkelerde bu fark, özellikle siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla açılır ki, olası artış ve düşüşlerde zarar telafi edilebilsin. Yani bir yolcu TL daha uygun diye dövizini bozdurursa yada EU daha uygun diye önce döviz alırsa daha bileti almadan bankalar aracılığıyla bu zarara uğrar. Hatta pegasusun muhasebesi bile bu çevrimden nasibini alır. Bu esnaf kurnazlığı değil ticaretin gereğidir. Maalesef yine bilgisizce bir yazı olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güzel cvp ~ 5 yıl önce
güzel açıklamışsın, sanki 1 TL olan bileti 1 dolara satmışlar gibi haber olmuş
kurdan anlamamak ~ 5 yıl önce
iyi bir noktaya parmak basmak istemişsiniz ama avm içindeki döviz bürolarından bile uçuk rakamlar yazarak inandırıcılığınızı zedelemişsiniz. dövizde al-sat arasındaki fark sizin örneğinizdeki gibi % 6 değil binde %0 6-7 civarındadır. yani alışı 3 tl olan euronun satış kuru 3,018 civarındadır. dikkati çekmek istediğiniz nokta ise doğrudur. kur farkı zararını pgs almak istemez. ayrıca gece döviz piyasaları kapalı iken de bilet satışı yapılmaktadır. yani gece kur 3 tl iken satılan bileti sabah açılışta 2,95 e inmiş eur kuru ile tahsil etmek zorunda kalabilir havayolu firması. ayrıca döviz piyasaları kapalı iken kur alış-satış marjları binde 6-7 den % 2-3 aralığına kadar açılabilir. Pgsnin yaptığında bir yanlışlık gözükmüyor. haber yazarı bilgisizce bir yazı yazmış. herkes işini iyi yapsın. airporthaber.com inandırıcılık ve güvenilirlikte puan kaybetmesin. atılan taş kurbağaya değsin.
hizmet bedeli ~ 5 yıl önce
uçak alım törenini lufthansa istememiştir muhtemelen zira onlarda böyle bizdeki gibi gösteriş merakı yok...pgs , iyi incelenirse hiç de ucuz bir firma değil ve çoğu zaman bir çok noktada thy ondan daha ucuza uçuyor üstelik thy de ikram,su,check in vs ücretsiz...yalnız ben sayın yazardan biletlerde yolculardan tahsil edilen hizmet bedeli konusunda da yazı yazmasını rica ediyorum...böyle bir bedeli kesinlikle kabul etmiyorum zira eğer ben uçak ile uçacaksam havalanını kullanmak zorundaysam,check in yaptırmak zorundaysam vs bu benim tercihim veya isteğim değil ki bunun için ekstra ücret ödeyeyim !!! şirketler çalışanların maaşlarını bu şekilde mi çıkarıyorlar? ayrıca özellikle thy de hizmet bedeli farklılıkları yurtdışı ve içi biletlerde o kadar çok fark ediyor ki inanamazsınız...bu uygulamaya da otobüs firmaları da başlamışlar !!! bizi soyulmaktan kim koruyacak ??? bu konu hakkında hukuki bir işlem yapılabilir mi bu bedel legal mi ? bilgisi olan yazabilir mi ? saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000