24 Ağustos 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hep pegasus kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım. ama yorumlardan o kadae korktum ki daha almayacağım :D
  • Acil iniş benzeri bir durum 27 Ocak pc4446 İst > Ant uçuşunu yapan Pegasus uçağında yaşandı , İniş için alçalan uçak ,normalde Beydağları üzerinden dönüş yaparak deniz üzerinden havalimanına yaklaşmalıyken , kaptan pilot Antalya üzerinden manevra yaparak direk T2 ye indi.Kaptan pilotun acelesi var , bir yere yemeğe falan yetişecek diye düşündük o an :)
  • Evet Yapildi. Hatta yapan Kaptan Airbus kaptani Evrim banger. Kabin ekibinden bir kıza "sen hasta numarası yapacaksın, ambulans çağıracağım çünkü" Demiş ama inişi aldıktan sonra ambulansı iptal etmiştir
  • Kesinlikle bublari yapabilecegine inaniyorum..zira bebekli biri olarak pegasus un sinekten yag cikartma staretejisini defalarca yasadim. Bebekli yolcuya tum dunyada ayri bir oncelik verilir ve yardimci olunurken. Pegasus ile ucuslarda ayri bir iskence goruyoruz. Bebek arabasini ucaga vermek isterseniz naylonu ayri para. Bebek arabasi bir parcadan fazla ise ona da ayri para. Bebekli oldugumu soylememe ragmen arka ve orta sira koltuk veren bir zihnkyet. Musteri fark etmiyor. Yeter ki bileti alip parayi versin. Gerisi muhim degil. Musteri memnuniyeti diye bir olgu yok maalesef.
  • Yakasında Atatürk rozeti taşıyan personeli olduğu için bu kadar bok atılıyor olabilir mi? Ve bu firmanın uçuşlarını baltalamak için bir sürü alicengiz çevriliyor olabilir mi? Sadece Pegasus kullanıyorum ve bu güne kadar beni hiç yormadı.
  • Böyle bir duruma maruz kalan yolcular izmitteki yüksek hızlı treni kullanabilir. Otobüsle uğraşmaktan iyidir.
  • Şaka mı bu ya? Yalancı çoban fıkrasını aklıma getirdi. Bir gün gerçekten biri hasta olunca, kontrolörler inanmayıp iniş izni vermiyormuş falan.
  • Sen istanbul'a bilet al, sonra uçak izmite insin. Dolandırıcılar.
  • Sakip sabanci cok akilli bir adam o meden politikaya girmedi karismadi isine bakti.kazandigi parayla ilgilendi ama bu zat israil usaklariyla okidugum kadariyla bir iliski icinde .eger toton varsa siyasete gir haa yoksa ozaman perde arkasindan onla bumla ittifaka siyasete mudahele etme Siyasete dizayn vermeye calisan oligarklari putin halletti. Hetkes kendi isine bakacak
  • O gece cengiz Topel havalimanında çalışıyordum ucaklar indi fakat otobusler gelmedigi icin yolcular saatlerce havalimanında bekledi

Pegasus'un acil iniş cinliği

Pegasus Havayolları’nın sahibi Ali Sabancı için, özellikle Airporthaber’de yapılan yorumlarda uyanık bir işadamı olduğunu vurgulamak adına “ Cin Ali” yakıştırması yapılır. Pegasus öncesinde pek de alışık olmadığımız, düşük maliyetli havayolu taşımacılığını yurtdışındaki örneklerinden Türkiye’ye uyarladığı sırada, gerek maliyet düşürme yöntemleri gerekse bilet dışında ek gelir kazanma taktikleri, Sabancı için bu yakıştırmanın yapılmasında etkili olmuş olabilir. Haksız da sayılmazlar çünkü kendi sloganlarında da vurguladıkları gibi Türkiye’de havacılığı Pegasus Havayolları başlatmadı ama onlar klasik havayolu anlayışına dair birçok klişeyi değiştirmeyi başardı.

Ancak bunu yaparken zaman zaman kantarın topuzunu kaçırdığını da söylemeliyiz. Özellikle, personel politikasında ciddi yanlışlar yaptı, yapıyor.  O politikanın sonucu olarak çalışanların aidiyet duygusunu kaybetmenin yanı sıra artık sağlıklarını da kaybetme noktasına geldiğini çokça dile getirdim. Pegasus’un, işletme politikası gereği sinekten yağ çıkarma peşinde olduğu açık. Bunun için en küçük bir fırsatı bile kaçırmadığını biliyoruz. Ama az sonra anlatacağım uyanıklık, bu kadarına da pes dedirtir, şapka çıkarttırır!

Biliyorsunuz Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen Havalimanı’nın adeta bayrak taşıyıcısı rolünde. Atatürk Havalimanı’nda THY ne ise, Sabiha Gökçen’de de Pegasus o. Pegasus, tıpkı THY gibi son yıllarda hızla filo büyütüyor, yeni hatlar açıyor, frekans artırıyor. Bunun sonucu olarak da plansız büyüme ve alt yapı eksiklikleri, operasyonel sıkıntı ve dolayısıyla rötar ya da divert olarak karşımıza çıkıyor.

Bir süredir Sabiha Gökçen Havalimanı pisti, zaman zaman saat aralıkları değişmekle birlikte, bakım için gece saat 00:30’dan 05:30’a kadar kapatılıyor. Bu saatler içerisinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na hiçbir uçak inemiyor da kalkamıyor da. Böyle olunca, havayolu şirketleri pist kapanmadan son uçakları da İstanbul’a döndürmenin gayretine düşüyor. Özellikle Pegasus ana operasyon merkezinden sabah uçuşlarını yapabilmek için son nefeste Sabiha Gökçen’e inmek için varını yoğunu ortaya koyuyor. Normal yollardan bunun mümkün olmadığını anlayınca, işte o noktada devreye ‘cin’ fikirler giriyor.

Nasıl mı?

Anlatayım..

Örneğin 21 Ağustos Cuma gününden örnek vereyim. Bir süredir hafta içi bakım için her gece kapatılan Sabiha Gökçen pisti, o gece de rica-ısrar, bir saat rötarlı olarak 01.30’da kapandı. Klasik olarak pist kapanmadan havayolu şirketleri iniş slotu kapabilmek için adeta birbiriyle yarıştı. Sonunda yetişebilen indi, yetişemeyen sabaha kaldı. Ancak işte tam burada Pegasus’un cin fikri devreye girdi.

Pegasus, onların deyimiyle misafirlerine Gazipaşa-İstanbul uçuşu için biletleme yaparken uçuş planına Gazipaşa-Cengiz Topel yazdı. Uçak Gazipaşa’dan sanki Cengiz Topel’e gidiyor gibi havalandı ancak İstanbul’a yaklaştığında ‘kabin ekibinden biri rahatsızlandı’ denilerek bir başka uçağın slot hakkına tecavüz edildi ve hoop Sabiha Gökçen’e iniverdi.

İlk deneme başarılı oldu.

Bu kez bir başka Pegasus uçağı…

Hatay-İstanbul seferini yapan uçak, Sabiha Gökçen pisti notamlı olduğu için yine uçuş planını Cengiz Topel Havalimanı’na gidiyor gibi doldurdu. Tam İstanbul’a yaklaşınca uçak teknik arıza nedeniyle Cengiz Topel yerine Gökçen’e iniş izni istedi. Ancak hava trafik kontrolörleri, bir süredir benzer gerekçelerle Gökçen’e inişlerin artmasından şüphelenmiş olacaklar ki uçağın inişine izin vermediler ve uçak Cengiz Topel’e inmek zorunda kaldı. Yolcular, otobüslerle İstanbul’a taşındı. Bu kez plan tutmadı.

Peşinden Antalya-Sabiha Gökçen uçağı… Yine gerekçe aynı. “Teknik arıza var Sabiha Gökçen’e inmek istiyoruz”

Bakın siz şu tesadüfe! Bu uçak da tam İstanbul’a yaklaştığında teknik arıza bildiriyor ve Sabiha Gökçen’e inmek istiyor. Ancak buna da izin verilmiyor. Uçak Cengiz Topel’e, yolcular otobüslerle İstanbul’a…

Bu kez Adana-Bursa uçağı… Uçuş planının Adana-Bursa olduğuna bakmayın, uçaktakiler yine İstanbul’a gelmek için bilet alan misafirler! Üç kez teknik arıza mazereti kontrolörlere takılan Pegasus bu kez taktik değiştiriyor. Uçakta bir yolcunun baygınlık geçirdiğini ve Sabiha Gökçen’e inmek istediğini bildiriyor. Ancak ne hikmetse, uçak Bursa’ya daha yakın olmasına rağmen ısrarla Sabiha Gökçen’e inmek istiyor. Tabi işin içinde bir bit yeniği olduğunun farkında olan kontrolörler uçağın rotasını Cengiz Topel olarak belirliyor.

Pegasus’un bir gecede üç uçağı uydurma mazeret bildirme taktiğiyle Sabiha Gökçen’e inmek istiyor ama başaramıyor. Her gün bunun gibi defalarcası yaşanıyor. Şimdi diyeceksiniz ki, uçaklarda gerçekten teknik arıza olamaz mı? Olabilir tabiî ki, ancak şimdi Pegasus’un plansız tarifesini sorguluyoruz, o zaman da bir gecede neden bu kadar çok uçak teknik arıza yapıyor bunu sorgularız. Yani Pegasus açısından iki ucu pis değnek durumu sözkonusu. Neresinden tutarsanız elinizde kalır!

Pegasus'un acil iniş cinliği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (75)

mhmdkmc ~ 9 ay önce
Hep pegasus kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım. ama yorumlardan o kadae korktum ki daha almayacağım :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abbasyolcu ~ 3 yıl önce
Acil iniş benzeri bir durum 27 Ocak pc4446 İst > Ant uçuşunu yapan Pegasus uçağında yaşandı , İniş için alçalan uçak ,normalde Beydağları üzerinden dönüş yaparak deniz üzerinden havalimanına yaklaşmalıyken , kaptan pilot Antalya üzerinden manevra yaparak direk T2 ye indi.Kaptan pilotun acelesi var , bir yere yemeğe falan yetişecek diye düşündük o an :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Evet Yapildi. Hatta yapan Kaptan Airbus kaptani Evrim banger. Kabin ekibinden bir kıza "sen hasta numarası yapacaksın, ambulans çağıracağım çünkü" Demiş ama inişi aldıktan sonra ambulansı iptal etmiştir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bubu ~ 3 yıl önce
Kesinlikle bublari yapabilecegine inaniyorum..zira bebekli biri olarak pegasus un sinekten yag cikartma staretejisini defalarca yasadim. Bebekli yolcuya tum dunyada ayri bir oncelik verilir ve yardimci olunurken. Pegasus ile ucuslarda ayri bir iskence goruyoruz. Bebek arabasini ucaga vermek isterseniz naylonu ayri para. Bebek arabasi bir parcadan fazla ise ona da ayri para. Bebekli oldugumu soylememe ragmen arka ve orta sira koltuk veren bir zihnkyet. Musteri fark etmiyor. Yeter ki bileti alip parayi versin. Gerisi muhim degil. Musteri memnuniyeti diye bir olgu yok maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Barış ~ 3 yıl önce
Yakasında Atatürk rozeti taşıyan personeli olduğu için bu kadar bok atılıyor olabilir mi? Ve bu firmanın uçuşlarını baltalamak için bir sürü alicengiz çevriliyor olabilir mi? Sadece Pegasus kullanıyorum ve bu güne kadar beni hiç yormadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seçenek ~ 3 yıl önce
Böyle bir duruma maruz kalan yolcular izmitteki yüksek hızlı treni kullanabilir. Otobüsle uğraşmaktan iyidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trajikomik ~ 3 yıl önce
Şaka mı bu ya? Yalancı çoban fıkrasını aklıma getirdi. Bir gün gerçekten biri hasta olunca, kontrolörler inanmayıp iniş izni vermiyormuş falan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 3 yıl önce
Sen istanbul'a bilet al, sonra uçak izmite insin. Dolandırıcılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Girme politikaya ~ 3 yıl önce
Sakip sabanci cok akilli bir adam o meden politikaya girmedi karismadi isine bakti.kazandigi parayla ilgilendi ama bu zat israil usaklariyla okidugum kadariyla bir iliski icinde .eger toton varsa siyasete gir haa yoksa ozaman perde arkasindan onla bumla ittifaka siyasete mudahele etme Siyasete dizayn vermeye calisan oligarklari putin halletti. Hetkes kendi isine bakacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nöbetçi müdür ~ 3 yıl önce
O gece cengiz Topel havalimanında çalışıyordum ucaklar indi fakat otobusler gelmedigi icin yolcular saatlerce havalimanında bekledi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000