28 Eylül 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat atma. Delilsiz, belgesiz, genel geçer ifadelerle bir şirketi suçlamak, kötüleyerek ticari faaliyetlerine sekte vurmaya çalışmak, benim yazıdan anladığım şey bu. Böyle büyük bir şirketi karalamaya yönelik sözler sarf edebilmek için de iyi bir karşılığı olmalı diye düşünmeden de edemiyor insan. O ya da bu şekilde nerden tutsanız elinizde kalıyor. Söyledikleriniz doğruysa koyun belgesini ortaya da shgm gereğini yapsın, yok yalansa o zaman insanları aptal yerine koyup ya tutarsa mantığıyla böyle yazılar yazmayın.
  • Slot vermesinlar PEGASUS hayatta rotar yapmaz ✌
  • bunca zamandir haberler yapildi peki ne degisti ? pgs yonetimi sessiz sakin sekilde biz iyiyiz mesajlari veriyor :)) sistem bu ulkede boyle isler kardesim. sivil havacilik adam gibi denetlemez ise , calisma bakanligi bunlara ses cikarmaz ise kimse calisani dusunmez sirtina vur kirbaci gitsin. bosuna konusuyoruz memleketin sistemi sacma..
  • THY Çağrı Merkezi'ne de el atın lütfen.

Pegasus'u da diğerlerini de yazacağım arkadaş!

Pegasus Havayolları ile ilgili yazdığım yazılar bazılarını ciddi anlamda huzursuz ediyor belli ki...Diyorlar ki, " Neden hep Pegasus ile ilgili yazıyorsunuz, neden diğer şirketlere dokunmuyorsun?"

Bir defa şunu göz ardı etmeyelim. Türk sivil havacılığının THY'den sonraki en büyük havayolu şirketi Pegasus... Dolayısıyla Pegasus gibi büyük bir şirketin birkaç yazıya konu olması kadar olağan bir şey yok. Bunu kişisel husumete, hatta reklam alma gayretine bağlayanlar var.  Boşuna öküz altında buzağı aramayın çünkü ne kişisel sorunum var ne de siteye alınan reklamlarla bir alakam söz konusu... O yüzden ben Pegasus ile ilgili yazılarıma devam edeceğim. Kimin ne düşündüğü hangi senaryolara inandığı umurumda bile değil!

Pegasus Havayolları, hatırlayacaksınız bir dönem Atatürk Havalimanı'nda sefer yapan havayollarının lodos günlerinde yaşadığı rötarlarla dalga geçiyordu. Rakiplerinin hava koşullarından dolayı yaşadığı rötarlara, alaycı şekilde atıfta bulunarak, "Rötar mı, o ne" diye afişler hazırlatarak yolcu kapma gayretine girmişti. Ancak gelin görün ki, büyük lokma ye büyük konuşma sözünü doğrularcasına, o rötar geldi Pegasus'u vurdu. Üstelik rakiplerinin kendi ellerinde olmayan sebeple yaşadığı rötarı, Pegasus operasyonel beceriksizlikleri yüzünden yaşadı! Bu aşamaya neden gelindi? Pegasus neden bu kadar plansız büyüdü? Misafir dediği yolculara her uçuşta neden rötar çilesi çektirmeye başladı? Bütün bunlar, üzerine sayfalarca konuşulacak şeyler ve bunları birinin dile getirmesi gerekiyor. Ben de bunlara duyarsız kalamıyorum.

Mesela, aylarca Avrupa'nın rafa kaldırdığı karbon emisyon bedelini Avrupa uçuşlarındaki biletlere yansıtarak misafir dediği yolcusundan milyonlarca TL haksız kazanç elde ettiler, bunları yazmayayım mı?

Uçucu ekipleri aylık 110 saat limitine dayayarak insanı şartlara aykırı şekilde uçmaya zorladılar, bunları yazmayayım mı?

İnsan gibi değil mekanik bir alet gibi çalıştırdığı uçucu ekiplerine uçakta bir kap yemeği çok gördü, simit almaya yetecek kadar multinet ile çalışanları aç biilaç uçmaya mahkum ettiler, bunları yazmayayım mı?

Her havayolu, çalışanlarına üniformaları zimmetleyerek ücretsiz verirken piyasa şartlarının altında kazanan kabin ekiplerine  1400 TL'ye üniforma  sattı, bunları yazmayayım mı?

Ağır çalışma şartlarına dayanamayan kabin ekipleri istifayı basınca, daha önce mülakattan elediklerini, müflis bakkal eski defterleri karıştırır hesabı tek tek arayarak , niteliğe, yeterliliğe, yabancı dil bilgisine bakmadan otobüs duraklarından toplar gibi "gelin çalışın" dediler. Acilen kabin memuru bulmak gerekince de eğitim süresini 17 güne kadar indirdiler. Şimdi ben bunları yazmayayım mı?

Pist kapanacak diye diğer havayolu şirketlerinin slot hakkına tecavüz edebilmek için pilotlarını yalan söylemeye zorladılar. Acil inişi gerektirecek medikal bir durum olmamasına, uçakta teknik arıza bulunmamasına rağmen sanki öyleymiş gibi pilotları acil iniş izni almaya zorladılar, bunları yazmayayım mı?

Bir yıl öncesine kadar yüzde 90'ın üzerinde zamanın kalkış oranı ile övünürken bu yıl bazen yüzde 50'lere kadar  düştü.  Bu operasyon başarısızlığını yazmayayım mı?

Yazacağım elbet! Sen ister oku ister okuma... Ama ben bunları yazmaya devam edeceğim arkadaş!

Tabi bunları yazarken yazın sıcağında kışın karında ayazında tonlarca bagaj yükleyen apron işçilerini de, Çelebi'de TGS'de Havaş'ta emeğinin karşılığını alamayan, ağır mesai şartları altında ezilenleri de hala özel havayollarında 400 euro maaşla uçmak zorunda bırakılan kabin ekiplerini de, izinli günlerinden mesaiye çağrılarak sonuna kadar emeği sömürülen diğer çalışanları da yazacağım. Bir işe yarayacak mı bilmiyorum ama en azından birilerinin sesi olacağım, yazacağım arkadaş!

Pegasus'u da diğerlerini de yazacağım arkadaş!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Atma ~ 3 yıl önce
Murat atma. Delilsiz, belgesiz, genel geçer ifadelerle bir şirketi suçlamak, kötüleyerek ticari faaliyetlerine sekte vurmaya çalışmak, benim yazıdan anladığım şey bu. Böyle büyük bir şirketi karalamaya yönelik sözler sarf edebilmek için de iyi bir karşılığı olmalı diye düşünmeden de edemiyor insan. O ya da bu şekilde nerden tutsanız elinizde kalıyor. Söyledikleriniz doğruysa koyun belgesini ortaya da shgm gereğini yapsın, yok yalansa o zaman insanları aptal yerine koyup ya tutarsa mantığıyla böyle yazılar yazmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Slot vermesinlar PEGASUS hayatta rotar yapmaz ✌

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 3 yıl önce
bunca zamandir haberler yapildi peki ne degisti ? pgs yonetimi sessiz sakin sekilde biz iyiyiz mesajlari veriyor :)) sistem bu ulkede boyle isler kardesim. sivil havacilik adam gibi denetlemez ise , calisma bakanligi bunlara ses cikarmaz ise kimse calisani dusunmez sirtina vur kirbaci gitsin. bosuna konusuyoruz memleketin sistemi sacma..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 3 yıl önce
THY Çağrı Merkezi'ne de el atın lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000