21 Kasım 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ali sabancının haberi vardır
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • pas dediğiniz nedir ki ya bu kadar büyüttünüz, ben hiç para vermem bilete mesela çok nadir pas kullanmadan uçtuğumuz
  • eyyy SGGM eyyy PEGASUS nerelerdesiniz bunlara vereceğiniz cevaplarınız yok mu?

Pegasus'tan pas bilet alan SHGM Memuru kim?

Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı'nın, ' Pegasus ile uçarken kendi biletimi paramla satın alıyorum' demecini hatırlıyorum. Hatta fazla bagajı olduğunda ekstra bagaj parası ödediğini de vurguluyordu aynı açıklamasında... Ali Sabancı uyanık bir iş insanı. Airporthaber yorumcularının tabiriyle, 'Cin Ali'.

Ali Sabancı bu açıklamaları yaparken aslında şu iki konuda mesaj veriyor:

-Ben paramla bilet alıyorsam kimse benden bedava bilet istemesin.

-Ben fazla bagaja para  ödüyorsam herkes ödesin...

Sabancı  açıklamasıyla, kendisine gelecek  bedava bilet ve fazla bagaj taleplerinin önünü kesme niyetinde olduğunu gösteriyor. Şimdi size bir olay aktaracağım. Bu olayın kahramanı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde şef kadrosunda bir memur. Pilotların lisans, tip işleme, temdit, validasyon vs işlemlerine bakıyor. Havayolu şirketlerinden gelen talepleri hızlandırmak ya da yavaşlatmak bu kişinin elinde. Bütün havayolu şirketleri, haklı olarak işlemlerininin hızlı olmasını istiyor. Ama bunun için havayolu şirketlerinin biraz fedakarlık yapması gerekli!

Lisans şubesindeki memur, istediği şirketin işlemlerini hızlandırırken istemediğini de ağırdan alabiliyor. Tabi memurun işlemleri hızlandırma karşılığında havayolu şirketlerinden talepleri olabiliyor.

Bahsettiğim memura, Ali Sabancı'nın 'paramla biletimi satın alıyorum' dediği Pegasus'tan  'pas bilet' kullandırılıyor. Bunun karşılığında Pegasus pilotlarının lisans işlemleri de tıkır tıkır hallediliyor. Diyeceksiniz ki, ' Kimler neler alıyor, bir bilete mi takıldınız?'  Teknik olarak baktığınızda bu bir rüşvettir ve rüşvetin küçüğü büyüğü olmaz!

Memur Teoman'ı hatırladınız mı?

İranlı işadamı Reza Zarrap'ın rüşvet tekliflerini reddederek, devletten kaçırılmaya çalışılan 57 milyon lirayı dik duruşuyla devletin kasasına sokmayı başarmıştı. Memur Teoman işini yaptığı için kahraman ilan edildi. Aslında sadece yapması gerekeni  yapmıştı. Ama öylesine alıştırılmışız ki, işini yapan memurları, sadece işini yaptığı için kahraman ilan edebiliyoruz.

Şimdi iki memur örneğine bakın... Bir tarafta milyonlarca lirayı elinin tersiyle iten bir memur, diğer tarafta bir pas bilete tav olan memur!

18 Kasım Cuma günü eşini ve annesini Almanya'nın Hamburg kentine gönderen bu SHGM memuru, 25 Kasım için de kendisine bilet kestiriyor. İşlemler bizzat Pegasus Genel Müdürlüğü tarafından hallediliyor. 3 kişinin toplam bilet ücreti, Ankara-İstanbul-Hamburg gidiş dönüş 250 euro tutuyor. Bu tutarın Pegasus Genel Müdürlüğü tarafından halledildiği notu düşülüyor.

İki yıl önce o dönemin SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin, 'havayollarından pas bilet kullanmayın' talimatına rağmen sivil havacılık otoritesinde görevli memura verilen bu pas biletlerin bir karşılığı mutlaka olacaktır. Pegasus Havayolları, babasının hayrına o biletleri kullandırtmadığına göre bundan sonra o memurun Pegasus ile ilgili yaptığı bütün işlemler şaibeli değil midir?

Sadece SHGM değil, DHMİ'de de bazı isimlerle ilgili böyle duyumlar geliyor. Sektörün önünü açması gereken otoritelerin bazı uyanık(!)çalışanları, alenen sektörü tırtıklama gayretine girmişler. Ben örnek olması açısından SHGM'den somut bir olayı aktardım. Pas bilet yasağı talimatına aykırı davranışları tespit edip gereğini yapmak yeni Genel Müdür Bahri  Kesici'ye  ve diğer kurum yöneticilerine kalmış...

Pegasus'tan pas bilet alan SHGM Memuru kim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (69)

halit ~ 1 yıl önce
ali sabancının haberi vardır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 2 yıl önce
pas dediğiniz nedir ki ya bu kadar büyüttünüz, ben hiç para vermem bilete mesela çok nadir pas kullanmadan uçtuğumuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İSPAT ~ 2 yıl önce
eyyy SGGM eyyy PEGASUS nerelerdesiniz bunlara vereceğiniz cevaplarınız yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000