04 Temmuz 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bizlerde bunları mahkemeye versek nasıl olur
  • Ramp de de çıkarma varmı varsa bunların ahirette hesabini nasıl vereceksin. Ahirette gorusuruz
  • Sabancı cocuklarımızın ekmeğini aldı elinden hayallerini çaldı. ANne olarak bende dualarımı geri alıyorum sabancıdan ALLAH a havale ediyorum.
  • Sendika anayasal haktir.sırası gelmişken söyleyeyim türk metal pegasus işçisinin yanındadır
  • Pegasusta ki kıyıma dur diyoruz. Sendika yasal bir hal iken sendikali oldukları için yasal hakları elindn alinmaya calisilan emekci kardeslerimizin her daim yanındayız.
  • İnsanların vede çalışanların anayasal hakkı olan.sendikalı olmak.biraz daha insanca yaşayabilmesi için tanınmış temel hak ve hürriyetlerinden bir tanesidir.bunu almak kimsenin hakkı ve haddi değildir.bizlerde türk metal olarak.emekçi kardeşlerimizin yanında olucaz
  • Türkiye de adı sendika olupta bu adı gerçek manası ile taşıyabilen sendikalardan biridir.Bu destek çalışanlara büyük destek olacaktır.Tek kelime ile pegasus'u kınıyorum
  • Sendika çalışanın haklarını korumak ezilenlerin yanında olmak için var birlik ve beraberlik özünde var ve buna kimse engel olamaz
  • Iscinin hakki olan sendika elinden alinamaz korkutularak bunlarin onune gecilcegini sananlar Turk Metal gibi iscininhakkini savunan sendikalar olduguu surece bunu basaramiycaklar
  • Anayasal bir Hakkı olan vatandaşa bu tarz çirkin bir yaklaşım sergilenmesini dogru bulmuyorum.Konu ile ilgili problem yaşayan arkadaşların davalarının arkasında durmalarını Ümit ediyor,TürkMetal ailesi olarak yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum.İnsallah en kısa zamanda bu iş hayırlı bir neticeye varır.

Pegasus'ta kıyım başladı

Pegasus Havayolları'nda rüzgar bu kez tersine döndü. Bir yıl öncesine kadar uçaklarında ekip sıkıntısı yaşayan Pegasus bugün elindeki ekip fazlasından kurtulmanın yollarını arar oldu. Bir yıl gibi kısa bir sürede bu aşamaya nasıl gelindi? Ekip sıkıntısı yaşayan Pegasus kısa süre içerisinde nasıl bu kadar şişti?

Burada daha önce defalarca, Pegasus'un ekiplerinin sivil havacılığın kabul ettiği üst limitlerde uçurulduğunu ve ekiplerin zaman zaman o sınırı bile aştıklarını yazdım. Hatta o günlerde SHGM, limit aşımını tespit ederek dönemin uçuş işletme yöneticisinin yetkisini bile almıştı.

Bahsettiğim olayın üzerinden bir yıl geçti. Bugün Pegasus'un elinde hem kokpit hem de kabinde ihtiyaç fazlası var. Bir zamanlar 110 saat üst limiti sonuna kadar kullanan Pegasus şimdilerde 60-70 saatlik uçuşlarla, ayda 10-12 gün boşlarla ekipleri görevlendiriyor.

Bir dönem özellikle kabin ihtiyacını karşılamak için 'arkadaşını da getir' kampanyası yapan şirket ihtiyaç döneminde doldurduğu ekiplerden kurtulmak için formül arıyor. Pegasus'un yeni genel müdürü Mehmet Nane'nin bu konuda özellikle çaba gösterdiği ve yeni iş sözleşmelerindeki bazı maddelerin Nane'nin talimatıyla değiştirildiği söyleniyor. Buna göre, yeni iş sözleşmesinin 12. maddesi tıpkı THY'deki gibi, sebebi ne olursa olsun çalışanı performans yetersizliği sebebiyle kapının önüne koyma hakkı veriyor. Özellikle eski çalışanlar sözleşmeyi bu haliyle yeniledikten sonra çalıştığı yıla göre tazminatı ödenerek kapının önüne konuluyor. (Bu arada ödenen tazminat kalemleri arasında sektör, yatı, duty free ve tidy -up (temizlik) primleri hesaplanmıyor.)

Pegasus'un şu anda 1600 civarında kabin memuru var. Yeni uçaklar filoya katılamıyor ve 2016 yılı için yeni slot da alınamıyor. Dolayısıyla Pegasus'un bir yıl önce planladığı filo büyümesi ve frekans artışı, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın fiziki koşullarından dolayı pek mümkün görünmüyor. Dolayısıyla ekip açısından da elinde fazlalık ortaya çıkıyor. Bir de Hasan Kalyoncu Üniveristesi ile yapılan anlaşma var. Hali hazırda ekip fazlası bulunan Pegasus, üç aylık iş garantili eğitim alan yeni kabin memurlarını da bünyesine katmaya devam etmek zorunda. Çünkü her birinde 6.5 bin TL para alınıyor. Bunun yarısı üniversitenin yarısı da Pegasus'un kasasına giriyor. Ordan kaynak devam ediyor ve para da kazanılıyor. O halde Pegasus ne yapacak? Tabi ki elindeki eski kabin ekiplerinden azaltıma gidecek. Onun için de hem yukarda söylediğim yeni sözleşmenin 12. Maddesini hem de ingilizce bilgisi kozunu kullanacak. Nedir o İngilizce kozu anlatayım. Pegasus ihtiyacı olduğu dönemde dil bilgisine bakmadan birçok kişiyi işe aldı. Uzun süre de kullandı. Şimdi ihtiyacı kalmayınca, 'ingilizcenizi geliştirmezseniz atarım' tehdidine başladı. Tabiki ingilizcenin bu kadar kısa sürede geliştirilemeyeceği ortada. İşten atmak için bahane olduğu açık. Bunu onlar da, çalışanlar da biliyor. Bildiğimiz bir şey daha var ki, burada amaç iş garantili dükkandan eğitim alan yeni adaylara yer açmak... Kurnazca değil mi?

Bir parantez de sendikalı olduğu için Pegasus'ta mobinge uğrayan ve işten atılanlara açmak istiyorum. Hava İş Sendikası'nın internet üzerinden Pegasus'ta örgütlenme fiyaskosunu hepimiz biliyoruz. Yanlış stratejiler sebebiyle ölü doğmuş örgütlenme çabası arkasında yine onlarca işsiz bıraktı. İşine devam edenler de mobbing altında işten atılmamak için direniyor. Şu anda 100 civarında sendikalı Pegasus'tan atıldı ve bu rakam daha da artacak. Hava İş'in beceriksiz örgütlenme çabaları Pegasus'ta başarısızlığa uğradığı gibi belki de diğer havayollarının da örgütlülük cesaretini kırdı. Bu açıdan sendika yönetimini de bir kez daha kutlarım!
Pegasus'ta kıyım başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (109)

Remzi Güngör ~ 2 yıl önce
Bizlerde bunları mahkemeye versek nasıl olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lazimdegil ~ 2 yıl önce
Ramp de de çıkarma varmı varsa bunların ahirette hesabini nasıl vereceksin. Ahirette gorusuruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sevim özk ~ 2 yıl önce
Sabancı cocuklarımızın ekmeğini aldı elinden hayallerini çaldı. ANne olarak bende dualarımı geri alıyorum sabancıdan ALLAH a havale ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sezer kavalcı ~ 2 yıl önce
Sendika anayasal haktir.sırası gelmişken söyleyeyim türk metal pegasus işçisinin yanındadır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mevlüt ~ 2 yıl önce
Pegasusta ki kıyıma dur diyoruz. Sendika yasal bir hal iken sendikali oldukları için yasal hakları elindn alinmaya calisilan emekci kardeslerimizin her daim yanındayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tuncay ~ 2 yıl önce
İnsanların vede çalışanların anayasal hakkı olan.sendikalı olmak.biraz daha insanca yaşayabilmesi için tanınmış temel hak ve hürriyetlerinden bir tanesidir.bunu almak kimsenin hakkı ve haddi değildir.bizlerde türk metal olarak.emekçi kardeşlerimizin yanında olucaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Leyla ~ 2 yıl önce
Türkiye de adı sendika olupta bu adı gerçek manası ile taşıyabilen sendikalardan biridir.Bu destek çalışanlara büyük destek olacaktır.Tek kelime ile pegasus'u kınıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serap ~ 2 yıl önce
Sendika çalışanın haklarını korumak ezilenlerin yanında olmak için var birlik ve beraberlik özünde var ve buna kimse engel olamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aytul Yildiz ~ 2 yıl önce
Iscinin hakki olan sendika elinden alinamaz korkutularak bunlarin onune gecilcegini sananlar Turk Metal gibi iscininhakkini savunan sendikalar olduguu surece bunu basaramiycaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taner ~ 2 yıl önce
Anayasal bir Hakkı olan vatandaşa bu tarz çirkin bir yaklaşım sergilenmesini dogru bulmuyorum.Konu ile ilgili problem yaşayan arkadaşların davalarının arkasında durmalarını Ümit ediyor,TürkMetal ailesi olarak yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum.İnsallah en kısa zamanda bu iş hayırlı bir neticeye varır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000