08 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Thy eleman almazsa tüm çalışanların hali beter. Alımlarda thy daha şeffaf olmalı, ve kadrolaşma yapan gruplara engel olunmalı.
  • Yazinizin altina imzami atarim,,ama bu yazi burada kalmasin,takipcisi olunuz lutfen
  • Güzel bir yazı olmuş. Serbest piyasa ekonomisi ve Anayasa buna izin vermese de ben yaptım oldu zihniyeti patronlara yaradı.
  • Pegasus zenci de almıyor uçağa... Hasbelkader bir şekilde girmişse bile, en yüksek irtifada uçaktan atıyor... HerkeŞe iPret olsun diye yapıyor bunu... Aptallar için not:Yazım hataları "gizli tanık'a gönderme olarak, kasten yapılmıştır...

Pegasus'ta işten atılanların sorumlusu kim?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün iç hatlarda bilet tavan fiyatı uygulaması ile Nisan ve Ağustos aylarında şirketler arası kokpit ve kabin ekibi transferi uygulaması bazı çevrelerce desteklendi, bazı çevrelerde de serbest piyasa ekonomisine müdahale olarak yorumlanıldı ve eleştirildi.

Bilet fiyatlarına tavan sınırlaması getirilmesini özellikle rekabet olmayan hatlarda istismara açık olduğu için doğru buldum. Çünkü, rekabet olan hatlarda müşteri kapabilmek için fiyat kıran havayolu şirketleri,  tek başlarına uçtukları hatlarda yolcunun alternatifi olmadığı için bilet fiyatlarını yüksek tutuyordu. Bu açıdan SHGM'nin müdahalesi tam zamanında ve yerindeydi.

Ancak,  SHGM'nin personel transferine yasak getirmesi, hem Anayasa ile güvence altına alınmış 'çalışma hakkı'na bir darbe hem de sektörün ekolojik dengesine suni bir müdahaleydi.

İlk kararında havayolu şirketlerinin fırsatçılığına karşı yolcuları koruma anlayışı güden otorite, ikinci kararında ise çalışanları tamamen işverenin inisiyatifine terk ediyordu. Nitekim, sektörün en hareketli olduğu ve en çok iş gücü ihtiyacı duyulan Nisan-Ağustos arasında transfere yasak getiren SHGM, çalışanların hareket kabiliyetini sıfıra indirgeyerek onların; hayallerini, hedeflerini ve planlarını da yerle bir etti. Belli ki, SHGM ekiplerini kaybetme riski taşıyan havayolu ya da havayollarının talebi doğrultusunda böyle bir karar aldı. Ancak alınan bu kararın hiçbir hukuki ve mantıksal alt yapısı olmadığı açıkça ortada. Bu mantıkdışı yasak ile hak ederek ve özgür iradesiyle şirket değiştirmek isteyen çalışanlar, en çok talep gördükleri dönemi,  şirketlerinin sunduğu çalışma şartlarıyla geçirmek zorunda kaldılar. Yasağın sona erdiği Ağustos ayından sonra da sezon bittiği için yeni sezona dek bir kaç ay daha bir başka havayoluna geçiş şansları da kalmadı. Burada otoriteye şunu sormak gerekir.

Transfer yasağı konulan dönemde havayollarının kan kaybını başarılı şekilde önlediniz. Peki ya bu süreçte iş değiştirme hakkı elinden alınan çalışanlara yapılan mobbing ve aşırı iş yükü karşısında havayollarına ne gibi telkin ya da müdahalelerde bulunuldu? Çalışanlardan bu konuda bize gelen şikayet mektuplarının otoriteye de gönderilmiş olması muhtemelken, bu şikayetlerle ilgili neler yapıldı?

Gelelim en önemli noktaya. Biliyorsunuz, bu yıl havayolları için kötü bir yıl oldu ve olmaya devam ediyor. Şirketler, bırakın büyüme planlarını, elindeki filolarını koruyabilmek için çaba gösterirken başta THY olmak üzere filo büyütme planlarının ötelenme olasılığı olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla kötü bir sezon geçiren örneğin Pegasus Havayolları, transfer yasağının yürürlükte olduğu bir dönemde toplu olarak 120 çalışanı işten atarken SHGM müdahil oldu mu? Transfer yasağının olduğu bir dönemde çalışanlar bir bir kapının önüne konulurken SHGM, bunun sorumluluğunu üstlenmeyecek mi? Belki de transfer yasağı olmasa bir başka şirkete geçebilecekken Pegasus'ta kaldığı için atılan çalışanın suçu günahı ne?

Bu süreçte işten atılan çalışanlara SHGM'nin bir güvence vermesi gerekmez mi? Örneğin yasağın kalktığı andan itibaren bu çalışanların havayollarında istihdam önceliği sağlanması otoriteye puan kazandırmaz mı?

Özetle, transfer yasağı saçma ötesi saçma bir uygulamadır. Bu dönem ilk kez uygulanan yasağın son olmasını umuyorum. Geçmişte çalışanlar oradan oraya transfer oldular ama onların yerlerine hep yeni ekipler bulundu, bugüne kadar hiçbir uçak yerde kalmadı.

SHGM'nin tavan fiyat uygulaması ne kadar gerekliyse personel transfer yasağı da o denli gereksiz ve yersizdir ve tekrar gözden geçirilmelidir.

Pegasus'ta işten atılanların sorumlusu kim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Thy ~ 2 yıl önce
Thy eleman almazsa tüm çalışanların hali beter. Alımlarda thy daha şeffaf olmalı, ve kadrolaşma yapan gruplara engel olunmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şu ara ~ 2 yıl önce
Şu ara THY teknikte islamoğlu cemaati paralel yapılaşıyor. Birbirleriyle görüşüp kendi dünya görüşlerine göre işleri yönelendirenler var. Şirket bunlara engel olmalı çeteleşmeye izin vermemeli
Hakan ~ 2 yıl önce
Yazinizin altina imzami atarim,,ama bu yazi burada kalmasin,takipcisi olunuz lutfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 2 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş. Serbest piyasa ekonomisi ve Anayasa buna izin vermese de ben yaptım oldu zihniyeti patronlara yaradı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zenci... ~ 2 yıl önce
Pegasus zenci de almıyor uçağa... Hasbelkader bir şekilde girmişse bile, en yüksek irtifada uçaktan atıyor... HerkeŞe iPret olsun diye yapıyor bunu... Aptallar için not:Yazım hataları "gizli tanık'a gönderme olarak, kasten yapılmıştır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gizli tanık:) ~ 2 yıl önce
Nerden bildin? evet siyahi misafirler öncelikli şüpheli olarak adlandırılıyor..Daha kontuar önünde gözlenmeye başlıyor sanki hepsi 1 er kaçak yada kötü insan gibi.Uluslararası normlara aykırı bir uygulama..PGS hakkında bir eleştiri yapılıyor ve siz bunu yapana APTAL diye hitap edecek kadar geriliyorsunuz...Size tavsiyem bu konuları 1 araştırın...Peşin hükümlü olmayın
gizlitanık'a ~ 2 yıl önce
Öncelikle Pegasus hakkında eleştiri yapanlara APTAL diye hitap etmiyorum. "Aptallar için not" yazmamın sebebi, kasten yaptığım yazım hatalarını, bilmeden yapmışım sanacak kadar APTAL olanlar için not olarak yazdığım için APTAL kelimesini kullandım. Bazı insanlar, sırf bir ırka veya kökene mensup oldukları için aşağılandıklarına, kötü muamele gördüklerine inanacak kadar kompleksli olurlar. Sen de öyle misin acaba diye düşünüyorum. Oysa benim bir sürü kürt arkadaşlarım var. Hiç biri senin gibi değiller. Hakları yeniyorsa ağlamak yerine haklarını arıyorlar mesela. Bu ülkenin vatandaşı olarak Kürt ile Ermeni ile Türk'ün yasalar ve vicdanlar önünde eşit olduğunu bilerek yaşıyorlar. Aksayan yerlerde ise tepkilerini koyuyorlar. Eğer sen de kürtsen arkadaşım, başına gelen kötü şeylerin hepsi sırf kürt olduğun için gelmiyor. Benim de başıma binlerce sorun geliyor.
gizli tanık:) ~ 2 yıl önce
Sizlerle konuşmak anlamsız biliyormusun..PGS u eleştiren 6 maddelik bir yazıda kalkıp üzeri kaşınacak tek madde üzerinden günlerdir avukatı yazıyor ,şirketin güvenlik müdürü yazıyor,siz yazıyorsunuz..yazan yazana..Yazılan kürt kelimesinin yanlış bir kelime olduğunu farkederek düzelttim daha sonra...Okuma ihtiyacı duymuyorsunuzki,sadece konuyu kaşıma peşindesiniz..Diğer eleştiriler hakkındada biraz hassas olsanız keşke..Böyle 1 platformda ispat edilmesi imkansız bir yorum yada iddaa yapacak eğitimde biri değiliz biz..Siz konuşun sadece..Ya genel müdürlükte oturan keyfi yerinde hiçbirşeyden habersiz bir çalışansınızdır,yada bu eleştirileri okuduğunda aslında bizleri haklı bulan ama illaki bir karşılık verme ihtiyacı duyan bir yönetici...o yüzden uzatmanın anlamı yok...güzel bir haftasonu dileklerimle

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000