28 Mart 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Önümüzdeki yirmi yıl özellikle büyük gövdeli uçaklarda tecrübeli pilotlara ihtiyaç fazlalaşacak.65 yaştan sonrada sağlığı yerinde olup tecrübesi fazla pilotlar kullanılmıyor? Yaş limiti artırılabilir.genç pilotlar itiraz edecek ama tecrübeye her zaman ihtiyaç var. Yurtdışında da bu konu tartışılıyor.
  • Öyle manyak gibi açık yaşamıyorlar. Gerçekten yaşasalar çözüm için gerçekten çok alternatifleri var. O yüzden inandırıcı bulmuyorum artık aşırı pilot ihtiyacı varmış söylemlerini.
  • Bari işe alırken şu DLR 2'yi falan kaldırında biz çömezler gelelim
  • beter olsunlar
  • Mücbir sebep nedir, bi açıklarmısınız (yönetmelikteki)
  • Vallla thy kokpit istihdam'a ulaşmak çok zor.. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Bu iletişimsizlikle nasıl olcak?
  • Şirket 737 kokpitini günden güne kaybediyor.
  • thy nin içi akp den farksız hatta yakında ensar vakfına para kesintisi yaparlarsa şaşmam
  • THY ancak motive ediyorlar diye Müdürlere habire bol keseden atıyor..
  • pilot olsam ,Türkiyede ne işim olur?Gider Kanada,amerıkada yada avustralyada ucar;aileme daha ıyı bir gelecek hazırlarım...

Pegasus THY pilotlarını nasıl transfer etti?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, birkaç yıl önce uçak bilet fiyatlarına tavan ücret sınırlaması getirince bazı çevreler bu müdahalenin serbest piyasa ekonomisi ile çeliştiğini öne sürerek söz konusu kararı eleştirmişti. Bunun aksini düşünenler de, talebin yüksek olduğu dönemlerde havayollarının fırsatçılığının önlenmesi açısından SHGM'nin bu müdahalesini yerinde bulmuştu.  

SHGM, rekabet halindeki şirketlere ikinci müdahalesini ise uçucu ekipler konusunda yaptı. Bir süre önce havayollarının uçucu ekip transferine ilişkin genelge yayınlayan otorite, yoğun sezon olarak tabir edilen Nisan-Ağustos arasında pilot ve kabin memuru transferine yasak getirdi. SHGM'nin amacı, geçmişte özellikle pilot konusunda yaşanan kavganın önlenmesi ve buradan doğacak haksız rekabetin önüne geçmekti.

Özellikle son dönemde, temini pilotluk mesleğine göre daha kolay ve kısa olan kabin memurlarının, özel sektörden THY'ye doğru ciddi bir geçişi vardı. Özel havayolu şirketleri, kısa  da olsa eğitim verdikleri kabin memurlarını gruplar halinde THY'ye kaptırınca, yeni ekipleri sağlayabilmek için hem eğitim sürelerini kısalttı hem de alım koşullarını esneterek çok da kriterlerine uymasa da yeni kabin ekipleri bulmak zorunda kaldı. Ayrıca, bu geçişin durması amacıyla ekiplere bir miktar iyileştirme yapan havayolları da oldu. Ancak, özel sektör ile THY arasında kabin memurlarının ekonomik koşulları açısından uçurum olduğu bilindiğinden, buna rağmen özel havayolu şirketleri ekiplerini THY'ye kaptırmaya devam etti ve yasak gelmese önümüzdeki aylarda etmeye de devam edecekti.

İşte tam bu sırada SHGM'nin genelgesi yayınlandı. Yaz sezonu öncesinde uçakların ekip sıkıntısı yaşamaması için erken alınmış bir önlem olarak değerlendirilen uçucu ekip transferi de tıpkı tavan fiyat uygulamasında olduğu gibi iki farklı görüşü ortaya çıkardı. Anayasa ile güvence altına alınmış çalışma hakkına tecavüz niteliği taşıdığı için transfer yasağını eleştirenler de oldu, biraz daha realite çerçevesinde düşünerek SHGM'ye hak veren de...

Sonuçta 1 Nisan tarihinde başlayacak uçuş ekibi transferine sayılı günler kala havayolu şirketleri de son kozlarını oynamaya başladı. Pegasus başta olmak üzere  özel şirketler pilotlarını ellerinde tutabilmek adına ciddi zam yaptı. Bu sayede," THY piyasada en iyi pilot maaşı veren şirkettir" tabusu da yıkılmış oldu. Pegasus, sektörün en yüksek pilot maaşı veren havayolu şirketi olurken en büyük kan kaybını bu dönemde THY yaşadı. THY'de görev yapan pilotlar, Pegasus'tan gelen, " Yarın gel başla" telefonuyla Sabiha Gökçen'in yolunu tuttu.  Bir süredir yabancı pilotlarını körfez havayollarına kaptıran THY, körfeze pilotlarını nasıl kaptırmayacağının hesaplarını yaptığı sırada bu kez iç tehditle karşı karşıya kaldı. Tabi bir de son dönemde yaşanan patlamalardan sonra bazı yabancı pilotların THY'den istifa ettiği şeklinde bilgiler de var. Bütün bunları toplayınca THY, yasağın devreye girmesine günler kala, daha yüksek maaşa başka şirketlere pilot kaptırdığı için transfer yasağından aslında en çok etkilenen şirket oldu. TİS'ten dolayı eli kolu bağlı olan THY, transferleri ekonomik olarak durdurma şansına da sahip olamadı. Tabi THY'den Pegasus'a pilot transferinde, salt maaş olarak değil sadece Boeing filosunun yaptığı ve pilotların ciddi rahatsızlık duyduğu Afrika uçuşlarının da Pegasus'ta olmayacak olması, aynı tip uçakları filosunda bulunduran Pegasus'a geçişlerde etkili olduğunu söylemek mümkün. Ancak Afrika uçuşlarından kurtulan pilotların Pegasus'ta maksimum aylık 110 saatlik uçuş limitine dayandırılarak 109,5 saatlik uçuş yapabilecekleri gerçeğini de unutmamaları lazım!   Ayrıca THY'yi diğer havayollarına göre güçlü kılan sendikal örgütlülüğün de son dönemde çalışanlar için hiçbir anlam ifade etmemesi ve yönetimle dirsek teması halindeki sendikaya uzun vadede güvenin olmaması, pilotların özel havayolu şirketlerini tercih etmesinde  bir başka önemli neden olarak göze çarpıyor.

Bu arada 12-13 Nisan tarihinde Türkiye'de pilot avına çıkacak olan Katar Havayolları'nın da özellikle THY'den ciddi sayıda pilot koparacağı yönünde beklentileri de yabana atamayız.

Sonuç olarak bu yıl 39 yeni uçağı filosuna katacak olan THY, bölgesindeki küresel rekabet, global siyasi ve ekonomik krizlerin getirdiği sorunlarla birlikte hem sayısal olarak ekip sıkıntısı yaşayacak hem de deneyimli uçuş ekibini kaptırmanın getirdiği uçuş emniyeti sorunlarıyla karşılaşma riski ortaya çıkacak. Yaz ortasında yasak delinir mi bilemiyoruz ama kan kaybı devam ederse THY'nin pilot transferi yasağının delinmesine yönelik yaptırımı göze alacağı günleri de görebiliriz. 

Pegasus THY pilotlarını nasıl transfer etti?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Mösyö ~ 3 yıl önce
Önümüzdeki yirmi yıl özellikle büyük gövdeli uçaklarda tecrübeli pilotlara ihtiyaç fazlalaşacak.65 yaştan sonrada sağlığı yerinde olup tecrübesi fazla pilotlar kullanılmıyor? Yaş limiti artırılabilir.genç pilotlar itiraz edecek ama tecrübeye her zaman ihtiyaç var. Yurtdışında da bu konu tartışılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aday F/O ~ 3 yıl önce
Öyle manyak gibi açık yaşamıyorlar. Gerçekten yaşasalar çözüm için gerçekten çok alternatifleri var. O yüzden inandırıcı bulmuyorum artık aşırı pilot ihtiyacı varmış söylemlerini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aday F/O ~ 3 yıl önce
Bari işe alırken şu DLR 2'yi falan kaldırında biz çömezler gelelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asu ~ 3 yıl önce
beter olsunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mücbir ~ 3 yıl önce
Mücbir sebep nedir, bi açıklarmısınız (yönetmelikteki)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstihtam ~ 3 yıl önce
Vallla thy kokpit istihdam'a ulaşmak çok zor.. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Bu iletişimsizlikle nasıl olcak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy F/O ~ 3 yıl önce
Şirket 737 kokpitini günden güne kaybediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vu ~ 3 yıl önce
thy nin içi akp den farksız hatta yakında ensar vakfına para kesintisi yaparlarsa şaşmam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erkan ~ 3 yıl önce
THY ancak motive ediyorlar diye Müdürlere habire bol keseden atıyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ff ~ 3 yıl önce
pilot olsam ,Türkiyede ne işim olur?Gider Kanada,amerıkada yada avustralyada ucar;aileme daha ıyı bir gelecek hazırlarım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bol kese ~ 3 yıl önce
olsaydın da gitseydin madem
Ff e ~ 3 yıl önce
Ben oldum ilk firsattada gidicem sen rahat ol

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000