01 Ocak 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 20 sinde ucmaya baslayip 24 unde kaptan oluyor bizimkiler hala universite sarti kosuyor sacmaliktan öte birsey deyil
  • murat bey haberleri güzel yazıyorsunuz ama haber niteliğini kaybedince gündemden düşünce tekrar haber yapmıyorsunuz. yani takip i yapılmıyor diye düşünüyoruz. bazen kimsenin yazamadıklarını cesaretle kaleme alıyorsunuz lütfen borajet mağdurlarınıda hatırlayın hatırlatın . sevgiler..
  • Opecekle hic merak etmis murat efendi hemde aheste aheste
  • Bir anımı paylaşayım. Pist değişiyor ve kule bir uçağı yeni değişen pistin esas bacağına gönderiyor ve Adama esas bacakta bekle diyor. Bir başka uçakta pist değişirken finalda olduğu için ona iniş izni veriyor. Ancak base'e giden akıllı kuleyi dinlemediği için piste inmeye yani karşına gelen uçağın üstüne inmeye kalkıyor ve kule bas bas bağırmasına rağmen cevap yok. Diğer uçağın öğrencisinin daha finalda bu işi görüp kuleye ben goaround yapıp sağa geçeyim mi demesiyle diğer akıllı olayı anlıyor ve kendisi go around yapıyor ve işi kurtarıyor. Bizlerde yerde bu şaka gibi olayı izliyoruz. Şimdi size bir soru bunlardan hangisi gerçek pilot? Hangisi işe girmeli?

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Geçen hafta Pegasus Havayolları, bir ilan yayınladı. Daha önce pilot adayından 38-40 bin euro peşin alarak verdiği tip eğitiminin hem fiyatını 29 bin 500 euro'ya düşürdü hem de tıpkı THY gibi pilotlardan bu parayı işe başladıktan sonra maaşlarından keseceğini duyurdu.

İlk bakışta pilot adayları için oldukça cazip bir ilan gibi görünüyor ancak işin içinde Pegasus olunca, " Suyu bile parayla satan bir şirket neden benden eğitim parasını peşin peşin almıyor" diye ister istemez derin düşüncelere dalıyorsunuz!

Tam olarak, aklımda deli sorular türünden bir durum...

Acaba işin içinde başka bir iş mi var? Tip eğitimi verdiği pilottan 40 bin euro'ya yakın parayı kasasına indiren Pegasus neden bu sistemden vazgeçti?

Yoksa pilotlar uzun vadeli borçlandırılarak düşük ücretle çalışmak zorunda mı kalacak?

Hadi bakalım çıkın işin içinden...

Bayram değil seyran değil Pegasus pilotları neden öptü?

Bu arada tavsiyem, ileride pişman olacağınız sözleşmeyi imzalamayın ve sözleşmeyi mutlaka bir hukukçu ile birlikte okuduktan sonra imzalayın...

PİLOT ADAYLARI NEDEN YURTDIŞINA GİDİYOR?

Özellikle dünyanın iki büyük uçak üreticisi Airbus ve Boeing’in pazar araştırmalarında sık sık “Bilmem ne kadar uçağa, bu uçaklar için bilmem ne kadar pilota ihtiyaç var” türünden sonuçları okuyoruz. Bu araştırmalar elbette nedensiz yapılmıyor. Şahsi kanaatime göre,  bu tarz araştırmaların önemli iki sebebi var:

"Havacılığın popülaritesini canlı tutmak ve müşterilerin iştahını artırmak…"

Araştırma sonuçlarının doğru olduğunu varsayarak ister istemez şunu düşünüyoruz:

“Üretilen uçaklardan ne kadarı Türkiye’ye satılacak, ihtiyaç olan pilot ve teknisyenlerin kaçı Türkiye’de yetiştirilecek?”

Bu soruların cevaplarını bugünden kestirmemiz çok zor ancak Türk sivil havacılığının son iki yıldaki aşağı evrilen grafiğinin yeniden çıkışa geçmeye başlamasıyla, önümüzdeki yıllarda hem uçak hem de iş gücü yetiştirme anlamında payına düşeni alacağını umuyorum.

Ama…

Lafla peynir gemisinin yürütülemeyeceğini de biliyorum.

Yeterli alt yapı oluşturulmadan hızlı büyüme sürecine giren havacılığımızın daha sistematik hamlelere ihtiyacı olduğu ve özellikle eğitim konusunda özenli bir yol haritası çizilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Şu an görünen tabloda özellikle pilotaj eğitimi konusunda ağır aksak bir sistemin var olduğunu ve bu sistemin bu şekilde devam etmesi halinde, uzun vadede sorunlara çözüm olmayacağı açıkça ortada duruyor. Havayolu şirketlerinin kendi eğitim sistemlerini oturtamamakla birlikte, hali hazırda uçuş eğitimi veren organizasyonlarla yeteri kadar dirsek teması kuramaması da sorunların ana nedeni olarak görünüyor. Bir tarafta havayolu şirketleri pilot sıkıntısı yaşarken diğer tarafta uçuş eğitimi veren eğitim kuruluşlarının (FTO) öğrenci bulabilmek için adeta iğneyle kuyu kazması, ortada tezat bir durumun varlığını kendi başına ispatlıyor aslında.

İçeride desteklenmesi gereken eğitim kuruluşlarının bırakın içeride desteklenmesini dış tehditler altında ayakta kalma savaşı vermesine de seyirci kalınıyor. Çünkü, ağır rekabet koşullarının yanı sıra yüksek maliyetli bir alanda var olmaya çalışan FTO'ların, şimdilerde en büyük kaybı yurtdışını tercih eden pilot öğrencilerin sayısında yaşanan ciddi artış!

Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde ve ABD'de maliyetler düşük olduğu için, hem ucuza hem de daha kısa sürede lisans verilmesinden dolayı son dönemde Türk öğrencilerin önemli bir kısmının yurtdışını tercih ettiğini ve hatırı sayılır dövizin bu yolla dışarı çıktığını üzülerek duyuyorum. Burada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne büyük iş düşüyor. Nasıl bir formül bulunur bilmiyorum ancak Türkiye'de eğitime başlayacak bir öğrencinin, kayıt, evrak ve sağlık raporu gibi bir takım  işlemlerinin yapıldığı sürede (yaklaşık bir ay)yurtdışında PPL lisansı alınabiliyorsa, burada bürokratik yumuşama yapılmasının şart olduğu söylemek için alim olmaya gerek yok. Bu şartlarda Türkiye'deki eğitim kuruluşlarının yurtdışındaki muadilleriyle rekabet edebilme şansları olabilir mi? Yurtdışında 3-4 bin Euro'ya ve bir ay içerisinde PPL lisansı alabilen bir öğrenci neden Türkiye'de 13-14 bin euro ödesin ve neden bu lisansı alabilmek için altı ay beklesin? Yurtdışında 6-7 ayda 35-40 bin euro'ya ATPL frozen lisansını almak varken neden Türkiye'de iki katı para vererek iki katı zamanda o lisansı alsın?

Zaman zaman bürokratların sarfettiği "Türkiye uçuş eğitim üssü olacak" sözlerinin bir inandırıcılığının olabilmesi için yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikli olarak maliyetlerin düşürülmesi, bürokratik işlemlerin hafifletilmesi ve en önemlisi Türkiye'deki havayolları ile uçuş eğitim organizasyonlarının sistematik ve koordineli şekilde çalışması gerekiyor.  Bunu sağlayacak olan da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'dür.

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (78)

Elin gavuru ~ 4 ay önce
20 sinde ucmaya baslayip 24 unde kaptan oluyor bizimkiler hala universite sarti kosuyor sacmaliktan öte birsey deyil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
size güvenmiştik ~ 6 ay önce
murat bey haberleri güzel yazıyorsunuz ama haber niteliğini kaybedince gündemden düşünce tekrar haber yapmıyorsunuz. yani takip i yapılmıyor diye düşünüyoruz. bazen kimsenin yazamadıklarını cesaretle kaleme alıyorsunuz lütfen borajet mağdurlarınıda hatırlayın hatırlatın . sevgiler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seni de ~ 6 ay önce
Opecekle hic merak etmis murat efendi hemde aheste aheste

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot olana iş var ~ 6 ay önce
Bir anımı paylaşayım. Pist değişiyor ve kule bir uçağı yeni değişen pistin esas bacağına gönderiyor ve Adama esas bacakta bekle diyor. Bir başka uçakta pist değişirken finalda olduğu için ona iniş izni veriyor. Ancak base'e giden akıllı kuleyi dinlemediği için piste inmeye yani karşına gelen uçağın üstüne inmeye kalkıyor ve kule bas bas bağırmasına rağmen cevap yok. Diğer uçağın öğrencisinin daha finalda bu işi görüp kuleye ben goaround yapıp sağa geçeyim mi demesiyle diğer akıllı olayı anlıyor ve kendisi go around yapıyor ve işi kurtarıyor. Bizlerde yerde bu şaka gibi olayı izliyoruz. Şimdi size bir soru bunlardan hangisi gerçek pilot? Hangisi işe girmeli?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maalesef ~ 6 ay önce
Maalesef bu olay bire bir yaşandı ve sonuçta kuleciye baskıyla, uçuş emniyet müdürünün korumasıyla ve türlü türlü devrcilikle örtbas edildi. Üzücü ve endişe verici!
Normal ~ 6 ay önce
Bu anlattıklarınız aslında normal şeyler. Normal olmayan şu, o kuleye onca yetki verilmesi. O iki küçük uçak çarpışsa kule sorumluluğu alacak mı? Almaz. Tereyağından kıl çeker gibi sıyrılır işin içinden. Kerameti kendinden ve adam gibi radarı olmayan kule aslında tek kelime talimat veremez, vermemeli. Bilgi verebilir. Rüzgarı söyler, pistin durumunu söyler diğer trafiklerle ilgili malumat verebilir. Bundan ötesine maydonoz olmaya hakkı yoktur. Eğer adam gibi radarı varsa ve sorumluluğu alabilecek yüreği varsa ondan sonra gelsin versin talimatı. Sonra kaza olunca kaçmamak şartıyla tabi. Pilot öğrenci dahi olsa pilottur ve o uçağı indirir kuleye ihtiyaç duymadan indirir. Sonuçta vfr uçuyor bu pilotlar. Kule neymiş? kimmiş?
Normal e ~ 6 ay önce
Kule kendi yetki alanında bu da genelde 5000 5nm trafikten sorumlu tek yetkilidir. Radarı olmasa da motor çalıştırms, rule, İniş kalkış izni olmadan yapılmaz, yapılamaz. Sorumluluk alanında otoritedir ve kontrol sahasında vfr trafiği yönetme için tek otoritedir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000