24 Nisan 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • satılsada kurtulsak
  • Beyler bu adam yzı yazmaz kap tan açıklama geldi ali sabancı hisselerini vermiş Qkatara
  • Hersey iyi hos pegasus satilabilir satilmayabilir senin yaran ne onu anlamadim yazilarina bakiyirum pegasusla bu kadar neden ugrasiyorsun onu hic anlamadim bence senin bir yaran var pegasusla sen once onun yazisini yaz yapilacak birsürü haber varken bu konuyu bu sekilde yaziya alman senin haberci olmadigini gosterir
  • Bir işadamının kar eden ve maximum verimini aldığı her şirketi satılıktır bu genel kural,nasıl ki Koç Holding Migros u sattı Sabancı'da Pegasus u satabilir ve satacak da;bence bundan normal ve doğal bir sonuç olamaz,personel şöyleymiş böyleymiş o patronu ilgilendirmez,adam alacağı paraya bakar,satar çıkar ve gider bu kadar basit.

Pegasus 'Men dakka dukka' oldu

Türkiye’de havayolu şirketlerinin birleşmesi ve satılması çok alışık olduğumuz bir durum değil. Yakın geçmişte 12-13 civarında şirket kapısına kilit vurmak zorunda kalırken batma pahasına patronlar şirketleri son ana kadar elinde tutmayı tercih etti.  Öger'e ait Atlasjet'in ETS tarafından satın alınması, Pegasus Havayolları’nın 2005 yılında Mehmet Emin Karamehmet ve İrlandalı ortağından Sabancı ailesine geçmesi, Onur Air’in kısa süreliğine de olsa İranlı Mahdi Shams’e satılması ile geçen yılın sonunda Borajet’in ABD’de yaşayan işadamı Yalçın Ayaslı tarafından Karslı işadamı Sezgin Baran Korkmaz’a devredilmesi, havacılık tarihimizin ender satış hikayeleri olarak kayda geçti. 

Türk sivil havacılığının son 15 yılına tanık olanlar hatırlayacaktır. Birçok havayolu şirketi ağır krizler yaşamasına rağmen satış fikrine karşı hep mesafeli kaldılar. Sky Havayolları, Saga Havayolları, Best Air, Golden, FLY, Turkuaz, İnter gibi örneklendireceğimiz çok sayıda havayolu şirketi, dönem dönem alıcı çıkmasına rağmen işletme ruhsatını kaybedene kadar şirketleri ellerinden çıkarmadılar. Bundan 5-6 yıl önce 10 milyon dolarlık satın alma teklifini geri çeviren bir şirketin, ekonomik krizden çıkamayarak  kapısına kilit vurduğunu biliyorum.

Türkiye’de sektör dışarıdan bir yatırımcının havayolu şirketi satın almasına ilk örnek Esas Holding’in 2005 yılında Pegasus Havayolları’nı satın alması verilebilir. O dönem genç ve başarılı girişimci sıfatlarıyla havacılık sektörüne adım atan Esas Holding’in patronu Ali Sabancı, havacılık sektörüne hızlı bir giriş yaparken çok geçmeden Türkiye’de belki de ilk kez yaşanacak bir hamleyi de yapmıştı. Pegasus’u satın aldıktan yaklaşık iki yıl sonra o zaman Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketi ünvanını elinde bulunduran Onur Havayolları’na talip olarak havacılık sektöründe epey bir hareketlilik yaşanmasını sağlamıştı. Ne var ki o satış hiç gerçekleşmedi. Kapalı kapılar ardında Onur Air’in patronu Cankut Bagana ile masaya oturan Sabancı, ısrarlı satın alma girişimlerini bir türlü nihayete erdiremedi ama o tarihten sonra Onur Air için çok şey değişti.

Türkiye’de 15’e yakın havayolu şirketinin olduğu dönemde, diğer satın alma alternatiflerini yok sayarak en büyük rakibine talip olan Pegasus, satın almayı gerçekleştiremese de en büyük rakibine ‘satılık havayolu’ etiketini vurmayı başarmıştı.  O günden sonra Onur Havayolları ile ilgili sayısız satış haberi duyuldu. Birçoğu dedikodudan ibaret  olsa da her an satılacak havayolu statüsünde olmak en başta Onur Havayolları çalışanlarının motivasyonunu kırdı. Sonrasında birçok talip de çıktı ve sonunda İranlılar kısa süreliğine de olsa Onur Air’i satın aldı.  Sıkıntılı İran döneminden sonra şirket tekrar Bagana’ya geçti ama son 10 yıl boyunca satış söylentileri hiç bitmedi.  Bugün bile…

1992 yılından 2007 yılına kadar çizgisinde sağlam adımlarla ilerleyen bir şirketin son 10 yılının ‘satılık havayolu’ dedikodularına konu olmasının en büyük nedeni Ali Sabancı’nın yukarıda yazdığım satın alma girişimidir.

Gelelim bugüne…

O satış dedikoduları, yakıştırmalar, iddialar bugün Pegasus Havayolları için konuşulur oldu. Birkaç ayda bir Pegasus Havayolları’nın satılacağına ilişkin haberler basına yansımaya başladı. Pegasus borsaya açık bir şirket olduğu için her seferinde satış iddialarını yalanlayarak yatırımcısına bilgilendirme yapıyor ancak bu satış haberlerinin etkisinin  personel motivasyonu ve uzun vadeli planları nasıl etkilediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Tıpkı Onur Havayolları’nda olduğu gibi artık macun tüpten çıktı ve macunu tüpe sokmak neredeyse imkansız. Bu satış haberleri belki de gerçekten satış gerçekleşene kadar devam edecek ama şu bir gerçek ki, yıllar önce Pegasus’un rakibini yok etmek için kurguladığı senaryo bugün Pegasus için işlemeye başladı.

Yine söylüyorum ki, Pegasus Havayolları satılmasa da bundan böyle sürekli satıldı haberleri çıkacak, personel de her dakika gelecek kaygısıyla satış haberlerinin motivasyon kırıklığını yaşayacaktır.

Yani bugün Pegasus, yıllardır Onur Air'e yaşattığının aynısını kendisi yaşıyor. Eee ne demişler men Dakka duka! (Eden bulur)

Pegasus 'Men dakka dukka' oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

satılmıs aga ~ 1 yıl önce
satılsada kurtulsak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı olsun ~ 1 yıl önce
Beyler bu adam yzı yazmaz kap tan açıklama geldi ali sabancı hisselerini vermiş Qkatara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oktay ~ 1 yıl önce
Versin ne oluyor?? Sahibi Ali olmuş mahmut olmuş ne fark eder?
Yaran ne anlamadim ~ 1 yıl önce
Hersey iyi hos pegasus satilabilir satilmayabilir senin yaran ne onu anlamadim yazilarina bakiyirum pegasusla bu kadar neden ugrasiyorsun onu hic anlamadim bence senin bir yaran var pegasusla sen once onun yazisini yaz yapilacak birsürü haber varken bu konuyu bu sekilde yaziya alman senin haberci olmadigini gosterir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Satış ~ 1 yıl önce
Bir işadamının kar eden ve maximum verimini aldığı her şirketi satılıktır bu genel kural,nasıl ki Koç Holding Migros u sattı Sabancı'da Pegasus u satabilir ve satacak da;bence bundan normal ve doğal bir sonuç olamaz,personel şöyleymiş böyleymiş o patronu ilgilendirmez,adam alacağı paraya bakar,satar çıkar ve gider bu kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000