27 Temmuz 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Mezun oldum alındım.Sozlesme yapıldı beni bağladılar ardından sevinerek gittim ama resmen köle oldum. Bildiğin hizmetçi gibi hissettim kendimi. Zar zor sekiz ay dayanabildim bünye bir zamandan sonra kaldırmadı firma çok vasat ve anında çalışanlarına kapı gösteriyor binlerce mezun var diyor güle güle diyor sen çıkmak istersen 7 bin ödüyorsun. Adete köle gibiydik bu bölümü okuduğuma yaptığıma pişman oldum. Pegasus Anadolu Jet ve onur airden uzak durun THY için çabalayın en azından size değer verirler.
  • Arkadaslar pegasusta yukleme iscisi olarak calisan varsa sakal biyik kestiriyolarmi is ortami nasil ogrenmek isterim vardiya sistemi ve saatleri isin zorlugu?? Cevaplarsaniz sevinirim
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Igrencccc

Pegasus çalışanları köle mi?

Pegasus Havayolları denildiğinde aklımıza;
Ücretli ikramları,
Ücretli koltuk seçimleri,
Ücretli çağrı merkezi,
Kısıtlı bagaj hakkı,
Ve dar koltuk aralıkları gelir.

Bunlar düşük maliyetli havayolu olmanın başlıca gereklilikleridir. Bu modeli benimseyen havayolu şirketleri, kendisini tercih eden her yolcudan bilet parası dışında belirli bir miktar daha kazanmak zorundadır. Low cost olmanın doğasında bu vardır. Örneğin Pegasus Havayolları, 2012 yılında her yolcudan bilet parası dışında 17 TL para kazanıyordu. Üç yıl sonraki hedefi ise yolcu başına 30 TL idi. Sanıyorum bu rakamları da şu anda yakalamışlardır. Yolcuların büyük bölümü Pegasus’un bu modelini eleştiriyor. Ancak, Pegasus’un son yıllardaki yolcu ve uçak sayısındaki artışı göz önüne alırsak, düşük fiyatların cazibesine kapılan yolcular açısından ortada bir, “ Hem ağlarım, hem giderim” durumu sözkonusu olduğunu söyleyebiliriz.

Pegasus Havayolları’nın yolcusuna uyguladığı politika, yolcu ile havayolu arasındadır. Yani bir nevi alan razı veren razıdır, bir tercihtir. Ancak Pegasus Havayolları’nın özellikle son yıllarda çalışanlarını adeta köleleştirmesi işin en düşündürücü tarafıdır.

Birkaç hafta önce Pegasus Havayolları’nda görev yapan uçucu ekiplerin çığlıklarını Airporthaber okuyucularına aktarmıştık. Ekipler, kuralsız ve limit üstü uçmaktan yakınıyordu. Bugün de aynı uygulamalar devam ediyor. Uçucu ekipler, aylık yasal üst limit olan 110 saat sınırına dayandırılarak uçuruluyor. (Saatte 240 km hız yapabilen aracı her zaman 240 km’de kullandığınızı düşünün) Hatta limit aşılmasına rağmen üst yönetimden, “ Uçak yerde mi kalacak” telkinleriyle ekiplerin uçuşa gönderilmek için baskı altına alındığı ihbarları geliyor. Fırsatını bulan Pegasus Havayolları’ndan başta THY olmak üzere diğer şirketlere geçiyor. Özellikle pilotların Anadolu yakasından Avrupa yakasına bir göç başlattığını biliyoruz. Pilotlara göre iş bulma şansı daha az olan kabin ekipleri de THY’nin alım ilanlarını dört gözle bekliyor. Hepsinin tek amacı bir an önce paçayı kurtarmak.

Emeklerinin karşılığını alabilseler belki direnecekler ancak maksimum uçuş saati ve minimum maaş ile dayanabilecek halleri yok. Üstelik, sonuna kadar sömürülen ekiplere uçakta bir kap yemeği bile çok görüyor şirketleri. Evden sandviç, tost yapıp getiren mi ararsın, sefer tasıyla yemek getiren mi? Ekipler yemek yesin diye verilen multinetleri her uçuşta kullanmaya kalksan ancak bir simit ile öğün yapabilirsin. Çünkü içindeki para ancak onu karşılar. Hem fiyatlar pahalı hem multinete yüklenen para az. Maaşlar iki parça halinde ödeniyor. Ne aldığın belli ne verdiğin. Ekiplere seyyar satıcı eğitimleri veriyorlar. Uçuş emniyetini hiçe sayarak limit üstü uçulurken, uçak içi satışlar için özel eğitmenler getiriliyor, taktikler veriliyor.

Pegasus yöneticileri işin kolayını bulmuş. “ Yakında zam olacak” diye ekipleri tutmaya çalışıyorlar. Bir de koçluk sistemi getirmişler. Her 20 kişinin başına bir koç vermişler. Görevi, ekipleri motive etmek kaçmamalarını sağlamak!

Bir taraftan da kariyer sitelerinde ilanları hiç aşağı inmiyor. Çünkü gelen bir yolunu bulup kaçıyor. Düşünün, bu şirket işe giren ekiplere kendi üniformasını bile satıyor. Hem de ne kadar biliyor musunuz? İyi bir pazarlıkla hepsini en fazla 500 TL’ye alabileceğiniz üniformaları tam 1400 TL’ye satıyor. Çalışanına üniforma satan başka bir şirket var mıdır, sanmıyorum!

Uçucu ekiplerin gecesi gündüzü, izin günü birbirine girmiş. Sabah uçuştan gelen ekiplere gece yarısını bir geçe yeni biruçuş yazılıyor. Sabahında uçuştan geldiği gün izin günü sayılıyor.

Çalışanların aidiyet duygusu kalmamış, bitikler. Sömürülüyorlar. Ne bir sendikaları var ne de limit üstü uçuşlarına dur diyecek bir sivil havacılık otoritesi. Dayanabilen, çalışmak zorunda olan dayanıyor. Dayanamayana kapıyı gösteriyorlar. Sonra pembe vaadlerle yenileri geliyor. Pegasus için bu düzen hep böyle devam ediyor.

Pegasus çalışanları köle mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (211)

Arzu ~ 27 gün önce
Mezun oldum alındım.Sozlesme yapıldı beni bağladılar ardından sevinerek gittim ama resmen köle oldum. Bildiğin hizmetçi gibi hissettim kendimi. Zar zor sekiz ay dayanabildim bünye bir zamandan sonra kaldırmadı firma çok vasat ve anında çalışanlarına kapı gösteriyor binlerce mezun var diyor güle güle diyor sen çıkmak istersen 7 bin ödüyorsun. Adete köle gibiydik bu bölümü okuduğuma yaptığıma pişman oldum. Pegasus Anadolu Jet ve onur airden uzak durun THY için çabalayın en azından size değer verirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 6 ay önce
Arkadaslar pegasusta yukleme iscisi olarak calisan varsa sakal biyik kestiriyolarmi is ortami nasil ogrenmek isterim vardiya sistemi ve saatleri isin zorlugu?? Cevaplarsaniz sevinirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayşegül iskender ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hatice ~ 2 yıl önce
Igrencccc

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000