11 Temmuz 2011, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

OTOMATİK TANIMA ÇOK MU TUHAF?

Ürünler ve hizmet hakkında toplanacak veri (data) ticari yaşamda çok önemlidir. Verinin işlenerek anlam yüklenmesi olarak tanımlayabileceğimiz bilgi yönetimi çağımızın temel işi kabul edilebilir. Bu bağlamda çok sayıda veri içeren barkodların alanı giderek daha da gelişiyor…
 
Bilindiği gibi yaşamımıza yerleşen barkod; farklı kalınlıklardaki dikey çizgiler ve boşluklardan oluşan bir banttır. Ürün hakkındaki verinin otomatik ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılmaktadır. Barkodun kaynağını, bilgi notlarına-etiketlere-bantlara kadar uzatabiliriz. Kayıtlara göre barkodun çıkışı 1949 tarihine, barkod okuyucuları ise 1974’e rastlamaktadır. Barkod ile çok sayıda bilgi ve veri aktarılabilmektedir. Barkod ürüne ait bir referans numarası içermekte, bu referans numarası bilgisayara tanıtılmakta ve ürüne ait detaylı bilgiler bilgisayar ortamında tutulmaktadır. Daha sonra bu referans numarası kullanılarak o ürüne ait bilgiye erişilmektedir. Barkod verinin hızlı ve doğru girilmesini sağlayan bir yöntem olduğundan; işlemlerin yoğun olduğu, bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılmasına ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmaktadır. Barkod uygulaması ile bir ürüne ait tüm hareketler izlenebilmektedir.
 
Barkod ile veri-bilgi izleme yaygın biçimde bir çok yerde kullanılmaktadır: mağazalarda, endüstriyel ortamlarda, pazarlama ve satışlarda, işyerlerinde vb. gibi… Günümüzde pek çok üründe gazete, dergi, kitap, ilaç, gıda, giyim gibi her türlü üründe barkod bulunuyor. Birinci kısım: her ülkenin kendine ait kodunu gösterir. Örneğin, Türkiye’nin kodu 869dur. (Azerbeycan 476, Yunanistan 520, Almanya 400-440 gibi) İkinci kısım: Firma kodunu gösterir, ardından diğer bilgiler gelir.
 
Peki tüm ürünlerde barkod kullanılırken havayolları uçaklarına da barkod uygulanamaz mı? Uçağın gövdesine barkodu işlenip çok sayıda işlemi minimize etmek mümkün değil mi? Uçağın kayıtlı bulunduğu ülke, havayolu, üretici firması, tipi, ağırlığı, ölçüleri, yakıt kapasitesi, tuvalet sayısı, galley sayısı, koltuk sayısı ve diğer gerekli bilgileri… Her hizmet birimi kendine ait bilgiye erişip, işlemleri daha hızlı yapamaz mı?
 
Sürekli patlamaya hazır krizlere karşı hem ekonomik hem de güvenlik açısından yararı olmaz mı? Örneğin, kule ile bağlantı kurulmasında, terminale yanaşmada-ayrılmada, apron park yerlerine yerleşmede, taksiyollarda, pistlerde kuyrukta beklemede kaptanla konuşmayı minimize edecek bir sistem kurulamaz mı?
 
Hatta uçak barkodlarıyla takip edilemez mi? Barkod uygulamaları ile uçağın; hava trafik kontrol, handling, bagaj hizmetleri, temizlik, tuvalet çekme, uçağa su-yakıt verme gibi hizmetlerinin tüm hesaplarını izlemek daha kolay olmaz mı?
 
Bu fonksiyonu bir adım daha öteye götürelim… Takside, piste çıkmak üzere 10’larca uçak kuyrukta beklerken, öne geçmek isteyen bedelini ödese… Yani parayı veren düdüğü çalsa… Böylece havayolu müşteri memnuniyetini, meydan işletmesi de bu yolla beklemediği bir şekilde gelirlerini artırsa. Uçağın üzerindeki barkod adeta banka kartı gibi işlem görse çok mu tuhaf olur acaba!
OTOMATİK TANIMA ÇOK MU TUHAF?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın oya hanım sanırım havacılığa bayağı uzak biri. Yazılarından onu anlıyorum. Benim bildiğim sadece çok kısa bir süre İkram başkanlığı yaptı. Bence ikramla ilgili yazılar yazsa daha okunur olacak. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
iyide barkod uygulaması,zaten sonuna kadar uygulanıyor.piste inme kalkma,terminale yaklaşma ve benzeri konuşmalar zaten minimize.slot meselesi zaten ayrı bir teknoloji,sollama meselesi gerekiyor piste once çıkmak için.uçuş planlarının degiştirilmesi ki buna barkod olsa ne olmasa ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Oya Hanımın yazısında sözünü ettiği uçakların hava trafik kontrol, handling bagaj hizmetleri ve diğer hizmetlerinin izlenmesi ülke sivil havacılık yetkilileri tarafından uçağın ait olduğu ülke ve üçlü kuyruk adının belirtildiği kodlardaki tanımlamalarla takip edilmekte olup; bu kodlar barkod yerine geçmektedir. Çünkü üçlü kuyruk adları uçağın hava sahasını kullandığı ülkelere bildirilirken bu uçağın yukarıdaki tanımlamada belirtilen tipi ağırlığı ölçüleri yakıt kapasitesi ve diğer özelliklerle ilgili bilgi de verilmiş olup barkod yerine geçer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
uçuş numaraları ve kuyruk kodları ne işe yarıyor acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
havaalanında paralel taksi yolları lazım onun için

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000