27 Ekim 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

Osmanlı’dan Sonra THY Bağdat”ta

Eminim THY ve AKP’li politikacılar kendilerini dedelerinden sonra ikinci kez Bağdat’ı fetih ediyor gibi goruyorlardır. Belki bu seferlerden sonra Topkapı Sarayı’ndaki Bağdat Köşkünün aynısından bir tanede Irak’taki terminale inşa ederiz VIP salonu olarak. Nasılsa İstanbul’daki VIP salonunda öğrendik çağdaş mekanları nasıl geçmişe döndüreceğimizi.

Öğrenemediğimiz tek şey Lozan’dan beri bize Irak pastasını yedirmeyen Batı Dünyasının biz Irak’a tarifeli seferde yapsak bundan sonrada o pastayı yedirmeyeceğidir. Sadece taşeron olarak onların hizmetinde kalırız o kadar.

Tarifeli büyük havayollarının değil Irak, Suudi Arabistan’a bile terör riski nedeniyle sefer iptal ettiği bir dönemde biz ülkenin en büyük havayolunu tarifeli olarak savaş bölgesine yolluyoruz. Tabiki ticari işletmeler risk aldıkları ölçüde kar ederler ama alınacak risklerinde bir üst sınırı vardır.

Yabancı askeri nakliye uçaklarının güvenlik zafiyeti nedeniyle tarifeler son ana kadar saklanarak, genellikle gece ışıklarını yakmadan, pist aydınlatmasını kapatarak veya kısarak gece görüş cihazlarıyla ve derin varyolarla alçalarak uçtuğu bu meydana biz tarifemizide yayınlayarak gündüz uçmaya başladık helal olsun bize.

Şöyle bir bakıyorum kimler uçuyor diye ACMI sitelerine. Genelde eski uçaklar (B-737/200, B-727, F-28, BAE-146, Antonov, vs.) çoğu sigortasız, ekiplerde ordan buradan toplama. Zaten uçakların kendisi 300-400 bin dolar anca ediyor. Astronomik rakamlara kelle koltukta operasyon yapıyorlar Irak’a. Tabiki birileri uçacak. Ama bırakın deneme tahtası görevini bizim THY’miz ve özel şirketlerimiz üstlenmesin.

Hala teröristlerin dünyanın en iyi korunan garnizonu Yeşil Hatta (Green Zone) saldırı düzenleyebildikleri bir ortamda THY nasıl emin olabiliyorki kendi uçağına bir saldırı yapılmayacak, veya bir terrorist girişimde bulunulmayacak. Hem elindeki uçakları, hem ekipleri, hemde sigorta portföyünün primlerini riske atacak kadarmı çaresiz durumdalar malı açıdan?

Birde tabiki Erbil uçuşları var. Bakan ve SHGM ne işle meşgul onu merak ediyorum. Ordu bir yandan teröristle güneydoğu sınırında mücadele edip şehitler veriyor. Diğer yandan bizim havayolcular bu teröristlerin lojistik desteği olan bir gayri resmi ülkemsi bir bölgeye sanki hükümranlığını kazanmış bağımsız bir devletmiş gibi sublojistik sağlıyorlar. Bravo bize.

 Cumhuriyetin 85. yılında ülkemizin güneydoğusunda Kurtulus Savaşın’dan çıkmış yokluk içinde ama mağrur, muzaffer  ve gururlu Yeni Türkiye Cumhuriyeti kadar dirayetli davranamıyoruz.  Diyecek bir şey yok. Para hırsı ve politika dünyanın hiç bir yerinde sınır tanımıyor. Keşke Atam kalksada şu Nutuk’u bir daha okusa bizlere. Belki o zaman gözümüzdeki hayal perdesi aralanırda gerçekleri görürüz.

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı Kutlu ve Mutlu olsun

Dr. Korhan Oyman

College of Aeronautics

Florida Institute of Technology

koyman@fit.edu

Osmanlı’dan Sonra THY Bağdat”ta

Facebook Yorum

Yorumlar

Rumuz ~ 10 yıl önce
Sayın hocam son zamanlarda bu kadar bilinçli bu kadar güzel bir yazı okumamıştım ellerine sağlık.Ben de bu alana uçan biri olarak sizin yorumlarınıza sonuna kadar katılıyorum.Yazdıklarınızın eksiği var fazlası yok.MNG havayolları daha önce BAĞDAT MUSUL ve BALAT meydanlarına A300 B-4 kargo uçakları ile defalarca uçmuştu.Hemde savaşın tam ortasında SADDAM yakalanmadan ve yakalandıktan sonra.Daha sonra TARHAN TOWER,WORLD FOCUS,ATLAS ve şimdide THY.bu bölge 1.ci dereceden riskli bölge olup birçok sigorta şirketi de bu bölge için sigorta yapmamaktadır.SHGM bunları bilmiyormu veya siyasi bir baskı mı var anlayamıyorum.Daha yazacak çok şey var ama şimdilik burada bırakıyorum.Saygılar hocam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
< ~ 10 yıl önce
THY terorist tasiyacak , sehitlerimizin kemikleri nasil sizliyor haberiniz varmi ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atlasjet ~ 10 yıl önce
Korhan hocam eline/ kalemine saglik, ben ilkgunden beri atlas jetin erbil seferlerinin durmasi icin 50 makama mail ve dilekce yazdim fakat sonuc yok, sanirim derin devlet yada sag cebime koy faktorleri on planda ama sehitlerimizin ruhlari atlasjetin basini beladan belaya sokacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000