12 Haziran 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • orhan birdalın take off ne burger kingleri piliç fabrikaları madoları oldugunu bılıyor muydunuz?
  • Bu beleşcilere pass falan lazm değil vericen passı gidecek avrupaya amerikaya oraların kalkınmasına sebep olacak tamam gitme demiyoruz git ama thy bilet parasını ver önce ülke kalkınsın birde bitane değilsinizki az bile yapıyorlar size çoluk çocuk sömürüyosunuz EN GÜZELİ İÇHAT PASS MÜSLÜMAN ÜLKELERİNE PASS onada siz hass dimi :))
  • Genel Kurulda personel alımlarındaki adaletsizlik ve kayırmacılık hiç gündeme gelmiyor mu? Müfettiş Yrd sı sınavı yapılıyor güya, ne ilan ne duyuru. Al gülüm ver gülüm. Neymiş sınav yapılıyormuş.
  • Genel Kurulda personel alımlarındaki adaletsizlik ve kayırmacılık hiç gündeme gelmiyor mu? Müfettiş Yrd sı sınavı yapılıyor güya, ne ilan ne duyuru. Al gülüm ver gülüm. Neymiş sınav yapılıyormuş.

Orhan Birdal’ın ‘Take Off’u - ‘THY’de pas biletler iptal edilsin’ diyen kim?

Müsteşar yardımcısı Orhan Birdal, geçmişte 4 yıl boyunca THY yönetiminde yer almıştı. 9 Haziran’daki genel kurul ile birlikte bir kez daha THY yönetimine girdi. Bu dönüş öyle sıradan bir dönüş değil. Küllerinden doğmak da diyebilirsiniz, hırs da diyebilirsiniz, azim de diyebilirsiniz, siyasi güç de diyebilirsiniz! Ne derseniz deyin ancak bir gerçek var ki, Orhan Birdal asla pes etmiyor, yılmıyor, vazgeçmiyor.

Biliyorsunuz 2015 yılı Şubat ayında o dönem DHMİ Genel Müdürü olan Orhan Birdal, dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile twitter üzerinden bir polemik yaşamıştı. Atatürk Havalimanı’nı adeta kilitleyen kar yağışı sonrası Orhan Birdal, “Pistler açık” diye açıklama yaparken Hamdi Topçu, “ Pistler kapalı, iniş kalkış yapamıyoruz” diyerek topu  Birdal’ın kucağına bırakıyordu. Bu tartışmadan kısa süre sonra Birdal görevinden alındı. DHMİ genel müdürünün sürpriz şekilde görevden alınmasında Hamdi Topçu ile yaşadığı o polemiğin etkili olduğu konuşuldu, Birdal’ın görevden alınmasında Topçu’nun parmağı olduğu iddia edildi.  Orhan Birdal, Ulaştırma Bakanlığı müşavirliğinde pasif göreve atandı.  Havacılık sektörünü bu kadar seven bir kişi için sektörden uzak olmak kabul edilebilir bir durum değildi. Rahatsızdı, kabullenemiyordu.

Ve bir süre sonra… Üç dönem kuralı gereği dinlendirilen hemşehrisi  Binali Yıldırım, Kasım 2015’te yeniden Ulaştırma Bakanı oldu. O günden sonra kartlar Birdal için adeta yeniden dağıtıldı.  Yıldırım’ın bakan olmasından bir ay sonra  Orhan Birdal Müsteşar yardımcısı oldu. SHGM, DHMİ dahil bütün sivil havacılık sektörü onun sorumluluğu altına girdi. Ancak tüm görevler bir yana Türk Hava Yolları yönetimine girmek Orhan Birdal’ın içinde bir ‘hesaplaşma’ meselesiydi. Hatta Temel Kotil'in ayrılmasından sonra adı genel müdürlük için geçti. Ve bugün itibariyle bir hayalini daha gerçekleştirdi Birdal. Bir dönem gidişine neden olan THY’nin artık yönetimindeydi…

Son dönemde THY için ‘take off başladı’ sözü sıkça kullanılıyor. Ama bana göre asıl ‘take off’ Orhan Birdal için başladı. Bakarsınız bir sonraki genel kurulda ve belki ona da kalmadan başka sürprizler olur, kim bilir!

THY’NİN GENEL KURULCULARI!
Türk Hava Yolları’nın genel kuruluna, hissedar sıfatıyla ikinci kez katıldım.  Bu alanda rekor, hissedar Suphi Ayvaz’da.  1990 yılında THY’nin yüzde 1.55’lik kısmının halka arz edilmesinden bu yana gerçekleştirilen 27 genel kurulun tamamına katıldığını söylüyor. İstikrar abidesi!

Genel kurulda  THY yönetimi, iştirak yöneticileri de dahil olmak üzere tam kadro hazır bulunurken  hissedarlar için ayrılan bölümde, ilk olarak yaş ortalaması dikkatimi çekiyor. Birçoğu 70 yaş ve üzeri 20’ye yakın hissedar daha ilk başta genel kurulun son derece renkli geçeceği izlenimini veriyor. Hem genel kurul öncesinde hem de genel kurul sırasında hepsini gözlemledim ve hissedarların genel kurula katılma amaçlarını kendimce dört kategoriye ayırdım.

-Birincisi; gerçekten yatırım yaptığı THY’nin hisse değerinin, son bir yıldır neden düştüğünü öğrenebilmek için genel kurula katılanlar,

-İkincisi; geçmişte THY genel kurullarına katılarak burada yönetimle ilişki kurmak suretiyle eşini, dostunu, çocuğunu THY’de işe aldıranlar ve bunun karşılığı genel kurulda güzelleme yapma yarışına girenler,

-Üçüncüsü; THY’den atılanlar ve kuyruk acısı olanlar,

-Benim de dahil olduğum dördüncüsü; genel kurulda neler olduğunu merak edip gözlem yapmak isteyenler…

THY'de bir hisse bedeli şu an 7.40 tl civarında. Alın bir hisse siz de katılın. Bence çok keyifli...

İLKER AYCI GEÇ KALINCA…
THY’nin iki yıl önceki genel kurulunda o dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, genel kurul salonuna bekleniyordu. Topçu,  saat 14.00’te başlaması gereken genel kurula katılmayacağını son anda sosyal medya aracılığıyla duyurunca THY’deki sürpriz değişim de gerçekleşiyor, Topçu’nun yerine koltuğa İlker Aycı oturuyordu.

Son THY genel kurulunun iki kez ertelenmesi sonrası da ‘acaba bir değişiklik mi olacak’ şayiaları ortaya atılmışken İlker Aycı’nın genel kurul salonuna kurulun başlama saati geçmesine rağmen bir türlü inmemesi,  salondakileri ‘acaba Aycı da mı salona inmeyecek?’ düşüncesine sevketti.  Ancak İlker Aycı, 30 dakika gecikmeli de olsa salona geldi.

İlker Aycı’nın hemen sağında THY’nin yüzde 49’luk kısmını temsil eden Varlık Fonu’nun temsilcisi İhsan Durdu vardı. Varlık Fonu’nun yazılı önerileri üzerinden yürütülen genel kurulda birçok gündem maddesi, prosedür gereği oylandı ve kabul edildi. Genel kurulu renkli kılan bölüm ise hissedarların sorularına cevap aradığı kısımdı. Divan, soru sormak için mikrofonu eline alan kişiye herhangi bir zaman sınırı koymuyor. Ancak Divan Başkanı İlker Aycı, zaman zaman araya girmeye gayret göstererek kurulun akışını bozmamaya gayret ediyordu. Aycı, bir önceki genel kurulda da gördüğüm kadarıyla genel kurul yönetimine oldukça vakıf. Kişisel sorunların genel kurulu meşgul etmesine de kişisel şovlara da izin vermiyor. Kibarca uyarıyor, sonrasında ‘bize ulaşın, orada anlatın’ diyerek ortamı yumuşatmayı biliyor.

PAS BİLETLERİ İPTAL EDİN DİYEN HAİN
Daha önce bir yazımda, THY genel kurullarına katılarak, rica minnet çocuklarını, eşini, dostunu THY’de işe aldıranları yazmıştım. (Bakın siz şu THY'nin uyanık hissedarlarına! - DHMİ Genel Müdürü o mirası reddetmeli)

Genel kurul gediklisi, kerameti kendinden menkul bir meczup da yine o salonda... Kim o? Oğlunu işe aldırmak için THY genel kuruluna giden ancak o dönem Hamdi Topçu’dan, “ Seninle aynı soy ismi taşıyan birini daha THY’ye sokmam” cevabını alan THY eski teknisyeni... Oğlunu işe aldırmaktan umudu kesmiş, bu kez çalışanların pas biletlerine göz dikmiş.  Kendisi tacizden dolayı THY’den atıldığı için pas bilet hakkından yararlanamayan bu aciz teknisyen, durup dururken THY yönetimine‘ Pas biletler kaldırılsın” diyor.

Hem de hiç utanmadan, sıkılmadan…

AÇIKLAMA: Yukarıda sözünü ettiğim meczup, kendisinden beklenen şekilde, " Ben ücretli yer garantili pas bilet talep ettim" diyerek genel kurulda sarfettiği sözlerini inkar etme gayretine girmiştir. Esasında, yer garantili ücretli pas bilet talebini iletirken, mevcut ücretsiz pas biletlerin bir kısmının ya da bunlara ek olarak belirli sayıda biletin yer garantili ücretli bilete dönüştürülmesini değil, ücretsiz pas biletlerin yerine ücretli yer garantili pas bilet verilmesini talep etmiştir. Dolayısıyla bunun anlamı, ücretsiz pas biletlerin kaldırılmasıdır.  Genel kurul, bu talebin geldiği kişi ve içeriği çok önemsenmemiş olacak ki, genel kurul kayıtlarında bu konu detaylarıyla yer almamış ve meczuba inkar ortamı sağlamıştır. Ama salonda bulunanların da duyduğu bu talep, genel kurul kayıtlarına geçmese de hafızalara girmiştir.

 

Orhan Birdal’ın ‘Take Off’u - ‘THY’de pas biletler iptal edilsin’ diyen kim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (82)

take off diyince ~ 9 ay önce
orhan birdalın take off ne burger kingleri piliç fabrikaları madoları oldugunu bılıyor muydunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pass mı Hass mı ~ 1 yıl önce
Bu beleşcilere pass falan lazm değil vericen passı gidecek avrupaya amerikaya oraların kalkınmasına sebep olacak tamam gitme demiyoruz git ama thy bilet parasını ver önce ülke kalkınsın birde bitane değilsinizki az bile yapıyorlar size çoluk çocuk sömürüyosunuz EN GÜZELİ İÇHAT PASS MÜSLÜMAN ÜLKELERİNE PASS onada siz hass dimi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Instrumentation ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Bravo ~ 1 yıl önce
Bu kadar güzel özetlenir thy yi beleşciler
Bir THYli ~ 1 yıl önce
Adam güzel söyledi hem pas hemde ağlayan ağlayana önce şirket beyler ayıp ayıp
Körler-Sağırlar ~ 1 yıl önce
Genel Kurulda personel alımlarındaki adaletsizlik ve kayırmacılık hiç gündeme gelmiyor mu? Müfettiş Yrd sı sınavı yapılıyor güya, ne ilan ne duyuru. Al gülüm ver gülüm. Neymiş sınav yapılıyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gündeme getirilmiş ~ 1 yıl önce
Tane tane anlatılmış.Adam yazmış vicdanlarına seslenmiş, Hiç değilse bundan sonra,vicdanınıza danışın demiş. ama anlamamışlar. Çünkü vicdan yok. Ayrıca haklısın. alınacak tosuncuklar belli. Laf olsun torba dolsun misali mülakat yapıyorlar. Bir sor bakalım, mülakatı yapanlar nasıl müfettiş olmuş?
Körler-Sağırlar ~ 1 yıl önce
Genel Kurulda personel alımlarındaki adaletsizlik ve kayırmacılık hiç gündeme gelmiyor mu? Müfettiş Yrd sı sınavı yapılıyor güya, ne ilan ne duyuru. Al gülüm ver gülüm. Neymiş sınav yapılıyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000