25 Mayıs 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • YAZDIĞIM YORUMLAR SENİ ÜZDÜ İSE YAYINLAMA ..ANCAK ŞAHSINA YAZILMIŞ BİR KONU YOK ..SADECE BİLGİ VERDİM
  • Hani yazılarda ana fikir vardır.Ben bu yazıdan AB üyelerinin ülkemize karşın turizm sezonunda art niyetli olarak SAFA ları denetim olarak değilde silah olarakda kullanılabileceğinin ikazı olarak anladım. Bu nedenle ismide safa olan yazarımız,bizim denetim mekanizmamızında bu konuda uyanık olmasını ve yanlış yapana aynen cevap vermelerinin gerekliliğini yazmış anladım. Ve Avrupa uçaklarına SAFA denetimi yaparken onların yaptığı gibi eksiklikler bulursak mutlaka yazmamızı ve bu konuda bizide ciddiye almalarını öğütlemiş. Bencede haklı gibi. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla biz SAFA ları yapmak olsun diye yapıyoruz.
  • DENETİME GELEN ŞAHIS UÇAKTAKİ HER TÜRLÜ İŞLEMİN EKSİKSİZ OLMASINA BAKAR VE RAPOR TÜM BİRİMLERİ İCEREN ŞEKİLDE YAZILIR HER BÖLÜM KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ ALIR VE İZOLE EDER. EĞER UÇAK KOMPLE ARINDIRILMAMIŞ ŞEKİLDE (ARIZALARDAN VEYA HATALARDAN) TEKRAR YAPILAN DENETİM SONUCU GROUND EDİLR..VEDE EDİLDİ..
  • bakın safa veya sana ne kadar arıza veya bulgu veya defter hatası veya işleymeyle alakalı fazla uçuş saati veya eksik eğitim yetersiz şekilde yapılmış işlemleri devreye koymuş ..sefa bey eldekini yazmış nerede örnek sana veya safa raporu verin sefa ya açıklasın sana da sonucun nasıl gerçekle başbaşa kalacağın bir cevap bulursun bilemem ...ancak havacılıkta herşeyin cevabı vardır... TEKNİSYEN OLUNUZ. GECE KARANLIKTA TRANSİT YAPARSANIZ HELE EL FENERİNİZDE YOKSA OLMAZ....BELKİ İNİŞTE BİLE SİZLER TÜM IŞIKLARIN YANDIĞININ VEDE TRANSİT CHECK OK OLARAK VERENLERDEN OLMAYIN DERİM
  • SAYIN SEFA İNAN, BİZLER HİZMET VERDİĞİMİZ OREX AİRLİNES ŞİRKETİNDEN 6 AYDIR MAAŞ ALAMAMAKTAYIZ.ŞİRKET YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN BUGÜNE KADAR HEP KANDIRILDIK,AİLELERİMİZLE ÇOK ZOR DURUMDAYIZ.LÜTFEN SESİMİZİ DUYURUN.
  • Ya arkadaşım,yazarın SAFA denetim raporunda sadece teknik bulgular yokki. Sefa bey ekte belgeyi koymuş baksana be kardeşim. Evraklar,kayıtlar vb...
  • UÇMASI İÇİN AVRUPALI OLMAYA GEREK YOK HAVACILIK KURALLARI BELLİ ..EĞER AVRUPALI OLMASSAK HEP EKSİKLER İLEMİ UÇACAĞIZ..MASRAF ETMEDEN ARIZA GİDERMEDEN ÖYLEMİ SN SEFA İNAN ....BENCE TEKNİSYEN İŞİNİ İYİ YAPSIN NE SANA DAN NEDE SAF DAN KORKMAZ İŞİNE BAKAR ...AYRICA TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMÜYOR.
  • İSTER SANA İSTER SAFA HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEZ O GÜNLERDE YAPILAN HATALAR AVRUPADA GÖRÜLÜLMESİ DOĞRU VE HAKLI BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ LEVEL SEVYESİ BİZLERE GÖRE 1 ONLARA GÖRE 3 OLARAK YANSIDI ...ANCAK BİZLER 1 NEDİR 3 NEDİR BİLMİYORUZ..KİTAP AÇIP BAKARSANIZ DOĞRUMU DEĞİLMİ ANLARSINIZ..EĞER BU ŞEKİLDE BİR YAKLAŞIM OLDU VEDE DOĞRUSU İŞTE O ZAMAN HANGİ ŞİRKET UÇUYORSA KENDİNİ VEDE HATALARINI DÜZELTTİ.
  • bu ne kadar lezzetli konular . ne kadar bilgilendirici konular. Lütfen bu konuyu karakutu programınıza taşıyınız. safa ve sana denetlemeleri nelerdir nasıl yapılır nelere bakılır detaylıca tartışınız. cidde çok güzel bir konu. Sizi bir abiniz olarak alnınızdan öperim saygılar başarılarınızın devamını dilerim
  • Shgm denetimleri Avrupa ülkelerine karşı değilde kendi firmalarına karşı koz olarak kullanırken, dış siyasetin oldukça sıcak olduğu günlerde Avrupa ülkelerinin bu kozu doğru şekilde kullanması kaçınılmaz olabilir

Öpersen beni, öperim seni..

SHGM’nin hemen, hemen her bülteninde üstünde sıklıkla durduğu ve rekora koşuyoruz diyerek öğündüğü bir faaliyeti var.

SANA ve SAFA isimli bu denetimleri bu hafta masaya yatırmak ve bu önemli denetimlerin işlevine birlikte bakmak ve gerçekten; faydalı mı? yoksa adet yerini bulsun diye mi yapılıyor? sorgulamak istiyorum.

Öncelikle SANA ve SAFA’nın ne anlama geldiğine bakalım;  TC uçaklarına yapılan denetime; SANA, yabancı uçaklara yapılana ise; SAFA deniyor ve içerikleri aynı.

SAFA denetimine örnek vermek gerekirse; Hollanda sivil havacılığının, Onur Air şirketimizin bir uçagında 2005 senesinde yaptığı denetimlerde, buldukları bulgular nedeniyle, bu sirketin uçaklarina uçuş yasağı koyması, bu SAFA denetimleri sonucunda oluşmuştur.

Hollanda’nın yanı sıra, bu uygulamaya anında Almanya, Fransa ve İsviçre de uyarak, Onur Air’in ülkelerine uçuşlarını yasakladılar.
Türkiye buna; Ulaştırma Bakanlığı araciligiyla itirazını yaptı. Süresiz olarak alınan bu yasak kararı, 15 gün içinde kaldırıldı. Ancak, bu haksız karar nedeniyle, Türk sivil havacılığı ve Onur Air büyük bir yara aldi.

Bu denetimlerin görünen nedenleri gerçekten önemli. Sivil havacılık otoritesinin SAFA ve SANA denetimi yapması ve uçuş emniyetine olumsuz etkileri olan eksiklikli şirketlere uçuş yasağı getirmeleri, dogal olarak elestirilemez, hatta bu denetimleri aksaksız ve çifte standart uygulmadan geregine uygun uygulama yapanları alkışlamak bile gerekir. Ancak, işin aslı her zaman böyle olmuyor. Hollanda ve diğer AB ülkeleri; bu SAFA denetimini, sütten çıkmış ak kaşık örneği; AB üyesi hiçbir ülkeye uygulamıyor.

Şimdi, Onur Air’in 2005 senesine uzanalim ve ansızın Hollanda’da yapılan SAFA denetimine takılarak, kendilerinin günah keçisi seçildiği konunun perde arkasına yakından bir bakalım.

2005 senesinde Hollanda gazetelerinde; “Burasinın Amsterdam Havalimanı olduğuna inanır mısınız?” başlıklı bir haber çıktı. Bu haberin içeriğinde, Amsterdam Shiphol apronunda çekilmis, Onur Air’e ait 5-6 uçagin yan yana çekilmiş duran fotograflari vardı. Ardından Onur Air, SAFA denetiminden geçememiş gösterildi, Level-1 bulgular nedense Level-3 gibi gösterilerek uçuş yasağı getirildi.

Hollanda, bir Türk havayolu şirketinin sürekli olarak Hollanda-Türkiye-Hollanda arasında yolcu taşımasından rahatsız olmuş olsa gerek ki, Turizm gelirleri açısından bu hamleyi yaparak Onur Air’i oldukça sarsmistir ve  denetime siyaset bulaştırmistir. Sonuç olarak; SAFA denetimi bu uygulamayla, asıl amacından saptırılarak tuzağa dönüştürüldü.

Onur Air, daha sonra İngiltere’deki bağımsız bir havacılık kuruluşundan konuyu incelemesi ve rapor vermesi için istekte bulundu. Uzun incelemeler sonrasında yayımlanan rapor; SAFA denetimlerinde saptanan bulguların, bir uçuş yasağını gerektirecek düzeyde olmadıklarını belgeledi.

Ne yazik ki; perde önündeki önemli görev, perde arkasında güçlü ülkelerin ticari amaçlarina göre şekillenebiliyor. Belki 15 gün sonra bu yasak kaldırıldı, ancak, Onur Air aldığı bu haksız darbe yüzünden müşteri azlığı nedeniyle Hollanda pazarından çekildi.

Sonuçta Hollanda, kötü niyetli uygulamayla, isteğini elde etmiş oldu.

SANA ve SAFA denetimlerinde bulunan hatalar› yorumlayarak Level-1, Level-2 ve Level-3 şeklinde kategorize ettiğinizde; Level-3 hatada, uçağı o hata giderilene kadar seferden alıkoyuyorlar. Buna herkesin kolayca anlayabileceği bir örnek vermek gerekirse; yolda bir parke taşının bir tanesinin ucu bir santimetre kalkık olsun. Bu hatayı, isterseniz; “Hay Allah, birinin ayağı takılıp biraz sendeleyebilir!” veya “Ayağı takılarak düşen kişi basıni taşa vurarak beyin kanaması geçirip ya felç olur, ya da ölür...” şeklinde yorumlayabilirsiniz. Buradaki ilk yorum olan “sendeleme durumu” Level-1 lik, “Beyin kanaması olarak ölür...” yorumu ise, Level-3’lük eksikliklerdir.

Kısacası; Bu denetimlerde, bulguları istenildiği gibi, yani, niyete göre yorumlamak olanakli...

Bunları neden anlatıyorum derseniz, onu da açmak isterim: Türk uçaklarına yönelik zaman zaman yapılan bu ataklar, Türk ticari uçaklarını zor durumda bırakıp gecikmelere, sefer iptallerine neden olabilir. Bir şirkete ayda 3-5 kez uygulanacak bu tür yaptırımlar, o şirketi yolcusu nezdinde bitirmeye yetecektir.

Bu durumdan kurtulmak için; “Öpersen beni, öperim seni...” tarzı taktiksel yaklaşımlarla caydırıcılık sağlanabilir.

SHGM’nin bu güne kadar yabancı uçaklara yönelik gerçeklestirdigi SAFA denetimlerinde, onları seferden alıkoyduğunu hatırlamıyorum. Oysaki THY’de çalıştigim siralar, yabancı uçaklara teknik handling yapan bir bölümün yöneticisi olduğumdan, onlarda da her türlü eksikliklerin bulunduğunu yakindan gözlemleme şansım olmuştu. Ancak ben, Hollanda’nın Türkiye’ye yönelik yaptığı bu tarz sert bir denetime, SHGM’nin SAFA denetimlerinde Avrupa şirketlerine yönelik yaptırımına rastlamadım.

Örneğin; Fransa’nın 25-30 tane denetçisi; tüm Fransa meydanlarına yayılmış vardiyalı düzende çalışıyorlarken, Türkiye’nin hangi meydanlarinda kaç tane denetçisi vardır ve vardiyalı düzende mi çalışmaktalar sizce? Fransa’nın ve Merkel’li yeni Almanya’nın Türkiye’nin AB üyesi olmasına kesinlikle karşı olduklarını bilinirken ve bu ülkelerin bizim sirketlerin en ufak hatasında işi büyütecekleri kesin iken; biz şimdiden, onlar vurmadan en az birkaç Level-1 veya Level-2 hatalarını bularak(istenirse kesinlikle bulunur) bu işte biz de varız dememiz gerekmiyor mu? Ne dersiniz..?

Bu çok önemli konuya ve bu konuya benzer uygulamalara dikkat etmez, dişlerimizi şimdiden göstermezsek, yeni başlayan 2009 turizm sezonunda Avrupa’nın yapacağı SAFA yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmemiz olanaklı.

İyi haftalar...

NOT/ SAFA denetim formu…

Öpersen beni, öperim seni..

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 9 yıl önce
YAZDIĞIM YORUMLAR SENİ ÜZDÜ İSE YAYINLAMA ..ANCAK ŞAHSINA YAZILMIŞ BİR KONU YOK ..SADECE BİLGİ VERDİM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hani yazılarda ana fikir vardır.Ben bu yazıdan AB üyelerinin ülkemize karşın turizm sezonunda art niyetli olarak SAFA ları denetim olarak değilde silah olarakda kullanılabileceğinin ikazı olarak anladım. Bu nedenle ismide safa olan yazarımız,bizim denetim mekanizmamızında bu konuda uyanık olmasını ve yanlış yapana aynen cevap vermelerinin gerekliliğini yazmış anladım. Ve Avrupa uçaklarına SAFA denetimi yaparken onların yaptığı gibi eksiklikler bulursak mutlaka yazmamızı ve bu konuda bizide ciddiye almalarını öğütlemiş. Bencede haklı gibi. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla biz SAFA ları yapmak olsun diye yapıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
DENETİME GELEN ŞAHIS UÇAKTAKİ HER TÜRLÜ İŞLEMİN EKSİKSİZ OLMASINA BAKAR VE RAPOR TÜM BİRİMLERİ İCEREN ŞEKİLDE YAZILIR HER BÖLÜM KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ ALIR VE İZOLE EDER. EĞER UÇAK KOMPLE ARINDIRILMAMIŞ ŞEKİLDE (ARIZALARDAN VEYA HATALARDAN) TEKRAR YAPILAN DENETİM SONUCU GROUND EDİLR..VEDE EDİLDİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bakın safa veya sana ne kadar arıza veya bulgu veya defter hatası veya işleymeyle alakalı fazla uçuş saati veya eksik eğitim yetersiz şekilde yapılmış işlemleri devreye koymuş ..sefa bey eldekini yazmış nerede örnek sana veya safa raporu verin sefa ya açıklasın sana da sonucun nasıl gerçekle başbaşa kalacağın bir cevap bulursun bilemem ...ancak havacılıkta herşeyin cevabı vardır... TEKNİSYEN OLUNUZ. GECE KARANLIKTA TRANSİT YAPARSANIZ HELE EL FENERİNİZDE YOKSA OLMAZ....BELKİ İNİŞTE BİLE SİZLER TÜM IŞIKLARIN YANDIĞININ VEDE TRANSİT CHECK OK OLARAK VERENLERDEN OLMAYIN DERİM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SAYIN SEFA İNAN, BİZLER HİZMET VERDİĞİMİZ OREX AİRLİNES ŞİRKETİNDEN 6 AYDIR MAAŞ ALAMAMAKTAYIZ.ŞİRKET YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN BUGÜNE KADAR HEP KANDIRILDIK,AİLELERİMİZLE ÇOK ZOR DURUMDAYIZ.LÜTFEN SESİMİZİ DUYURUN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ya arkadaşım,yazarın SAFA denetim raporunda sadece teknik bulgular yokki. Sefa bey ekte belgeyi koymuş baksana be kardeşim. Evraklar,kayıtlar vb...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
UÇMASI İÇİN AVRUPALI OLMAYA GEREK YOK HAVACILIK KURALLARI BELLİ ..EĞER AVRUPALI OLMASSAK HEP EKSİKLER İLEMİ UÇACAĞIZ..MASRAF ETMEDEN ARIZA GİDERMEDEN ÖYLEMİ SN SEFA İNAN ....BENCE TEKNİSYEN İŞİNİ İYİ YAPSIN NE SANA DAN NEDE SAF DAN KORKMAZ İŞİNE BAKAR ...AYRICA TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMÜYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İSTER SANA İSTER SAFA HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEZ O GÜNLERDE YAPILAN HATALAR AVRUPADA GÖRÜLÜLMESİ DOĞRU VE HAKLI BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ LEVEL SEVYESİ BİZLERE GÖRE 1 ONLARA GÖRE 3 OLARAK YANSIDI ...ANCAK BİZLER 1 NEDİR 3 NEDİR BİLMİYORUZ..KİTAP AÇIP BAKARSANIZ DOĞRUMU DEĞİLMİ ANLARSINIZ..EĞER BU ŞEKİLDE BİR YAKLAŞIM OLDU VEDE DOĞRUSU İŞTE O ZAMAN HANGİ ŞİRKET UÇUYORSA KENDİNİ VEDE HATALARINI DÜZELTTİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu ne kadar lezzetli konular . ne kadar bilgilendirici konular. Lütfen bu konuyu karakutu programınıza taşıyınız. safa ve sana denetlemeleri nelerdir nasıl yapılır nelere bakılır detaylıca tartışınız. cidde çok güzel bir konu. Sizi bir abiniz olarak alnınızdan öperim saygılar başarılarınızın devamını dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Shgm denetimleri Avrupa ülkelerine karşı değilde kendi firmalarına karşı koz olarak kullanırken, dış siyasetin oldukça sıcak olduğu günlerde Avrupa ülkelerinin bu kozu doğru şekilde kullanması kaçınılmaz olabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000