04 Mayıs 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Neler dönüyormuş arka galley'lerde söyle biz de bilelim. İşkembeden atıp insanları karalamayın. Kabin ekipleri büyük özveriyle neredeyse her gün içhat uçuşları yapıyor.A320 ya da A321 in 'KOSKOCAMAN' !! arka galley'sinde işi gücü bırakıp oturup madde mi kullanıyorlar? Ortalığı karıştırmak için vicdansızlık etmeyin ayıptır!
  • yazı mayıs ayında yazılmıs 2 ay gectı hala maas zammı yok bu dedıkodu arada bır cıkar 10 senedır maasa zam yapmazlar calısanlar bu vefasılıga alıstı yazarın buna alet edılmesıne uzuldum
  • ONUR AIR ÖNCE KABIN EKİBİNE BİR MADDE TESTİ TESTİ YAPSIN UÇUŞ SONLARINDA ,ARKA GALLEYLERDE NELER DÖNÜYOR NELER.....
  • Onur air'in kabin ekiplerine karşı tutumu ne YAZIKKI ki pek iç açıcı değildir. Ancak , kabine görevlisi olarak işe başlayan elemanlar baştan beri bunu bilmektedirler. Yani şirket , insanları kabin ekibi olarak işe aldıktan sonra , sözleşme hükümlerini yok sayarak hareket etmemektedir. Anlaşma ne ise , şirket bunu eksiksiz ama fazlası da olmaksızın yerine getirmektedir. Bütün mesele budur.
  • Onurair Kabin ekiplerine yatıp kalkıp dua etsin bu kadar candan ve yürekten çalışan birbirine bağlı ekipleri bulamaz zor anda bile hep destek oldu , gece gündüz durmadan uçtu şuan bile durmadan gerçekten gece gündüz uçuyorlar sabah gelen akşam tekrar gidiyor ama hakkını alamıyor ve isyan bayrağı açılmış durumda artık teoman bu şirketin otobüs durağından toplarız ekip mantaletisini değiştirmeli diğer havayollarındaki gibi gerekeni yapmalı yoksa asıl zor günler o zaman başlayacak hep bana hep bana olayı bitsin artık teoman beeyyy
  • Biz de bir firma kurmak istiyoruz yol yemek konaklama tarafımizdan karsilanacaktir ama o tarihe ligler bitmis olur maca goturemeyiz , uyarsa caldirin biz sizi arayalım
  • ONUR AİR ÇOK NANKÖR BIR FIRMA,........
  • Şirketin inişini çıkışını bilemeyiz ama maaş konusunda yıllardır insanların sömürüldüğü, ah larının alındığı, mutsuz oldukları ve gidenlerin hep ama hep kırgın gittikleri doğrudur. Yazıktır, herşeyden evvel günahtır. !
  • Şirketi peşin sattı şimdi taksitle hisseleri geri topluyor uyanık. Paraları organik tarımda otelcilikte kullandı. Onur air batıyor soylentilerinide kendi adamları çıkardı şirket prestij kaybetsin hisse değeri düşsün diye. Sami Mahdi nin adamıydı, şirkette olan biteni yeni patronun bilmesi Cankutun işine gelmedi. Teoman Cankut un adamıydı yani yönetim değişmemişti hisseler el değiştirmişti sadece. Zam konusuna gelince yıllardır çalışana bile kıymet verilmiyor beş senede bir zam yapılıyor, bazı bölümler maaşı euro üzerinden aldıkları için zam nedir? bilmiyor bile. Bu işler stratejik politik işler ince hesap ister :)
  • GEÇ KALDINIZ ŞİRKETİ BAGANA SATTI BİLE BAKIN KİMLER GELİYOR İSMİ ATLASJETTEN HATIRLAYACAKSINIZ.

ONUR AIR NASIL AYAĞA KALKTI?


Türk Hava Yolları'ndan sonra Avrupa'da bir futbol takımına sponsor olan tek havayolu Onur Air'in davetlisi olarak Werder Bremen'in sahasında oynadığı lig maçını izledim. Onur Havayolları sponsor olduğunda ligin dibine demir atan Werder Bremen, yeni sponsor uğur getirmiş olacak ki, o günden sonra çıkış yakaladı ve son maçta aldığı galibiyetle 7'nci sıraya kadar yükseldi.

Bremen takımının yükselişini konuşurken Onur Havayolları Genel Müdürü Teoman Tosun sonrası Onur Air'i es geçmek olmaz. Teoman Tosun, Türkiye'nin en deneyimli havacılarından biri.  Türkiye'nin ilk özel havayolu şirketi Nesu Air'in kuruluşundan sonra Green Air, Fly ve Best Air gibi şirketlerde genel müdürlük yaptı. Teoman bey için, Türk havacılığının Yılmaz Vural'ı desek çok da yanlış olmaz. Çünkü nerede bir havayolu sıkıntıya girse Teoman Tosun'un kapısını çalıyor. Onur Air de 2013 Eylül ayında tarihinin belki de en sıkıntılı döneminde öyle yaptı. Türk havacılığının son dönemde yıldızı parlayan ismi Sami Alan'ın, Onur Air ile kan uyuşmazlığı yaşaması ve Cankut Bagana hızlı müdahalesiyle belki de kötü bir sonu önlemişti. Bagana'nın aklına gelen ilk isim Teoman Tosun oldu. Yıllardır birbirlerini tanıyan ikili, İranlı Mehdi Shams'e satış sürecinde oldukça yıpranan Onur Air'in yeniden ayağa kalkabilmesi için yola çıktı. 

İranlı Mehdi Shams'in döneminde hiçbir ticari başarı sağlanamadı. İranlı yatırımcıdan şirkete tek kuruş para girişi olmadı.  Üstüne üstlük son dönemlerde piyasada ' Onur Air batıyor, paranızı kurtarın' diye maksatlı şayialar dolaşmaya başlamıştı. Bu dedikodular, Onur Air'in işini daha da  zorlaştırıyordu. Cankut Bagana'nın bu dönemde, hem SHGM'ye hem sektöre dedikoduların gerçek olmadığını ıspatlaması, hem de Türk sivil havacılığının en köklü şirketlerinden biri olan Onur Air'i ayakta tutması gerekiyordu. Teoman Tosun'un gelişiyle öncelikle borçlar yapılandırıldı. Cankut Bagana, kendi cebinden büyük paralar harcadı. En kötü döneminde bile çalışanların maaşlarını bir gün olsun aksatmadı. Kısa sürede piyasaya sıfır borcu olan bir şirket haline gelindi.

Bu süreç devam ederken Onur Air'de ciddi bir anlayış değişikliği de ortaya çıktı. Tarifesiz uçuşlar yerine tarifeliye  dönüldü. Tamamen kabuk değiştirildi. Dünyanın vazgeçtiği charter taşımacılıktan Onur Air de yavaş yavaş vazgeçmeye başladı. İstanbul'dan yapılan charterlar Fransa, Almanya, Hollanda ve Avusturya'da tarifeliye döndü. Atatürk Havalimanı'ndan iç hatlarda kullanılan slotların bir kısmı tarifeli dış hatlarda kullanıldı. İç hattaki üç slot, süre olarak dış hatta bir slota denk geldiği için kimseye rahatsızlık da verilmedi. Şimdi ise  Antalya'dan Almanya, Hollanda ve Belçika'ya tarifeli uçuşlar başlatma kararı verildi. Filodaki eski uçaklar gönderildi, yenileri takviye edildi. 24 uçaklık filoya ulaşıldı. Temmuz ayına kadar 4 adet Airbus 330'un daha filoya katılması kararlaştırıldı.

THY ve Pegasus'un agresif büyüme politikasına karşın ayakta durabilmenin zorluğunun farkında olan Tosun, şirketin haddini  bilerek taşları yerinde oynadı. Selefi gibi maceralara soyunmadı. Kısacası Onur Air'de Teoman Tosun aşısı tuttu.


Son bir not...
İstanbul'a dönüş yolunda Teoman Tosun'a, çalışanların belki de en çok merak ettiği şu soruyu sordum: " Çalışanların maaşlarına zam olacak mı?"

Teoman bey çalışanları umutlandıran şu cevabı verdi: "Kendi yapımızı oturtturduk. Şirket hisselerini daha iki ay önce Cankut bey aldı. Hisseleri biraz daha artırırsa Cankut bey ile maaşlara zam konusunu konuşacağım"
Cankut bey şu anda hisselerin yüzde 79'una sahip durumda. Çok yakında tamamını alması bekleniyor. Yani çalışanlar için zam çok uzakta değil...

ONUR AIR NASIL AYAĞA KALKTI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

ÖNCE'ye.. ~ 3 yıl önce
Neler dönüyormuş arka galley'lerde söyle biz de bilelim. İşkembeden atıp insanları karalamayın. Kabin ekipleri büyük özveriyle neredeyse her gün içhat uçuşları yapıyor.A320 ya da A321 in 'KOSKOCAMAN' !! arka galley'sinde işi gücü bırakıp oturup madde mi kullanıyorlar? Ortalığı karıştırmak için vicdansızlık etmeyin ayıptır!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dertli ~ 3 yıl önce
yazı mayıs ayında yazılmıs 2 ay gectı hala maas zammı yok bu dedıkodu arada bır cıkar 10 senedır maasa zam yapmazlar calısanlar bu vefasılıga alıstı yazarın buna alet edılmesıne uzuldum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖNCE ~ 3 yıl önce
ONUR AIR ÖNCE KABIN EKİBİNE BİR MADDE TESTİ TESTİ YAPSIN UÇUŞ SONLARINDA ,ARKA GALLEYLERDE NELER DÖNÜYOR NELER.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Onur air'in kabin ekiplerine karşı tutumu ne YAZIKKI ki pek iç açıcı değildir. Ancak , kabine görevlisi olarak işe başlayan elemanlar baştan beri bunu bilmektedirler. Yani şirket , insanları kabin ekibi olarak işe aldıktan sonra , sözleşme hükümlerini yok sayarak hareket etmemektedir. Anlaşma ne ise , şirket bunu eksiksiz ama fazlası da olmaksızın yerine getirmektedir. Bütün mesele budur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
elbette ~ 3 yıl önce
daha neler var neler
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Onurair Kabin ekiplerine yatıp kalkıp dua etsin bu kadar candan ve yürekten çalışan birbirine bağlı ekipleri bulamaz zor anda bile hep destek oldu , gece gündüz durmadan uçtu şuan bile durmadan gerçekten gece gündüz uçuyorlar sabah gelen akşam tekrar gidiyor ama hakkını alamıyor ve isyan bayrağı açılmış durumda artık teoman bu şirketin otobüs durağından toplarız ekip mantaletisini değiştirmeli diğer havayollarındaki gibi gerekeni yapmalı yoksa asıl zor günler o zaman başlayacak hep bana hep bana olayı bitsin artık teoman beeyyy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yol yemek konaklama ~ 3 yıl önce
Biz de bir firma kurmak istiyoruz yol yemek konaklama tarafımizdan karsilanacaktir ama o tarihe ligler bitmis olur maca goturemeyiz , uyarsa caldirin biz sizi arayalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NANKÖR ~ 3 yıl önce
ONUR AİR ÇOK NANKÖR BIR FIRMA,........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çirkin ~ 3 yıl önce
Şirketin inişini çıkışını bilemeyiz ama maaş konusunda yıllardır insanların sömürüldüğü, ah larının alındığı, mutsuz oldukları ve gidenlerin hep ama hep kırgın gittikleri doğrudur. Yazıktır, herşeyden evvel günahtır. !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaç takit ~ 3 yıl önce
Şirketi peşin sattı şimdi taksitle hisseleri geri topluyor uyanık. Paraları organik tarımda otelcilikte kullandı. Onur air batıyor soylentilerinide kendi adamları çıkardı şirket prestij kaybetsin hisse değeri düşsün diye. Sami Mahdi nin adamıydı, şirkette olan biteni yeni patronun bilmesi Cankutun işine gelmedi. Teoman Cankut un adamıydı yani yönetim değişmemişti hisseler el değiştirmişti sadece. Zam konusuna gelince yıllardır çalışana bile kıymet verilmiyor beş senede bir zam yapılıyor, bazı bölümler maaşı euro üzerinden aldıkları için zam nedir? bilmiyor bile. Bu işler stratejik politik işler ince hesap ister :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GEÇ KALDINIZ ~ 3 yıl önce
GEÇ KALDINIZ ŞİRKETİ BAGANA SATTI BİLE BAKIN KİMLER GELİYOR İSMİ ATLASJETTEN HATIRLAYACAKSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000