10 Aralık 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

MUHTEŞEM YÜZYIIL VE THY

Önce kendi fikrimi açıklayayım: Bu dizi bir tarihi belge ya da belgesel değildir. Zaten bir diziyi salt gerçeklere dayanarak yapamazsınız. Padişahın eşlerinden biriyle yatak odalarında aralarında geçen diyaloğu zapta geçiren biri olmadığına göre, bir noktadan sonra hayal gücünüzü kullanmanız gerekir.

Bu bir dizi değil, sinema filmi olsaydı, sadece tarihi belgelerde yer alan olay ve diyaloglarla 120 dakikayı bulan tarihi belgesel bir film yapabilirdiniz ama neredeyse her hafta 60 dakikadan fazla içeriği olan bir diziye el attığınız zaman bu belgesel nitelikli olamaz ve olamayacağı gibi, elbette ki reyting kaygısıyla bir takım olaylar da yaratılabilir. Bir dizinin birebir tarihi yansıtma zaruriyeti de bulunmuyor, yeter ki başlarken gerçeklere dayandığını iddia etmesin.

Zaten, Osmanlı İmparatorluğu’nun Harem kurumu, hakkında hiçbir bilgi olmaması ve bu mahremiyetin çok başarılı bir şekilde korunmasıyla da enteresan bir kurumdur. Hakikaten de Harem’in teşkilat yapısı haricinde içinde ne olup bittiğine dair hiçbir belge yoktur. Dolayısıyla bu dönemi kurgulayabilmek için hayal gücüne muhtaçsınız…

Eğer bu bir kurguysa, eleştirilebilir de. Bu eleştiri gerçekçiliği, üslubu, içeriği veya bizzat kurgunun kendisi üzerine olabilir. Bu kurgu bir sanat ya da düşünce eseri ise, eleştiri kaçınılmazdır.

Dizinin eleştirilmesine karşı çıkılmasını anlayamıyorum, elbette eleştirilecek. Fakat bu dizinin eleştirilmesine karşı çıkılmasını anlayamadığım kadar, siyasilerin konuya müdahil olmasını hatta bizzat yasal işlem başlatmasını da anlayamıyorum.

Gelelim konumuza: Türk Hava Yolları’nın uçak içi eğlence sistemi Planet’ten “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin çıkardığına yönelik söylentiler dolaşıyor. Pek çok haber organı bu durumu haberleştirdi. Üstelik CHP İstanbul Milletvekili, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Sezgin Tanrıkulu da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vererek konuyu “Başbakan’ın eleştirileri dolayısıyla mı çıkarıldı?” zemininde meclise taşıdı.

Ben soru önergesinde sorulduğu üzere, dizinin Planet’ten sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eleştirmesi üzerinde çıkarıldığını düşünmüyorum. Bu olayda uçak için eğlence sistemlerinin içeriği ile ilgili yetkili ve yetkililerin kişisel görüşleri etkili olmalı… Eğer bu konuda birileri yetkili kılındı ise ve THY’nin de konuyla ilgili prosedürü buna uygunsa bu durumda uygunsuz bir taraf yok. Sistem buna müsaade ediyor demektir.

Ancak eğer bu kurumsal bir kararsa ve kurum politikaları ile ilgili ise THY bir açıklama yapmalı. Kurumun uçak içi eğlence sistemi ile ilgili politikası nedir? Bu sisteme seçilecek içerik hangi prosedür aracılığıyla yürütülmektedir? Konunun ahlaki, moral ya da etik sebeplerle ilişkisi var mıdır? (Aynı durum THY uçaklarına alınmayan gazeteler için de geçerli: Kurumun bu konudaki politikası nedir?)

Bildiğiniz üzere Kobe Bryant’ın yer aldığı reklamlar 80 ülkede oynamaya başladı. Eğer gerçekten Muhteşem Yüzyıl konusu ahlaki, moral ve/veya etik sebeplerle ilişkili ise “Kobe Bryant” sponsorluğunu başka bir açıdan ele almak istiyorum:

Bryant, 2003 yazında 19 yaşındaki otel görevlisine tecavüzden yargılandı. Kobe Bryant tutuklanmadı ve davası 2004’te düştü ancak iddiayı kısmen kabul etti ve Kobe Bryant otel görevlisinden özür dilemek zorunda kaldı.

O dönem Bryant’ın prestijini sarsan bu olaydan sonra olaydan hemen önce 5 yıllık sponsorlu anlaşması imzalayna Nike hariç, Bryant’ın sponsorları sponsorluk anlaşmalarını feshetmişti (McDonalds ve Nutella gibi dev şirketler de dahil).

THY gerçekten de ahlaki ve moral değerlere bu derece sıkı sıkıya bağlı ise daha önce tecavüzden yargılanmış olan Kobe Bryant ile ilgili de bir takım kaygılara sahip olması gerekmez miydi?
İyi haftalar.

MUHTEŞEM YÜZYIIL VE THY

Facebook Yorum

Yorumlar

captain 67 ~ 6 yıl önce
Sen icerdesin heralde....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Tecavüz normal Muhteşem Yüzyıl anormal lütfen ama(!)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Dogru söyleyeni 9 koyden kovanlar. Adamlar istediklerini yasaklıyorlar istediklerini oynatıyorlar... Padişahlık gibi astığım astık kestiğim kestik... Ben Muhteşem Yüzyıl sevmem de izlemem de ama ben sevmiyorum diye niye seven, izleyen insanların özgürlüğünü kısıtlayayım ki? Zap denilen birsey var acar obur programi izlerim... Madem Sosyal Özgürlükler olacak? Geçtiğimiz aylarda da "diktatör" filmi yasaklandı Thy'de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Captain 67 rumuzluya ~ 6 yıl önce
Bende akpartiye oy vermis biriyim . Ama thy nin bircok yanlisinida herzaman heryerde dile getiriyorum. Senin birkere uslubunda sorun var. İnancli tum insanlari thy de yanlis yapanlarla ayni kefeye koymussun. Ayrica bu yazida hukumete ve thy ye yalakalik yok aksine orneklemeyle beraber elestiri var. İste o kadar sartlanmissinki yaziyi bile tersten okumussun. At gozluklerini cikararak tekrar okumanizi tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
capitan67 ~ 6 yıl önce
yorumunun altina imzami atiyorum. nicknamedeki gibi kaptan olup olmamanizin da hicbir onemi yok. ama bu yalakaligin da yazari bir yere getirebilecegini sanmiyorum. yeterli degil. biraz daha dozaji arttirmali. turkiye cumhuriyeti tarihinde hicbir iktidar zamaninda gorulmemis seviyede kadrolasma yapan akp, yazar biraz daha cesur davranirsa onu da mutlaka iyi bir yere getirecektir. ama yazidan gordugum kadariyla tepkiden (elestiriden) urkerek, cekingen bir yalakalik olmus. hos su an akp yanlisi bir yoruma bile tepki gostermek pek mumkun degil. cahil toplumlarda demokrasi olmaz ve diplomalar da cahillige care olmaz. sanirsam yazarin da vicdani gostere gostere yalakalik yapmaya el vermemis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tevfik Uyar ~ 6 yıl önce
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bilginiz olsun, yorumları bizzat kendim onaylıyorum. Yani bana hakaret etmenize karşın bu yorumları onaylayan benim. Ne kadar adil ve eleştiriye açık olduğumu böylelikle algılayabilirsiniz. E-posta adresim, çalıştığım kurum, hepsi bellidir. Yazınızın altına imza atma cesareti gösterdiğinize göre benimle bir kahve de içersiniz diye düşünüyorum. Yalakalık gibi bir hakareti tarafınıza iade etmek durumundayım. Çeşitli platformlarda yazıyorum ve sosyal medya kullanıyorum. Diğer yazılarımı incelemeden yazmak önyargıdan ve düşüncesizlikten başka bir şey gibi gelmiyor bana. Yine de görüş görüştür. Tek bir yazıdan yola çıkarak insanları yaftalama ve onlara hakaret etme hakkını elde ettiğinizi düşünmek, sizin terbiyeniz, değerleriniz ve dünya görüşünüzle alakalıdır. Sizi suçlayamam. Esen kalın.
capitan67 ~ 6 yıl önce
Arkadaşım;hükümette herşeyin rahatsızlık ve hazımsızlık yarattığı bir gerçek.Ona buna yalakalık yapacağına birazda gerçeklerden bahsetsene..! Örnekmi?THY nın nasıl zarar ettiğini,hiç talep ve yolcusu olmayan hatlarda nasıl para kaybettiğini,personelin imam hatipli,bilgisiz,eğitimsiz tiplerle nasıl doldurulduğunu,yakasında ATATÜRK rozeti olanların sorgusuz sualsiz işten atıldığını sıkıyorsa bir anlat.Ona buna yalakalık yaparak hiçbir yere gelinmeyeceğini senin ve halkın artık anlaması gerekiyor.Bu bir karanlık devir ama her karanlık sonunda bir aydınlık olduğunu vede ülkemizi,milletimizi,cumhuriyetimizi karanlığa,bataklığa sürüklemeye çalışanların hesabının tutmayacağını,üstüne üstlük bu vatan hainlerinden çok acı bir şekilde hesap sorulacağını bir kenara kaydet..!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
captain67'ye ~ 6 yıl önce
yazıyı baya bi başka tarafından anlamışsın. yazarıda tanımadığın belli.
Yazık... ~ 6 yıl önce
Tevfik Bey'in önceki yazılarını da okuyun veya başka sitelerde yazdığı makaleleri de okuyun. Tevfik Bey'i bu şekilde karalamanız gayet yakışıksız olmuş. İnşallah nickname de kullandığınız gibi bir kaptan değilsinizdir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000