23 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • hamid reza en son duyduguma gore IFTC'de simulator ogretmenliği yapmaktadır.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • (1) Tanesi 50-60 bin avroluk Evektor Sportstar LSA yı OMU SHYOna 150 bin avroya ittirirken hiç vicdanınız sızlamadı mı? (2) neden kendi şirketin AIR ALBATROS GROUP varken bu işi hülle şirket üzerinden gerçekleştirdiniz? (3) 2 Temmuz 2102 günü uçarak Samsun Çarşamba havaalanına getirip 25 Eylül 2012 günü tekrar Esenboğa-Atatürk havalimanı üzerinden Çek devletindeki fabrikasına geri götürdüğünüz 2 LSA yı (TC-OMU, TC-OMA) hangi gün uçururarak geti getirdiniz? (4) havalimanı kayıtlarına göre ülkeye uçarak girmediği belli olan bu LSA ları neden uçarak değilde karayoluyla geri getirdiniz? (5) ihale şartnamesine uydurmak için panel üzerinde yaptığınız izinsiz değişikler için STC gerektiğini neden OMU SHYO dan sakladınız, yada gerçeği söylediniz mi?
  • Evektor Sportstar hafif sportif uçurtmaları 50-60 bin avroya satılıyorken OMU shyo daki doktorlara tanesi 150 bin avrodan çifti 300 bin avroya iyi giydirmiş fırıldak iranlı. bu doktorlar hiç mi internetten piyasasını araştırmadan almışlar?????? Kamu zararına bakın : http://www.aktifhaber.com/omu-iki-egitim-ucagi-aldi-630632h.htm

MUHTEŞEM İRANLI VE THY'NİN RUM PİLOTLA SINAVI

Gerek teknik ekipman eksiklikleri gerekse sektörel deneyimi olan eğitmen kadrosunda yaşanan sıkıntılar, bu okulları fırsatçılara karşı açık hedef haline getirmiştir. Somut bir örnek vereceğim. 19 Mayıs Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu geçtiğimiz yıl 2 adet eğitim uçağı almak için ihaleye çıktı. İhaleyi Çek yapımı Evektor Sportstar RTC model çok hafif hava aracı kazandı. Bu uçakları üniversiteye getirecek olan kişi ise az sonra hakkında biraz bilgiler vereceğim İranlı Hamid Reza...

Bilindiği gibi SHGM, tescile giren her hava aracına uçuşa elverişlilik sertifikası veriyor. 19 Mayıs Üniversitesi'nin satın aldığı Evektor marka uçaklar da SHGM tarafından uçuşa elverişlilik sertifikasını sorunsuz şekilde aldı. Ancak uçağın uçuşa elverişlilik sertifikası almasında sorun yoktu da bu uçaklarla eğitim uçuşları yapılabilir miydi? Bu konuda hakim görüş bu uçakların sportif amaçlı olduğu ve bu tip uçaklarla PPL eğitimi verilemeyeceği yönündeydi. Tabi aksini düşünenler de vardı. Her ne olursa olsun 19 Mayıs Üniversitesi, uçuş eğitimi verilip verilmeyeceği tartışılan bir uçakta karar kılmakla daha en başından risk almıştı.

Zaten bu haliyle bile uçaklar ihale şartnamesine uymuyordu. Uçağın panelindeki aviyoniklerin şartnameye uydurulması da sonradan yapıldı. Uçaklar Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrikaya götürüldü, yapılan değişikliklerden sonra EASA'dan ilave tip sertifikası alınmadığı için uçarak Çek Cumhuriyeti'ne giden uçaklar kamyon kasasında Türkiye'ye parçalar halinde getirildi!

Bu değişikliklerden sonra uçakların parası ödendi ve ihale kesin olarak sonuçlandı. Ama ihale komisyonundaki kimsenin aklına, " Bu uçaklar neden uçarak Çek Cumhuriyeti'ne gitti de kamyon kasasında döndü' diye sormak gelmedi! Çünkü uçamazdı, bazı parçalarının sertifikasyonu yapılmamıştı. Her şeye rağmen uçaklar, resmen 19 Mayıs Üniversitesi'nin oldu.

Şimdi gelelim işin hazin kısmına... Haziran ayında SHGM denetim ekipleri uçakları incelemek istiyor. Bakıyorlar ki uçakların bazı onaylı ekipmanları sökülmüş, yenileri takılmış. Yenilerinin de sertifikası yok! Yani hepsi usulsüz, hepsi merdivanaltı... Bu uçaklarla bırakın uçuş eğitimi yetkisi almayı, SHGM  daha önce verdiği  uçağın uçuşa elverişlilik sertifikasını da iptal ediyor.

Tamı tamına 951 bin TL ödedikleri uçaklar, bir anda teneke parçasına dönen okul yönetimi bu kez uçağı kendilerine satan Hamid Reza'nın peşine düşüyor. Ama ulaşmak ne mümkün! Yer yarılıyor Hamid Reza içine giriyor. Eğitimlerin başlamasına az bir süre kala bu kez okul Cessna 172 tipi uçak kiralamak zorunda kalıyor.

Yukarıdaki hikayenin benzerlerini diğer okullarda da duymak mümkün. Tecrübesiz ve bilgisiz okul yöneticilerinin dolaylı olarak kamuyu ne denli zarara uğrattıklarının farklı örneklerini de yakında duyarız. Ama ben buradan bir kez daha uyarıyorum: Sektörde her gün yeni bir hikayesini dinlediğimiz Hamid Reza'ya dikkat!

THY'NİN RUM PİLOT SINAVI
Türk Hava Yolları ne zaman işleri yoluna koysa bir şekilde olumsuz haberlerle gündeme gelmeyi başarıyor! Nasıl yapıyor bunu hakikaten tez konusu...Son olarak Rum pilotun işe alındığı iddiası THY'yi bir kez daha gündemin ön sıralarına oturttu. THY Rum pilot elbette çalıştırabilir. Etnik kökeni ile ilgili bir sıkıntı yok ancak Güney Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşını THY istese de çalıştıramaz.  Ülkenin statüsü bunun zaten önüne geçiyor. Ancak asıl anlaşılmayacak nokta, özellikle son yıllarda yabancı pilot cenneti haline gelen, binlerce yabancı pilotun sirküle halinde olduğu THY'nin nasıl böyle bir acemilik yapabildiği...

Daha iş müracaatında milliyetinden dolayı elenecek olan pilot, günler süren mülakatlara alınıyor, simulatöre giriyor, testlerden geçiyor! Haber basına yansımasa adama, 'yarın gel başla' diyecekler. Muhtemelen o yanlış SHGM'den dönecekti ancak THY'nin bu acemiliği bu amatörlüğü THY gibi bir markaya hiç yakışmadı.

MUHTEŞEM İRANLI VE THY'NİN RUM PİLOTLA SINAVI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

IFTC ~ 4 yıl önce
hamid reza en son duyduguma gore IFTC'de simulator ogretmenliği yapmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
???? ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iranlıya sorular(1) ~ 5 yıl önce
(1) Tanesi 50-60 bin avroluk Evektor Sportstar LSA yı OMU SHYOna 150 bin avroya ittirirken hiç vicdanınız sızlamadı mı? (2) neden kendi şirketin AIR ALBATROS GROUP varken bu işi hülle şirket üzerinden gerçekleştirdiniz? (3) 2 Temmuz 2102 günü uçarak Samsun Çarşamba havaalanına getirip 25 Eylül 2012 günü tekrar Esenboğa-Atatürk havalimanı üzerinden Çek devletindeki fabrikasına geri götürdüğünüz 2 LSA yı (TC-OMU, TC-OMA) hangi gün uçururarak geti getirdiniz? (4) havalimanı kayıtlarına göre ülkeye uçarak girmediği belli olan bu LSA ları neden uçarak değilde karayoluyla geri getirdiniz? (5) ihale şartnamesine uydurmak için panel üzerinde yaptığınız izinsiz değişikler için STC gerektiğini neden OMU SHYO dan sakladınız, yada gerçeği söylediniz mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iranlıdan ses yok ! ~ 5 yıl önce
cevaplarınız bekleniyor hamid reza efendi
KAZIK ~ 5 yıl önce
Evektor Sportstar hafif sportif uçurtmaları 50-60 bin avroya satılıyorken OMU shyo daki doktorlara tanesi 150 bin avrodan çifti 300 bin avroya iyi giydirmiş fırıldak iranlı. bu doktorlar hiç mi internetten piyasasını araştırmadan almışlar?????? Kamu zararına bakın : http://www.aktifhaber.com/omu-iki-egitim-ucagi-aldi-630632h.htm

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000