01 Haziran 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ben panikte olan bir şirket göremiyorum. Hiçbiri burnundan kıl aldırmıyor. Saçma sapan kriterlere devam ediyor. Yok 35 YAŞ kriteri ,yok bizde 40 YAŞ. Kimi toeic ister kimi mollymawk kimi İELTS kimi tofel. Bu nasıl panik böyle anlamadım yapılan iş aynı herkes farklı telden Çalıyor. Adam gibi kriter koyun herkese adil rekabet olsun.
  • Gemilerime kaptan bulmak için sinav yapiyorum.Gerçi korksamda sinavlardan , çocuklar beceriksiz,zayif not aliyorlar.Bende bizim çocuklari egitmek yerine ecnebi kaptan buluyorum.Ne gerek var,aracilarla anlaştim mi......Ne de olsa hayatin anlami ..........He bi de yazarin başlığına ve son cumlesine bakin.Anlayamadim ingilizce yazmiş.Benim anlayışım kıt biraz.Bunlarda tamamen ironiiiiiiiii.
  • Taslak talimatta okuduğum kadarıyla, takvim yılı içinde 900, ardışık 12 ay içerisinde 1000 saat uçulabiliyor. Ne farkı var demeyin, mesela mayıs-mayıs döneminde 1000 saat uçulabilir. Bu durumda kış döneminde çok az uçulmak durumunda kalınır. Bildiğim kadarıyla genelde TK 'da aylık 70 saat fazla geçilmiyor. 900 saat olayından dolayı TK'nın çok fazla ihtiyacı olacağını düşünmüyorum. Charter şirketleri de yaz yoğunluklu, onların da sıkıntısı olmaz sanırım. Burada sıkıntıya girecek şirketlerin başında Pegasus geliyor sanırım.
  • F16 öğretmeni 4500 saat :)) bu saati sen en az 22.5 yılda yaparsın koçum. F16 yi da abartma hepimiz biliyoruz neyin ne olduğunu. İngilizce öğren biraz ders çalış. Usta çırak olayından uzaklaştır kendini. Sonra gel abilerinle konusabilirsin.

"Money Talks" Türk şirketler panikte! Yabancı pilotlar kaçıyor

Türkiye’de işsiz pilot sayısı konusunda çelişkili tahminler var. Kimine göre işsiz pilot sayısı 700 civarında, kimine göre ise çok daha az. Aslında 700 işsiz pilot var tezini çürüten en gerçekçi gelişme, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün işsiz pilotlara yaptığı çağrı sonrası iş bulabilmek için başvuran pilot sayısının sadece 70 civarında olması. SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin yabancı pilot konusunda hassasiyetinin farkındayım. Sivil havacılık otoritesinin başındaki isim olarak, yabancı pilot istihdamının azalması ve yerli pilotların sektöre kazandırılması noktasında gayretlerinin de... Hatta bu konuda havayolu şirketlerine yüzde 10 kotası getirilmesinin mimarı da kendisidir. 

Halen en fazla yüzde 10 yabancı pilot çalıştırabilme kotasına uyulup uyulmadığını bilmiyorum. Bazı şirketlerin, kotanın üzerinde  yabancı pilot çalıştırdığı iddiaları var. Ama şunu biliyorum ki, ismini vermeyeceğim bir havayolu şirketi, geçtiğimiz günlerde yabancı pilot konusunda SHGM’nin kapısını çaldı. Çünkü sözkonusu havayolu şirketinin pilot konusunda önemli bir sıkıntısı vardı. Yeni uçaklar getirmesi gerekiyordu, ancak o uçakları uçuracak ikinci pilot bulamıyordu. Mecburen yabancı çalıştırmak zorundaydı. SHGM’nin bu konuda tavrının net olduğunu bilmesine rağmen başka çaresi kalmadığı için SHGM’ye ‘neden yabancı ikinci pilot almak zorunda kaldığını’ anlatan detaylı bir dosya sundular. SHGM de uçakların yerde kalmasındansa tek seferlik olmak üzere o şirkete izin verdi. Zannediyorum bu sayede 10 civarında yabancı ikinci pilotun istihdamı sağlandı.

Bu örneği şunun için verdim. Şu anda yaz sezonuna girdik ve havayolu şirketleri içten içe önemli bir panik yaşıyor. Sebebi ise yabancı pilotların kaçış planları yapmaları…

Pilotları, profesyonel futbolculara benzetiyorum.  Nerede daha iyi imkanlar bulurlarsa talep de olduğu için o şirkete imza atıyorlar. Özellikle aktif olarak uçan pilotlar, iş bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar. Havayolları arasında 100 dolar fark için geçmişte şirket değiştiren pilotları dahi gördüğümüz için daha iyi şartları sunan şirketlerde uçmak onlar için çok da zor olmuyor. Yani pilot konusunda parayı veren havayolu şirketi düdüğü çalıyor ve genellikle de Türkiye’de en iyi şartları sunan THY olduğu için, pilotların son durağı milli havayolu oluyor. Diğer özel şirketler de pilotlarını kaybettiği için ya yeniden pilot bulmak zorunda kalıyor ya da filosuna katmayı düşündüğü uçakları pilot bulamadığı için ötelemek zorunda kalıyor. Tam da bu noktada devreye yabancı pilotlar girdi. Avrupa’da vergi kesintileri sebebiyle düşük maaş alan pilotların yeni adresi son yıllarda Türkiye’deki havayolu şirketleri oldu.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi pilotlar, talep gören yetenekli futbolcular gibiydi. Her zaman iyi şartları veren şirket pilotların yeni adresi oluyordu.  Peki şimdi ne oldu da yabancı pilotların adresi değişme eğilimine girdi? Çünkü, Avrupa’dan iyi şartlar sunması nedeniyle Türkiye’ye gelen yabancı pilotlar  bu kez, daha iyi şartlar sundukları için Körfez havayolu şirketleriyle flört etmeye başladı. Türkiye’de aldıkları paranın 2-3 katını teklif eden, hatta  çocuklarının okul masraflarını, ev kiralarını dahi üstlenen  Körfez havayolu şirketleri yabancı pilotların aklına girdi. Böyle olunca göçmen kuşlar misali pilotların yeni adresi üçer beşer Emirates, Gulf, Etihad, Saudia gibi şirketler oldu.

Hatta sadece yabancılar da değil. Türk pilotlar da bu şirketlerle flörte başladı. Teklif edilen maaşlar 20-30 bin dolar civarında  olunca Türk şirketler de kendince önlem almaya başladı. Türk pilotların tepkisine rağmen yabancı pilotlara gizli zamlar yapıldı. Günü kurtarmak için yabancı pilotlara sarılan havayolu şirketleri için iki alternatif kaldı. Ya tepkilere rağmen yabancı pilotları tutabilmek için daha fazla imkanlar sağlayacaklar ya da onlar gidecek onların yerine kalitesine, yeterliliğine ve siciline bakmadan başka yabancı pilotlar alacak. Çünkü yerli kaynaklarla bu açığın kapatılması yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Tüm bunların yanına 2016 yılından itibaren uçucu ekiplerin yıllık uçuş sürelerinin  900 saate düşürülmesini yani yüzde 10 daha az çalıştırılacak olmasını da eklersek ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Her yıl ortalama 500-600 pilota ihtiyaç duyan sadece THY, mesai süresinin kısaltılmasından dolayı 4000 bin pilotundan yüzde 10 daha az faydalanacak. Bu da 400 pilota denk geliyor ki, mevcut ihtiyacın üzerine bunu eklersek sadece THY’nin yılda bin civarında pilot bulması gerekecek.

Alt yapısı ile eş orantılı büyümeyen Türk sivil havacılık sektörü yabancı pilotlarla birkaç yılı kurtardı ancak önümüzdeki dönem  hem THY için hem de özel havayolları için kokpitte ciddi sıkıntılar baş gösterebilir. Bugünden yarına nasıl bir tedbir alınır bilmiyorum ancak havayolu şirketlerinin bu konuda canının çok yanacak. Çünkü yabancı pilotlar için sadece , ' money talks' (Para konuşur)

"Money Talks" Türk şirketler panikte! Yabancı pilotlar kaçıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Ben panikte olan bir şirket göremiyorum. Hiçbiri burnundan kıl aldırmıyor. Saçma sapan kriterlere devam ediyor. Yok 35 YAŞ kriteri ,yok bizde 40 YAŞ. Kimi toeic ister kimi mollymawk kimi İELTS kimi tofel. Bu nasıl panik böyle anlamadım yapılan iş aynı herkes farklı telden Çalıyor. Adam gibi kriter koyun herkese adil rekabet olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Napolyon demiş ki ~ 3 yıl önce
Gemilerime kaptan bulmak için sinav yapiyorum.Gerçi korksamda sinavlardan , çocuklar beceriksiz,zayif not aliyorlar.Bende bizim çocuklari egitmek yerine ecnebi kaptan buluyorum.Ne gerek var,aracilarla anlaştim mi......Ne de olsa hayatin anlami ..........He bi de yazarin başlığına ve son cumlesine bakin.Anlayamadim ingilizce yazmiş.Benim anlayışım kıt biraz.Bunlarda tamamen ironiiiiiiiii.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Taslak talimatta okuduğum kadarıyla, takvim yılı içinde 900, ardışık 12 ay içerisinde 1000 saat uçulabiliyor. Ne farkı var demeyin, mesela mayıs-mayıs döneminde 1000 saat uçulabilir. Bu durumda kış döneminde çok az uçulmak durumunda kalınır. Bildiğim kadarıyla genelde TK 'da aylık 70 saat fazla geçilmiyor. 900 saat olayından dolayı TK'nın çok fazla ihtiyacı olacağını düşünmüyorum. Charter şirketleri de yaz yoğunluklu, onların da sıkıntısı olmaz sanırım. Burada sıkıntıya girecek şirketlerin başında Pegasus geliyor sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ufak at ~ 3 yıl önce
F16 öğretmeni 4500 saat :)) bu saati sen en az 22.5 yılda yaparsın koçum. F16 yi da abartma hepimiz biliyoruz neyin ne olduğunu. İngilizce öğren biraz ders çalış. Usta çırak olayından uzaklaştır kendini. Sonra gel abilerinle konusabilirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000