15 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ah yazık hiç kimse de bilmiyor ki adamlar sivilde aldıkları paranın aynısını alıyorlar devletten yani kimse askeri ruhla dönmüyor eski hayatına parayı pulu umursamadan uçan üç beş adam vardı onları da suçsuz yere içeri attılar yeni türkiyenizde iki yüzlü insanlarınızla mutluluklar dileriz
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • havayolları pilotlarının sayısı size kapak olsun
  • Asker ruhunu bilmeyen kişilerin yorumlarından utandım.Eminimki vatan müdaafası söz konusu olduğunda bir çok jet pilotu istek olması halinde kartal yuvasına geri dönecektir.Emret komutanımı yazan arkadaşın haklı olduğu yerler var ama bunu bütün pilotlara maledemeyiz.

Masal anlatmayın. THY'yi bırakıp TSK'ya hangi pilot döner?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden FETÖ'cü pilotların ihraç edilmesiyle, önceki yıllarda TSK'da görev yapan pilotların yeniden haki tulum giyme olasılığı belirdi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kabaran milli duyguların etkisiyle, birkaç asker kökenli pilotun, "göreve hazırız" açıklamaları, açıkçası bana çok samimi gelmedi, gerçekçi de bulmadım.
Ancak bu çıkışların hemen akabinde, hükümet kanadından asker pilotların sivil havacılıktan yeniden orduya dönüşüne ilişkin hamle gelmesi, bir zamanlar 'Vatan, Millet, Sakarya' diye girdikleri harbiye kapısından, zorunlu görev süresini tamamlar tamamlamaz hatta bazen tamamlamadan ' Euro, Dolar, TL' diye çıkan pilotların (büyük bölümü) yeniden eski hayat standartlarına dönme olasılığının bile uykuları kaçırdığından en küçük bir şüphem yok. 
Çünkü;
asker kökenli pilotlar, -belki bir iki istisna dışında- sivil havayolunu bırakıp kendi istekleriyle tekrar TSK'ya, DÖN-MEZ...

Neden dönmez biliyor musunuz?

Birincisi ve en önemlisi ekonomik...

Sivil havayolu sektöründe astronomik paralar kazanan pilot, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dönerek şu anda kazandığının 1/5'ini kazanmak ister mi?
İstemez...

Türk halkının gözünde şu anda silahlı kuvvetler mensupları ciddi anlamda yıprandığı gibi önceden maddi manevi tatmini yüksek, prestijli bir meslekti. Peki, Balyoz, Ergenekon ve 15 Temmuz darbe girişimi derken bugün öyle bir prestijden söz edilebilir mi?
Edilemez...


15 Temmuz darbe girişimi sonrası her gün, hem televizyonlarda hem de sosyal medyada halkın üzerine bomba atıp mermi yağdıran uçakları ve helikopterleri izleyen vatandaşın, askeri pilotlara karşı algısı yakın zamanda düzelir mi?
Düzelmez...

Sivil uçaklarla en riskli uçuş noktası Afrika ülkeleri iken, orduya dönüş yapan bir pilotun görev yeri hep risk oranı yüksek bölgeler olacak. Durup dururken bu risk alınır mı?
Alınmaz...

Peki, TSK ile sivil hava taşımacılığındaki görev yerlerindeki fiziki şartlar eşit mi?
Hayır…

Havayolundaki bir pilot 5 yıldızlı lüks otellerde konaklarken orduda bu konaklama imkanlarının yanına yaklaşılabilir mi? Ona da hayır…

Havayolunda eğer bir charter firmasında çalışmıyorsanız sürekli görev base’inizdesinizdir. İstanbul’da yaşıyorsanız hep İstanbul’dasınızdır. Uçuşunuzu yaparsanız ve ailenizin yanına dönersiniz. Oradan oraya tayin olayı yoktur. Ya orduda böyle mi? Ne zaman göreve çağrılacağınız, ne kadar kalacağınız belli değildir. Üstelik ailenizden de muhtemelen uzakta yaşamak zorundasınızdır. Bu tercih edilebilir bir durum mu? Hayır…

Sivil havacılık sektöründe çocuklarınıza iyi okullarda, iyi eğitim imkanları sunabilirsiniz. TSK’da birkaç yılda bir oradan oraya tayin edilerek bu imkanlar sağlanabilir mi? O da hayır…

Sivilde herhangi bir katı hiyerarşinin içerisinde değilsiniz. Uçuş programınız aylık olarak çıkar ve onun dışında kimseylemuhatap olmadan uçuşunuza gider gelirsiniz. Bu rahatlık varken emir komuta zincirine ve düzensiz göreve dönmek isteyen olur mu? Hayır…

Uzatmaya gerek yok.
Özetle, bir pilotun sivil havayolu sektörünü bırakıp tekrar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dönebilmesi ekonomik, fiziki ve sosyal şartları ele aldığınızda imkansıza yakın gibi duruyor. O yüzden bu geri dönüş isteğe bağlı olursa tek bir pilotun TSK’ya döneceğine ihtimal vermiyorum. Böyle bir tersine göç de ancak ve ancak zorunluluk esası ile uygulanırsa gerçekleşebilir. O yüzden dost sohbetinde 'THY'yi bırakıp vatan için TSK'ya dönerim' diyen bir pilot varsa gülün geçin, muhtemelen size masal anlatıyordur.

TSK'DAN ATILAN PİLOTLAR SİVİL PİLOT OLURSA!

TSK'dan ihraç edilen 265 pilotun asker pilot lisansları iptal edilirken o pilotların sivil havacılık sektörüne geçebilmelerinin önüne bir engel konulmadı. Normal koşullarda kredilendirilerek sivil havacılığa entegre edilen bir pilot, lisansını kaybederek sadece, sıfırdan pilotaj eğitimi alan sivil adaya göre olan avantajını yitirdi.. Ancak Türkiye'de ya da yurtdışında  pilotaj eğitimi alarak Türkiye'de pilotluk yapmasının önüne bir engel konuldu mu, sanmıyorum. Yani o pilotları, çok değil bir yıl içerisinde sivil uçakların kokpitinde görmemiz mümkün. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bu konuda nasıl bir önlem alacağını merakla bekliyorum.

Masal anlatmayın. THY'yi bırakıp TSK'ya hangi pilot döner?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (76)

Ah yazık ~ 11 ay önce
Ah yazık hiç kimse de bilmiyor ki adamlar sivilde aldıkları paranın aynısını alıyorlar devletten yani kimse askeri ruhla dönmüyor eski hayatına parayı pulu umursamadan uçan üç beş adam vardı onları da suçsuz yere içeri attılar yeni türkiyenizde iki yüzlü insanlarınızla mutluluklar dileriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazara gıcık olan ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tsk ya dönen ~ 2 yıl önce
havayolları pilotlarının sayısı size kapak olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 2 yıl önce
Asker ruhunu bilmeyen kişilerin yorumlarından utandım.Eminimki vatan müdaafası söz konusu olduğunda bir çok jet pilotu istek olması halinde kartal yuvasına geri dönecektir.Emret komutanımı yazan arkadaşın haklı olduğu yerler var ama bunu bütün pilotlara maledemeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000