14 Ocak 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kanunlar ve kurallar neden vardir?? Tabiiki hepimiz icin Emniyet ve Güvence saglanmasi icin. Bunlari takip edecek olan SHGM isini bilen kisilerle bu cok önemli konulara dikkatli ve titiz takip etmesi gerekmektedir, aksi takdirde Türkiyenin havacilik sektörü kissa bir zamanda cökebilir ve cok büyük kazalar olabilir.
  • Once maaslari odesin ondan sonra yalakalik yapsin!
  • Hala eksik maaşlarımız yatırılmadı ee otelde satıldı daha ne bekliyorsunuz çekip gitmemizimi gideceğiz hemde öyle bir zamanda ki o zaman göreceksiniz hanyayı konyayı
  • sizi ozlemistik,hosgeldinizzz ve lutfen birdaha gitmeyiniz.Siz gercek bir objektif gazetecisiziniz.

MALİ YAPISI BOZUK ŞİRKETLERE NEDEN MÜDAHALE EDİLMİYOR?

Kurulan şirketlerin hemen hemen tamamının ortak özelliği, tur şirketleri ile bir şekilde organik bağlarının bulunmasıydı. O dönem şirketlerin uzun soluklu olamamasının en önemli sebeplerinden biri de neredeyse tamamının patron şirketi olması dolayısıyla kurumsallaşamaması ve asıl iş kollarının havacılık dışında ve çok çeşitli olmasıydı.

Ekonomik anlamda çok güçlü olmayan küçük ölçekli şirketlerin aşırı kırılganlık gösteren bu sektörde uzun süre kalamamasının bir sebebi de, belki de havacılıktan kazanılan sıcak paranın diğer şirketlere aktarılmasıydı. Talia Havayolları ve Birgen Air gibi şirketlerin kaza sonrası kapanmalarını bir kenara ayırırsak diğer şirketlerin kapanmalarının asıl sebepleri, farklı kulvarlarda var olmaya çalışmak olarak açıklanabilirdi. Mesela Tur Avrupa şirketinin ait olduğu Kavala grubunun bilgisayar işlerine girmesi, Sultan Havayolları’nın sahiplerinin (Yavuz Çizmeci dahil) Karadeniz’de somon balıkçılığına başlaması, İstanbul Havayolları, FLY ve İnter Havayolları’nın otel yatırımlarına ağırlık vermesi, Tarhan Tower’in sahiplerinin birçok alanda iştiraklerinin olması, Ankair’in(World Focus) paralarının Mytechnic’e pompalanması benim verebileceğim örneklerden bazıları...

Yukarıdaki örnekler belki de uzatılabilir ancak meselenin özünü ifade etmesi açısından yeterli. Baktığınızda hepsinin havacılığı asıl işi olarak görmemesi ve havacılıktan kazandığı paraları başka şirketlere özellikle de otel ve turizm sektörüne aktardığını ve hepsinin sonunun da hüsran olduğunu görüyoruz.

İşte bu yüzden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 2007 yılında SHY6a’ya (Ticari hava taşıma işletmeleri yönetmeliği) bununla ilglii olarak özel bir madde ekledi ve ruhsat iptaline kadar varan yaptırımlar uygulamaya karar verdi.  O maddede deniliyor ki, “20 ve üzeri koltuk kapasitesi olan işletmecilerin  havacılık ve havacılıkla bağlantılı işler dışında bir çalışma alanına yer verilemez.

Eğer tespit edilirse aktarılan para miktarının 5 katı ceza ödenir’  Ancak ‘o günden bu yana hiç yaptırım uygulandı mı’ derseniz ‘hayır’ uygulanmadı. Bu süreçte SHGM elindeki yetkiyi hiç kullanmadı. Peki geçen zamanda sıcak parayı başka şirketlere aktaran oldu mu? Evet oldu...

Bir diğer maddede ise (41’inci madde) havayollarının mali denetimlerini yapabilmesi konusunda SHGM tam yetkili kılınıyor. Yani şirketlerin önceki yıla ait mali raporları ve gelecek yıla ait raporları ve planları SHGM istendiği anda verilmek zorunda!

Buradaki amaç da havayolu şirketlerinin mali yapısını sürekli kontrol etmek ve olası bir ekonomik zorluk durumunda gerekli tedibirleri almak. Bu noktada SHGM’ye işletmelerin ruhsatlarını iptal etme noktasına kadar yetki veriliyor.

Bugün baktığımızda, mali anlamda çok zor durumda bulunan şirketler için bu yetkilerin uygulanmadığını görüyoruz. Ekonomik gücü bulunmayan şirketlerin uçuş emniyetlerini ne denli riske attıklarını, sonrasında hem kamunun hem de çalışanların alacaklardan dolayı mağdur olduğunu defalarca tecrübe ettik. Aylarca çalışanlarına maaş ödemeyen, zorla alacağım yoktur belgesi imzalatan, uçuş emniyeti açısından son derece kritik sayılan pilot ve teknisyen gibi çalışanlarını ekonomik sıkıntılarla dolu kafayla kokpite oturtan, bakım yaptırtan şirketler bulunduğunu düşündüğümüzde SHGM’nin bir kez daha elindeki yetkiyi ısrarla kullanmadığını görüyoruz.

SHGM bu yetkisini kullanmadığında olası bir mağduriyet durumunda en az havayolları kadar sorumlu olmaz mı? Geçtiğimiz yıl, uçuş eğitimi aldığı okulun batmasıyla mağdur olan bir öğrencinin, " Şirketin mali yapısından SHGM sorumluydu" diyerek SHGM aleyhine açtığı davaya temel teşkil eden madde bu olduğuna göre, önümüzdeki süreçte bu tür davaların artma olasılığını da yüksek görüyorum.

                                                   HAFTANIN ANALİZİ

MALİ YAPISI BOZUK ŞİRKETLERE NEDEN MÜDAHALE EDİLMİYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Sky ~ 6 yıl önce
Kanunlar ve kurallar neden vardir?? Tabiiki hepimiz icin Emniyet ve Güvence saglanmasi icin. Bunlari takip edecek olan SHGM isini bilen kisilerle bu cok önemli konulara dikkatli ve titiz takip etmesi gerekmektedir, aksi takdirde Türkiyenin havacilik sektörü kissa bir zamanda cökebilir ve cok büyük kazalar olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seabird ~ 6 yıl önce
Once maaslari odesin ondan sonra yalakalik yapsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Skyzede ~ 6 yıl önce
Hala eksik maaşlarımız yatırılmadı ee otelde satıldı daha ne bekliyorsunuz çekip gitmemizimi gideceğiz hemde öyle bir zamanda ki o zaman göreceksiniz hanyayı konyayı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selam ~ 6 yıl önce
sizi ozlemistik,hosgeldinizzz ve lutfen birdaha gitmeyiniz.Siz gercek bir objektif gazetecisiziniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000