09 Şubat 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Vakıf yönetim kurulu her ay kendi boş günlerine ilave kaç gün daha boş yapıyor.. 6?..8?..
  • Yorumuma yorum yapan arkadaş: Buradan Vakıf yönetimine ve sana sesleniyorum: 1) Vakıf yönetim Kurulu Üyeleri her ay Vakıftan ve şirketlerinden toplamda kaç lira huzur hakkı veya her nam altında olursa olsun kaç TL alıyorlar? 2) Bugüne kadar kaç Yönetim Kurulu Üyesinin çocuğu ücretsiz kreş hizmetinden yararlandı? 3) Şimdiye kadar kaç kişi ücretsiz Vakfın tatil imkanından faydalandı? 4) Şimdiye kadar kaç üyeye faizsiz 6/12/18/24 ay vadeyle kredi verilmiş? 5) Vakfın kaç avukatı var isimleri neler ve her avukatın vakfa bir yıllık maliyeti nedir? 6) Şimdiye kadar Vakfın düzenlemiş olduğu ev kampanyalarında hangi yönetim kurulu üyesi kaçar tane ve kaç TL'ye ev aldılar? Bu liste böyle uzar gider. Yazsınlar bir bildiri ile cevap versinler eğer biliyorsan sen de cevap verebilirsin? Bizde üye olarak bilgi edinme hakkımızı kullanmış olalım? Ben taraflıyım doğruya, güzele, düşenin elinden tutmaya, doğrı ve şeffaf yönetilmeye. Vakıf bizim vakfımız dilerim daha uzun seneler yaşar ve yaşatılır...
  • Hiçbir bilgiye net sahip olma, Genel Kurul'da bulunma, Vakfa gelip işin aslı nedir sorma, sonra kulaktan dolma bilgilerle gel burada insanları karala. Bu kadar güdümlüyken bari her cümlene "yanılmıyorsam " ile başlama. Çünkü yanılıyorsun. Tarafsızım ise hiç deme. Çünkü taraflının bayrak taşıyanısın.
  • ne olacakti peki diger ulkelerde neredeyse butun buyuk havayollarinin kendi terminalleri vardir, THY nin var mi Turkiye de boyle birsey olanakli mi. peki o zaman thy kalkip ta diger dunya devleriyle nasil rekabet edecek.

MAKYEVELİST THY

Türk Hava Yolları’nın son yıllardaki agresif büyümesi, bugüne kadar hep havalimanı ve havayolları açısından değerlendirildi. Özellikle Atatürk Havalimanı’ndaki sınırlı kapasite, yıllardır ağırlıklı olarak THY lehine kullandırıldı. Hatta DHMİ-THY-TAV arasında üçlü karar alma konsorsiyumu oluşturularak havalimanı kapasitesinin etkin kullanılması konusunda diğer havayolları adeta yok sayıldı, nalıncı keseri gibi bütün olanaklar THY’nin çıkarları doğrultusunda yontuldu.

THY’nin bayrak taşıyıcı olmasından dolayı kamuoyunda bu konuda herhangi bir ters tepki olmadı.  Diğer havayolları da hem siyasi otoriteyi hem de havacılık otoritelerini karşısına almamak için (Arada sırada rekabet kuruluna başvuran Pegasus dışında) olan biteni sessizce kabullenmek zorunda kaldı. THY hızla büyürken önünde en küçük bir engel dahi çıkarılmadı. İstediği noktaya istediği saatlerde slot aldı, istediği kadar uçak getirdi, diğer şirketlere uçağı getirmeden ekibini hazır hale getireceksin denildi ancak THY uçağını getirdi sonra da ihtiyacı kadar pilotu daha yüksek imkânlarla rakiplerinden transfer etti. THY bunu yaparken diğer havayolu şirketlerinin ne durumda olduğu çok da umurunda olmadı. Çünkü THY’nin hedefleri konulmuştu ve o hedeflere ilerlemek için her yol mubahtı!

THY bir taraftan filosunu, uçtuğu nokta sayısını büyütürken bu büyümenin paralelinde önemli bir personel sayısına da ulaştı. THY’nin halen iştirakleriyle birlikte 40 bin civarında bir çalışanı olduğunu düşünürsek 10 yıl önceki 10 bin civarındaki personeli 4’e katladığını görebiliriz.

THY bu büyüme ile birlikte doğal olarak kabına sığmamaya başladı. Kapasite sıkıntısı yaşanan Atatürk Havalimanı’nda adeta ne istediyse alan THY, DHMİ’den tak diye ek terminal talep etti, terminal şak diye yapıldı. Körük istedi, körük yapıldı. Kargoda büyümek istedi, yeni kargo binası yapıldı. THY ne istediyse anında yerine getirildi. Operasyon tarafında büyüdükçe büyüdü… Şimdi genel müdürlük binası da yetersiz gelmeye başladı. Yeni havalimanı bitene dek yeni bir ek bina ihtiyacı ortaya çıktı. Onun için de en uygun yer, yıllardır aynı noktada faaliyet gösteren Türk Havak’a ait araziydi.

Türk Havak’ı bilmeyenler için kısa bilgi vermek gerekirse, hani şu THY çalışanlarının üye oldukları dernekler Talpa, Tassa, Uted gibi yerler var ya, onlara ödenen karşılığının alınmadığı aidatlar gibi aidat alan ancak onun karşılığını veren bir vakıf Türk Havak… Yani THY çalışanları için, senede bir gün birkaç yüz kişinin katıldığı eğlence yaparak geri kalan dönemde ortalarda görünmeyen ne akan ne kokan derneklerden çok farklı. Bir de Hava İş sendikası var. Her ay maaşın yüzde bilmem kaçını aidat olarak verdikleri ancak karşılığında ne alacaklarını bile bilmedikleri bir sendika…

İşte o sendikanın da derneklerin de yapmadığını bu vakıf yapıyor. Evlilik yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı, maluliyet yardımı, sağlık yardımı, afet yardımı, engelli çocuk yardımı… Bunların hepsini o vakıf, ödenen aidatlardan karşılayarak üyelerinin zor zamanlarında yardımına koşuyor. O yüzden bakıyorsunuz derneklerin üye sayılarına her geçen gün daha da azalıyor ama bu vakfın üyeleri arttıkça artıyor. İşten atıldığınızda hani sendika paranızı alarak hukuk hizmeti veriyor ya, bu vakıf ücretsiz hukuk danışmanlığı veriyor. Fırsatçıların mağduriyetin üzerine çöreklenmesine izin vermiyorlar. Bir de 25 yıldır THY çalışanlarının çocuklarına kreş hizmeti veriyorlar. Airbus ve Boeing adı verilen sınıflarda eğitim gören ve havacılık kültürüyle küçük yaşta tanışan o çocuklardan bir kısmı belki bugün THY’de görev yapıyor. Annelerin babaların gözleri arkada kalmıyor, THY güvencesiyle, emin ellerde yetişiyor çocukları…

Özetle, THY belki de çalışanlarının en çok işine yarayan kuruluşu bertaraf etmek için uğraşıyor. Ne bir yer gösteriyor ne de başka çare sunuyor. Katı ev sahibi gibi Mart’a kadar orayı boşaltın diyor.

THY büyüyor büyümesine de, büyüme aşkıyla bir çok değeri hiçe sayıyor. Yukarıda da söylediğim gibi THY makyavelist düşünüyor ve amaca giden her yolu mubah görüyor. Oradaki insanların aynı zamanda THY’nin başarısı için ter döktüğünü unutuyor. Orada eğitim alan onlarca çocuğun belki de geleceğin uçak mühendisi, pilotu, teknisyeni olacağını aklına getirmiyor!!!

Şu gün itibariyle THY'nin yapması gereken oradaki kendi çocuklarını kovalamak değil, onlara daha iyi imkanları sağlamaktır.

THY'ye de sadece bu yakışır...

MAKYEVELİST THY

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Vakıf yönetim kurulu her ay kendi boş günlerine ilave kaç gün daha boş yapıyor.. 6?..8?..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarafsız ~ 3 yıl önce
Yorumuma yorum yapan arkadaş: Buradan Vakıf yönetimine ve sana sesleniyorum: 1) Vakıf yönetim Kurulu Üyeleri her ay Vakıftan ve şirketlerinden toplamda kaç lira huzur hakkı veya her nam altında olursa olsun kaç TL alıyorlar? 2) Bugüne kadar kaç Yönetim Kurulu Üyesinin çocuğu ücretsiz kreş hizmetinden yararlandı? 3) Şimdiye kadar kaç kişi ücretsiz Vakfın tatil imkanından faydalandı? 4) Şimdiye kadar kaç üyeye faizsiz 6/12/18/24 ay vadeyle kredi verilmiş? 5) Vakfın kaç avukatı var isimleri neler ve her avukatın vakfa bir yıllık maliyeti nedir? 6) Şimdiye kadar Vakfın düzenlemiş olduğu ev kampanyalarında hangi yönetim kurulu üyesi kaçar tane ve kaç TL'ye ev aldılar? Bu liste böyle uzar gider. Yazsınlar bir bildiri ile cevap versinler eğer biliyorsan sen de cevap verebilirsin? Bizde üye olarak bilgi edinme hakkımızı kullanmış olalım? Ben taraflıyım doğruya, güzele, düşenin elinden tutmaya, doğrı ve şeffaf yönetilmeye. Vakıf bizim vakfımız dilerim daha uzun seneler yaşar ve yaşatılır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarafsıza bak ~ 3 yıl önce
Hiçbir bilgiye net sahip olma, Genel Kurul'da bulunma, Vakfa gelip işin aslı nedir sorma, sonra kulaktan dolma bilgilerle gel burada insanları karala. Bu kadar güdümlüyken bari her cümlene "yanılmıyorsam " ile başlama. Çünkü yanılıyorsun. Tarafsızım ise hiç deme. Çünkü taraflının bayrak taşıyanısın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAMET ~ 3 yıl önce
ne olacakti peki diger ulkelerde neredeyse butun buyuk havayollarinin kendi terminalleri vardir, THY nin var mi Turkiye de boyle birsey olanakli mi. peki o zaman thy kalkip ta diger dunya devleriyle nasil rekabet edecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000