29 Aralık 2014, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Bu kadar lafa ne gerek var kısaca desene Ankara'yada diğer firmalarda uçsun rekabet olsun diye
  • Mng airline yeni kurulacak bir sirketr satilacakmis, birisinin damadina veya yegenine satilacakmis oyle soylenti var dogru mu?
  • 13:55 de yorum yapan şahsa cevap olarak; Lise mezunu olmadığınızı zaten yorumunuzdan anladım. Ben kırk yıldır havacılığın içindeyim bunun yarısı askeri hemen hemen yarısı da sivil havacılıkta geçti. Sivil havacılık evet haklısınız tahsil gerektirmiyor hele dediğinizin aksine BİLEK HİÇ GEREKTİRMİYOR. Gereken MUHAKEME, DEĞERLENDİRME, YORUM ve İLERİYİ GÖREBİLME. Bunlarda yeterli bir düzeyde yüksek öğrenimle sağlanabiliniyor. Sizin mantığınızla gider, kişilerin kendilerini bilgi anlamında daha iyi yetiştirebileceğini kabul edersek, o zaman çok vahim bir durum ortaya çıkar ve ortaokul mezunlarınıda almamızda bir sorun olmaz. Bugün hem elektronik hemde tekstil konusunda Ülkemizde dev bir şirketin sahibi ilkokul mezunu ancak şu anda böyle teknik ve sorumluluk içeren bu işi yapması mümkün değil bence. Ben sadece bu konuya yıllarını vermiş bitisi olarak yorumumu yazdım. Lütfen uygun olmayan kelimelerle fikirlere olmadı gereken saygınızı kaybetmeyin. Teşekkürler.
  • Saat 12:53 de yorum yazan arkadasa : Arkadasim ben lise mezunu degilim fakat sunu soylemek isterim ki Kara Kuvvetlerinin 1990 daki projesini kafa tasci zihniyetli ve yuksek egoya sahip olan zumre kaldirmistir. O assubaylar hem teknisyen hemde cok iyi pilot oldular. Suan hemen bircogu havayollarinda ucuyorlar cogu kaptan oldu ve catir catir ucuyorlar. Ben sahsen birkac tanesini taniyorum hem karakter ,bilgi tecrube hemde bilek anlaminda cok iyilerdir. Neye dayanarak boyle bir aciklama yaptiniz? Gerekceleriniz neler? Bu durumun ucus emniyetine aykiri bir durum olduguna dair mesnetsiz bir yaklasimda bulunuyorsunuz? Neden bu kadar onyargiliyiz neden bu kadar Ego ? Ucus emniyeti icin odtu matematik mezuniyeti mi gerekiyor ? Insan kendisini diploma almis olmadan gelistiremez mi? Ayrica bicok universite var parayi bas soru ezberle gec diplomayi al. Bu kadar mi? Bunu alinca bitiyor mu?
  • Sayın Sefa Bey, Doğrudan mail adresiniz olmadığı için, önemli bir konuyu burada sizin, okuyanlarınızın ve THY yetkililerinin dikkatine sunmak istiyorum. 1. Şu ana kadar üniversite mezunu olmayan hiçbir TÜRK VATANDAŞI THY na FO olarak alınmamıştır. 2. Ancak zamanın ulaştırma bakanının yazılı ve sözlü beyanatı olmasına rağmen YABANCI UYRUKLU FO alınmış ve bu şahısların alımında üniversite mezunu olma şartı aranmamış, LİSE MEZUNU olanlar alınmıştır. 3. Bu yabancı lise mezunu FO ların kaptan olma durumu ortaya çıkınca da SIRF YABANCILARIN KAPTAN OLMALARINI ENGELLEMEMEK İÇİN şöyle bir karar çıktı. LİSE MEZUNU OLANLAR KAPTAN OLABİLİR. Daha doğrusu kaptanlık için zorunlu olan üniversite ve yüksek okul zorunluluğu kaldırıldı!!!!! Şimdi araştırmanız için bir ipucu vereceğim. 1990 lı yıllarda Kara Kuvvetleri Komutanlığının projesi doğrultusunda genç assubaylar dan pilot yetiştirmeye başladılar ve uçurdular. Sanıyorum 5-6 yıl sonra proje iptal oldu????Neden acaba???? Bu lise mezunu uçmaya görev yspmaya devam etselerdi zararları enfazla kendilerine, beraberindeki birkaç görevliye ve uçtukları uçaklara zararları olurdu. SORUM ŞU; yarın KAPTAN OLACAK LİSE MEZUNU BU ŞAHISLARIN ZARARLARI NELERE MALOLACAK???? TÜM THY MENSUPLARINI TEKRAR DÜŞÜNMEYE DAVET EDİYORUM. TÜRK HALKINIDA TABİ!!!!!!!
  • Sayın Baskan Sefa cınde kaza gecıren arkadasımız zıya guler ıcler acısı bır durumda sırket kaza raporu tutturmadı toplu sozlesme maddesıne gore servıs vermek zorunda servıs vermedıgı ıcın bu arkadsımız sakat duruma geldı ne yuruyebılıyor nede elını kolunu oynatabılıyor bu cın mudurude halen gorevının basında Baskan gıdın lutfen zıyayı zıyaret edın ve halını yazın sızın el attıgınız her ıs hallolur sevgı ve saygılarımla
  • Gelelim bir diğer büyük sorunumuz olan personel giderlerine. Türkiyede 2,5 havayolu yer almaktadır. Bunlar THY, Pegasus ve diğerleridir. Her ne kadar THY'nin personel giderlerini düşürmek amaçlı kendi içerisinde kurduğu şirketlere rağmen Pegasus ile personel giderleri anlamında yarışması tabiri caizse imkansızdır. Bütün bu durumları olumlu olduğu için yazmıyorum. 2013 yıl sonunda Pegasus 270 milyon TL kar açıklayabiliyorsa, ben de buna itafen 200 milyon TL kar et ama personel giderlerini de bu kadar düşürme şeklinde cevap verebilirim. THY personel giderleri konusunda personeline daha iyi imkanlar sunmaktadır. Bunu nasıl mı yapıyor devletin yardımı ve iyi hatları SHGM sayesinde kapması ile. Bu nedenle Heathrow Havaalanına THY inerken, Pegasus Stansed'e inmektedir. Genellikle THY'nin inmediği veya uygun bulmadığı destinasyonlar, kar getirebiliyorsa Pegasus tarafından seçilmektedir. Ek olarak SAW'ı kullanmayı kimse istemiyorken bir anda 3'lü kıstas yapılması da benzer bir örnek değilmidir
  • Güzel bir analiz olmuş. Ayrıca THY ve Pegasus arasındaki fiyatlandırma ve sivil havacılıktaki mevcut durumlar çok doğru bir şekilde ortaya konulmuş. Özellikle hat hat yapılan açılımlarla birlikte rekabetin olduğu ve olmadığı destinasyonlardaki fiyatlandırmalar durumu o kadar net açıklıyor ki üzerine bir yorum yapmaya dahi gerek yok. Makul şüphe açılımına gelince de bu sözün Türkiye'nin gerçeğini ortaya koyduğunu ve malum durumun değişmeyeceğini düşünüyorum. Sivil Havacılık mevcut uluslararası kural ve beyannameler çerçevesinde işlemesi gereken bir sektördür. Fakat ehil olmayan personelin referansına bakılarak tepeden inme iyi bir pozisyona yerleştirilmesi aynı SHGM'nin uyguladığı demiyorum uygulamak zorunda kaldığı sistemle aynı bakış açısı içerisinde değerlendirilebilir.
  • Sağlıklı,mutlu ve başarılı yıllar diliyorum. İyi ki varsınız.
  • THY özel şirket mi ? Yoksa devletin şirketimi buayrıcalık Yapılıyor merak ettim.

MAKUL ŞÜPHELİ ŞİRKETLERİMİZ.

Bildiğiniz üzere; dünyada yakıt fiyatları bir süredir düşüş göstermektedir. Bu düşüşün ne kadar süreceği bilinemiyor. Tabii ki dileğimiz; yakıt fiyatlarının bugünkü bantta kalması. Bugünlerde yaklaşık 60 dolar seviyesinde seyreden yakıt fiyatları, geçen sene 105 dolar seviyelerinde idi. Petrol ithal eden bir ülke olduğumuzdan, yakıt  fiyatlarının ucuzlaması, karlılığa ve ekonomimize olumlu katkı yapmaktadır.

Bir havayolunun en büyük maliyet kalemleri; yakıt + personel + uçak kira + yer hizmetleri + ikram ve yolcu vergisidir. Bu giderlerden, doğrudan kontrol edilebileni ise sadece personel gideridir. Ülkemiz gibi, petrol ürünlerini dışarıdan almak zorunda olan ülkeler, yakıtın artışından korunma adına her ne kadar Hedge (korunma) yaparak yakıt fiyat artışından minimum derecede etkilenmeye çalışsa da, yine de yeterli olmuyor.  Ayrıca, bildiğiniz üzere Hedge konusu bir nevi kumar olup, kimsenin beklemediği bir anda yakıt fiyatları düştüğünde, yüksek miktarda Hedge işlemi yapanlar kaybetmiş oluyorlar.

Havayolunun ikinci büyük gideri ise personel (Özellikle THY) maliyetleridir.  Yakıt + uçak kira + yer hizmetleri + ikram ve vergi maliyetlerini kontrol edemeyen sektör, iş personel maliyetine geldiğinde; ülkedeki işsizlik rakamlarını da göz önüne alıp “vur abalıya” dercesine acımasız kararlar alabiliyor. Kısaca, diğer maliyetlerden yediği dayağı, çalışanlarından çıkartmaktadırlar.

Yakıt fiyatlarının düşüşe geçmesi nedeniyle, herkes bilet fiyatlarının ucuzlaması gerektiği hususunda görüşler iletmeye başladı. Hatta, TBMM’de soru önergesi veren bile oldu. Bu soru önergesi ne kadar mantıklıdır bilemem, ama, ben konuya farklı bir yerden yaklaşayım. Havayollarının en büyük gideri, yakıt olduğuna göre  ve bu yakıt fiyatlarının ucuzlamasıyla, maliyetlerinde yüksek düşüş olması bir gerçektir. Her zaman maliyetlerin arttığından yakınarak personele zam noktasında cimri davrananların, kesenin ağzını açıp personele ikramiye vermesi veya zam yapması kaçınılmaz bir durum olmuştur.

Bırakın bu düşük ücret veya tavan ücret safsatalarını. Bu konuda daha öncede bir yazı yazıp Binali Yıldırım Beyin yaptığı tavan bilet fiyatı uygulamasını eleştirdiğim gibi, şimdi de bir kez daha söylüyorum ki, serbest piyasa ekonomisinin hüküm sürdüğü ülkelerde, bilet fiyatlarını bakanlık veya sivil havacılık otoriteleri belirleyemez. Aşağıda örnek olarak verdiğim uçuşlara baktığınızda, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bakanlık olarak yapacağınız; eşit rekabet koşullarını sağlayarak özel havayollarının sayısını artırmak olmalı.  Bir şirket; İst-Ank arası 1000 TL’ye uçmaya çalışıyorsa, hayhay buyur uç dersiniz. Bu şirket 1000TL’ye Ankara’ya yolcu buluyorsa, uçsun size ne… Tek çözüm, bilet fiyatları ile oynamayıp rekabete yol vermeniz olacaktır.

Bu haftaki konumu, yine siz değerli okurlarım ile birlikte yorumlamaya ayırdım.

Öncelikle içinde bulunduğumuz kış döneminde bilet fiyatlarının yaz sezonuna göre daha ucuz olduğunu belirtmek isterim. Bu düşünceye Tüm havayollarının bilet fiyatlarını internetten kontrol ederek ulaştım.

Şimdi birlikte değerlendirelim;

1-Rekabet olan hatlarda, bilet fiyatları düşük sezon olması itibariyle de ucuza satılıyor. Uçuşa bir kaç gün varken dahi promosyon sınıfından biletler satılmakta. 40-50-60 liralara biletler var.

2-Rekabet olmayan hatlara baktığımızda ise, durum değişiyor. Örnek olarak erken rezervasyon fırsatını da değerlendirip 26.12.2014 tarihinde, 10 Mart 2015 tarihli bilet fiyatlarına baktım. Sadece en ucuz sınıfları baz alarak değerlendirelim.

İstanbul Atatürk Havalimanı-Ankara uçuşu THY bilet fiyatları:

Gece 01:30, 84TL; ve genel olarak öğle saatlerinden akşama kadar bir çok sefer var ve 84TL “ye satın alırsanız, 15TL hizmet bedeli var ve ücret 99TLye çıkıyor.

Akşam 20.00 veya 21.00 gibi uçmak isterseniz; şimdiden bilet fiyatları 284TL ve satın almak isterseniz hizmet bedeli 25TL’ye çıkıyor ve toplam 309 TL.

Merak ettim, sonraki günlere baktım; yine aynı fiyatlar. Bu durumda; ya o tarihlerin hepsinde çok fazla rezervasyon var, ya da akşam yoğun saatler olduğundan promosyon sınıfından satışa açmayıp rekabet olmamasından dolayı yüksek fiyata satışa başlıyorlar. Benim tahminim yoğun saatlerde satışa 284 TL ‘den başlıyorlar.

İstanbul Sabiha Gökçen-Ankara ise; yine THY ile; 54TL veya 60TL’ye bilet almak isterseniz, hizmet bedeli de sadece 5 TL, yani toplamda 59TL. Bu meydandan Pegasus da sefer yaptığı için, acaba bu ucuzluğun sebebi Pegasus rekabeti mi diye baktım.

Aynı tarihte Sabiha Gökçen’den Ankara’ya Pegasus’un 10 seferi bulunuyor ve en pahalı seferi 28,99TL. Satın almak isterseniz, ilavelerle 43.99TL ye geliyor. Rekabetin güzel tarafı bu olsa gerek..

Kısaca; Atatürk Havalimanından Ankara’ya, sadece THY’ye uçuş izni vererek THY’ye yapılan kıyağın karşılığı, vatandaşa kazık olarak geri dönmekte.

Başka bir çok hattı inceledim, eğer bir hatta rekabet varsa, bilet fiyatlarına bu durum yansımış, rekabetin olmadığı hatlarda ise; fiyatlar uçaklar gibi yüksek irtifada uçuyor. Bu da özel havayollarımızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Düşünsenize THY ile baş başa kalsak ne olurdu?

Sonuç olarak; tüm hatların rekabete açılması için gerekli adımların yetkililer tarafından atılması gerekir. Hiç bir hat, hiç bir kurumun tekeline bırakılmayacak şekilde, halkın çıkarları düşünülerek serbestleştirilmedir. İç hat için yaptığım yorumların hepsi dış hatlar için de geçerlidir.

Şimdi; “yazı başlığınızdaki “MAKUL ŞÜPHE”  ne yahu… Sadede gelin ve açıklayın bakalım”  dediğinizi duyar gibiyim, onun için, hemen konuya gireyim:

Hukuk, toplum hayatında kişilerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen ve uyulması kamu gücü ile desteklenmiş bulunan sosyal kurallar bütünüdür. Ayrıca kanunların yazılı olması gerekir. Aksi takdirde gelenek ve görenekler, alışkanlıklar bir süre sonra kanun gibi işlemeye başlar.

Tüm bu açıklamalar ışığında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Anayasa, Kanun, Uluslararası Anlaşma, Kanun Hükmünde Kararname, Tüzükler, Yönetmelikler, Diğer Düzenleyici İşlemler (Yönetmelik, Genelge, Tebliğ v.b) tüm bu saydığım yazılı mevzuatlara uygun hareket etmek zorundadır.

Yani, mevzuata uygun bir şekilde havayolu kurmak isteyen bir yatırımcıya, yetki kullanılarak mevzuat dışında dayatmalarda bulunmak, en basit deyimle; ilgili kanun maddelerine uyulmadığının göstergesidir. Tüm bu süreçler yazılı olarak yürütülmelidir.

Aldığım duyumlara göre; SHGM yeni kurulmak istenen havayolu şirketlerine maalesef zorluklar çıkarmakta olup, geçmişte ticari faaliyetlerini sonlandırmış, iflas etmiş şirketler örnek gösterilerek, aynı durumun tekrar yaşanmaması adına işi sıkı tuttukları beyan ediliyormuş.  Bu durumu kimilerimiz makul karşılayabilir. Ancak, yetkililer makul sebepler ve makul şüphelerle değil, mevzuata göre hareket zorundadırlar. Yatırımcı, yazılı mevzuata göre bir yatırımı yapıp yapmayacağına kendisi karar verir.

Aslında, geçmiş dönemlerde iflas eden şirketlerden SHGM de sorumludur. Çünkü mevzuatlarında bu şirketleri her bakımdan denetleme yetkileri bulunmaktadır. Bu denetimleri, özellikle finansal anlamda uzman personelle yapıp, sorun ortaya çıkmadan firmaya gerekli uyarıları yapabilir, yetkileri sınırlandırılır veya mevzuata uygun ne tür yaptırımlar varsa uygulanabilirdi. Böylece bu sorunlar da yaşanmamış olurdu.

EASA ülkelerinde bu denetimler çok daha sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Denetimlerin olması, şirketlerin iflas etmeyeceği anlamına tabii ki gelmez. Ancak, SHGM otorite olarak, gidişatı gözlemleyerek ve gerekli yaptırımlarını uygulayarak, durumun daha kötü hale gelmesini önleyebilir. (Kadrolarımız yeterli değil diyorlarsa, Bakana anlatsınlar ve finans konusunda deneyimli kadrolar alınabilmesine ısrarcı olsunlar.

Çözüm aslında çok basit. Üzümü yemek mi istiyorsunuz, yoksa bağcıyı dövmek mi? Buna karar verin gerisi kendiliğinden gelecektir.

Sonuç olarak; SHGM bağlı bulunduğu kanunlara uyarak yeni yatırımcıların sektöre girmesini engellememelidir. Kanun ne diyorsa odur. SHGM yetkilileri vicdani  düşünerek hareket edemez. Uyması gereken tek bir kural vardır; o da bağlı olduğu kanunlardır. Örneğin; kurulmakta olan bazı şirketlerin  SHGM’den izin bekledikleri yönünde haberler medyamızda yer alıyor. Bu şirketlerin yöneticilerine sorduğumda, olumsuz görüş bildirmeye çekindikleri için, net bir cevap alamıyorum. Herkes sorunlarını o kadar bireyselliğe dökmüş ki, inanılmaz. Kurulması düşünülen ve başvuru yapılan şirketlerin üst yönetimi, kendilerine yapılan haksızlıkları dile getirerek haklılık savaşı vereceklerine; “aman efendim yaman efendim” .”Allah sizleri başımızdan eksik etmesin” “Bizim konuyu bir halletseniz çok müteşekkir oluruz” gibi laflarla, haklı oldukları konuda bile rica minnet içindeler. Bu şirket yöneticileri, işleri yürüsün de nasıl olursa olsun mantığı ile bu kadar el ayak öpme moduna girmişlerse onlara söyleyecek bir lafım bile olamaz.

Şüphesiz Türkiye’deki açılıp kapanan bir dolu şirketimiz oldu. Aslına bakacak olursanız, bazı isimler var ki (3 veya 4 kişi) onların isimlerini yeni açılacak bir şirkette gördüğümde bende kuşku duyuyorum diyebilirim. Bu kişileri SHGM de biliyor.  

Ancak, resmi daire kuşkularla hareket edemez, kuruluş prosedürleri yerine getirilmiş bir şirketin kurulmasını engelleyemez.  İçimizde kuşku da duysak, imzayı atmak zorunda kalırız. Mevzuatta eksik noktalar var ise; bu konuda kanun yapıcılardan yardım ister ve eksik noktaların kanunlaşmasını talep eder.

Otorite olarak, kanunun verdiği yetkiyi kullanıp, mevzuata uygun olmayan hususlar başvuru sürecinde karşı tarafa yazılı ve sözlü olarak söylenmelidir. Eksiklikler ve ek talepler için bilgilendirme yapılmalıdır. Yani son günlerin moda tabiriyle hiç bir şirketi “makul şüpheli” ilan edemezsiniz. . Masumiyet karinesi kişiler için geçerli olduğu gibi, şirketler için de geçerlidir.  Bunların yanı sıra biliyorsunuz ki, Anayasa Mahkemesi, içinde kişilerin gözaltına alınması için "makul şüpheyi" yeterli kılan maddenin de bulunduğu, TBMM'nin kabul ettiği torba yasayı "esastan görüşme" kararı aldı. Sonuç ne olur bilinmez, ama, ben şahsen; ne kişilerin, ne de şirketlerin duygusal olarak makul şüpheli olarak görülmesini mantıklı bulamam.

Sonuç olarak; özellikle, Ankara merkezli uçuşlar Ankara’ya rekabet getirecek ve THY tekelinden çıkmasına sebep olacaktır. Sonuçta rekabet ortamında, halkın daha ucuza uçmasını sağlanacaktır. Kimse kendi vicdan ve ahlak anlayışını başkasına dikte edemez. Herkesin vicdan anlayışı farklı olduğu gibi, doğru anlayışı da farklı olabilir. SHGM kendi doğrularını vicdani görüp uygulamak yerine kanun hükümlerini uygulamakla mükelleftir.

Çünkü; şirketler kanun uygulayıcısının düşüncesine, kültürüne, fikrine göre değil, kanunlara göre hareket etmek durumundadırlar. Yapılan her hangi bir eylem, konuşma, davranış vb… ahlaki ve vicdanı açıdan yanlış olabilir ancak hukuken suç teşkil etmeyebilir.  Örnek vermek gerekirse;  yakıt fiyatının ucuzlamasıyla bilet fiyatlarında indirim yapmayan şirketleri, vicdani olarak yargılayabiliriz ancak hukuken yargılayamayız. Örnek; THY’nin Atatürk havalimanından Ankara bilet fiyatı.  Bilet fiyatı yüksek diye dava açıp yetkililere ceza verdirme hakkımız kanunen var mı? Tabii ki yok.

O halde; kişileri ve şirketleri tanıyan biri olarak, sizler her ne kadar benim gibi ilgili kişi veya şirketi duygusal bir yaklaşımla Makul Şüpheli olarak düşünüyorsanız da, bu size mevcut kanunlara uygun davranmamanızı haklı kılamaz.

Bilmem anlatabildim Mİ?

TÜM OKURLARIMIN VE HAVACILIK CAMİASININ YENİ YILINI KUTLAR SAĞLIKLI,BAŞARILI VE MUTLU YENİ BİR YIL GEÇİRMELERİNİ DİLERİM. 

MAKUL ŞÜPHELİ ŞİRKETLERİMİZ.

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu kadar lafa ne gerek var kısaca desene Ankara'yada diğer firmalarda uçsun rekabet olsun diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mng satiliyormus ~ 4 yıl önce
Mng airline yeni kurulacak bir sirketr satilacakmis, birisinin damadina veya yegenine satilacakmis oyle soylenti var dogru mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
13:55 de yorum yapan şahsa cevap olarak; Lise mezunu olmadığınızı zaten yorumunuzdan anladım. Ben kırk yıldır havacılığın içindeyim bunun yarısı askeri hemen hemen yarısı da sivil havacılıkta geçti. Sivil havacılık evet haklısınız tahsil gerektirmiyor hele dediğinizin aksine BİLEK HİÇ GEREKTİRMİYOR. Gereken MUHAKEME, DEĞERLENDİRME, YORUM ve İLERİYİ GÖREBİLME. Bunlarda yeterli bir düzeyde yüksek öğrenimle sağlanabiliniyor. Sizin mantığınızla gider, kişilerin kendilerini bilgi anlamında daha iyi yetiştirebileceğini kabul edersek, o zaman çok vahim bir durum ortaya çıkar ve ortaokul mezunlarınıda almamızda bir sorun olmaz. Bugün hem elektronik hemde tekstil konusunda Ülkemizde dev bir şirketin sahibi ilkokul mezunu ancak şu anda böyle teknik ve sorumluluk içeren bu işi yapması mümkün değil bence. Ben sadece bu konuya yıllarını vermiş bitisi olarak yorumumu yazdım. Lütfen uygun olmayan kelimelerle fikirlere olmadı gereken saygınızı kaybetmeyin. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
Yüksek öğrenim kısmına bir üniversite mezunu olarak katılmıyorum. Nedeni birincisi OSYM şaibeli ve soruları sızdırılıyor.Türkiye'de üniversitelerin tabela üniversitesi olduğu iki proseförden anlaşılabilir:Türkiye'nin en büyük ekonomik krizine imza atan ve şu an RTE'nin danışmanlığını yapan TANSU ÇİLLER,diğeri ise Türkiye'yi en büyük dış politika açmazına sürükleyen DAVUTOĞLU ki aynı zamanda kendisi Harp Akademilerinde de hocalık yapmıştır.Bu ülkenin profları o kadar iyi eğitimli ki bu ülkeye en büyük naniği atanlar nedense bu tiplerden çıkıyor.Demek ki sizin eğitim ve öğretiminiz beş para etmez;olup olmaması da nitelik olarak da bir şey ifade etmez.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Saat 12:53 de yorum yazan arkadasa : Arkadasim ben lise mezunu degilim fakat sunu soylemek isterim ki Kara Kuvvetlerinin 1990 daki projesini kafa tasci zihniyetli ve yuksek egoya sahip olan zumre kaldirmistir. O assubaylar hem teknisyen hemde cok iyi pilot oldular. Suan hemen bircogu havayollarinda ucuyorlar cogu kaptan oldu ve catir catir ucuyorlar. Ben sahsen birkac tanesini taniyorum hem karakter ,bilgi tecrube hemde bilek anlaminda cok iyilerdir. Neye dayanarak boyle bir aciklama yaptiniz? Gerekceleriniz neler? Bu durumun ucus emniyetine aykiri bir durum olduguna dair mesnetsiz bir yaklasimda bulunuyorsunuz? Neden bu kadar onyargiliyiz neden bu kadar Ego ? Ucus emniyeti icin odtu matematik mezuniyeti mi gerekiyor ? Insan kendisini diploma almis olmadan gelistiremez mi? Ayrica bicok universite var parayi bas soru ezberle gec diplomayi al. Bu kadar mi? Bunu alinca bitiyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sayın Sefa Bey, Doğrudan mail adresiniz olmadığı için, önemli bir konuyu burada sizin, okuyanlarınızın ve THY yetkililerinin dikkatine sunmak istiyorum. 1. Şu ana kadar üniversite mezunu olmayan hiçbir TÜRK VATANDAŞI THY na FO olarak alınmamıştır. 2. Ancak zamanın ulaştırma bakanının yazılı ve sözlü beyanatı olmasına rağmen YABANCI UYRUKLU FO alınmış ve bu şahısların alımında üniversite mezunu olma şartı aranmamış, LİSE MEZUNU olanlar alınmıştır. 3. Bu yabancı lise mezunu FO ların kaptan olma durumu ortaya çıkınca da SIRF YABANCILARIN KAPTAN OLMALARINI ENGELLEMEMEK İÇİN şöyle bir karar çıktı. LİSE MEZUNU OLANLAR KAPTAN OLABİLİR. Daha doğrusu kaptanlık için zorunlu olan üniversite ve yüksek okul zorunluluğu kaldırıldı!!!!! Şimdi araştırmanız için bir ipucu vereceğim. 1990 lı yıllarda Kara Kuvvetleri Komutanlığının projesi doğrultusunda genç assubaylar dan pilot yetiştirmeye başladılar ve uçurdular. Sanıyorum 5-6 yıl sonra proje iptal oldu????Neden acaba???? Bu lise mezunu uçmaya görev yspmaya devam etselerdi zararları enfazla kendilerine, beraberindeki birkaç görevliye ve uçtukları uçaklara zararları olurdu. SORUM ŞU; yarın KAPTAN OLACAK LİSE MEZUNU BU ŞAHISLARIN ZARARLARI NELERE MALOLACAK???? TÜM THY MENSUPLARINI TEKRAR DÜŞÜNMEYE DAVET EDİYORUM. TÜRK HALKINIDA TABİ!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insan degerı ~ 4 yıl önce
Sayın Baskan Sefa cınde kaza gecıren arkadasımız zıya guler ıcler acısı bır durumda sırket kaza raporu tutturmadı toplu sozlesme maddesıne gore servıs vermek zorunda servıs vermedıgı ıcın bu arkadsımız sakat duruma geldı ne yuruyebılıyor nede elını kolunu oynatabılıyor bu cın mudurude halen gorevının basında Baskan gıdın lutfen zıyayı zıyaret edın ve halını yazın sızın el attıgınız her ıs hallolur sevgı ve saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakış Açısı 2 ~ 4 yıl önce
Gelelim bir diğer büyük sorunumuz olan personel giderlerine. Türkiyede 2,5 havayolu yer almaktadır. Bunlar THY, Pegasus ve diğerleridir. Her ne kadar THY'nin personel giderlerini düşürmek amaçlı kendi içerisinde kurduğu şirketlere rağmen Pegasus ile personel giderleri anlamında yarışması tabiri caizse imkansızdır. Bütün bu durumları olumlu olduğu için yazmıyorum. 2013 yıl sonunda Pegasus 270 milyon TL kar açıklayabiliyorsa, ben de buna itafen 200 milyon TL kar et ama personel giderlerini de bu kadar düşürme şeklinde cevap verebilirim. THY personel giderleri konusunda personeline daha iyi imkanlar sunmaktadır. Bunu nasıl mı yapıyor devletin yardımı ve iyi hatları SHGM sayesinde kapması ile. Bu nedenle Heathrow Havaalanına THY inerken, Pegasus Stansed'e inmektedir. Genellikle THY'nin inmediği veya uygun bulmadığı destinasyonlar, kar getirebiliyorsa Pegasus tarafından seçilmektedir. Ek olarak SAW'ı kullanmayı kimse istemiyorken bir anda 3'lü kıstas yapılması da benzer bir örnek değilmidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakıç Açısı ~ 4 yıl önce
Güzel bir analiz olmuş. Ayrıca THY ve Pegasus arasındaki fiyatlandırma ve sivil havacılıktaki mevcut durumlar çok doğru bir şekilde ortaya konulmuş. Özellikle hat hat yapılan açılımlarla birlikte rekabetin olduğu ve olmadığı destinasyonlardaki fiyatlandırmalar durumu o kadar net açıklıyor ki üzerine bir yorum yapmaya dahi gerek yok. Makul şüphe açılımına gelince de bu sözün Türkiye'nin gerçeğini ortaya koyduğunu ve malum durumun değişmeyeceğini düşünüyorum. Sivil Havacılık mevcut uluslararası kural ve beyannameler çerçevesinde işlemesi gereken bir sektördür. Fakat ehil olmayan personelin referansına bakılarak tepeden inme iyi bir pozisyona yerleştirilmesi aynı SHGM'nin uyguladığı demiyorum uygulamak zorunda kaldığı sistemle aynı bakış açısı içerisinde değerlendirilebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi Yıllar... ~ 4 yıl önce
Sağlıklı,mutlu ve başarılı yıllar diliyorum. İyi ki varsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 4 yıl önce
THY özel şirket mi ? Yoksa devletin şirketimi buayrıcalık Yapılıyor merak ettim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000