23 Ocak 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Düsseldorf- Izmir..temmuz 28 gidis dönüs 18 agustos THY 990 euro ! Lufthansa 718 euro..!!! kim kimi vuruyor ???
  • airport haberde okuduğum en saçma yazı sen ülkeye terörist getir kamyonlar dolusu her hafta şehirlerinde bombalar patlasın en büyük havalimanında bombalar patlasın havalimanı girişini tanklar kapatsın pensilvanyadan darbe yapılsın taksimin ortasında sultanahmetin ortasında bombalar patlasın ondan sonra luftansa iran'a goygoy yapıyor ülkemizi zor durumda bırakıyor gülerler adama sen önce akıllı olup bu oyunlara gelmeyeceksin önce kendini düzelteceksin teröristi haini temizleyeceksin bu VATANdan ondan sonra dış düşmanlara yöneleceksin yoksa tahta gibi içten çürürsün.
  • bunlar hep merkel 3. havalimanını kıskandığı için.
  • irana ucucu teknisyen gonder kalemeden yardim al faturasinida calisanlarina kes turklerden daha insan iranlilar sag gosterip sol vurmuyor en azindan

Lufthansa THY'yi İran Air ile mi vuracak?

Uçak üreticilerinin birkaç yıl öncesine kadar popüler pazarlarından biri Türkiye idi. Dünyanın iki büyük uçak üreticisi Boeing ve Airbus,  Türkiye pazarında uçaklarını satabilmek için birbirini kollardı.

THY ve Pegasus’a,  10 yıl içinde yüzlerce uçak sattılar, milyarlarca doları ceplerine koydular. Şimdi hem THY hem Pegasus, krizde o uçakları ne yapacaklarını kara kara düşünüyor!
Yakın geçmişimizde havacılık endüstrisi adına birkaç hamle dışında ciddi hiçbir adım atılmadı ancak sadece yolcu taşımacılığı göz önüne alınarak “Türk havacılığı coştu, koptu gidiyor” havası yaratıldı. Dolayısıyla pazara uçak satan uçak üreticileri  milyarları ceplerine indirdi!

Şu anda Türk sivil havacılığının durumu malum. Yeni uçak sipariş etmeyi bırakın, havayolu şirketleri mevcut siparişleri ötelemenin derdinde…

Böyle olunca uçak baronlarına yeni pazarlar lazım. O pazar da yanı başımızdaki İran.  Birkaç yıl öncesine kadar nükleer tehdit ülkesi İran’a yönelik ambargonun apar topar kaldırılmasının bir sebebi de aç olan pazara uçak satmak olabilir mi?

Olabilir...

Türk Hava Yolları’nın gücünün kırıldığı bir dönemde İran havacılığına geniş bir pazarda “rakipsizsin” gazı verilip yüzlerce uçak satmak mümkün mü?
Mümkün...

THY’nin bölgedeki etkinliğinin zayıflamasının İran havacılığı için fırsat olacağı teziyle yüzlerce uçağı satmak ‘peynir ekmek’ satmakla neredeyse aynı kolaylıkta değil mi?

Manzara böyle olunca bir zamanlar İran’a ‘tü kaka’ diyen ABD’nin Boeing’i de Avrupa’nın Airbus’ı da tehdit falan dinlemez oldu. Üstelik sadece uçak satışı değil, eğitim ve yedek parça desteği ile birlikte yüzlerce milyar dolarlık pazar söz konusu.

İran pazarının uçak üreticilerine açılması sistemli bir programın parçası gibi görünüyor. Önce Air France, yüzüne bakmadıkları İran’ın başkentine yıllar sonra ilk uçağını indiriyor. Peşi sıra 10 yıl aradan sonra British Airways  Londra’dan Tahran’a uçmaya başlıyor.  Şimdi de Lufthansa uçuştan daha fazlasını yapıyor ve İran Air ile ortak uçuş anlaşması yapıyor. 
THY’nin parlatılma öyküsünün bir benzeri yanı başımızda hayata geçirilirken THY’nin yükselişi sırasında mil programını tek taraflı iptal ettiren ve bayrak taşıyıcımızı zor durumda bırakan Lufthansa, bölgedeki potansiyel rakibin parlatılması projesinde adeta başrol oynuyor.

THY’nin yükselişe geçtiği yıllarda, Star Alliance bünyesine alınmasını sağlayarak bir tehdidi bertaraf etme düşüncesi olan Lufthansa’nın, THY’nin geniş gövde operasyonunu hesap etmemesi sonucu  planları tersine dönmüş ve kontrol altına almak istediği havayolu bir anda Asya’dan Afrika’ya Avrupa’dan Amerika kıtasına kadar her noktada güçlenerek ele avuca sığmaz hale gelmişti.

Sunexpress Havayolları’nda neredeyse 30 yıldır ortaklık yürüten düşman kardeşlerden Lufthansa, sözkonusu Türkiye ve Türk Hava Yolları olduğunda komplo teorilerinin bir numaralı ismi oldu. Üçüncü havalimanı projesinde Almanya’nın rahatsızlığı teorilerini hatırlayın…

Şimdi aynı komplo teorileri İran havacılığının parlatılması projesinde dillendiriliyor. Bir taraftan İran havacılığı güçlendirilirken diğer tarafta en büyük rakip THY devre dışı bırakılmak isteniyor planları  olabilir mi?

Bu teori bana çok uzak  gelmedi, ya size?

Lufthansa THY'yi İran Air ile mi vuracak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Can Atak ~ 1 yıl önce
Düsseldorf- Izmir..temmuz 28 gidis dönüs 18 agustos THY 990 euro ! Lufthansa 718 euro..!!! kim kimi vuruyor ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dayınız ~ 1 yıl önce
airport haberde okuduğum en saçma yazı sen ülkeye terörist getir kamyonlar dolusu her hafta şehirlerinde bombalar patlasın en büyük havalimanında bombalar patlasın havalimanı girişini tanklar kapatsın pensilvanyadan darbe yapılsın taksimin ortasında sultanahmetin ortasında bombalar patlasın ondan sonra luftansa iran'a goygoy yapıyor ülkemizi zor durumda bırakıyor gülerler adama sen önce akıllı olup bu oyunlara gelmeyeceksin önce kendini düzelteceksin teröristi haini temizleyeceksin bu VATANdan ondan sonra dış düşmanlara yöneleceksin yoksa tahta gibi içten çürürsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
selim abi ~ 1 yıl önce
bunlar hep merkel 3. havalimanını kıskandığı için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bedelini ode thy ~ 1 yıl önce
irana ucucu teknisyen gonder kalemeden yardim al faturasinida calisanlarina kes turklerden daha insan iranlilar sag gosterip sol vurmuyor en azindan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000