25 Mart 2013, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Lufthansa Technik tum hava yollarini kaziklarken ve paralar AB'deyken TR'de teknik gelismis degilken o zaman EASA kuralari tamam idi. TR'de teknik gelisince AB havayollari bakimlarini TR'de yapmaya basladiginda EASA (Lufthansa) TR teknige saldirdi bulgular bulundu, cok tesadufen :)))) Merkel Tayip beye LH TK isbirligi teklif etti. SHGM'yi de EASA (Lufthansa) denetlemer icin de yetersiz buldu ??????!!!!!!!!!!!!. O zaman SGHM tum EASA Havayollarinin TR'ye sefer yaptiklari ucaklarin TR teknikten onay almadan TR havalimanlarina sefer yapamaz kurali cikartsin da bakalim nasil da dune kadar EASA kurallarina uygun bu gun uygun degil EASA (Lufthansa) SHGM'yi ve TR havaciligini tehdit etmesine ayni TR kurallari ile cevap vermesi gerek.
  • ali bey EASA nın artniyet konusunu elbetteki daima göz önünde bulundurmalıyız. Ancak bu kadar esip gürlereken bizimde denetlemelerde EASA ya karşı tutumumuz,tespit edilen eksiklikleri gidermedeki dürüstlüğümüz ve kurallara yaklaşımlarımız konularını samimiyetle gözden geçirmemiz gerekir...bir iki yıl avrupayı boykot etmekten bahsedenler var...ya bir de o kadar uzun değil saadece 3 ay avrupaya uçuşlarımızın yasaklandığını düşünürsek...herkesin ayranı hemen kabarıyor da...
  • Neden EASA bizi kendine uymamızı istiyor? EASA tamamen FAA kopyası değil mi? ABD'de uçaklar EASA ile değil, FAA kuralları ile tamir edilirken bizde neden Amerikan uçakları EASA altında tamir görüyor?
  • Dusundugunuz kadar buyuk degiliz. G. Kibris'la falan mukayese etmeyin. EASA nin patronu Alman ve Fransizlar. Onlarin yaninda minicik kaliyoruz. Adamlar gozunun yasina bakmaz. Kendi ucagina kendi bakmak istiyor. Otobusle seyahat edebilecek dirayetin varsa kafa tutarsin. Yoksa TIRAS!! Ben olsam ucusu mucusu durdururum Easa bolgesine. Yer mi? Kac kisi bunu kaldirabilir? 2 sene Avrupa'ya gitmeyin hadi? Hadi? Yer mi?

LOBİ ZAMANI...

 

Son iki haftadır EASA üzerimize kabus gibi çökmeye başladı. THY Teknik ile başlayan süreç başka mecralara çekilerek devam ediyor. Önce THY'den buldular kendilerine göre kusuru. Bizim SHGM'nin "Bu bulguları düzeltin" emri için verdiği süre kadar iltimaslı bile olamadılar. Anında kesiverdiler faturayı.

Sonra da ardı ardına geldi kampana vaziyetleri. SHGM denetçileri bile bir odaya kilitlenerek sorgulanıverdi.

Bütün bunları bizim havacılığımızın hak ettiğini düşünmüyorum. Eleştiririz, yerden yere vururuz ama yeri geldiğinde de kapı gibi siper oluruz.

EASA'nın teknisyen lisans sınavlarını THY ile MNG Teknik A.Ş'nin yapamayacağına karar vermesini "temel eğitimler" noktasında hoşgörü ile karşılayabiliriz. Keza bu eğitimleri vermeleri halinde alınan hakkı geri vereceklerine dair teminat var. Bu açıdan fazlaca lakırdıya gerek olmadığını düşünüyoruz.

Ancak bu hafta gelen EASA üyesi olmayan ülkelerin uçaklarına "EASA BAKIMI YAPAMAZSINIZ" resti kabul edilecek gibi değil. Nedir bu? Yeni haçlı seferi mi? Türkiye'de büyüyen havacılığın önünü kesmek için oynanan bir oyun mu?

Türk havacılığına yön verenler EASA'nın bu anlamsız kurallarına karşı top yekun karşı çıkmalıdır.

Türkiye'de sadece Pegasus Havayolları'nın vermiş olduğu Airbus siparişi Kıbrıs Rum kesimini kurtaracak 10 milyar avroluk rakamdan daha fazla.

Türk Hava Yolları'nın vermiş olduğu 117 uçaklık Airbus siparişini de düşünün. Pegasus ile Türk Hava Yolları'nın vermiş olduğu Airbus siparişi neredeyse Avrupa Birliği'nin Yunanistan'ı ekonomik darboğazdan kurtarmak için vermiş olduğu 31.5 milyar Avroluk yardıma denk geliyor.

Diğer şirketlerimizdeki Airbus uçaklarını saymıyorum bile. Onur Air, Atlasjet, MNG, My Cargo hatta SAGA'da bile Airbus uçağı olduğu düşünüldüğünde elimizdeki gücün farkına varabiliriz.

Bu kadar ekonomik bir değer yaratan Türk havacılığına EASA'nın anlamsız kurallarına boyun eğmenin teslimiyetten başka bir şey olmadığı düşünülmeli.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın koymuş olduğu hedeflerden uzaklaşmamak için EASA karşısına mütekabiliyet kartı ile gidilmeli. Airbus kozunu iyi oynamak gerekir.

Bakanın "Türkiye uçak bakım merkezi olacak" hedefinin EASA tarafından sekteye uğratılmaması gerekir.

Bir MRO genel müdürünün söylediği gibi pasta daralıyorsa bunun günah keçisi Türkiye olamaz.

Söylemek istediğim şu.

2 milyar doların biraz üzerinde bütçesi olan Ermenistan'ın bile dünya çapında lobileri varken Türkiye'de sadece Pegasus Havayolları'nın 12 milyar dolarlık siparişi düşünüldüğünde neler yapılmaz ki?

Türkiye havacılık lobisini oluşturmalı.

A'dan Z'ye tüm havacılık kuruluşlarımızla birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu konuyu ivedilikle ciddi olarak masaya yatırmalı ve gerekli çalışma başlatılmalı.

Aksi taktirde daha çok EASA engelleri ile karşılaşırız.

Bizden söylemesi.

Haftaya uzak diyarlardan görüşmek dileğiyle.

LOBİ ZAMANI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

EASA=LH ~ 5 yıl önce
Lufthansa Technik tum hava yollarini kaziklarken ve paralar AB'deyken TR'de teknik gelismis degilken o zaman EASA kuralari tamam idi. TR'de teknik gelisince AB havayollari bakimlarini TR'de yapmaya basladiginda EASA (Lufthansa) TR teknige saldirdi bulgular bulundu, cok tesadufen :)))) Merkel Tayip beye LH TK isbirligi teklif etti. SHGM'yi de EASA (Lufthansa) denetlemer icin de yetersiz buldu ??????!!!!!!!!!!!!. O zaman SGHM tum EASA Havayollarinin TR'ye sefer yaptiklari ucaklarin TR teknikten onay almadan TR havalimanlarina sefer yapamaz kurali cikartsin da bakalim nasil da dune kadar EASA kurallarina uygun bu gun uygun degil EASA (Lufthansa) SHGM'yi ve TR havaciligini tehdit etmesine ayni TR kurallari ile cevap vermesi gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
samimiyiz? ~ 5 yıl önce
ali bey EASA nın artniyet konusunu elbetteki daima göz önünde bulundurmalıyız. Ancak bu kadar esip gürlereken bizimde denetlemelerde EASA ya karşı tutumumuz,tespit edilen eksiklikleri gidermedeki dürüstlüğümüz ve kurallara yaklaşımlarımız konularını samimiyetle gözden geçirmemiz gerekir...bir iki yıl avrupayı boykot etmekten bahsedenler var...ya bir de o kadar uzun değil saadece 3 ay avrupaya uçuşlarımızın yasaklandığını düşünürsek...herkesin ayranı hemen kabarıyor da...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yer mi dedik ~ 5 yıl önce
yanlis anlasilmasin. Yemez iste. Ne boykotu? Mali zaten adamdan almissin.
EASA ~ 5 yıl önce
Neden EASA bizi kendine uymamızı istiyor? EASA tamamen FAA kopyası değil mi? ABD'de uçaklar EASA ile değil, FAA kuralları ile tamir edilirken bizde neden Amerikan uçakları EASA altında tamir görüyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet buyuguz ama ~ 5 yıl önce
Dusundugunuz kadar buyuk degiliz. G. Kibris'la falan mukayese etmeyin. EASA nin patronu Alman ve Fransizlar. Onlarin yaninda minicik kaliyoruz. Adamlar gozunun yasina bakmaz. Kendi ucagina kendi bakmak istiyor. Otobusle seyahat edebilecek dirayetin varsa kafa tutarsin. Yoksa TIRAS!! Ben olsam ucusu mucusu durdururum Easa bolgesine. Yer mi? Kac kisi bunu kaldirabilir? 2 sene Avrupa'ya gitmeyin hadi? Hadi? Yer mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A330 ~ 5 yıl önce
Sonuna kadar katılıyorum.Ülkemin güzel insanları tatil için avrupa'ya gitmeyi kessinler bakın bakalım ucak ve otel gelirleri sıfırlanınca ne oluyor ama insanlarım yaparmı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000