13 Şubat 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • yurtdışında pilotaj eğitimi alanları yada almak isteyenleri korkutmaya çalışan haberci arkadaşın derdi Türkiye deki okullara yaranmaktır diye düşünüyorum.ama piyasanın fırsatçılarla dolduğu gerçek.iki tane internet sitesi yapıp size yardım etme vaadiyle karşınıza çıkanlara boşyere paranızı kaptırmayın.okullarla kendiniz yazışın.kendi çabanızla yapamayacağınız hiçbirşey yok bu kurslarla alakalı.herşeyi kendi başınıza halledebilirsiniz.bu fırsatçı dedikleri elemanlar hiçbirşey yapmadan sizden 1000euro ile 7000euro arası para kazanıyolar.tercih sizin.
  • Türk SHGM görevini layıkıyla yapıp insanları yurtdışına göndermeseydi daha doğru olmaz mıydı? İmtihanlar bıktırıcılığa yönelik değil bilgi ölçmeye yönelik yapılsa niçin başka yollara başvurulsun. Herşeyimiz EASA' ya uygun fakat bizim lisanslarımızı EASA tanımıyor, olmayan şeyin peşinden niye gidiliyor. Hep yanlış yola sapanlar suçlanıyor, onları kovalayanların hiç suçu yok mu? Teknisyenleri yönetenler teknisyenliği ne kadar biliyorlar? Hep teknisyenlerin hatalı-yanlış çalıştıkları hayal edilerek kurallar konuluyor/denetlemeler yapılıyor, Yanlış neden yapılıyor / yanlış gerçekten yanlış mıdır / konulan kural / sorulan sorular doğru mudur diye düşüneni hiç duydunuz veya gördünüz mü?
  • Habire isim vermeden bazilarini hedef gosterip duruyorsunuz, elinizde belge varsa aciklayin bilelim. Ek olarak yunanistanda sirket kurmanin yanlis bir tarafi yok, yanlis olan elifi gorse mertek zannedeceklere 1 haftada lisans verilmesi. Duzgun egitim verilip sorularin cevaplari verilmedigi surece kimin nerede sirket kurdugu cok onemli degil. Bu elestirileri yaparken neden shgm nin esi benzeri olmayan logbook istekleri sayesinde insanlarin lisans alamadiklarini da elestirseniz olmazmi ? Tecrube suresi dolup shgm ye gonderilen logbooklarindan cogu format degisti bunlari tekrar doldurun diye geri gonderilince 3 yil once yapilan isi onaylamis olan personeli nereden bulup tekrar onaylatacaksiniz ? Saka degil, o islemi onaylayan c/s sirketten ayrildigi icin tum tecrube suresi gecersiz sayilan teknisyenler oldu. Bu sacmaliklardan sonra insanlarin emeklerinin karsiligini yurtdisinda aramalarina cok sasirmamak gerekir, sorunun kaynagini cozemezseniz, cozumleriniz gunubirlik olur.
  • Shgm kendi dağıttığı lisanslı havacılık personeline önce sahip çıkın. EASA lisansı dünyanın her yerinde geçerliliği olan lisanslardan biridir. Öyle çerez gibi de dağıtamazsın. 2. si ICAO lisansıyla bulabileceğin şirket çok az bundan dolayı multi-crew'da 1500 saati olan EASA'ya dönüyor. Ayrıca sen burada ICAO lisansı veriyorsun ancak nedense EASAlı adamı kabul ediyorsun. Hiç kusura bakma kardeş, sen prosedürlerini dayattığın lisansa ve pilotuna sahip çıkmaz Mevlana gibi ne olursan ol yine gel dersen yurtdışında nereden hangi şirketten geldiği belirsiz adamlara, senin insanın da EASAyı alır en kısa sürede en ucuz paraya alır. Burada olduğu gibi uçuk paralar vermez. Birilerinin ekmeği kesiliyor tabi yavaş yavaş ondan saçma salvolar başlıyor. Çok değil 1 yıl sonra ağlayacaksınız.
  • Uted güdümlü Gold Air in de yetkisi alınmış. Kimse kendini yormasın Gold Air de ve THY de bir günde 5 sınav verildiğini herkes biliyor. Elinde sorusu olan geçiyordu. Değerli arkadaşlar birbirinizi yemeyin sistem bozuk. Yapacak hiiiç bir şey yok. Zamanla bu problem çözülür fazla kin tutmayın fazlada üzülmeyin.
  • Bugün okuldan ayrılan öğrenciler tarafından mahkemeye verilen okul, EASA tarafından uyarılan İspanya Sivil Havacılık Otoritesinin gözetimi altında olup, tekrar kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Konu her ne kadar, birkaç defa Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu'na iletilmiş olsa da herhangi bir netice alınamamıştır. Bile bile Türkiye Ofisi tarafından 20 uçaklık bir filoya sahip olarak nitelendirilen okul, şuan sadece 5(1 tane ME) uçaklık bir filoya sahiptir. Arkadaşlar zaten en fazla 6 tane uçak gördük havaalanında o da bir kereye mahsustu. Biz öğrenciler hangi milletten olursa olsun,maddi-manevi çok sıkıntılar çektik hala çekiyoruz.Son olarak söylemek istediğim şey lütfen nerede olursa olsun, okulları yerinde görmek özellikle o okulda bulunan öğrencilerle konuşmak size çok büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda ucuz diye aldanmayın, hem zamanınızdan hem büyük meblağlarda ki paranızdan olursunuz,yazık olmasın.Çok iyi araştırma yapın. Sağlıcakla kalın arkadaşlar..
  • Bundan 2-3 yıl önce Erol Özenç ve kuklası Ali Siret Çelik Üren adlı sahtekarların dolandırmasıyla birçok Türk öğrenci mağdur edildi. Özellikle Erol Özenç ortalıklarda görünmemekte ve İstanbul ofisi kapatılmış durumdadır. Aynı okulda bulunan oğlu Fatih Özenç ise geriye kalan Türk öğrencilerden kaçamak bir hayat sürmektedir. Hatta airporthaber'de de çok yazıldı çizildi fakat maalesef hiçbir sonuç alınamadı. Bugün mafyacılık oynayan bu okuldan sadece Türkiye'den değil Norveç, Finlandiya, Danimarka, İngiltere, Portekiz hatta okulun bulunduğu İspanya'dan bile öğrenciler başka ülkelerde ekstra paralar ödeyerek(aşağı yukarı 20 bin euro civarı), kalan eğitimlerini tamamlamak zorunda kaldılar ya da bırakıldılar. Tam olarak 3 kere kapatılıp açılan bu okul ayrımcılık, insanlık dışı muamale konusunda sınırı aşmış durumda arkadaşlar. Parasının tamamını ödeyip(duruma göre 42 bin-52 bin euro arasında değişmekte) 4 yıldır eğitimini tamamlayamayan arkadaşlar bulunmaktadır.
  • Shgm macaristan son 3 yılda pilot lisansı alan özelliklede IR-CPL ve ATPL lisanlarını incelemeye aldı ve bunların %70'i iptal edilecek, emin olun ucuz olduğu için değil kağıt üzerinde otel odalarında sınavlar yapılıyor!!!!
  • Daha dün 5 000 pilot açıgı yokmuydu.
  • Yalniz müsait olduğunuz en kısa zamanda; Türkiye'de sivil havaciligin gelisiminin önündeki engeller, maliyetlerin yurt dışı ile rekabet edilebilir boyuta getirilmesi, yurt dışına çıkan eğitim giderlerimizin nasıl yurt içinde degerlendirilebilecegine yönelik araştırma yazınızı da ilgiyle bekleyenlerdenim. Diğer türlü malumunuz; -insanlar hem ingilizce frezyolojiyi dolu dolu kullanırken -hem easa denetimi ile saatleri dakikası dakikasına yarı fiyatından da aza ucarken -hem Türkiye'de ki eğitimin yarı fiyatına herşey dahil yabancı kültürleri tanıma, vizyon geliştirme, Avrupa yine havadan tanıma imkanı bulurken ... ... ... Hele hele doların euro nun alıp başını gittiği şu dönemde havanda su döveriz. Yine gidecekler. Yine gidecekler... (Türk sivil havaciliginda eğitimin gelişmesi için hep beraber oturup beyin fırtınası yapma zamanımız geldi. Gerçekten daha güzel şeyler yapacak potansiyelimiz var. )

Lisans vurguncularına dikkat!

Vurguncuların, fırsatçıların oyunları mutlaka ama mutlaka bir yerde bozuluyor. Türk sivil havacılık otoritesini by pass ederek Easa üyesi ülkeler üzerinden teknisyen lisansı alanlar bugün lisanslarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Onların kabahati, kendilerinin  kısa yoldan elde ettikleri lisansları almak için, diğerlerinin yıllarını heba ettiğini görmezden gelmeleriydi belki de.

Bir miktar para yatırdılar, prosedürleri hızla tamamladılar, Easa onaylı lisanslarını da kolay yoldan ceplerine koydular. Ötekilerin yıllarını verdikleri dirsek çürüterek aldıkları lisansları terlemeden almanın bir faturası olacaktı er ya da geç. Oldu da...

Türk sivil havacılık otoritesi başından beri işi sıkı tuttu aslında. Bu tarz lisans edinimlerine karşı uyarılar yayınladı. Ama bu uyarılar fırsatçı vurguncularca kulak ardı edildi. Çünkü öylesi işlerine geliyordu. Tabi bu sırada vurguncular da ceplerini doldurmaya devam ediyordu. Yunanistan'da, Bulgaristan'da, Slovenya'da... Bir çok Avrupa ülkesinde milyonlarca dolarlık sektör ortaya çıktı.

Hatta vurguncular öyle gözü kararttı ki, bir dönem kısa yoldan bu şekilde lisans verilmesine karşı defalarca eleştiri getiren eski bir teknisyen de cebini doldurmak için o yola koyuldu ve Yunanistan'da şirket kurdu. Gerçi o kendi kapasitesizliğinin ve beceriksizliğinin kurbanı olunca vurgun planları başlamadan sona erdi. Bugün üniversitelerin teknisyen yetiştiren bölümlerinde eğitim alanlara akıl hocalığı yapan hatta o mesleğe ait derneğin uzun süre başkanlığını da yapan bu fırsatçı, aslında o öğrencilerin en çok karşı olduğu işe girişti ama maalesef ki o garibanların bunlardan haberi yok elbette ki. Belki de bilseler yüzüne okkalı bi tükürmek isteyecekler...

Fırsatçılar dün vardı bugün de var yarın da olacaklar. Ama SHGM er ya da geç o vurgunculara bir dur dedi, diyecek.

O yüzden siz siz olun bu uyanık geçinen sektör asalaklarından uzak durun.

Şimdilerde, Türkiye'deki pilotaj eğitim ücretlerinin yüksek olması ve daha uzun sürmesi nedeniyle yurtdışında eğitim alan pilotaj öğrencileri için de sıkıntılı haberlerin gelmesi yakındır. Binlerce Euro/dolar yatırarak yurtdışında eğitim alan öğrencilerin aracı olan kişilere, eğitim alacakları okulun Türk sivil havacılık otoritesinin onayladığı kriterlere, uçtukları uçakların uygunluğuna dikkat etmeleri şart ötesi şarttır.

Yurtdışında mutlaka kaliteli uçuş okulları var ama siz yine de iyice araştırmadan yollara koyulmayın. Sonra son pişmanlık fayda etmez, hem paranızdan hem vaktinizde olursunuz.

Lisans vurguncularına dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

tepkili ~ 2 yıl önce
yurtdışında pilotaj eğitimi alanları yada almak isteyenleri korkutmaya çalışan haberci arkadaşın derdi Türkiye deki okullara yaranmaktır diye düşünüyorum.ama piyasanın fırsatçılarla dolduğu gerçek.iki tane internet sitesi yapıp size yardım etme vaadiyle karşınıza çıkanlara boşyere paranızı kaptırmayın.okullarla kendiniz yazışın.kendi çabanızla yapamayacağınız hiçbirşey yok bu kurslarla alakalı.herşeyi kendi başınıza halledebilirsiniz.bu fırsatçı dedikleri elemanlar hiçbirşey yapmadan sizden 1000euro ile 7000euro arası para kazanıyolar.tercih sizin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 2 yıl önce
Türk SHGM görevini layıkıyla yapıp insanları yurtdışına göndermeseydi daha doğru olmaz mıydı? İmtihanlar bıktırıcılığa yönelik değil bilgi ölçmeye yönelik yapılsa niçin başka yollara başvurulsun. Herşeyimiz EASA' ya uygun fakat bizim lisanslarımızı EASA tanımıyor, olmayan şeyin peşinden niye gidiliyor. Hep yanlış yola sapanlar suçlanıyor, onları kovalayanların hiç suçu yok mu? Teknisyenleri yönetenler teknisyenliği ne kadar biliyorlar? Hep teknisyenlerin hatalı-yanlış çalıştıkları hayal edilerek kurallar konuluyor/denetlemeler yapılıyor, Yanlış neden yapılıyor / yanlış gerçekten yanlış mıdır / konulan kural / sorulan sorular doğru mudur diye düşüneni hiç duydunuz veya gördünüz mü?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B1/B2 ~ 2 yıl önce
Habire isim vermeden bazilarini hedef gosterip duruyorsunuz, elinizde belge varsa aciklayin bilelim. Ek olarak yunanistanda sirket kurmanin yanlis bir tarafi yok, yanlis olan elifi gorse mertek zannedeceklere 1 haftada lisans verilmesi. Duzgun egitim verilip sorularin cevaplari verilmedigi surece kimin nerede sirket kurdugu cok onemli degil. Bu elestirileri yaparken neden shgm nin esi benzeri olmayan logbook istekleri sayesinde insanlarin lisans alamadiklarini da elestirseniz olmazmi ? Tecrube suresi dolup shgm ye gonderilen logbooklarindan cogu format degisti bunlari tekrar doldurun diye geri gonderilince 3 yil once yapilan isi onaylamis olan personeli nereden bulup tekrar onaylatacaksiniz ? Saka degil, o islemi onaylayan c/s sirketten ayrildigi icin tum tecrube suresi gecersiz sayilan teknisyenler oldu. Bu sacmaliklardan sonra insanlarin emeklerinin karsiligini yurtdisinda aramalarina cok sasirmamak gerekir, sorunun kaynagini cozemezseniz, cozumleriniz gunubirlik olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lisans Mevzusu ~ 2 yıl önce
Shgm kendi dağıttığı lisanslı havacılık personeline önce sahip çıkın. EASA lisansı dünyanın her yerinde geçerliliği olan lisanslardan biridir. Öyle çerez gibi de dağıtamazsın. 2. si ICAO lisansıyla bulabileceğin şirket çok az bundan dolayı multi-crew'da 1500 saati olan EASA'ya dönüyor. Ayrıca sen burada ICAO lisansı veriyorsun ancak nedense EASAlı adamı kabul ediyorsun. Hiç kusura bakma kardeş, sen prosedürlerini dayattığın lisansa ve pilotuna sahip çıkmaz Mevlana gibi ne olursan ol yine gel dersen yurtdışında nereden hangi şirketten geldiği belirsiz adamlara, senin insanın da EASAyı alır en kısa sürede en ucuz paraya alır. Burada olduğu gibi uçuk paralar vermez. Birilerinin ekmeği kesiliyor tabi yavaş yavaş ondan saçma salvolar başlıyor. Çok değil 1 yıl sonra ağlayacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaşırtıcı ~ 2 yıl önce
Uted güdümlü Gold Air in de yetkisi alınmış. Kimse kendini yormasın Gold Air de ve THY de bir günde 5 sınav verildiğini herkes biliyor. Elinde sorusu olan geçiyordu. Değerli arkadaşlar birbirinizi yemeyin sistem bozuk. Yapacak hiiiç bir şey yok. Zamanla bu problem çözülür fazla kin tutmayın fazlada üzülmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ibertour vurgunu-2 ~ 2 yıl önce
Bugün okuldan ayrılan öğrenciler tarafından mahkemeye verilen okul, EASA tarafından uyarılan İspanya Sivil Havacılık Otoritesinin gözetimi altında olup, tekrar kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Konu her ne kadar, birkaç defa Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu'na iletilmiş olsa da herhangi bir netice alınamamıştır. Bile bile Türkiye Ofisi tarafından 20 uçaklık bir filoya sahip olarak nitelendirilen okul, şuan sadece 5(1 tane ME) uçaklık bir filoya sahiptir. Arkadaşlar zaten en fazla 6 tane uçak gördük havaalanında o da bir kereye mahsustu. Biz öğrenciler hangi milletten olursa olsun,maddi-manevi çok sıkıntılar çektik hala çekiyoruz.Son olarak söylemek istediğim şey lütfen nerede olursa olsun, okulları yerinde görmek özellikle o okulda bulunan öğrencilerle konuşmak size çok büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda ucuz diye aldanmayın, hem zamanınızdan hem büyük meblağlarda ki paranızdan olursunuz,yazık olmasın.Çok iyi araştırma yapın. Sağlıcakla kalın arkadaşlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ibertour Vurgunu ~ 2 yıl önce
Bundan 2-3 yıl önce Erol Özenç ve kuklası Ali Siret Çelik Üren adlı sahtekarların dolandırmasıyla birçok Türk öğrenci mağdur edildi. Özellikle Erol Özenç ortalıklarda görünmemekte ve İstanbul ofisi kapatılmış durumdadır. Aynı okulda bulunan oğlu Fatih Özenç ise geriye kalan Türk öğrencilerden kaçamak bir hayat sürmektedir. Hatta airporthaber'de de çok yazıldı çizildi fakat maalesef hiçbir sonuç alınamadı. Bugün mafyacılık oynayan bu okuldan sadece Türkiye'den değil Norveç, Finlandiya, Danimarka, İngiltere, Portekiz hatta okulun bulunduğu İspanya'dan bile öğrenciler başka ülkelerde ekstra paralar ödeyerek(aşağı yukarı 20 bin euro civarı), kalan eğitimlerini tamamlamak zorunda kaldılar ya da bırakıldılar. Tam olarak 3 kere kapatılıp açılan bu okul ayrımcılık, insanlık dışı muamale konusunda sınırı aşmış durumda arkadaşlar. Parasının tamamını ödeyip(duruma göre 42 bin-52 bin euro arasında değişmekte) 4 yıldır eğitimini tamamlayamayan arkadaşlar bulunmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Macaristan lisansları ~ 2 yıl önce
Shgm macaristan son 3 yılda pilot lisansı alan özelliklede IR-CPL ve ATPL lisanlarını incelemeye aldı ve bunların %70'i iptal edilecek, emin olun ucuz olduğu için değil kağıt üzerinde otel odalarında sınavlar yapılıyor!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dün ~ 2 yıl önce
Daha dün 5 000 pilot açıgı yokmuydu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat bey yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. ~ 2 yıl önce
Yalniz müsait olduğunuz en kısa zamanda; Türkiye'de sivil havaciligin gelisiminin önündeki engeller, maliyetlerin yurt dışı ile rekabet edilebilir boyuta getirilmesi, yurt dışına çıkan eğitim giderlerimizin nasıl yurt içinde degerlendirilebilecegine yönelik araştırma yazınızı da ilgiyle bekleyenlerdenim. Diğer türlü malumunuz; -insanlar hem ingilizce frezyolojiyi dolu dolu kullanırken -hem easa denetimi ile saatleri dakikası dakikasına yarı fiyatından da aza ucarken -hem Türkiye'de ki eğitimin yarı fiyatına herşey dahil yabancı kültürleri tanıma, vizyon geliştirme, Avrupa yine havadan tanıma imkanı bulurken ... ... ... Hele hele doların euro nun alıp başını gittiği şu dönemde havanda su döveriz. Yine gidecekler. Yine gidecekler... (Türk sivil havaciliginda eğitimin gelişmesi için hep beraber oturup beyin fırtınası yapma zamanımız geldi. Gerçekten daha güzel şeyler yapacak potansiyelimiz var. )

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000