13 Şubat 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • yurtdışında pilotaj eğitimi alanları yada almak isteyenleri korkutmaya çalışan haberci arkadaşın derdi Türkiye deki okullara yaranmaktır diye düşünüyorum.ama piyasanın fırsatçılarla dolduğu gerçek.iki tane internet sitesi yapıp size yardım etme vaadiyle karşınıza çıkanlara boşyere paranızı kaptırmayın.okullarla kendiniz yazışın.kendi çabanızla yapamayacağınız hiçbirşey yok bu kurslarla alakalı.herşeyi kendi başınıza halledebilirsiniz.bu fırsatçı dedikleri elemanlar hiçbirşey yapmadan sizden 1000euro ile 7000euro arası para kazanıyolar.tercih sizin.
  • Türk SHGM görevini layıkıyla yapıp insanları yurtdışına göndermeseydi daha doğru olmaz mıydı? İmtihanlar bıktırıcılığa yönelik değil bilgi ölçmeye yönelik yapılsa niçin başka yollara başvurulsun. Herşeyimiz EASA' ya uygun fakat bizim lisanslarımızı EASA tanımıyor, olmayan şeyin peşinden niye gidiliyor. Hep yanlış yola sapanlar suçlanıyor, onları kovalayanların hiç suçu yok mu? Teknisyenleri yönetenler teknisyenliği ne kadar biliyorlar? Hep teknisyenlerin hatalı-yanlış çalıştıkları hayal edilerek kurallar konuluyor/denetlemeler yapılıyor, Yanlış neden yapılıyor / yanlış gerçekten yanlış mıdır / konulan kural / sorulan sorular doğru mudur diye düşüneni hiç duydunuz veya gördünüz mü?
  • Habire isim vermeden bazilarini hedef gosterip duruyorsunuz, elinizde belge varsa aciklayin bilelim. Ek olarak yunanistanda sirket kurmanin yanlis bir tarafi yok, yanlis olan elifi gorse mertek zannedeceklere 1 haftada lisans verilmesi. Duzgun egitim verilip sorularin cevaplari verilmedigi surece kimin nerede sirket kurdugu cok onemli degil. Bu elestirileri yaparken neden shgm nin esi benzeri olmayan logbook istekleri sayesinde insanlarin lisans alamadiklarini da elestirseniz olmazmi ? Tecrube suresi dolup shgm ye gonderilen logbooklarindan cogu format degisti bunlari tekrar doldurun diye geri gonderilince 3 yil once yapilan isi onaylamis olan personeli nereden bulup tekrar onaylatacaksiniz ? Saka degil, o islemi onaylayan c/s sirketten ayrildigi icin tum tecrube suresi gecersiz sayilan teknisyenler oldu. Bu sacmaliklardan sonra insanlarin emeklerinin karsiligini yurtdisinda aramalarina cok sasirmamak gerekir, sorunun kaynagini cozemezseniz, cozumleriniz gunubirlik olur.
  • Shgm kendi dağıttığı lisanslı havacılık personeline önce sahip çıkın. EASA lisansı dünyanın her yerinde geçerliliği olan lisanslardan biridir. Öyle çerez gibi de dağıtamazsın. 2. si ICAO lisansıyla bulabileceğin şirket çok az bundan dolayı multi-crew'da 1500 saati olan EASA'ya dönüyor. Ayrıca sen burada ICAO lisansı veriyorsun ancak nedense EASAlı adamı kabul ediyorsun. Hiç kusura bakma kardeş, sen prosedürlerini dayattığın lisansa ve pilotuna sahip çıkmaz Mevlana gibi ne olursan ol yine gel dersen yurtdışında nereden hangi şirketten geldiği belirsiz adamlara, senin insanın da EASAyı alır en kısa sürede en ucuz paraya alır. Burada olduğu gibi uçuk paralar vermez. Birilerinin ekmeği kesiliyor tabi yavaş yavaş ondan saçma salvolar başlıyor. Çok değil 1 yıl sonra ağlayacaksınız.

Lisans vurguncularına dikkat!

Vurguncuların, fırsatçıların oyunları mutlaka ama mutlaka bir yerde bozuluyor. Türk sivil havacılık otoritesini by pass ederek Easa üyesi ülkeler üzerinden teknisyen lisansı alanlar bugün lisanslarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Onların kabahati, kendilerinin  kısa yoldan elde ettikleri lisansları almak için, diğerlerinin yıllarını heba ettiğini görmezden gelmeleriydi belki de.

Bir miktar para yatırdılar, prosedürleri hızla tamamladılar, Easa onaylı lisanslarını da kolay yoldan ceplerine koydular. Ötekilerin yıllarını verdikleri dirsek çürüterek aldıkları lisansları terlemeden almanın bir faturası olacaktı er ya da geç. Oldu da...

Türk sivil havacılık otoritesi başından beri işi sıkı tuttu aslında. Bu tarz lisans edinimlerine karşı uyarılar yayınladı. Ama bu uyarılar fırsatçı vurguncularca kulak ardı edildi. Çünkü öylesi işlerine geliyordu. Tabi bu sırada vurguncular da ceplerini doldurmaya devam ediyordu. Yunanistan'da, Bulgaristan'da, Slovenya'da... Bir çok Avrupa ülkesinde milyonlarca dolarlık sektör ortaya çıktı.

Hatta vurguncular öyle gözü kararttı ki, bir dönem kısa yoldan bu şekilde lisans verilmesine karşı defalarca eleştiri getiren eski bir teknisyen de cebini doldurmak için o yola koyuldu ve Yunanistan'da şirket kurdu. Gerçi o kendi kapasitesizliğinin ve beceriksizliğinin kurbanı olunca vurgun planları başlamadan sona erdi. Bugün üniversitelerin teknisyen yetiştiren bölümlerinde eğitim alanlara akıl hocalığı yapan hatta o mesleğe ait derneğin uzun süre başkanlığını da yapan bu fırsatçı, aslında o öğrencilerin en çok karşı olduğu işe girişti ama maalesef ki o garibanların bunlardan haberi yok elbette ki. Belki de bilseler yüzüne okkalı bi tükürmek isteyecekler...

Fırsatçılar dün vardı bugün de var yarın da olacaklar. Ama SHGM er ya da geç o vurgunculara bir dur dedi, diyecek.

O yüzden siz siz olun bu uyanık geçinen sektör asalaklarından uzak durun.

Şimdilerde, Türkiye'deki pilotaj eğitim ücretlerinin yüksek olması ve daha uzun sürmesi nedeniyle yurtdışında eğitim alan pilotaj öğrencileri için de sıkıntılı haberlerin gelmesi yakındır. Binlerce Euro/dolar yatırarak yurtdışında eğitim alan öğrencilerin aracı olan kişilere, eğitim alacakları okulun Türk sivil havacılık otoritesinin onayladığı kriterlere, uçtukları uçakların uygunluğuna dikkat etmeleri şart ötesi şarttır.

Yurtdışında mutlaka kaliteli uçuş okulları var ama siz yine de iyice araştırmadan yollara koyulmayın. Sonra son pişmanlık fayda etmez, hem paranızdan hem vaktinizde olursunuz.

Lisans vurguncularına dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

tepkili ~ 1 yıl önce
yurtdışında pilotaj eğitimi alanları yada almak isteyenleri korkutmaya çalışan haberci arkadaşın derdi Türkiye deki okullara yaranmaktır diye düşünüyorum.ama piyasanın fırsatçılarla dolduğu gerçek.iki tane internet sitesi yapıp size yardım etme vaadiyle karşınıza çıkanlara boşyere paranızı kaptırmayın.okullarla kendiniz yazışın.kendi çabanızla yapamayacağınız hiçbirşey yok bu kurslarla alakalı.herşeyi kendi başınıza halledebilirsiniz.bu fırsatçı dedikleri elemanlar hiçbirşey yapmadan sizden 1000euro ile 7000euro arası para kazanıyolar.tercih sizin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 1 yıl önce
Türk SHGM görevini layıkıyla yapıp insanları yurtdışına göndermeseydi daha doğru olmaz mıydı? İmtihanlar bıktırıcılığa yönelik değil bilgi ölçmeye yönelik yapılsa niçin başka yollara başvurulsun. Herşeyimiz EASA' ya uygun fakat bizim lisanslarımızı EASA tanımıyor, olmayan şeyin peşinden niye gidiliyor. Hep yanlış yola sapanlar suçlanıyor, onları kovalayanların hiç suçu yok mu? Teknisyenleri yönetenler teknisyenliği ne kadar biliyorlar? Hep teknisyenlerin hatalı-yanlış çalıştıkları hayal edilerek kurallar konuluyor/denetlemeler yapılıyor, Yanlış neden yapılıyor / yanlış gerçekten yanlış mıdır / konulan kural / sorulan sorular doğru mudur diye düşüneni hiç duydunuz veya gördünüz mü?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B1/B2 ~ 1 yıl önce
Habire isim vermeden bazilarini hedef gosterip duruyorsunuz, elinizde belge varsa aciklayin bilelim. Ek olarak yunanistanda sirket kurmanin yanlis bir tarafi yok, yanlis olan elifi gorse mertek zannedeceklere 1 haftada lisans verilmesi. Duzgun egitim verilip sorularin cevaplari verilmedigi surece kimin nerede sirket kurdugu cok onemli degil. Bu elestirileri yaparken neden shgm nin esi benzeri olmayan logbook istekleri sayesinde insanlarin lisans alamadiklarini da elestirseniz olmazmi ? Tecrube suresi dolup shgm ye gonderilen logbooklarindan cogu format degisti bunlari tekrar doldurun diye geri gonderilince 3 yil once yapilan isi onaylamis olan personeli nereden bulup tekrar onaylatacaksiniz ? Saka degil, o islemi onaylayan c/s sirketten ayrildigi icin tum tecrube suresi gecersiz sayilan teknisyenler oldu. Bu sacmaliklardan sonra insanlarin emeklerinin karsiligini yurtdisinda aramalarina cok sasirmamak gerekir, sorunun kaynagini cozemezseniz, cozumleriniz gunubirlik olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lisans Mevzusu ~ 1 yıl önce
Shgm kendi dağıttığı lisanslı havacılık personeline önce sahip çıkın. EASA lisansı dünyanın her yerinde geçerliliği olan lisanslardan biridir. Öyle çerez gibi de dağıtamazsın. 2. si ICAO lisansıyla bulabileceğin şirket çok az bundan dolayı multi-crew'da 1500 saati olan EASA'ya dönüyor. Ayrıca sen burada ICAO lisansı veriyorsun ancak nedense EASAlı adamı kabul ediyorsun. Hiç kusura bakma kardeş, sen prosedürlerini dayattığın lisansa ve pilotuna sahip çıkmaz Mevlana gibi ne olursan ol yine gel dersen yurtdışında nereden hangi şirketten geldiği belirsiz adamlara, senin insanın da EASAyı alır en kısa sürede en ucuz paraya alır. Burada olduğu gibi uçuk paralar vermez. Birilerinin ekmeği kesiliyor tabi yavaş yavaş ondan saçma salvolar başlıyor. Çok değil 1 yıl sonra ağlayacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000