02 Mayıs 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yaklaşık 5 ay önce göreve başladım. AHL otoparkı için TALPAya gittiğimizde üye olmasanız kapalı otoparkı unutun şeklinde cevap aldık. Üye olduğumuz halde açık otoparkda yer verip adımızı sıraya yazdılar. 5 aydır ses seda yok. TALPA nın otoparkçılıktan başka bir işi yok ve onu da hakkıyla yapamıyor zaten.
  • Sanirim plan tutmadi ortalik kizismadi bu hafta karavana attiniz. Bu millet bu gibi konularda dedikodu tarzi elestiriyi sever ve hep yapar. Bi isin ucundan tut da ayaga kalksin dersin hic vakti olmaz. Bir soz var tam uygun. MUSTEHAK.
  • Öncelikle yazı tamda yerini bulmuş... Dernek yada vakıf yönetim veya topluluklar sadece egolarını tatmin etmek için bir araya gelmiş topluluklar havacılık sektöründe! İlla bir sivil toplum olacaksa pilotlarında örneğin doktor mühendis gibi bir mesleki odası olması gerekli kanunen yadal statülü, umarım bu çalışmayı önde gelen pofpoflanmayı seven dinazor kalıntılı sektör duayenleri dikkate alır...
  • Muhtemelen o Papyonlu davete çağırmadıkları için olsa gerek bütün bu yazdıklarınız...

Kusura bakmayın ama apartman yöneticisi bile değilsiniz!

Son yıllarda havacılık sektöründeki derneklerin, vakıfların ve diğer örgütlü sivil toplum kuruluşlarının etkinlikleri ve ne işe yaradıkları ciddi olarak sorgulanır hale geldi.  Geçmişte ağırlıklarını hissettiren, yeni gelince patron seviyesinde yumruğunu masaya vuran, otoriteye ayar veren dernekler, zaman içerisinde sadece apartman yöneticisi gibi aidat toplayan sivil toplum örgütü durumuna geldiler. Halbuki,  apartmanda verdiğimiz aidatın karşılığını en azından çöplerin toplandığını görerek alıyorken, çalışanlar her ay ödedikleri aidatın karşılığında derneklerden, vakıflardan ve hatta sendikalardan ne aldığını ve ne alması gerektiğini bile bilmiyor? 

Şimdi bana bir kişi çıkıp diyebilir mi ki, " Ben Talpa'ya üyeyim, şu sebeple çok memnunum"

Bir pilot Talpa'ya neden üye oluyor ve karşılığında ne alıyor?

Ya da bir kabin memuru... ' İyi ki Tassa'ya üye oldum' diyor mudur?

Bir teknisyen aynı şeyi Uted için söyleyebiliyor mu mesela?

Ya da Talta için?

Töshid vardı bir zamanlar... Özel havayollarının THY'ye karşı sesini yükseltebildiği, tek direnebildiği platformdu. Otoritenin karşısına bütün şirketler Töshid çatısı altında tek ses olarak çıkarlardı. Şu anda THY'nin haksız rekabeti karşısında Töshid'in sesini duyabilen var mı?

Hepsinin üzerine ölü toprağı serpilmiş. Tek dertleri üye kazanmak, aidat veren sayısını artırmak. Dolayısıyla her ay kasaya giren parayı tıkır tıkır saymak.

Var mı çalışanlar yararına en küçük bir düzenlemeye, iyileştirmeye vesile olabilen?

Yılda bir kez pilotlar gününde papyonlu gala gecesi düzenlemekle iş bitiyor mu?

Mesela Tassa...  Özel havayollarında kabin ekipleri zor şartlar altında hak ettiklerinin çok altında maaşlarla çalıştırılıyorlar. Onları belki üvey evlat olarak görebilirsiniz ama onlardan da üyeleriniz yok mu? Kabin memurları gününde birer rozet hediye ederek bir yılı kurtardık sanıyorsunuz da onca kabin memuru  aidatını senede bir kez rozet hediye etmeniz için mi veriyor size?

Bir kaç istisna dışında tamamı aidat avcısı olmuş. İstisna olarak kastettiklerimin hakkını vermek gerekir. Örneğin Hava Trafik Kontrolörleri Derneği TATCA... Her zaman aktifler ve üyelerinin sorunlarının çözümü ve yeni haklar edinilebilmesi noktasında  sürekli  arayış halindeler.

TATCA'nın yanına bir de Pilotlar Vakfı Pilvak'a parantez açmak gerekiyor. Onlar da son dönemde özel bir gayretle koşuşturmaca halindeler.  Biz buradayız diyorlar. Üyelerine dokunuyorlar. Hatta son yaptıkları Türkiye çapındaki organizasyonla geleceğin havacılarına dokunmayı da başardılar. Şiir, fotoğraf, kısa film ve kompozisyon yarışmaları düzenleyerek bugün kavga ve çekişmelerin yaşandığı ancak dışarıdan bakıldığında milyonlarca gencin hayalini süsleyen havacılığı bir de onların gözünden görme fırsatı verdiler. Bunlar güzel hareketler...

Derneklerin, vakıfların, sendikaların işi sadece aidat toplamak değil, aidatını aldığı insanların yeri geldiğinde hakkını savunmak, masaya yumruğunu vurabilmektir. Bunu yapabiliyorsanız sözüm yok ama yapamıyorsanız, çalışanların gözünde apartman yöneticisi bile değilsiniz. Bunu da bilin...

BAHAR HAVACILARLA GELECEK

Pilotlar Vakfı'nın düzenlediği kompozisyon yarışmasında birinci olan kompozisyonu çok beğendim. Sizinle de paylaşmak istedim.

"Kanatlar...

Özgürlüğün keskin çırpınışı, yarının eşsiz yolculuğu, boşluğun uçsun bucaksız hızı..

Sadece kuşlara özgü bir lütuf mudur? Gökyüzünün tek sahipleri midir kuşlar? Yoksa yanılıyoruz da fark etmiyor muyuz?

Kesinlikle... Yalnızlığın en çarpıcı birlikteliğidir, semanın kanatları havacılar...

Acılara nokta koyan, yalnızlığı virgülle aralayan, mavinin insanları...

Her renk uçuşa, her dem korkusuzlukla hep ve yeniden vazgeçmeden sonsuzluğa kapı aralamışlardır.

Bugün en zor şartların, umutlu bekleyişlerin, çaresiz kaygıların, ürkek saklanışların sonu, kahramanları...

Biliyorum ve inanıyorum ki, en zor mesleğin en keyifli sanatçıları, yeni dünyanın mimarları havacılar, havacılığın en kıymetli mavileri ve bizleri ufka sürükleyen tek kanatları...

İşte onlar güçlüklere göğüs geren yüreklere su serpen hayallerin başrolü savaşçılar...

Ulaşacağımız en uç, en sınırsız başlangıcın yükünü üstlenmiş cesur kanatlar...

Çizgisizliğin en dikkatli çizgisi, dorukların tek sahibi havacılar...

Her şeye rağmen hakikat değişmez ve değişmeyecektir ki havacılar kuşların tek rakibi, gökyüzünün sahibi, kanatların derin insanları, en tatlı anılarımızın efsane misafirleri, unutulmaz gizemli mavileri..."

Semra Nur Uçar

Adana 75. Yıl Anadolu Lisesi

Kusura bakmayın ama apartman yöneticisi bile değilsiniz!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

A320 F/O ~ 2 yıl önce
Yaklaşık 5 ay önce göreve başladım. AHL otoparkı için TALPAya gittiğimizde üye olmasanız kapalı otoparkı unutun şeklinde cevap aldık. Üye olduğumuz halde açık otoparkda yer verip adımızı sıraya yazdılar. 5 aydır ses seda yok. TALPA nın otoparkçılıktan başka bir işi yok ve onu da hakkıyla yapamıyor zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Icten ~ 2 yıl önce
Sanirim plan tutmadi ortalik kizismadi bu hafta karavana attiniz. Bu millet bu gibi konularda dedikodu tarzi elestiriyi sever ve hep yapar. Bi isin ucundan tut da ayaga kalksin dersin hic vakti olmaz. Bir soz var tam uygun. MUSTEHAK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 2 yıl önce
Öncelikle yazı tamda yerini bulmuş... Dernek yada vakıf yönetim veya topluluklar sadece egolarını tatmin etmek için bir araya gelmiş topluluklar havacılık sektöründe! İlla bir sivil toplum olacaksa pilotlarında örneğin doktor mühendis gibi bir mesleki odası olması gerekli kanunen yadal statülü, umarım bu çalışmayı önde gelen pofpoflanmayı seven dinazor kalıntılı sektör duayenleri dikkate alır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Pilot ~ 2 yıl önce
Muhtemelen o Papyonlu davete çağırmadıkları için olsa gerek bütün bu yazdıklarınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000